Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите

Публикувано от uravnovesen 
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
05-01-2008 - 20:38:31
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> Предполагам там се взима предвид, че нямат
> демографска криза и, че населението е над 20
> милиона.

Negramoten Petyr,

Защо не се научи да проверяваш твърденията си, преди да ги пишеш? Кой ти каза, че Румъния няма демографска криза?

Ето ти данни за Румъния, като имаш предвид, че те си имат цигани, колкото и ние, и че естественият им прираст се дължи вероятно основно на тях. .

[www.freegk.com]

Romania : Population growth rate - (-0.21%)

И от тук:

[www.cia.gov]

Population growth rate:
-0.127% (2007 est.)

Net migration rate:
-0.13 migrant(s)/1,000 population (2007 est.)

Има си Румъния и отрицателен естествен прираст, и емиграция. Единсвтеното вярно нещо, което си казал за демографията на Румъния е, че е над 20 милиона като население.
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
05-01-2008 - 22:42:38
Дали ще се спука балона или не? Едва ли някой знае точния отговор.Обаче това което различава БГ пазара от този на развитите страни в света е ясно.1) Голям % на собственици на имоти без заеми(наследство от "онези"години).2)Ниски данък сгради(все още) което води до лоша инфраструктура в градовете, което от своя страна ще отблъсне потенциалните купувачи с пълни джобове от зап.Европа.
Когато процента на първите намалее(което рано или късно ще се случи)тогава на пазара ще излезне реалния купувач,с реалната своя средна заплата, който ще иска да си закупи апартамент за да живее в него, а не за препродаване, когато общините се видят принудени да вдигнат данъците, тогава доста от тези които са закупили по 2-3 апартамента ще се принудят да се освободят поне от 1 или 2. Накратко цените ще търпят промени когато пзара се нормализира. В този момент според мене пазара е хаотичен, всеки търси максималното, щото "там било така, еди къде си този продал за толкоз" и пр. Гледайки из обявите оставам с впечатление че продажбите не са чак толкоз много, едни и същи обяви стоят с месеци(години), други пък постояно променят цените(увеличават) което говори за "опипване на почвата", а не за реална продажба.
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
05-01-2008 - 23:33:56
Полските имигранти ”връщат” милиарди
05 януари 2008 / БТА
Поляците, работещи във Великобритания, са изпратили в родината си около 1,8 милиарда британски лири, пише “Дейли мейл“.
Вместо тези пари да се влеят в британската икономика, както се надява Даунинг стрийт, те отиват за финансиране на пазара на недвижима собственост и потребителския бум в Полша, коментира изданието. Полската централна банка съобщи, че двата милиона поляци, напуснали страната, за да работят из цяла Европа, са изпратили през 2007 година най-малко 3 милиарда паунда чрез платежни нареждания или по електронен път. Статистиката не включва хилядите поляци, които предпочитат да пътуват за родината си с автобуси или самолети и да пренасят парите в брой, допълва “Дейли мейл“.

Това е от dir.bg. Те дали добросъвестно са цитирали "Дейли мейл", не мога да знам.
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
06-01-2008 - 03:54:51
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
> Полските имигранти ”връщат” милиарди
> 05 януари 2008 / БТА
> Поляците, работещи във Великобритания, са
> изпратили в родината си около 1,8 милиарда
> британски лири, пише “Дейли мейл“.
> Вместо тези пари да се влеят в британската
> икономика, както се надява Даунинг стрийт, те
> отиват за финансиране на пазара на недвижима
> собственост и потребителския бум в Полша,
> коментира изданието. Полската централна банка
> съобщи, че двата милиона поляци, напуснали
> страната, за да работят из цяла Европа, са
> изпратили през 2007 година най-малко 3 милиарда
> паунда чрез платежни нареждания или по електронен
> път. Статистиката не включва хилядите поляци,
> които предпочитат да пътуват за родината си с
> автобуси или самолети и да пренасят парите в брой,
> допълва “Дейли мейл“.
>
> Това е от dir.bg. Те дали добросъвестно са
> цитирали "Дейли мейл", не мога да знам.

Dragula, ти мислиш ли че тези 2 милиона емигранти могат да диктуват цените на НИ в 60 милиона Полша???Ако е така тежко и горко на българина дето си вади хляба в БГ и иска да си купи жилище. Та на 7 милиона българи има вече 1 милион имигранти.
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
06-01-2008 - 04:32:48
Joan, защо тук се обръщаш към мен с "неграмотен"? Тук съм се кръстил Петър, ако искаш да сложиш връзка с други форуми, то го направи директно. Дори и линк може да сложиш... А ако подставяш под въпрос инженерното ми образование, то виж топлотехническите форуми, в който съм давал съвети, дали някой се е оплакал.

Относно демографската криза в Румъния, то няма такава! Имат отрицателен прираст, но не и демографска криза, защото прогнозите за 2050 г. са населението им да е над 18 милиона, докато нашето ще е малко над 4 милиона. Т.е. ние ще сме изгубили над 50% от населението си , а те около 15%.

Причината е, че от 15 години насам тяхната раждаемост е такава, каквато е била преди 30-40 години. И затова имат само 0,127% естествен отрицателен прираст (нашият е -0,52%), като имат само едно поколение /около 25 години/ което е по-многобройно.

Виж това: Пирамида на населението на Румъния
И това: Пирамида на населението на България

Не говоря на изуст, все пак преди 2 години ми се наложи да проверя възможностите и риска за инвестиция там.

Съгласен съм, че много румънци са емигрирали, наскоро имаше статия, че в Испания румънците са на второ място след мароканците, но при тях емиграцията е именно от тези по-многобройни поколения, като това не разваля трайно баланса на населението им. Така че при тях няма криза, засега имат само проблем. Това запазва спокойствието при инвестиция в жилище, защото след 40 години ще има кой да живее в жилището, докато при нас след 40 години 50% от жилищата ни ще са празни, като ме съмнява, това да се навакса от вътрешната миграция, като опустеят само по-малките градове, по простата причина, че у нас вече това е приключващ факт. Големите ни градове и курортните градчета са събрали почти цялото население в работна възраст. Докато селата, малките градчета и градовете в северозападна България са опустели. Така че демографската криза ще се усети и в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора ...

А не трябва да забравяме и румънската по-силна икономика. Тя е пряко свързана с бъдещата емиграция. У нас няма много преспективи в близко бъдеще да се задържим икономически стабилни, докато при тях повечето фактори за това са налице. Като дори, според мен най-важното за една държава, а именно образованието им е на светлинни години пред нашето.

Може би всичко това заедно с много други фактори е накарало инвеститорите да предпочетат да направят нов квартал на Букурещ, а не на София.

ПП. това: "-0.13 migrant(s)/1,000 population (2007 est.)" ми се струва страшно малко, ако е вярно, то браво на румънците! Справили са се с емиграцията! Защото емигриращите българи са между 4 и 5,3 на 1000. (Между 30 000 - 40 000 българи годишно емигрират)! Това е един огромен плюс за северната ни съседка! Ех, кога ще ги стигнем... румънците...

ППП. Сега се загледах по-подробно в пирамидите на населението на Румъния. С тази намаляла емиграция нищо чудно населението да е по-многобройно отколкото е сега.

Според твоите линкове, за последните 12 години населението на Румъния е намаляло от 22,680,000 (1995) на 22,276,056 (July 2007 est.) или само с 400 000 души.... прави си сметката каква "криза" има там, ние за последните 18 години намаляхме с 1,4 милиона. Ако сравним с Румъния, то все едно тяхното население да е намаляло с 4,2 милиона.

Направо е несравнимо, а ти ми говориш, че и те, като нас, имат демографска криза...



Редактиран 5 път(и).Последна редакция на 2008-01-06 06:08 от Petyr.
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
06-01-2008 - 11:43:50
Don Balon,
Нищо не мисля. Просто копирах тази информация тук.
Имотът е стока, която не се купува ежедневно, а веднъж на десетки години, така че пазара се диктува от хора, които са относително малък брой спрямо общия брой на населението.
В България много голям процент от хората са собственици на имоти. Много по-лесно е да си купиш тристаен, ако продадеш двустаен, или пък две гарсониери, ако продадеш тристаен. В зависимост от това как ти се променят жилищните нужди.
Няма лошо емигрантите да вкарват пари в България. Няма лошо и да се връщат. Това не лишава от шансове българите, които са тук. Тези, които участват на пазара за имоти без да са продали някакъв имот, са с доходи съпоставими с тези на преобладаващият брой емигранти. Тези, които са с ниски доходи, не могат да си купят жилище, но и в много други страни има хора, които не могат да си купят жилище.
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
06-01-2008 - 15:04:41
Е , най-сетне намерих сайт за имоти ,на който от сърце им свалям шапка
[imoten.com]
Писах им , че е добре да сложат статистика от типа на фондовата борса с възможност за различна разбивка за периоди и видове.Ето и цитат от отговора
Статистика ще публикуваме и не само. Имаме още много идеи свързани с анализа на имотите- очаквани приходи и капитализация, сравнение на разходите за имота- ипотека, ремонти, данъци, с приходите и т.н. За целта събираме информация свързана с административната уредба и скоро смятаме, че ще сме готови и с това. Засега добавихме кредитен калкулатор с разплащателен план, като скоро към него ще има и отчитане на банковите такси, застраховка финансов риск и всички други условия на банките.
Очаквайте скоро сайтът да стане още по-удобен за професионалистите в бранша. В момента разучавам нормативната уредба за данъчна оценка и т.н. Статистиката ше бъде пусната съвсем скоро. По нея вече се работи усилено
"
Евала на хората clap: имало все още професионалисти.За да съм коректен в препоръките към тях споменах и този сайт като пример за добър (и наистина го смятам за такъв и то заради смелостта да сложат статистика ) , ама както вървят нещата май предпочитанията ми ще са към imoten.com
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
07-01-2008 - 09:44:18
А , ето от къде ще има още по-голямо предлагане на пазара на НИ.
"През 2007 г. все повече „замразени” в имоти средства на българските фирми са „освободени” чрез дългосрочни ипотечни кредити и са се върнали обратно в бизнеса за неговото разрастване, технологично обновление и подобряване на конкурентоспособността "
[www.investor.bg]
Как може да са толкова прости и да не се възползват от "бъдещото покачване" на цените на НИ????????????????
Бяхте споменали във форума да гледаме какво правят "големите риби". Успокоителното може би е , че поне средствата са влагани в по-полезна насока . От друга страна хода си е много добър , пазарната цена на НИ е в пик ,ипотекираш го (взимаш максималното възможно) , влагаш го в отрасъл с по-голяма доходност (а знаем каква доходност са НИ) , а после банката да се спасява след спада на цените :}
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
07-01-2008 - 11:52:43
Petyr,

Правя го, защото за мен писането под един и същ ник е някак част от "морален кодекс". Не намеквам нищо за неграмотност, просто за мен ти си Negramoten Petyr така, както би бил само Petyr, ако беше решил да пишеш с един ник. Само за удобство (мое), нищо повече.

За демографската криза пак ще ти кажа, че прогнозите в демографията са още по-трудна работа от тези в икономиката. И че демографска криза има навсякъде, където нетният баланс на населението е отрицателен (естествен+механичен). Така че и РО, и БГ си я имат. Дори Старите ЕС страни я имат въпреки положителният нетен баланс за сметка ина имигранти, заради естествената част от прираста.

Виж, степените и силата на явлението е друго нещо. Не съм правила серизоен демографски анализ нито на БГ, нито на Ро, нито на Полша с 2 милиона поляци в Англия (например). И не съм видяла такъв направен в медиите, като изключим отделни недоносени опити с някакви популистки цели. Просто се опитвам д ати кажа, че БГ изобщо не е изключение и ти просто залиташ в тази посока.

Такива твърдения като твоите са несериозни. Другя намам какво да кажа по въпроса.

П.П. А относно инвестирането - ти си инвестирал и в БГ при тези демографски показатели, нали така? И не само ти. И вероятно много други го правят или ще го правят пак при тези показатели.

П.П.П. И разбери, че демографска криза (естествен прираст) има в почти всички "бели страни", а такава (естествен+механичен прираст) има във всички "бели страни" със соц.минало. А е имало такава и в тези стари ЕС членки, които са последните влезли от преди падането на комунизма - Португалия, Италия, Гърция, Ирландия. Дори Швеция преди сто години е имала такъв период. Изобщо БГ не е изключение.

П.П.П.П Извинявай, ако обръщението Negramoten Petyr те е обидило, не е била това целта му. Вече обясних защо го използвам.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-01-07 12:38 от Joan.
Re: Въпрос на време е да се спука балонът на брокерите
07-01-2008 - 12:08:33
А , ето от къде ще има още по-голямо предлагане на пазара на НИ.
"През 2007 г. все повече „замразени” в имоти средства на българските фирми са „освободени” чрез дългосрочни ипотечни кредити и са се върнали обратно в бизнеса за неговото разрастване, технологично обновление и подобряване на конкурентоспособността "



По-добре е да мълчиш и да приличаш на глупак, отколкото да си отвориш устата и да разсееш всички съмнения.
От това, което си цитирал става ясно, че хората си ипотекират сградите, за имат финансов ресурс. Правят това, защото, когато има обезпечение са най-изгодни кредитите. Имотът си остава техен, и ако цената пада си е за тяхна сметка. Ако се качва-също. Ако спрат да си обслужват кредита, банката по съответния ред им взима имотите, които служат за обезпечение, но ако не са достатъчни да покрият задълженията, те имат право да си ги събират и по-други начин.
Дали цените на имотите ще падат, не знам, но от това, което си пуснал, човек по-скоро трябва да очаква обратното.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-07 12:10 от dragula.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход