Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?

Публикувано от Don 
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
15-08-2007 - 16:49:39
Начев, а откъде се взимат тези 200млрд. евро дето ЕЦБ ги дава на банките? В смисъл е ли това някакъв резерв дето се води , че го има или се внасят нови 200млрд. евро в икономиката. Едни вид да го смятаме ли като печатане на пари или не?
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
15-08-2007 - 20:09:55
4овек,
Не бях погледнал тук и се забавям с отговор.
Ама и ти ме хвана неподготвен с този въпрос :-)). Ще гледам все пак да кажа няколко приказки с надежда, че Стефан не чете тази тема. Нали това е основната му работа - нищо, че вече почти ти е откраднал занаята :-)))) И ще ме хване с ненаписано домашно :-))). Ама то не ми е работа, де.

Правя забележка, че не съм чел нормативни документи по ЕЦБ и ще ти отговоря по някаква аналогия с БНБ. Все пак - все още няма Европейски Съединени Щати, та сигурно има и някакви специфики на ЕЦБ, тоест не е типична централна, емисионна банка.

Та предполагам, че ЕЦБ си има бюджет с приходи и разходи, одобрен от законодателното тяло, ерго със силата на закон.
Основният ти въпрос, откъде са дошли парите. Основно - от приходи.
Със сигурност ЕЦБ е институциятая която отговаря за организирането, развитието и поддържането на Евро платежниата система в Европа и за това и се плаща. Плащат превителствата чрез националните ЦБ-и.
За всякакви услуги и дейности се събират такси. Примерно и нашата БНБ събира доста пари от търговските банки: за платежните системи, кредитния регистър и мноог други.
Банката прави депозити. Срешу лихва.
Банката дава кредити. Тези ултракъси 200 млрд., които са дадени за преодоляване на ликвидната криза са предоставени срещу лихва, разбира се.
Много вероятно ЦБ на евр. страни правят годишни вноски.
Много вероятно и други евр. органи (Съветът на Европа) да прави вноски.
При необходимост могат да се вземат пари на кредит. Всеки би дал с радост пари на ЕЦБ - много добър длъжник.

По принцип ЦБ играят роля на депозитар на държавите. Това значи, че на договорна основа и срещу заплащане банката се явява като посредник по обработването на държавни дългове. Вътрешни и външни.
ЦБ се грижи и за изпълнението на бюджета на държавата. И оттук капят парички.
Има и други източници на приход.

С две думи - има от къде да вземе пари една ЦБ. Сега - поради евр. действителност има някакво разпределение на права, роли и задължения между ЦБ на страната и ЕЦБ, но не е толкова важно, къде минава линията, пък и да ти кажа - не знам точно :-)))

Някога, когато правителсво е закъсвало за пари и след съответна процедура по закон са възлагали на ЦБ (пак срещу заплащане) да отпечата допзлнително банкноти, отсече монети.

Сега става по-лесно. Няма необходимост дори да се амортизира печатарската техника :-)) Взвеждат се няколко цифри в един компютър, след това се дават на счетоводителите няколко документа за осчетоводяване и готово - ето ти пари.
Няма проблем и сега да го правят и сигурно го правят. Надявам се внимателно, че после става лошо.

Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
15-08-2007 - 23:09:13
А, сетих се и още нещо, много актуално в момента при нас.
Нали сега ще борим кредитирането :-))
Увеличават МЗР, които се държат от търг. банки при ЦБ. Нещо като гаранция. Чувал съм, че БНБ не плаща лихва за такива резерви, но при определени условия ползва ресурса и съответно извлича доход от него.
Знам, че по света ЦБ плащат лихви върху разните му там резерви, провизии и подобни, които сигурно са разнообразни по вид и количество.

До утре мога да се сетя и за други източници на доход :-)))



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-08-16 10:48 от nacheff.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-08-2007 - 08:18:41
Don Написал:
-------------------------------------------------------
> Пазарът на жилища познава 4 цикъла
>
> 1. Прочистване
> 2. Стабилизиране
> 3. Разрастване
> 4. Презсатрояване
>
> ........>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 08/04/07
> 02:05PM от Don.


Don,

Ti li gi izmisli tezi ili gi prochete ot niakade?






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-08-16 08:26 от Uraa.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-08-2007 - 09:49:58
На мен въпросът ми беше по-скоро това , което си написал накрая:
"Някога, когато правителсво е закъсвало за пари и след съответна процедура по закон са възлагали на ЦБ (пак срещу заплащане) да отпечата допзлнително банкноти, отсече монети.

Сега става по-лесно. Няма необходимост дори да се амортизира печатарската техника :-)) Взвеждат се няколко цифри в един компютър, след това се дават на счетоводителите няколко документа за осчетоводяване и готово - ето ти пари.
Няма проблем и сега да го правят и сигурно го правят. Надявам се внимателно, че после става лошо."
И аз се надявам да го правят внимателноsmiling smiley
Междудругото аз най-много клоня към варианта, че изсипват парите за да попречат на срива на долара. Старата песен - САЩ си правят каквото си искат, защото другите нямат шанс да не поемат евентуалните загуби. И какво се получава - някой е усвоил парите от рисковия кредит (парите са в САЩ), кредиторът почва да изпитва затруднения и като това кара останалия свят да поемат част от загубата. Като теглиш чертата се оказва, че печалбата (от продажбата на стоката) е предимно в САЩ, загубата се разпределя по целия свят.
Един вид нещо като аз да имам две фирми - 100% моя и с 10% дял в другата. Реализирам проект, фирмата със 100% участие реализира печалба, другата с 10% загуба със същите стойности. Събира ме се съдружниците и решаваме да покрием загубите за да не фалираме. Теглим чертата и се оказва, че аз всъщност съм на доста добра печалба, останалите се надяват в бъдеще да излезем на печалба с общата фирмаsmiling smiley Най-интересното е, че тъй като аз съм на добра печалба ме избират за биснемен №1 и ме дават за пример за добро управлениеsmiling smiley
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-08-2007 - 11:03:27
4owek,
Очевидно ги знаеш нещата, ... ама пак питаш :-))))
Прав си, така са сложени нещата.
И до сега се говори упорито, че Саддам се прости с властта и живота си, защото си позволи да се номинират цени на иракски нефт в евро. Не знам, дали въобще се е стигнало до сделки.

И все пак, имам горещата надежда, че за разлика от едно време при емитирането на пари се подхожда много по-внимателно.
Скоро четох някаква инфо, че САЩ към ноември за пореден път ще са изправени пред това да не могат да си обслужват задълженията. За да се излезе от това положение, Конгресът следва да промени закон и да вдигне нивото на държавния дълг. Няма съмнения, че това ще стане. Останалото е просто възлагане на съответните дейсвия на фед. резерв, малко технически действия зад терминалите на компютрите, малко счетоводна работа - и готово. Ето ти ги парите.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
16-08-2007 - 23:29:21
As predicted,
Promivaneto na mozyzite na teletata prodylgava.

V edna ot statiite v tosi sait:
[www.imoti.net]
(iztochnik vestnik pari) sa napisali slednoto:
--------------------------------
Жилищните имоти остават една от най-сигурните инвестиции в съзнанието на българина, въпреки че вложените в тях средства се

връщат чак след 20 години, отчитат от дружеството за ипотечно кредитиране Кредитекс.

Причини
Според експертите това е закономерно, като се имат предвид драматичните обрати на икономиката през последните 15 години.

По време на прехода почти всички пари, вложени в нещо различно от имоти, буквално се изпариха. Пример са банковите

депозити, застраховките Живот, държавните пенсионни схеми. Имотите останаха единственият актив, който през 90-те години

удържа на инфлацията, а в началото на новия век направи много хора богати. Затова жилищата продължават да привличат

инвестиции, въпреки че доходността им вече е по-ниска от много алтернативни вложения, обясниха от Кредитекс.

Приход
Доходността от имот се измерва чрез способността му да генерира средства от наеми. Сумата от чистата годишна печалба от

него, разделена на пазарната му цена към момента, дава текущата доходност. Така, ако апартамент в жк Младост струва 70 000

EUR, а може да се отдаде срещу 300 EUR на месец, текущата доходност от него е около 4%. Приходът от наем за година е 3600

EUR, но от него трябва да извадим 20% разходи. Преди пет години същият имот е генерирал двойно по-висока доходност - 8.7%,

но при далеч по-ниска продажна цена, посочват от Кредитекс. Пресметнато в месеци, изчислението е: при цена 70 000 EUR и

наем 300 EUR инвестицията в жилище ще се изплати след 233 месеца, т.е. близо 20 години. Приема се, че инвестицията е

неизгодна, т.е. надценена е възможността на имота да генерира текущ доход, ако този показател е по-голям от 200 месеца.

Средно за София жилище се изплаща за 195 месеца.
-----------------------------------

Pokazateljat za dohod ot naem ot gilishte e 100 a ne 200, t.e. izliza che imotite v momenta sa nadzeneni pone 2 pyti. Az silno se symnjavam

v svedenijata za naemite obache, znam dosta hora na kojto apartamentite v Sofia 'struvat' 50 che i 60 000 evro spored tjah a zvemat 200

evro na mesez naem...

Ako se gledat poslednite 100 godini v US investiziite v nedvigimi imoti sa naj-neizgodnata investizija.

Tova che chengetata okradoha parite na horata s hiperinflazijata kakto sega gi obirat s gilishtata i kreditiraneto njama nishto obshto sys

ikonomicheskata logika..

V momenta se zaformja strahotna kriza na borsite i real estate marketite - chetete CNN i Bloomberg, mnogo iteresni sybitija.

Kredita go njama... T.e. kupuvachi na kakvoto i da e s kredit njama.. Ottam akziite spadat.. Kyshtite si ostavat neprodadeni...
V visokoriskov rajon kato BG kredit shte vidite na kukuvo ljato...

Vchera gledah po CNN kak na amerikanzi na kojto sa odobrili po-rano (predi 2 sedmizi) credit sega im kazvat: Sorry, njama credit za vas..

V Amerika ima praktika da se zakljuchva lihvenijat prozent za opredeleno vreme i vypreki tova imat strahotna kriza.
V Bylgaria nikoj ne zakljuchva mortgagite.

Tyj che kupuvajte gospoda na visoki zeni kojto shte spadat na 40 prozenta ot segashnata stojnost, gotvete se da plashtate visoki lihvi bez

da si zakljuchite mortgage i v edin momenta kato se okage che ste platili 80 000 evro za gilishte dato shte stuva 30 000 moge da bryknete

v kontakta i s rykopljaskasht zadnik da izvikate" Evropa"...









Abu
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
17-08-2007 - 07:04:39
4овек,
може да греша (каква ли информация не ми минава през главата, а точно финансовата я пропускам), но мисля, че 200 млрд. евро са кредит от САЩ, при това се теглят в долари, с опция за още 300. Напълно в унисон с написаното от теб. Ако се не лъжа, коментарът беше от Н. Бехар по Хоризонт във вторник.

Като заговори за задлъжнялостта на САЩ - чувал ли си за една следвоенна комунистическа теория, според която СИВ трябва тихомълком да трупа дългове към Запада и в момента, в който спре да ги обслужва, да дестабилизира икономиките и да пролетариатът да тръгне към вземане на властта?
Дон, ти знаеш ли подробности?
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
18-08-2007 - 00:38:04
Nacheff и Човек, според мен "печатницата" от няколко години работи на пълни обороти. Глобалната инфлация е кажи-речи галопираща, всички основни суровини скочиха най-малко тройно (петрол, стомана, злато), а някои и петорно, като мед например. Оттам и всички останали цени по цял свят. Според мен глобалния скок на цените на имотите последните години е именно бягство от валутите, обикновените хора усещат че правилата на играта вече не са много читави. Освен това докога китайците ще се задоволяват само с гарнитурата и какво следва от това? Твърде много въпроси, и кой знае отговорите???
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
19-08-2007 - 11:38:43
Boby,
Повдигаш поредица от много сериозни въпроси. Не съм сигурен, че имам ясен отговор (дори само за себе си) по тази тема. Знам, че като се замисля, изпитвам едно неприятно усещане на дискомфорт и неяснота за бъдещето.
По цените - прав си, точно така е както си го описал.
Нарастването може да бъде обяснявано от глобалните промени в отношението търсене-предлагане. Много държави, воглаве с Китай, имат такива темпове на растеж, че обемът на търсенето вече няма нищо общо с този от преди едни 10 години.
Увеличеното търсене в много случаи може да води до необходимост от разработване на нови, по неудобни и тежки за работа находища, което също значи по-високи разходи и цени.
Високият ръст значи и по-високи доходи, а следователно и включване на нови потребители, които до този момент са били практически вън от пазара - ето ти още по-високо търсене.

Ще ми се да засегна и още един аспект на нещата, който не съм сигурен дали сме коментирали до сега. В досегащната подредба на нещата (световния икономически ред) отколе има развит, богат север и беден изостанал юг. Богатсвото и добруването на западните демокрации в голяма степен се основава и обяснява с директните грабежи (някога) и установената по-късно система на "свободна" търговия, но при цени и условия, диктувани отново от Севера. В рамките на дълъг период от време това е осигурявало суровини, горива и други на ниски цени, поради което печалбите, дивидентите, пък и заплатите са растели, изборите са се печелили, а музиката е свирела. Най-отгоре на хранителната верига - е .... знаем го кой е бил и все още е.

Сега светът се променя. Ние Бг формално се качихме на влака на Севера и би могло да се очаква, че трябва да свирим песента за запазване на статуквото, но нека да оставим това на политиците. Ние си оставаме едни мислещи хора, които не трябва да си затварят очите пред истината. Ще ми се да вярвам, че случващото се е част от един бавен и мъчителен процес на отиване на нещата там, където им е мястото. Е, до сега цялата човешка история са доминирани от корист, жестокост и агресия - за своите и против чуждите. Подобни разсъждения могат и да стоят малко странно, защото най-малко планената Земя просто няма такива възможности (да осигури на всички едно средноамериканско потребление). В този смисъл да искаме да има за всички и по много е равно на присъда за всички заедно.
Но - решения трябва да с е търсят и всичко това в името на един по-нормален и мирен свят. Лошото е, че отиването на повече пари при бедните държави само по себе си сега не е гаранция за нищо, да не говорим, че може и да влоши нещата при определени условия. Не ми се задълбава повече.

Не на последно място увеличеното предлагане на пари също има роля за увеличаване на цените.

Случващото се в настоящия момент е някъде в пресечната точка на горните фактори (подпомогнати и от други, разбира се). Да си призная, трудно ми е да напиша съотвветните теглови коефициенти :-))
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход