Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?

Публикувано от Don 
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 13:04:27
Don Написал:
-------------------------------------------------------
> И още едно допълнение. „Емпирични“ не означава
> случайни,
> а означава получени въз основа на реални данни
> (опитно изследване).


Напротив, Дон,

означава че данните са реални, но са получени въз основа на най-разнообразни показатели, в различно време, и различна среда и не могат да се използват за научно изследване . Това поне съм запомнила от някогашните лекции по философия...


Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 13:40:29
Не виждам как се вписват пияни бедни жители на ЕС с проектите за луксозни комплекси по Черноморието. Че се правят доста добри обороти по кръчмите - ясно. Сигурно и сутеньорите жънат богата реколта...
Някак не виждам връзката между човек дошъл за да не изтрезнее с това да плати 300000 евро за вила край морето.
Don
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 14:10:26
Е, дали могат или не могат да се използуват няма да се разберем, но за останалата информация ти благодаря. smiling smiley

Добре е да си сверявам часовника от време на време.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 14:58:00
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Не виждам как се вписват пияни бедни жители на ЕС
> с проектите за луксозни комплекси по
> Черноморието. Че се правят доста добри обороти по
> кръчмите - ясно. Сигурно и сутеньорите жънат
> богата реколта...
> Някак не виждам връзката между човек дошъл за да
> не изтрезнее с това да плати 300000 евро за вила
> край морето.

За съжаление, и България, подобно на Турция, се ориентира към най-бедната част на населението на Европа, и бере плодовете. И понеже аз не съм ги брала, ама отстрани ми се струва, че плодовете са сладки, все ми се струва, че всеки си избира приоритетите и ги спазва, докато се окаже че приоритетът не носи доходи. След това следва ревизията.

Но "Слънчев бряг" е пълен с туристи. Много хора завиждат за пияните туристи, защото по-добре пиян, отколкото никакъв турист...И пияните имат естествен процент към повишение. Ама за това е добре да бъдат попитани, защо вманиачените по алкохола растат, предполагам и в родните си страни, и тук - при нас. Може би е добре да се въведе лозунгът "По-евтин алкохол, повече - туристи!".

А за връзката между хората, дошли за да не изтрезнеят, с готовността да се платят 300 000 евро, ще ти кажа, че множеството свободни студия и апартаменти в "Съни бийч" едва надхврърлят 30 000 евро. Мисля, че вилите за 300 000 евра са подготвени за друга каста, за която България не е моден прицел в момента.





Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 15:15:01

"Мисля, че вилите за 300 000 евра са подготвени за друга каста, за която България не е моден прицел в момента. "
Е точно де - къде го оптимизма що се отнася до имотите?
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 15:38:40
"Ефектът на пеперудата" или до какво доведе кризата с ипотечните кредити в САЩ
14 Август, 2007г. - 14:05
От: Сграда.com
editors@sgrada.com


Продължаващата все още криза на финансовите пазари отново ни напомня, колко съдбовна може да бъде тясната връзка между американската икономика и тази на останалия свят.



От Ню Йорк до Франкфурт и Токио пазарите бяха разтърсени през последната седмица от страхове, че американците може да не успеят да обслужат ипотечните си кредити и чрез т. нар. „Ефект на пеперудата” кризата да обхване целия останал свят посочва агенция Associated Press в обзорен материал по темата.



Като следствие, този срив може да рефлектира върху американския пазар на жилища, правейки невъзможни продажбите на хиляди вече построени домове. Това, съчетано с понижаването на обема на инвестициите може да накара американските потребители да се чувстват по-бедни и по-несклонни да купуват родните и вносни продукти.




Според материала, най-бързият и очевиден ефект за половината от американските домакинства, които притежават дялове във взаимни фондове, а също и за други индивидуални инвеститори е рязкото спадане на стойността на техните инвестиции, което може да бъде краткосрочно, но може и да не е.




Дребни инвеститори от целия свят понесоха удар. Цените на акциите се плъзнаха надолу, подхранвани от страхове за криза на пазара. Загрижени инвеститори започнаха продажби, но намирането на купувачи се оказа трудна задача, което допринесе за още по-сериозен спад в цените.




„Ние всички се чувстваме застрашени”, споделя Габриела Саварини, дребен търговец от Рим пред агенцията „Проблемите на американския фондов пазар рефлектираха върху икономиките на целия свят.”




„Пазарното бедствие прави по-трудно и по-скъпо за бизнеса да получи кредити за развитие, а ако бизнесът не може да се развива той инстинктивно се стреми да реже разходите, най-често чрез уволнения.” споделя за Associated Press Хауърд Арчър – главен икономист за Великобритания и Европа в една от водещите анализаторски компании Global Insight.

САЩ преживя подобна на настоящата криза през 80-те години на миналия век, но тогава последствията на бяха така опустошителни за останалия свят, защото американското правителство се намеси, спасявайки банките от претенциите на вложителите.




Това, което се промени оттогава обаче е все по-сериозното глобализиране на света и развитието на аутсорсинга, а също и революцията на финансовите пазари, която обедини в здрава прегръдка различните държави.




Внезапните разпродажби през четвъртък и петък миналата седмица бяха предшествани от предупредителни сигнали от най-голямата френска банка “БНП Париба”, която замръзи милиарди долари активи, вложени в три взаимни фонда, заради сериозния спад в стойността на ценните книжа, свързани с високорискови ипотеки, изтеглени от американски граждани.



Кенет Рогофф, бивш директор проучване в Международния валутен фонд и понастоящем професор в Харвардския университет споделя, че бразилските пазари например са реагирали изключително болезнено на лошите новини от САЩ и ако това се превърне в „снежна топка”, в близките дни сред засегнатите ще се окажат пазарите от Индонезия до Турция.




Глобалната взаимосвързаност не е феномен на нашето време, припомня Associated Press. Рухването на Уол Стрийт през 1929 г. и последвалата Голяма депресия в Щатите засягат целия свят и стават причина за надигането на фашизма в Европа.




Днес обаче, в ерата на мигновенните комуникации и търговията с акции в реално време, паниката в Ню Йорк се разпространява из целия свят почти веднага.




В центъра на притесненията през тези дни са високорисковите заеми, отпускани от банките на лица и фирми в различните държави.




Много американци не успяват да покрият задълженията си по ипотечните заеми, което води до притеснения, че това може да породи глобален проблем, защото много от тези задължения са „превърнати” в ценни книжа, които пък впоследствие са станали притежание на пенсионни фондове, банки и други инвеститори, търсещи висока доходност.




Редица банки от Япония до Германия притежават ипотечни облигации заради ниските лихвени нива в САЩ и добрата доходност. Схемата работеше добре, докато ползвателите на ипотеки не започнаха да пропускат вноските си...




Друго сериозно притеснение на инвеститорите беше предизвикано от неспособността на банките да превърнат бързо вече нищо не струващите ипотечни облигации в кеш.




Именно тези „лоши” заеми повишиха страховете, че вероятно предстои по-голяма криза, която може да събори цялата банкова и финансова система, страхове, които доведоха до срив на фондовите пазари и застрашиха пенсионното осигуряване.




Първите признаци на кризата се появяват през април, т.г., когато банкрутира New Century Financial, компания която отпуска ипотечни кредити на лица с по-нисък кредитен рейтинг. Клиентите на компанията са американци, които са просрочвали вноските по предишни заеми или дори са банкрутирали преди години, но все още желаят да притежават свой собствен дом.





Случаят явно не притеснява никого – щастливи заемодатели, с изобилие от капитали за инвестиране търсят нови възможности да отпускат повече кредити и да получават по-висока доходност. Хедж фондове и банки от цял свят съзират възможността и масово изкупуват ипотечни облигации.




Месец по-късно, през май, гигантът USB AG обявява, че хедж фондът на компанията е загубил 125 млн. долара през първото тримесечие на годината, главно заради подобни ценни книжа. След това, през юли, щатската Bear Stearns закрива два свои хедж фонда заради загуби от 200 млн. долара предизвикани от ипотечни облигации.




В началото на август сред инвеститорите се засилват притесненията, че ипотечните облигации може би не са чак толкова солидна инвестиция, както се е считало до момента.




Тези страхове достигат своя връх след банкрута на American Home Mortgage Investment Corp. на 6 август. Според представители на компанията – един от водещите ипотечни заемодатели, този банкрут е бил предизвикан от „необикновен разрив”, който е попречил на American Home да набира средства за дейността си.




В четвъртък миналата седмица френската „БНП Париба” „замразява” 2,2 млрд. долара, който държи в три фонда, заради тяхната зависимост от по-рискови ипотечни облигации в САЩ. Този акт засили страховете, че бедствието вече се разпространява из целия свят.



Ниските кешови наличности на банките предизвикаха такова нарастване на лихвите по краткосрочните заеми, които те си отпускат помежду си, че централните банки в САЩ, Европа и Азия се намесиха и „наляха” десетки милиарди долари на пазара за да обезпечат нормалното му функциониране.



Такива мащабни намеси на централните банки са редки напомня АП. Последната подобна интервенция е била непосредствено след атентатите на 11 септември 2001 г.





Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 15:51:35
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Личните дани са тайна. Никой няма право да ги
> разпространява. И когато МВР нарушава такъв закон
> проблемът е огромен. Мога да ти го обясня
> по-простичко - щом МВР си позволява да нарушава
> такъв фундаментален закон, къде е гаранцията, че
> няма да подслушва телефони без разрешение? А къде
> е гаранцията, че няма да се меси в икономиката
> като продава данни за конкуренцията? А къде е
> гаранцията, че няма да събират дани и да изнудва
> политици за да взимат определени решения -
> примерно коя зона да отпадне от защитените и коя
> да влезе, т.е. кой инвеститор да спечели?
> Проблемът ти е , че си свикнала ченгетата да са
> икономически и политически фактор, аз не съм,
> гражданите на ЕС също.
> Освен това криминалното минало на журналистите
> няма нищо общо с това, което са заснели и
> реакцията на МВР по случая наподобява 17 годишното
> изнудване с доисета, скрити информации за
> злоупотреби и други престъпления.
> И не забрявай, че става въпрос за ББС, а не за
> вестник Шок. И като зачекна случаят с Майкъл
> Шийлдс - има още няколко въпроса, които
> изникват. Как така се случва, че мудното наше
> правосъдие си свърши работат като по учебник и за
> месец-два издаде 15 годишна присъда? НЕ беше ли
> това доказателство, че правосъдието в БЪлгария и
> законите са си перфектни стига да няма
> покровитлество над престъпниците?
> Не е проява на патриотизъм да защитаваш хората,
> които ни пречат да се развиваме нормално.


Смесваш нещата.Това,че срещу някого има повдигнато обвинение,не е и не може да бъде тайна!Това не са никакви лични данни и МВР не нарушава никакъв закон!Не позволявай параноята да те подгони!
Криминалното минало на журналиста има всичко общо със случая в България-по същия начин е манипулирал друг човек,в друга държава и го е набедил за трафикант на деца..........
Не разбрах,какво те тревожи в бързото осъждане на британския хулиган? Това,че са си свършили работата бързо и са показали на ЕС, че се равняваме с тях,или това че са го осъдили,вместо да му дадат медал за заслуги? smiling smiley
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
14-08-2007 - 18:40:11
kamikadze Написал:
-------------------------------------------------------
> "Ефектът на пеперудата" или до какво доведе
> кризата с ипотечните кредити в САЩ
> 14 Август, 2007г. - 14:05
> От: Сграда.com
> editors@
> 15;grada.co
> 09;
>

Добра статия, която може да помогне на колегите, които не са следили текущо нещата, да видят събрана хронология и коментар по събитията.


>
>
> Редица банки от Япония до Германия притежават
> ипотечни облигации заради ниските лихвени нива в
> САЩ и добрата доходност. Схемата работеше добре,
> докато ползвателите на ипотеки не започнаха да
> пропускат вноските си...
>

В горното твърдение има нещо, което не разбирам. Ниските лихвени нива са в Япония, а н ев САЩ и това е материалната основа за т.н. carry trade.
Бих написал нещо, което ще звучи обратно на горното, ама нейсе. :-))))))))

>
> Ниските кешови наличности на банките предизвикаха
> такова нарастване на лихвите по краткосрочните
> заеми, които те си отпускат помежду си, че
> централните банки в САЩ, Европа и Азия се намесиха
> и „наляха” десетки милиарди долари на пазара за да
> обезпечат нормалното му функциониране.


Добре е, че системата работи и междувременно вече лихвите по краткосрочните
заеми падат.

Дано се размине този път.

Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
15-08-2007 - 10:15:59
Е те и Иван Славков го манипулираха, но освен за главния прокурор на България за останалия свят си беше виновен.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
15-08-2007 - 15:44:24
Тревожи ме бързото осъждане на британски хулиган с това, че е явно доказателство , че системата работи добре и за да се разхождат престъпници по улиците единственото обяснение е , че никой не иска да ги вкара в затвора. Ако си останала с убеждението,ч е ме е жал за него си в грешка.
С други думи това е явно доказателство за това, че престъпниците действат по поръчка на хора от държавния апарат - политици, полицаи и подобни и затова не се стига д оприсъди. Не, че е нещо ново деsmiling smiley
Вече сигурно писвам на хората с това, че се отдалечавам от темата, но според мен е много важно за инвестициите да не се допуска съмнението, че играта е нечестна. НЕ съм наивник и знам, че далавери се правят навсякъде, но в другите страни се стараят нещата да останат прикрити и да изглежда, че всичко е сравнително честно. Разбере ли се нещо веднага гърмят хора - но не и при нас.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход