Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

стъпки и процедури при покупката на имот

Публикувано от Potential_Buyer 
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:07:26
Виждам съвсем добронамереното ти желание да помагаш на заблудените 99% и заявката ти да бъдеш от останалия 1 %, това добре, но в името на справедливостта що не вземеш конкретно и ясно да посочиш какви точно отговорности днес брокерите на поемат и какви би трябвало да поемат ? Досега не си ме уважил с нито един отговор, поне на този ще отговориш ли ? Апропо, последната точка най - ясно показва всъщност що за човек си, ако те познавах, бих се срамувал от това.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-15 12:32 от dicho.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:15:44
Дичка когато учиш чужд език/ английски/ , една от формите за проверка на знанията е т.н. reading comprehension smiling smiley Казано по нашенски да вдяваш прочетеното *book* . Трябва да поработиш в/у това твое умение с български текст, малко куца smiling smiley

Пробвай пак и токувиж вденеш, че написаното от мен е c/p на 1вото мнение в темата с линк отдолу, сега поразясни ли ти се?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-10-15 12:17 от Kom_Emine.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:24:07
Quote
Kom_Emine
Всеки който се интерисува от тематиката задължително да хвърли едно око на тази 5годишна тема. На кратко - какво очакват клиентите с/у парите си smiling smiley Ясно се набива на очи как тумба "брокери" скачат като ожилени с нападки какъв селянин бил автора. Интересно как за 5 години не са мръднали и на милиметър по отношение на манталитет и профисионализъм. Приятно четене smiling smiley

Драга Купувачи,

Искам да кажа няколко думи относно ползването на брокери и услугите им:

Не бъдете наивни като 99% от българите и не вярвайте в химери. Замислете се и ще видите, че в България нищо не става "просто така" без да е наложено със сила. В тази връзка няма да има почтени и отговорни за действията си лицензирани брокери с необходимата за това квалификация, докато закона позволява обратното. А всичко може да бъде толкова лесно ако бяха налице със закон следните неща:

1) Вменяване на пълна отговорност (в писмен вид) на посредниците за изрядността на сделката. Под "пълна отговорност" визирам финансова, административна и наказателна по смисъла на българското законодателство.
2) Забрана да се представляват едновременно и двете страни поради явния конфликт на интереси, произтичащ от невъзможността посредника да се стреми едновременно към максимална цена (за продавача) и минимална (за купувача).
3) Въвеждане на персонален лиценз за всеки брокер, който да се получава след сериозни изпити и практически опит.
4) Въвеждане на задължителна застраховка за всяка сделка.
5) Актуализиране на данъчните оценки и създаване на механизъм за изповядване на сделките на реалната цена.
6) Въвеждане на минималното количество налична иформация за предлаганите от посредника обекти, в това число задължително качествени снимки, скица, основни особености на имота като състояние, тежести към момента и други, чието „спестяване” може да въведе клиента в заблуда.

От друга страна вие като Купувачи би трбвало да изисквате следното от своя брокер:

1) Да познава отлично пазара, да защитава интересите ви на всяка цена и да се бори за най-добрите условия за вас, без да говори смехотворни неща като тези, че другата страна не била склонна да се пазари или щяла да отстъпи най-много 500 евро при цена с 20 % над средно-пазарната. Т.е. сделката да води той, а не вие!
2) Да е запознат отлично с особеностите на имота за оглед ПРЕДВАРИТЕЛНО, а не да го вижда с вас за първи път и да импровизира на зададените му въпроси както често се случва.
3) Да ви поиска комисионна, адекватна на положения от него труд и поетите отговорности, което от самосебе си изключва варианта ВИЕ да го потърсите относно НЕГОВА обява и той да има наглостта да поиска 2,5 % комисионна за това, че се обаждате за да КУПИТЕ НЕЩО С ВАШИТЕ ПАРИ.
4) Да не ви натрапва една или друга услуга, която предлага, а да остави вие да решите какво искате от него, без да ви се казва, че е задължително именно той да ви провери документите, да ви прехвърли партидите за ток и вода и т.н. (разбира се от това ще зависи и евентуалната му отговорност в последствие, но все пак ВИЕ ДА РЕШИТЕ какво искате!)
5) Да е в състояние да ви обясни ясно и непротиворечиво естеството на предлаганите от него услуги, от кого и с какво финансово изражение са гарантирани те и качеството им.
6) Да е възпитан и учтив към вас, подобаващо на позицията ви на ЧОВЕКА С ПАРИТЕ, с когото всички трябва да се съобразяват, не обратно.
7) Преди да започете да работите с него, да ви предостави референции от негови доволни клиенти. Последните да са в писмена форма, с информация за сделката и лице за контакт за да можете да ги проверите при желание.
8) Да поеме писмени ангажименти с финансово изражение, в случай на неизпълнение на задълженията си към вас.

Сега, ако намерите някой, който да се съгласи на горното, в което дълбоко се съмнявам към момента, наемайте го смело. Така ще сте доволна от услугите му и след сделката (дори да е успешна) ще замените неприятното чувство, че са ви прецакали с едни пари, с твърдото убеждение, че сте си купили нещо, което сте искали и си струва, ИМЕННО заради този брокер.

Ако ли не намерите такъв брокер имате два варианта:
1) Търсите си сами жилище (чрез обяви, интернет, познати и каквото друго се сетите) и си наемате добър адвокат за проверките.
2) Използвате до край некомпетентността на „брокерите”, оставяте ги да ви намерят това, което искате (за целта питате много още по телефона за да не си губите времето в разходки) и накрая просто ги заобикаляте като изпращате някой познат на огледите и НЕ ПОДПИСВАТЕ НИКАКВИ ДОКУМЕНТИ (макар и да са нищожни пред закона). Ако имате съвест, можете все пак да платите нещо за услугата на „брокера”, стига да не е нагъл и да склони на някаква реална сума за труда, който в действителност е положил, както и поетата отговорност)

Поздрави от мен за упоритостта да прочетете до тук. Надявам се да съм бил полезен smiling smiley


"Човека с парите".......... Шуньо нещастен. Та като имаш някой кирлив лев, всеки трябва шапка ли да ти сваля. Другият, с имота, той права няма ли? Е, това за "човека с парите" винаги ми е било най-смешно и дразнещо. Не разбрахте ли, че всяка страна, включително посредника по всяка една сделка, си има собствени права. И е редно всички да се спазват по взаимно приемлив начин.
Тая боза, дето си я написал, може да я озаглавиш: Упътване как да не продам или да не си купя имот.

Във всяка друга сфера би могло да се казва: Как никога да не свърша нищо.

[www.imoti.net]
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:24:51
Благодаря, колко си добър и услужлив. Постнатото от теб драги, изразява твоята гледна точка, макар написано от друг, та не се заяждай на дребно, малееш ми някак.
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:25:35
Quote
RE_Master
Quote
Imotko
[

Ще си направите сделката на каквато цена се договорите. Брокерът какво общо има.

Нищо общо няма. Аз точно по тази причина и комисион не плащам :]

Нали ти казах, за гарсониерки под наем комисион повечето фирми няма и да ти искат.:]
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:35:51
Ди4и разумните хора когато са подложени на постоянна критика се замислят аджеба защо има толкова недоволни и дали пък случайно не бъркат някъде smiling smiley Първосигналната реакция за кръгова отбрана и нападателно хапане е характерна за едни други , не до там разумни "хора" smiling smiley

Сега, с 5 сделки на месец разбирам че не ти е лесно, но щом имаш време да хапеш тука, сигурно имаш време и да се замислиш над горното. Поздрави !
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:45:04
Сега, аз бях казал че няма да ти отговарям повече, ама нали си мой човек - нейсе.
Целия спор с теб започна след като казах че има некоректни практики наложи ли се сред вашето съсловие. Изредихме ги там в една друга тема , а ти отрече тяхното съществуване и залейми всеки който се съмнява във брокерските функции и почтенност smiling smiley Тва беше само началото. Проблема в диалога с теб е че приемаш всичко много лично. Аз никога не съм казал нещо конкретно за теб и твоя професионализъм, говорил съм за масата в съсловието с която съм се сблъсквал .
Хапливия ти и нападателен език не ти прави чест, можеш да видиш хронологично че аз не съм те нападал персонално, е на края почнах и аз да вметвам по някоя шегичка, но клалификации каквито ти раздаваш смело , не съм ти поставял, нали?

Ако искаш прочети отначало кога, какво и в какъв контекст съм написал и може да подновим диалога. smiling smiley
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 12:49:37
Две неща и спирам. Не приемам лично нападките, не приемам да се обобщава. Едно от личните ти обвинения към мен бе, че не мога да смятам, още ли го твърдиш, или ще признаеш незнанието си по въпроса с брокерския комисион ? Доста други въпроси ти зададох, не отговори на нито един, защо ? Сега аз отивам да похарча някой лев от работата ми като брокерски шеф, теб оставям да мислиш върху отговорностите брокерски през това време, хубав уикенд !
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 13:19:51
avatar
Quote
dicho
Сега аз отивам да похарча някой лев от работата ми като брокерски шеф, теб оставям да мислиш върху отговорностите брокерски през това време, хубав уикенд !

Колко можеш да си позволиш да похарчиш без да ги мислиш - мистър брокерски шефеsmiling smiley
щом си шефче с 5 сделки на месец... то май от сделка ти остават по малко от половината?
Като сметнем и че плащаш наем и телефонни разходи, сот, счетоводтво, осигуровки? Данъци???
Процени? Газ за колата:} еее не е зле 2000 лева си докарваш с повечко зор и нерви... бива като за брокерски шеф...
и нищожно смешен доход като за ИСТИНСКИ ШЕФsmiling smiley

Да не ти пука и без това повече от 2 000 да похарчиш месечно си изисква голямо усилие smiling smiley

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: стъпки и процедури при покупката на имот
15-10-2010 - 13:54:44
ASSETION, ти наистина си сладурче, пак ме развесели , благодаря! Ей това най ме разсмя - "Газ за колата4. Аз мойто момче не карам и няма да карам на газ, това оставям на теб.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход