Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

стъпки и процедури при покупката на имот

Публикувано от Potential_Buyer 
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 19:18:47
Предварителният договор не прехвърля собствеост.
Ако на този етап платите нещо на брокера,все едно сте платили на агенция за запознанства.Нямате окончателен договор,нямате имот...ама и брокер нямате,защото той ще си бие камшика на момента,в който вземе парите.Имате един посредник,на когото сте платили да ви запознае с другата страна.Сделка няма.Има обещание за бъдеща сделка.Това е предварителният договор.Обясненията как по съдебен ред той може да стане окончателен,са...глупости.Изобщо не е толкова лесно.Само държавната такса е 4%.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 19:22:53
друже пишеш абсолютни глупости, чакай само да дойде Дичката - той ще ти обясни как стоят нещата :}
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 19:30:27
Нали...знаех си аз,че накрая винаги въпросите опират до накой мрежов гуру,дето идва в точното време,на точното място,за да обясни как стоят нещата.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 21:00:50
Добре де, като не щете, не плащайте. Другите нали плащат. В българската действителност е така, именно защото е българска.
А каката, дето не работи с българи, що ще в българския форум. Тия, дето плюят българското, са ми особено противни. Още дядо Славейков го е забелязал.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 21:21:32
Imotko, стига ме дъвка де smiling smiley Напиши нещо по темата, не на тема "какви са участниците в темата" smiling smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 21:27:57
Potential Buyer,
извинете, ако съм ви засегнала.
Наистина вие нямате доверие на своя брокер, за да задавате тук такива въпроси.
1. Копия от документи давате, каквито имате налични. Аз бих ви уредила среща с моята нотариуска веднага /ако съм ваш брокер/, за да ви разясни всичко и да ви каже още какви документи трябва да подготвите.
2. Комисион може да се плати на ПД, въпрос на преценка, 10% е нормално. Прави се тъй като брокерът до този момент ви е НАМЕРИЛ исканото жилище, готвил ви е документи, хабил е средства за разговори и транспорт и - ако не по негова вина не се сключи сделката - усилията и трудът му отиват на вятъра. Трябва да има някаква компенсация.
Удостоверение за тежести ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на ПД, после на изповядването пак. Това е много важен документ, важи само 24 часа.
3. Остатъкът от комисиона се плаща веднага след изповядване на сделката, дори може да стане пред самия нотариус.

Пак ви казвам - въпрос на личен стил на работа, не считайте, че важи за всички агенции.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 21:41:18
Вие сте купувача, нали ? Зависи с какви пари ще купувате - налични или от ипотечен кредит. Документите не са много в първия случай, във втория банката ще ви каже точно какво изисква. И не забравяйте да искате документ за енергийна ефективност от продавача, ако купувате ново строителство или в санирана сграда. Вече закона го изисква, глобите не са малки.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 21:43:42
Quote
monitor
Potential Buyer,
извинете, ако съм ви засегнала.
Наистина вие нямате доверие на своя брокер, за да задавате тук такива въпроси.
1. Копия от документи давате, каквито имате налични. Аз бих ви уредила среща с моята нотариуска веднага /ако съм ваш брокер/, за да ви разясни всичко и да ви каже още какви документи трябва да подготвите.
2. Комисион може да се плати на ПД, въпрос на преценка, 10% е нормално. Прави се тъй като брокерът до този момент ви е НАМЕРИЛ исканото жилище, готвил ви е документи, хабил е средства за разговори и транспорт и - ако не по негова вина не се сключи сделката - усилията и трудът му отиват на вятъра. Трябва да има някаква компенсация.
Удостоверение за тежести ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на ПД, после на изповядването пак. Това е много важен документ, важи само 24 часа.
3. Остатъкът от комисиона се плаща веднага след изповядване на сделката, дори може да стане пред самия нотариус.

Пак ви казвам - въпрос на личен стил на работа, не считайте, че важи за всички агенции.

ИЛИ

Quote
Potential_Buyer
Нещо като FAQ:


1. Дали трябва да оставя копия от документи (на брокера): данъчна оценка; арх. проект; копие от НА.
Или по принцип е достатъчно да донеса в оригинал НА и копия от другите документи и от тях посредника си взема тази информация, която му е необходима? Изобщо аз какви документи като копия е добре да оставя на посредника - просто клиента да има достатъчно инфо.

Отговор (от Дичо): "Няма проблем да ми оставиш копия на всички документи, може и само да съм ги разгледал за информация. данъчна оценка и удостоверение за тежести касаят изповядването , не са необходими при подписването на ПД. (вж. тема "Защо агенциите не обявяват точните адреси?", стр. 24, 1-ви пост на Дичо)

2. Цялата комисионна на брокера ли се плаща в момента на подписване на предварителния договор? Или вървят нещата поетапно?

Отговор (от Дичо): "Целият комисион се плаща при подписването на ПД, ето ти и аргументи - при подписването на ПД двамата с другият клиент влизате във взаимоотношения - договор, по който ние не сме страна, честа практика е след това клиентите да забравят за АНИ, така се предпазваме от некоректни клиенти. Освен това в ПД двете страни сте защитени от евентуална некоректност на другата страна и ако някой не изпълни ангажиментите си по ПД, си носи последствията. (пак там)."
Отговор (от Имотко): "Комисион на предварителен договор си е класика, има много аргументи "за", включително юридически. Реално 50/50 върши работа, въпрос на преговори. 10/90 си е подигравка" (в тема "Защо агенциите не обявяват точните адреси?. стр. 24).

3. А удостоверението за тежсти? Преди ПД? Или купувачът трябва да си изкара? А аз просто заявявам пред брокера, че апартаментът е без тежести и толкова? Не е необходим документ, така ли?

Отговор (от Дичо): "Зявяваш пред брокера, че имота има/няма тежести, а когато се стигне до сделка, тогава се вади уд. за тежести, защото от първоначалния разговор с брокера до момента на сделката е възможна промяна в статута на имота. Той ако иска , може във всеки момент да провери собствеността и статута на имота, това с и е негова работа, важното е в момента на сделката при нотариуса да няма изненади,.т.е., ако имота има тежести, те да бъдат с надлежно приложени документи , а купувача трябва още на първия оглед да знае всичко за имота, вкл. има, или няма тежести. "
Отговор (от Имотко): "Във всеки момент една добра фирма, ако има ЕГН, може да провери всеки имот за тежести по електронен път. Затова на първо време не е необходимо удостоверение за тежести. За самата сделка често обаче ги искат нотариусите, пък и клиента се радва на подпис, печат и т.н. И аз мисля, че така е редно да бъде."

Интересно с кой от 2мата брокери бих предпочел да работя ?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-13 21:46 от Kom_Emine.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 21:47:19
Ти? Да работиш? Какво?
Монитор, да не работиш с нотариус М.К. С енергийната ефективност направо ме уби. Такова животно не съм виждал, и глобен не съм виждал. Ама искайте си, лошо няма.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 22:34:38
avatar
Последно като гледах имот и казах на брокера че искам да го купя
той почна
капаро и предварителен договор и комисионната.
и аз му казах че няма да платя капаро защото кой ще ми гарантира после че ще ми ги върнат?
аз плащам в брой и искам сделка без първо толкова после толкова и после еди колко си.
и да ми дадат в петорен размер какво ?
ще ходя 10 години по съдилища за да ми върнат парите ли ?
не разбрах защо трябва първо предварителен
той ми обясни човека, но не съм го слушал защото не ме вълнува, аз няма да дам пари предварително.
не за друго просто защото имам проблем с доверието smiling smiley
Така че тея глупости за двоен размер и т.н. не вървят.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход