Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Графиката от първа страница - ново дъно

Публикувано от javcho 
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
18-09-2010 - 22:21:37
Наистина се чудя на патоса, с който се опитваш да докажеш че 2 + 2 не е 4 smiling smiley

Всяка една методология си има слаби и силни страни и изтъкването на слабите страни на една методология не прави друга да бъде "абсолютната истина".

Ето една слаба страна на медианата: Тя се "движи" по конкретни оферти. Примерно имаш 10000 оферти. 5000-та по възходящ ред - 800 евро, 5001-вата 810 евро. Е ако започна да ти слагам една седмица оферта за 810 евро, а на следващата 800 евро какво ще стане с твоята медиана - една седмица ще отчиташ ръст с 1.25%, на следващата спад с 1.25%. Представяш ли си как ще ошашкаш хората?

Quote

Спокойно може цената на квадрат да се умножава по номера на деня от седмицата, в който е публикуван и крайният резултат от сумата да се дели на 4 - гарантирам ти, че пак ще получиш число, кръжащо около истинската средна цена
Свободно! Поправи се! (както се казваше в казармата smiling smiley)
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
18-09-2010 - 23:28:30
avatar
Сега се чудиш защо да се дели на 4 ли? Явно това ФМИ доста отдавна ще да е било и знанията ти са избледнели. smiling smiley

Освен това, ако има 10000 оферти и медианата е 800 на 5000но място, то на 5001во ти гарантирам, че ако не е 800, то ще е 801. В конкретния модел с имотите, вероятността да си е пак 800 е 99.7%, а да 801 - 0.3%.

Сега си преразгледай знанията на базата на този прост факт.
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
19-09-2010 - 14:49:21
Quote
dodo2
Сега се чудиш защо да се дели на 4 ли? Явно това ФМИ доста отдавна ще да е било и знанията ти са избледнели. smiling smiley

Айде, опресни ми знанията smiling smiley

Значи, задачата е:
Имаме едно множество от обяви. Всяка една от тях е пусната в определен ден от седмицата - понеделник, вторник и т.н. Вземаме и умножаваме цената на м2 на всяка обява по 1 за понеделник, 2 за вторник ... 7 за неделя. Така получените числа ги сумираме. Пита се в задачата на колко трябва да разделим сумата, че да имаме нещо като средна стойност?

Относно модела с имотите. Когато се определя цената на имота от продавача общо взето се подхожда на принципа или да се получи "кръгла" сума или "кръгла" цена на м2. В смисъл аз поне се съм виждал обява с цена 56123 евро и цената на м2 примерно да е 834 евро. Ако цената е 56123 то тогава примерно м2 ще е 800 (кръгло), ако пък цената на м2 е 834, то тогава цената ще е "кръгла" примерно 56000 евро.
По този начин се получава едно групиране на офертите на групички около определени нива. Скока между две нива ще е поне 10-15 е/м2. Като се ползва медиана при скокове между две съседни нива се създава впечатление за голямо раздвижване на пазара.
Пак повтарям, аз не отричам твоя модел, не го наричам - "тъп". Нормално е всяка методология да има силни и слаби страни, но това не я прави грешна, безполезна или създадена да заблуждава хората.
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
19-09-2010 - 18:07:28
avatar
Жокерче: 1/7 + 2/7 + 3/7 + 4/7 + 5/7 + 6/7 + 7/7 = 4

Напомням ти, че няма "мой" модел. Има най-нормално броене. За разлика от това има "модел на imoti.net, следствие от липса на елементарни знания по аритметика на тъпия програмист" - от тук идва и "тъпото число на imoti.net". Това е.

И пак ти казвам, не падай на нивото на Камелия, да говориш за нещо, без да знаеш нищо за базата, на която то се основава, а само да предполагаш. Писал си:

Quote

Относно модела с имотите. Когато се определя цената на имота от продавача общо взето се подхожда на принципа или да се получи "кръгла" сума или "кръгла" цена на м2. В смисъл аз поне се съм виждал обява с цена 56123 евро и цената на м2 примерно да е 834 евро. Ако цената е 56123 то тогава примерно м2 ще е 800 (кръгло), ако пък цената на м2 е 834, то тогава цената ще е "кръгла" примерно 56000 евро.
По този начин се получава едно групиране на офертите на групички около определени нива. Скока между две нива ще е поне 10-15 е/м2. Като се ползва медиана при скокове между две съседни нива се създава впечатление за голямо раздвижване на пазара.

Сега както Камелия разбра, че няма 1000 обяви в София, а повече, ти от мен ще разбереш, че има групички по 795, 796, 797, 798, 799, 800, 801, 802, 803, 804 и т.н. Така че за пореден път ти казвам - аз като пиша имам много повече реална информация, за разлика от твоите предположения, базирани на едни тъпи данни от imoti.net.

Ако искаш да съм конкретен, ето списък с (цена на квадрат = брой обяви от imоt.bg):

795 = 74
796 = 40
797 = 55
798 = 57
799 = 35
800 = 335
801 = 38
802 = 49
803 = 41
804 = 38
805 = 41

Изненада ли се?

Актуален пример: 86 квадрата за 68900 = 801 евро/м2; 66 квадрата за 52900 = 802 евро/м2; 76 квадрата за 61000 = 803 евро/м2 и т.н

Очевидно се мъчиш да защитаваш губеща позиция. Тъпото число на първа страница на imoti.net е грешно, подвеждащо и нямащо нищо общо с истинската средна цена - нито като стойност, нито като тренд. Поне не толкова общо, че да може да се използва за нещо смислено. Само не си признавай, че ти си въпросния програмист и вземаш нещата навътре, защото ФМИ не е произвеждало чак такива трагични кадри, за разлика от ТУ smiling smiley

И понеже ми се струва, че водиш очевидно глупав спор само за да отидат на задна страница важните неща, които бях написал за двата сайта, ще си ги копирам пак и повече наистина няма да ти оговарям, защото очевидно няма смисъл.


1. Факт: графиката на първа страница в imoti.net не показва средно аритметично за София, а показва число, сметнато по така наречената "методология", плод на некадърността на един или повече "програмисти", която стойност може да варира нагоре/надолу с 10-15% в зависимост, например, от единствената обява за тристаен в квартал Гевгелийски. :]

2. Към момента (16.09.2010):
- измислената стойност по "методологията" на imoti.net е: 821 евро/м2;
- истинското средно аритметично за София е: 863 евро/м2;
- средно аритметичната стойност не е достатъчно устойчива на фалшиви обяви, повтарящи се обяви или целенасочени манипулации;
- медианата е устойчива на изброените по-горе влияния и трудно може да се промени с повече от 2-3 евро/м2 при всякакви манипулации в практиката, следователно медианата дава стойност, на която може да се има много по-голямо доверие;
- медианата на обявите в imoti.net е: 811 евро/м2;
- в imoti.net има 4383 обяви за София (1-3 стайни);
- в imоt.bg има 23671 обяви (5.4 пъти повече) и има 27137 обяви, включвайки многостайни и мезонети;
- в imоt.bg средно аритметичното е: 909 евро/м2;
- в imоt.bg медианата е: 838 евро/м2 <- тази стойност дава най-точна представа за средна цена в София;
- между 01.01.2010 и 01.07.2010 броят на офертите нараства;
- между 01.07 и 01.09 броят на офертите спада;
- след 01.09 броят на офертите отново нараства;
- от един месец насам най-масовата цена вече се премести в по-ниския интервал: 700-800 евро/м2 (т.е. най-голям процент от обявите попадат в този интервал).

3. За търсещите да си купят 1-4 стаен, многостаен или мезонет, нека видим какво предлага imоt.bg:
- цени от 700 до 799 евро/м2 - 5069;
- цени от 600 до 699 евро/м2 - 3734;
- цени от 500 до 599 евро/м2 - 1932.
Ако сте по-претенциозни, имате избор измежду 5069 обяви - дали този, който иска да купи наистина, няма да си хареса нещо? Ако сте по-непретенциозни - спокойно отивате и под 700 евро/м2 - избор от 3734 обяви или даже под 600 - избор от 1932 обяви.
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
19-09-2010 - 19:48:55
Quote
dodo2
Спокойно може цената на квадрат да се умножава по номера на деня от седмицата, в който е публикуван и крайният резултат от сумата да се дели на 4 - гарантирам ти, че пак ще получиш число, кръжащо около истинската средна цена

Горното според твоя жокер по-скоро прилича на:
1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 +7
а не на:
1/7 + 2/7 + 3/7 + 4/7 + 5/7 + 6/7 + 7/7

Ако си решил да слагаш тегла на дните от седмицата то тогава след като направиш горната сума (цена умножена по пореден ден) трябва да разделиш на (брой обяви в понеделник + 2 * брой обяви във вторник + .. + 7 * брой обяви в неделя).

Няма да коментирам липсата на елементарни знания.

Това, което виждам от данните, които си посочил просто затвърждават теза ми.
Има групиране около 800 евро. Същото се забелязва и около 700, 750, 850 евро, 900 евро

П.С. Виждам, че въпреки всичките ти "край", "няма повече да пиша" и т.н. май е взело да ти харесва smiling smiley
И още нещо - при спор, умният човек не задава въпроси, на които не знае отговора winking smiley
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
19-09-2010 - 23:07:47
avatar
Ами да, то заради това имаше такива дискусии преди с Камелия - тъкмо си мислиш, че е схванала нещо елементарно и после тя пак се изкаже, та и тук сега. И нещо ме кара да отговоря.

За дните от седмицата се надявам да си ме разбрал все пак (ставаше въпрос за средно аритметично, примерът е даден със 7 обяви, затова се дели на 7; а 4 е средно аритметичното на числата от 1 до 7, ако още не си схванал). За медианата пък - вероятно си разбрал също, че не си прав, нищо не ти затвърждава моя пример. Много ясно, че има струпване около кръглите числа, но никакви дупки няма и никакви скокове както предполагаше, не се забелязват, напротив, много по-гладка графика е от тъпото число на imoti.net, което ходи нагоре надолу в зависимост дали има една единствена обява за Гевгелийски или Централна гара.
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
20-09-2010 - 11:11:54
Бягаш от въпроса, но надявам се си осъзнал каква глупост си написал тука:

Quote

Спокойно може цената на квадрат да се умножава по номера на деня от седмицата, в който е публикуван и крайният резултат от сумата да се дели на 4 - гарантирам ти, че пак ще получиш число, кръжащо около истинската средна цена

Дори и да приемем изкривената ти логика за деление на 4 на средното аритметично, то това предполага равномерно разпределение на обявите по дни.

Сега да си дойдем на думата.
Това, че между "групиранията" имаш обяви в десетки пъти по-малко на брой просто показва, че всичко е въпрос на "мащаб". Просто се учудвам, че не схващаш общата картинка. Явно ще трябва по-простичко да ти я обясня.

Към днешна дата в имот.бг:
На 850 е/м2 имаш 250 обяви
На 800 е/м2 имаш 357 обяви
Между тях имаш по 15-20 обяви.

Айде сега да си представим, че медианата е била над 850 евро и в деня X става 850.
Какво се случва след това - ами продължават да се трупат обяви под 850, ама медианата за да излезе от 850 трябва натрупване на поне 250 обяви. Това създава една фалшива представа за задържане на цената. След като се натрупат достатъчно обяви (250 е нашия пример) изведнъж медианата тръгва надолу и създава усещане, че ей сега точно цените тръгват надолу. И така един стръмен вървеж надолу докато стигне 800 евро - там пак застой. Т.е. ако гледаме графиката на медианата то тя е един вид стълбичка - задържане на "кръглите" числа и стръмен наклон между тях. Това всичко е заради конкретната специфика на данните, с които работим. Т.е. когато прилагаме определена методология трябва да сме на ясно със структурата на данните, които ще анализираме и съответно да тълкуваме правилно получения резултат. Затова, ако медианата се задържа около "кръгли" числа това не е признак за стабилизиране на пазара, а "свойство" на методологията приложено към определения тип данни.
Надявам се горното си го разбрал и няма да се наложи да ти го обяснявам по-просто.

До колкото си спомням ти правеше и честотни разпределения на обявите. Липсата на анализ на първоначалните данни си проличава и при това ти начинание. При струпване на обяви около определени нива не е хич добра идея точно тези нива да се избират за граници на интервалите при честотно разпределение. В твоя случай ти правеше разпределението на интервали от по 100 е - 600-700, 700-800, 800-900 и т.н. Т.к около 700, 800, 900 има струпване на обяви то вида на честотното разпределение много зависи от това дали 800 е включено към 700-800 или към 800-900. Затова е добре да се избират за граничи числа без струпване. Примерно ако ще го правиш на 100е интервал - избираш 625-725, 725-825 и т.н. Предвид на данните според мен е още по-добре честотното да е на по 50 евро. 625-675, 675-725, 725-775, 775-825, 825-875 и т.н.


П.С. Имам видеокамера със стабилизация на образа. Целта е като сминаш "от ръка" да компенсира трепканията. Много добре работи ако снимаш "право напред" smiling smiley. Обаче ако се опиташ да засменеш нещо измествайки леко камерата от ляво на дясно и се получава следния ефект - картината скача. Защо скача? Ами много просто стабилизацията си мисли, че ръката ти трепка и компенсира изместването. В един момент вече не може да компенсира и се получава скок. Та, стабилизацията е хубаво нещо, ама трябва да се гледа като се прилага какво се снима. Понякога е по-добре да я няма.
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
24-09-2010 - 07:53:08
avatar
Update: истинската средна цена в imoti.net ми излезе извън лимита (от долната страна). За 7 дни е надолу с 4.3%, за 28 дни е надолу с 5.9%. Подобно нещо не се вижда на графиката на imoti.net, защото е грешна и няма нищо общо с действителността :}
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
24-09-2010 - 09:31:44
И как я сметна тази "истинска" средна цена?
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
24-09-2010 - 21:23:09
avatar
Как съм я сметнал според теб? Както би я сметнал всеки от N-ти клас (N = година, в която се учи сума и деление).

Това, че ме апострофираш всеки път, означава ли в крайна сметка, че ти си съчинил някога в миналото глупостта на пъра страница и го взимаш така навътре, като напиша колко е глупаво то?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход