Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

стъпки и процедури при покупката на имот

Публикувано от Potential_Buyer 
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 09:14:19
За мен интереса на купувача е да купи добър имот на добра цена. Продавача иска да продаде имота си на по-висока такава. Чия страна би заел брокера.
И за да съм по ясен ще дам пример. Аз съм купувач. Имам 30к в брой и мога да тегля заем за още 40к. Брокера е наясно с моите възможности. Харесвам си имот за 60к. Продавача го продава от една година и вече му е писнало и е склонен да го даде и за 54к. Брокера е наясно и с това. Каква цена ще ми договорят? От моя опит брокера ще се опита да намери някаква среда и ще натиска за сделка по средата - 57к. Но тогаза аз плащам 3000 повече от колкото би могло да се договори. А тези 3000, като им начислиш лихвите (понеже са от кредит) става далеч по голяма сума. От друга страна се знае че имам пари и ако съм го харесал много мога да го купя и на по-висока цена. Тогава продажба на 57к би ощетила продавача.

Аиде да видя кой е този отворен брокер, дето в такава ситуация ( често срещана между другото) ще може с ръка на сърцето да каже, че е защитил интереса и на двамата.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 10:08:46
Re_Master ти не си разбрал, брокера не му е работата да защитава интереса на дадена страна , той взима по 2.5% от всяка страна за да

Quote
dicho
"Посредника (брокера) по НИ обслужва сделката като такава. Той не е представител или "защитник" на която и да е от страните... ".

Разбра ли сега? smiling smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 10:12:36
Quote
RE_Master
За мен интереса на купувача е да купи добър имот на добра цена. Продавача иска да продаде имота си на по-висока такава. Чия страна би заел брокера.
И за да съм по ясен ще дам пример. Аз съм купувач. Имам 30к в брой и мога да тегля заем за още 40к. Брокера е наясно с моите възможности. Харесвам си имот за 60к. Продавача го продава от една година и вече му е писнало и е склонен да го даде и за 54к. Брокера е наясно и с това. Каква цена ще ми договорят? От моя опит брокера ще се опита да намери някаква среда и ще натиска за сделка по средата - 57к. Но тогаза аз плащам 3000 повече от колкото би могло да се договори. А тези 3000, като им начислиш лихвите (понеже са от кредит) става далеч по голяма сума. От друга страна се знае че имам пари и ако съм го харесал много мога да го купя и на по-висока цена. Тогава продажба на 57к би ощетила продавача.

Аиде да видя кой е този отворен брокер, дето в такава ситуация ( често срещана между другото) ще може с ръка на сърцето да каже, че е защитил интереса и на двамата.

Ще си направите сделката на каквато цена се договорите. Брокерът какво общо има.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 10:21:51
Re_master ако се чудиш как е възможно това, ами ето защото :

Quote
dicho
.......... искам да обясня нещо във връзка с правилата - тъй като не са уредени със закон, ние работам по правила, които сами сме си измислили, заимствани от нормалните държави с нормални правила.


Изясни ли ти се сега кое-как става smiling smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 10:29:08
Да, не могат да ми договорят цена, не могат да ми проверят документите (понеже не са юристи все пак). Значи вземат пари за да ме развеждат и да ми показват специална селекция имоти която са набавили от вестници с обяви.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-15 10:31 от RE_Master.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 10:32:03
Quote
Imotko
[

Ще си направите сделката на каквато цена се договорите. Брокерът какво общо има.

Нищо общо няма. Аз точно по тази причина и комисион не плащам :]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-15 10:32 от RE_Master.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 10:39:22
Сакън , що за светотатство!!!
Как смееш да не плащаш комисион и да пренебрегваш тежкия и отговорен труд на брокерите в БГ? Те може да не защитават твоя интерес, но за това пък извършват високо клалифицирана и класифицирана услуга за същността на която обаче е забранено да се пита smiling smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 11:30:36
Quote
RE_Master
За мен интереса на купувача е да купи добър имот на добра цена. Продавача иска да продаде имота си на по-висока такава. Чия страна би заел брокера.
И за да съм по ясен ще дам пример. Аз съм купувач. Имам 30к в брой и мога да тегля заем за още 40к. Брокера е наясно с моите възможности. Харесвам си имот за 60к. Продавача го продава от една година и вече му е писнало и е склонен да го даде и за 54к. Брокера е наясно и с това. Каква цена ще ми договорят? От моя опит брокера ще се опита да намери някаква среда и ще натиска за сделка по средата - 57к. Но тогаза аз плащам 3000 повече от колкото би могло да се договори. А тези 3000, като им начислиш лихвите (понеже са от кредит) става далеч по голяма сума. От друга страна се знае че имам пари и ако съм го харесал много мога да го купя и на по-висока цена. Тогава продажба на 57к би ощетила продавача.

Аиде да видя кой е този отворен брокер, дето в такава ситуация ( често срещана между другото) ще може с ръка на сърцето да каже, че е защитил интереса и на двамата.


Обикновено цените на продавач и купувач се разминават, вместо да се препокриват, така че тази ситуация е супер рядка, но да я обсъдим все пак.
Представи си същата ситуация, но няма брокер:
Продавач си рекламира имота сам и купувачът го намира. Имотът е същия и нагласите и на двамата са същите, но никой естествено не знае какво мисли другия. На колко ще стане сделката?

Втори вариант:
Всяка от страните си има собствен брокер. Пак имотът е същия и нагласите на страните са същите. Всеки от брокерите знае нагласите на своя клиент, но не и на другия. На каква цена ще се сключи сделката?

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 11:38:36
Дружина поплювковци, всеки път, когато брокерът е съдействал купувач и продавач да си стиснат ръцете и да си подпишат ПД, т.е. - решили са, че интересите им са защитени, може с ръка на сърцето да каже, че си е свършил работата. Благодаря ви, че ви има, така ме харесват още повече.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 11:55:20
Всеки който се интерисува от тематиката задължително да хвърли едно око на тази 5годишна тема. На кратко - какво очакват клиентите с/у парите си smiling smiley Ясно се набива на очи как тумба "брокери" скачат като ожилени с нападки какъв селянин бил автора. Интересно как за 5 години не са мръднали и на милиметър по отношение на манталитет и профисионализъм. Приятно четене smiling smiley

Драга Купувачи,

Искам да кажа няколко думи относно ползването на брокери и услугите им:

Не бъдете наивни като 99% от българите и не вярвайте в химери. Замислете се и ще видите, че в България нищо не става "просто така" без да е наложено със сила. В тази връзка няма да има почтени и отговорни за действията си лицензирани брокери с необходимата за това квалификация, докато закона позволява обратното. А всичко може да бъде толкова лесно ако бяха налице със закон следните неща:

1) Вменяване на пълна отговорност (в писмен вид) на посредниците за изрядността на сделката. Под "пълна отговорност" визирам финансова, административна и наказателна по смисъла на българското законодателство.
2) Забрана да се представляват едновременно и двете страни поради явния конфликт на интереси, произтичащ от невъзможността посредника да се стреми едновременно към максимална цена (за продавача) и минимална (за купувача).
3) Въвеждане на персонален лиценз за всеки брокер, който да се получава след сериозни изпити и практически опит.
4) Въвеждане на задължителна застраховка за всяка сделка.
5) Актуализиране на данъчните оценки и създаване на механизъм за изповядване на сделките на реалната цена.
6) Въвеждане на минималното количество налична иформация за предлаганите от посредника обекти, в това число задължително качествени снимки, скица, основни особености на имота като състояние, тежести към момента и други, чието „спестяване” може да въведе клиента в заблуда.

От друга страна вие като Купувачи би трбвало да изисквате следното от своя брокер:

1) Да познава отлично пазара, да защитава интересите ви на всяка цена и да се бори за най-добрите условия за вас, без да говори смехотворни неща като тези, че другата страна не била склонна да се пазари или щяла да отстъпи най-много 500 евро при цена с 20 % над средно-пазарната. Т.е. сделката да води той, а не вие!
2) Да е запознат отлично с особеностите на имота за оглед ПРЕДВАРИТЕЛНО, а не да го вижда с вас за първи път и да импровизира на зададените му въпроси както често се случва.
3) Да ви поиска комисионна, адекватна на положения от него труд и поетите отговорности, което от самосебе си изключва варианта ВИЕ да го потърсите относно НЕГОВА обява и той да има наглостта да поиска 2,5 % комисионна за това, че се обаждате за да КУПИТЕ НЕЩО С ВАШИТЕ ПАРИ.
4) Да не ви натрапва една или друга услуга, която предлага, а да остави вие да решите какво искате от него, без да ви се казва, че е задължително именно той да ви провери документите, да ви прехвърли партидите за ток и вода и т.н. (разбира се от това ще зависи и евентуалната му отговорност в последствие, но все пак ВИЕ ДА РЕШИТЕ какво искате!)
5) Да е в състояние да ви обясни ясно и непротиворечиво естеството на предлаганите от него услуги, от кого и с какво финансово изражение са гарантирани те и качеството им.
6) Да е възпитан и учтив към вас, подобаващо на позицията ви на ЧОВЕКА С ПАРИТЕ, с когото всички трябва да се съобразяват, не обратно.
7) Преди да започете да работите с него, да ви предостави референции от негови доволни клиенти. Последните да са в писмена форма, с информация за сделката и лице за контакт за да можете да ги проверите при желание.
8) Да поеме писмени ангажименти с финансово изражение, в случай на неизпълнение на задълженията си към вас.

Сега, ако намерите някой, който да се съгласи на горното, в което дълбоко се съмнявам към момента, наемайте го смело. Така ще сте доволна от услугите му и след сделката (дори да е успешна) ще замените неприятното чувство, че са ви прецакали с едни пари, с твърдото убеждение, че сте си купили нещо, което сте искали и си струва, ИМЕННО заради този брокер.

Ако ли не намерите такъв брокер имате два варианта:
1) Търсите си сами жилище (чрез обяви, интернет, познати и каквото друго се сетите) и си наемате добър адвокат за проверките.
2) Използвате до край некомпетентността на „брокерите”, оставяте ги да ви намерят това, което искате (за целта питате много още по телефона за да не си губите времето в разходки) и накрая просто ги заобикаляте като изпращате някой познат на огледите и НЕ ПОДПИСВАТЕ НИКАКВИ ДОКУМЕНТИ (макар и да са нищожни пред закона). Ако имате съвест, можете все пак да платите нещо за услугата на „брокера”, стига да не е нагъл и да склони на някаква реална сума за труда, който в действителност е положил, както и поетата отговорност)

Поздрави от мен за упоритостта да прочетете до тук. Надявам се да съм бил полезен smiling smiley

[www.imoti.net]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход