Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Продавачите знаят ли какво искат?

Публикувано от Продавач 
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 04:25:12
Най-добре звучи:

1. БЕЗ КОМИСИОН ОТ КУПУВАЧА
Другите са неясни за неподготвения.

Дори и тези дето са наясно с факта че без пари не се работи, по не ги боли да дадат 1000-2000лв отгоре върху цената отколкото същата сума директно.
Ми я си представи обратния вариант (хипотетичен). Пускаш обява "двустаен в центъра за 30,000 евро". И като дойдат купувачите им казваш, да господа, но има и комисионна 20,000 евро. Тогава хората направо ще пощуреят, ще ви обявят за мошеници и т.н., а в дъното на играта си е все същия двустаен за 50,000 евро без комисионна за купувача.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 07:28:07
avatar
Има резон даsmiling smiley)

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 09:31:26
Напълно вярвам всичко най- лошо споменато за клиентите на АНИ. Да, това се случва, да, такива хора има. Само за да завърша картинката, ще добавя някои части от пейзажа на АНИ през погледа на клиента (говоря за големи лицензирани агенции с които съм работил, не се занимавам с "креватни брокери"winking smiley. През последните 10 години купувах и продавах, наемах и отдавах имоти, с АНИ и без АНИ, явно успешно след като още не съм умрял от глад и не живея на улицата. Да добавя, че изобщо не оспорвам необходимостта от комисионна и винаги съм си я плащал. А ето какво съм видял от агенциите (големи, лицензирани):

- "...няма проблеми, проверили сме изрядността на продавача...това е стандартната ни форма на предварителен договор...капарото ще остане у нас до скллючване на сделката...". Резултат: продавача бе в развод и се опитваше да продаде апартамента тайно от съпругата си (което естествено е невъзможно), агенцията му даде капарото, което с големи перипетии си прибрах;

- "...ооо, за такава сума няма шанс да намерите парцел какъвто искате. В момента имаме клиенти търсещи това изобщо без да обсъждат цена...". Резултат: купих си парцела за точно толкова пари колкото бях планирал, без АНИ. Вече минаха няколко години и все повече се убеждавам колко добра сделка бе това;

- "...да, парцела е с достъп до канализация, да проверили сме изрядността на продавачите..". Резултат: парцелът бе в район без канализация, собственост на 11 (!) души, като половината от тях го продаваше в различна агенция, без да знае какво правят останалите;

-"...разбира се всички документи за апартамента са налице и можем да пристъпим към сделка..". Оказа се, че апартамента няма НИКАКВИ документи- собственика му тепърва щеше да го отделя като самостоятелен апартамент;

-"...не, не мисля че можете да продадете апартамента си за тази цена...". Продадох го...за малко по- висока;

-"...търсенето под наем сега е много свито...трудно ще стане за тази цена и ще отнеме време..". Намерих си идеален наемател за една седмица.

Това е само част от личния ми опит, не този казал, онзи видял. Та да, трябва да има правила. За всички. И санкции за този който ги нарушава. Само че за АНИ е въпрос на собствена воля да си създадат правила и да изискват клиентите им да ги спазват (а който клиент не желае да отдиде при друг, елементарно късогледство и лакомия е да роботиш с клиент в нарушение на собствените си правила).
Но как да се осигури отговорността на агенциите? Как да се осигури да бъдат санкционирани при случаи като горните? Потретвам, става въпрос за лицензирани агенции, не за апокрифни. Благодарение на късмет, здрав разум и известна юридическа култура излязох неопарен от всички подобни ситуации до сега, но колко хора "изгоряха" при сделки с имоти (включително с участието на АНИ)? И какви бяха санкциите за въвлечените агенции в тези случаи?
Съгласен съм, че работата на АНИ трябва да се регламентира със закон и да се контролира от орган подобен на Агенцията за Финасов Контрол или Банковия Надзор. Същото твърдят на глас и основните "играчи" сред агенциите. Но при положение, че сред тях има вече достатъчно големи структури, и нека не се лъжем- политическо лоби, защо подобен законопроект все още не е създаден и подкаран по етапния ред? Искрено ли е желанието на агенциите да има закон и регламент?
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 09:58:44
Продавач, няма какво да се чудиш и вайкаш - занимавате с познати, които ви губят времето и за да си избиете се опитвате да натресетне разходите на другите ви клиенти, взимате от всички еднакви комисионни, без оглед на това, че някой идиот те кара 30 пъти да се разкарваш, а друг с 5 посещения се е справил.
Колко пъти ще ти казвам, че 3% комисионна не е държавна такса определена със закон и е крайно време да проявите повече гъвкавост. Има хора, които може и 20% да ги одерете и пак ще им е малко, има такива които и с 0,5% ще ви докарат добри доходи. Докато не се научите да си цените клиентите и да прилагате различен подход към всеки случай, към всяка сделка - все ще се оплаквате.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 13:06:32
avatar
"Съгласен съм, че работата на АНИ трябва да се регламентира със закон и да се контролира от орган подобен на Агенцията за Финасов Контрол или Банковия Надзор. Същото твърдят на глас и основните "играчи" сред агенциите. Но при положение, че сред тях има вече достатъчно големи структури, и нека не се лъжем- политическо лоби, защо подобен законопроект все още не е създаден и подкаран по етапния ред? Искрено ли е желанието на агенциите да има закон и регламент?"

Честно да ти кажа и аз самия нямам престава какво става!
Иначе за иброените от теб по-горе примери малко ме съмнява да са истина всичките, но допускам, че все пак е възможно някой да се е издънил. Ти можеш спокойно да дадеш имената на АНИ и съответните брокери за да потпълитш думите си с доказателства все пак.
Между другото точно в най-големите АНИ с многото офиси където координацията между управители и брокерки малко липсва стават големи гафове. Дори на скоро мой познат започна работа като брокер в една от наааааааааааай-големите АНИ без един ден опит и без никакво понятие за какво става въпрос. Дори май и обучение няма да има като хората...

"Само че за АНИ е въпрос на собствена воля да си създадат правила и да изискват клиентите им да ги спазват."

Не е точно така, защото има стотици АНИ и всеки си мисли, че е най-велик...много трудна задачка е това. Не става просто - хайде да се съберем и да решимsmiling smiley макар, че на мен много би се искало sad smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 13:13:03
"Между другото точно в най-големите АНИ с многото офиси където координацията между управители и брокерки малко липсва стават големи гафове."
Добре се развиваш. По-рано скачаше да защитаваш "най-големите", "реномирани" фирмиsmiling smiley
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 13:13:33
avatar
Не си прав когато спориш с мен по тези въпроси специално човек. Защото не работим само с познати повечето ни клиенти за щастие или не са ни непознати.
И си ги ценим с изключение на хората, които още от вратата влизат с предубеждение и започват не с преговори,а със заяждане. Аз се убедих, че с блага дума се постигат чудеса и съм изключително търпелив и с много здрави нерви. Но когато някой прекрачи границата на нормалното и го направи няколко пъти дори и аз не мога издържа и му казвам чао.
Телефоните са ми включени почти нон стоп. Някой се присети за нещо в 22:30ч. звънне ми: "Абе тука забравих да те питам нещо то договора сега кога беше...еди какво си?" ОК няма проблеми на линия съм.
Работим без работно време - всичките огледи са след 18:00ч.събота и неделя понякога не съм имал време да пия една бира...и всичко се прави за клиентите и така ще бъде.
Не само, че ги ценим, но и аз винаги давам още нещо от себе си за да чуя добра дума след това, но напоследък народа е изтрещял яко. Труда ни се цени от никой.
Комисионите човек и по 50лв да ги направим пак ще има "тарикати" просто соц мисленето ще ни преследва още дългоооооооооооооооооооооооооооо.
Спирам да говоря за днес.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 13:15:01
avatar
Аааа бъркаш ме с някойsmiling smiley)) Точно най-големите не съм ги защитавал, защото като клиент съм си патил от тях и ме спечелиха като враг за цял живот - тези неща не се забравят лесно!

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 13:39:11
Ей, Продавач, не се жали и не смятай, че само свестните АНИ са в такова положение, всичко свестно се чувства по същия начин, такава ни е културата и има да се учим още дълго. Хората не са свикнали ако получат добро отношение да го възнаградят, смятат, че им се полага (а дали не е така...) а при традиционно лошото роптаят и после подхождат врайдебно и с недоверие. Всеки гледа ти какво изкарваш и не оценя той какво печели, като те ползва.
Но за това в голяма степен са виновни и конкретно АНИ и общо, средностатистическата посредственост и безхаберие, признай си да ли по-често вийдаш хора, институции, фирми, служители, които добре си вършат работата, отколкото такива, които не си я вършат...
Конкретно за АНИ - и аз се занимавах 3 месеца преди 2 години търсейки си парцел с агенции и накрая отсвирих всички защото ми писна да ми връзват тенекии и да опознават парцелите заедно с мен говорейки ми глупости. Навярно не съм случил. Е, наистина не заслужаваха и лев, при това разни големи агенции, последователно смених няколко, на едните дори им бях дал ексклузивност за 1 месец, нищо не направиха. Дано нещата са се променили.
Колкото до регулациите - прилича ми на заложните къщи.. Там явно никой няма интерес да има ред и си правят каквото си искат. Нищо чудно и при АНИ да е същата работа.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
12-10-2006 - 14:13:09
Който квото сам си направи , както се знае никой не маже да му направи .

За брокерите още преди година споменах ,че с глупостите ,които говорят по отн-ие
на цените, затова че с влизането в ЕС щели да станат Европейски , че пазара на НИ бил само с възходящо движение (вижте кво стана по морето ),с лакомията си (5% от сделка , чакай бе кво си направил ти ? Свързал бил хората , че то кво им пречи сами да се свържат или не сте чували за Интернет ? Неква отговорност ? Неква помощ ?), с това че са безкрайно некомпетентни
по отношение на предлагането от тях и разни други техни екстри ,сами си изяждат хляба.

Радостното ,е че поне част от тях се усещат( 4ovek,продавач) .

Но както съм казвал купонът тепърва предстои и той според мене ще почне 4-5 месеца след приема ни , верно ,че по Черноморието хотелите и апартаментите не можаха да дочакат и тоя срок, но това ,което стана навсякъде преди нас не може да ни подмине ! Умните хора са казали ,че трябва да се учим от опита и историята на тези преди нас (Полша, Чехия ,Унгария ) ,но ние явно ще минем по пътя на "умника" със солта и тоягите.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход