Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

стъпки и процедури при покупката на имот

Публикувано от Potential_Buyer 
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 14:43:56
От страна на купувача получавам комисион по същите причини , по които получавам от продавача, т.е. - след предварително уточнени взаимоотношения в поср. договор. Да твърдиш, че е абсурдно да се получава комисиона при подписване на ПД не е абсурдно, тъпо е и показва, че диалога с теб е излишен. Колко пъти и с на кой език още трябва да ти се обясни ? Апропо, защо не отговаряш на въпросите ми ?
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 15:07:27
Не е особено редно аз да взема отношение..но: Продавача, например, може много лесно да си "уреди" тежест след подписване на ПД. В такъв случай каквито и проверки да са правени от посредника преди това, смисъла от тях по отношение на този договор ще е никакъв. Тогава как посредника да носи отговорност - тя е изцяло за страните, в случая на продавача.
Продавача също може да прецака сделката след ПД ако например си е уредил нещата (банкови вземания и тн) и си калулира 10-те процента. Така или иначе ще ги връща поне година smiling smiley Може също да е получил по-добра оферта и пак така да си е сметнал 10-те. Купувача тоже може по много начини да прецака сделката: Ако не му отпуснат кредит. Ако "похарчи" парите. Просто да се откаже (забравяйки капаторо и %-тите). В тези случаи, а и още доста подобни, както и в случаите на шмекерии между страните, посредника какво е виновен? Както споменах, за него лично работата (намиране на клиента, първоначално проучване, огледи и др) е свършена - тоест той си иска възнаграждението. За това и всички АНИ (без изключение) взимат комисионната на ПД.
Има яко пробойни в системата, но така работи от цифра време. Ако е гнила, то неминуемо ще се появят и алтернативи, колкото и да е голямо "натискането" в средите smiling smiley
Остава да гледаме мача, друго и да се бучи и да се плюе - няма да има полза от файата winking smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 15:39:44
Светльо прав си, просто пазара на НИ , както и много други неща тук не са особено регулирани, още по-малко контролирани. За това се получават кофти ситуации. Аз лично НИКОГА не съм плащал комисионна на ПД, нито някога бих платил. Нито пък като брокер съм очаквал някой да ми плати на ПД, независимо коя страна по сделката съм представлявал.


Скъпи Дичо!
Прочети ако обичаш какво съм написал. Прочети го пак, помисли и пак заповядай....

Не аз, а ти не отговаряш на въпроса.... А именно:
Какъв договор с купувача който се е обадил на обявата ти / за която ти плаща продавача/ , какви 5 лева?

Дай пак: Каква услуга извършваш ти за купувача до подписването на ПД за да заработиш комисионната от него? Обясни това накратко ако обичаш и стига бяга по тъча. Като посочиш с/у какво очакваш да получиш комисион от купувача недвусмислено ще докажеш на всички колко съм глупав и колко тъпо е това което съм казал по-нагоре. А именно -

"Тук трябва да уточним за какво взимаш комисионна от купувача...
Ако е (1) за да провериш вместо него тежестите, да предвижиш документите и т.н. , мисля че е повече от очевидно защо ТРЯБВА да му върнеш парите....

или (2) за да го запознаеш с продавача. В такъв случай съм съгласен че няма причина да му връщаш каквото и да е било, след като той сам си е виновен, че не е проверил преди да даде капаро или комисионна дали всичко е наред от страна на продавача."


Наистина не мога да те разбера - мастит професионалист, работиш 10 пъти по-малко от мен - печелиш 10 пъти повече, успял в живота и т.н., а изпадаш в дива ярост при задаването на най-прости въпроси. Това не е изолиран случай, всеки може да се разрови да види колко " добронамерен съфорумец" си...
Успелите хора обикновено не правят така, ти явно си изключение smiling smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 15:44:50
При подписване на предварителен договор лесно може да се провери за тежести на момента, без да е необходимо да се вади специално удостоверение. По големите агенции си имат модемна връзка и се проверява лесно. проблем е само ако продавач е строителна фирма на чието име ще излязат няколкостотин имота и трябва да се търси сред тях конкретния продаваем.
За защита на купувача, в ПД може да се вмъкне клауза от типа на : ПРОДАВАЧЪТ ДЕКЛАРИРА, че върху имота, предмет на настоящия договор няма учредени вещни права, имотът не е обременен с тежести, ипотеки и не е предмет на спор в рамките на висящо исково, изпълнително или обезпечително производство, както и че върху имота няма, каквито и да е права на трети лица. , която съответно да се обвърже с някакви неустойки.

И все пак ПД не е изповядване на сделка и не виждам защо трябва да се плати комисион преди да е свършена работата напълно.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 15:46:36
А и друго не разбрах, ти потенциален продавач или купувач си?
защото на мен работата малко взе да ми намирисва на партизански buzz маркетинг по форумите.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 15:56:09
Ре-Мастър мисля че си пропуснал началото на дискусията , въпроса не е относно клаузите в ПД. Въпроса е кога и за какво се взима комисионна. Какъв съм аз не мисля че има някакво отношение по темата. Прав си до някъде - писанията ми наистина са написани с цел да са "buzz" за участниците на пазара , един вид червена лампичка smiling smiley
С маркетинг не се занимавам и не предлагам/продавам/рекламирам НИКАКВИ услуги тук smiling smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 16:06:57
имах предвид Potential buyer
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 16:11:20
А относно комисиона, едва ли ще излезеш на глава с брокерите. Боли когато ти вземат от залъчето, защото не си си свършил работата докрай.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 16:12:17
е нищо де, аз пак да си кажа ... *ok*
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
13-10-2010 - 16:35:20
RE_Master: Лирическият герой Potential_Buyer се опитва да се ориентира в една доста мътна и нерегламентирана сфера, с която неминуемо ще се сблъска отново (за трети път ми се налага да го пиша и да се обяснявам - това си е форум за имоти в крайна сметка). Лирическият герой Potential_Buyer изживява тежко българската действителност и липсата на правила.

Potential_Buyer декларира, че не работи с или за българи и според български закони.
В този смисъл намирисването ти за "партизански buzz маркетинг по форумите" е напълно грешно.
И последно - опитвам се да спра да пиша в този форум, но все някой успява да ме провокира лично, че да започна да се обяснявам.
Ох, и друго забравих: в ролята на продавач съм, който в последствие ще купува друго.
Всичко най-хубаво!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-13 16:55 от Potential_Buyer.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход