Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Графиката от първа страница - ново дъно

Публикувано от javcho 
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
15-09-2010 - 16:00:32
Мен не ме дразни графиката, а цифричката долу в ляво.
Вчера е 800 днес 825, а графиката не показва цената да е падала по днешната 825.
Е вчера ми се е привидяло ли? *xxx*

Има нещо сбъркано или някаква грешка според мен.
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
15-09-2010 - 17:30:13
Потърси назад по темите - писано е за този проблем.
Има и обяснение от magic.

В крайна сметка важна е "посоката" в графиката, а не конкретните числа.
Аз всеки понеделник сам си смятам от:
[www.imoti.net]
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
15-09-2010 - 18:13:19
Quote
Тинки Уинки
Потърси назад по темите - писано е за този проблем.
Има и обяснение от magic.

В крайна сметка важна е "посоката" в графиката, а не конкретните числа.
Аз всеки понеделник сам си смятам от:
[www.imoti.net]

И цифрите са важни, защото доста хора ги следят. Дори мисля, че повечето гледат цифрите, а не графиката. Ако цифрите са подвеждащи не е коректно да не се прави нищо години наред, за да се реши този проблем.
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
15-09-2010 - 23:08:06
Melisa ти беше задала много правилен въпрос в последствие.
Първи въпрос - кога е бил минимума за последните месеци? След това даваш обяснение как кореспондира този минимум с дадената графика от днес.
Чак след това се сещаш как не трябва да гледаме ... детайлите, а тренда.
И между другото въпроса ми беше - защо се налага втората корекция за седмицата? Не си спомням какво писа magic по въпроса. Сигурно нещо... достоверно. Но пък сега сигурно има ново основание за още една корекция. Какво ли е то?
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
16-09-2010 - 02:03:26
avatar
Ааа много изкушаващо, не мога да не се намеся, когато става въпрос за простотията на първа страница.

Обяснението на magic беше "знаем, че графиката е грешна, фирмата която ни прави сайта работи по въпроса". И така вече две години откакто и се подигравахме, а колко по-преди това е започнала "работата по сайта, вкл. графиката" не се знае *xxx*

А след като явно е казано, че числото, което се показва като седмична графика е средно аритметично на средно аритметичните по квартали, не е известно, кой изобщо обръща внимание на тази "графика".

Най-кратко може да се покаже неадекватността на това число, така щото в квартал Гевгелийски има точно една обява (тристаен) в сайта и тя е с тегло, равно на всички обяви накуп в центъра (тристайни = 296).

Т.е. който е пуснал тази една единствена обява, ако я направи с цена 5000 евро на квадратен метър, тази графика на първа страница ще се изстреля в космоса! Много яка графика.

За сведение на незнаещите, вярната средна цена в София според обявите в този сайт, които са 4383 (1,2,3,многостайни,мезонети) е 863 EUR/m2.

За друго сведение, в сайта imоt.bg обявите в София са 23671 (5.4 пъти повече) средната цена е 909 EUR/m2. (Тук има отговор и защо в този сайт спряха да публикуват колко обяви имат на първа страница.)

За още по-друго сведение, средната цена е изобщо безпредметно да се гледа. Гледа се медианата, а тя е:

в imoti.net: 811 EUR/m2
в imоt.bg: 838 EUR/m2 <- това число да се гледа
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
16-09-2010 - 09:03:13
Да бе! Ама се изкуших да пиша от факта, че вече май всеки ден бутат статистиката...
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
16-09-2010 - 13:16:08
Каква втора корекция те гони.

Понеделник беше 801.xx или нещо от сорта, което точно отговаря на средно аритметично от:
[www.imoti.net]
След това обикновено вторник или сряда се качва с около 20-25 евро. magic обясни, че било някакъв друг начин на смятане. Подготвяли нова версия на сайта и като е готова всичко ще е наред.

За това кога е бил миминума, на който отговаря числото в долния край на графиката - ами гледаш и преценяш. Ти виждал ли си графика дето в долния край показва текущата стойност? Горното и долното число задават интервала, което е нещо различно от стойноста в момента.

Търсиш под вола теле.
Анонимен потребител
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
16-09-2010 - 13:19:27
Айде пак и ти с твоята медиана.

Ти наясно ли си каво казваш в момента:
"2 * 2 = 4 е по-вярно от 2 + 2 = 4"
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
16-09-2010 - 15:02:44
avatar
Не, не казвам това. Но понеже вероятно ти си мислиш, че проблемът е от такова естество, влизаш в ролята на безумен Дон Кихот.

Казвам че това, което се показва на първа страница няма нищо общо със средна цена за София. Ако не си разбрал, виж пак елементарния пример с квартал Гевгелийски.

Числа и графики се рисуват, за да има някаква полза от тях. От данните на първа страница няма абсолютно никаква полза. Даже и тренд не може там да се гледа, пак поради горната причина (съвсем конкетно: за последния месец ИСТИНСКАТА средна цена е с 3.5% НАДОЛУ, докато измислената средна цена на imoti.net е с 0.5% нагоре).

Съвсем накратко - графиката на първа страница показва случайна стойност между минималната и максималната средна цена по квартали, кръжаща около истинската средна стойност. Преди година разликата между двете е била 150 евро, така че можеш да си направиш сметка колко е била вярна тази "графика".

Поне като не разбирате нещо толкова елементарно, не спорете, че още някой може да се заблуди. Още повече като страничен кибик. Тя собственичката на сайта доскоро не знаеше колко обяви има в сайта си за София и колко има в imоt.bg, какво говорим за някакви "графики" тук със случайни числа в тях.
Re: Графиката от първа страница - ново дъно
16-09-2010 - 16:02:39
По принцип да се смята средна цена на база офертни цени е супер погрешно. Аз може да искам майка си и баща си и обявата ми да седи до второто пришествие. Или ако съм некоректен брокер (тук някой ще каже, че двете думи са синоними ама...) и пусна 10-ина фалшиви обяви на ниски цени пак ще бутна графиката. Вярната графика трябва да се прави на база предварителни договори, т.е. през август са подписани Х броя предварителни договори на средна цена Y евро на м2. Всичко останало всеки може да го тълкува както си иска.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход