Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?

Публикувано от Don 
Don
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
20-08-2007 - 13:40:20
Това, което се случва последните дни е доста тревожно и все повече мисля, че едва ли ще се отървем само с малка корекция на пазара.

ФЕД изненадващо обяви понижение на OЛП в САЩ с половин пункт, което временно спаси положението на пазарите с ценни книжа. Казвам изненадващо, защото преди една седмица техен представител беше изключил промяна на лихвите преди 18 септември.

Това, което преживяваме в момента е може би само началото на кризата. Все още не се знае мащаба на влиянието на ипотечната криза. На пазара просто липсва cash. Фондове продават акцийте си от суровинния сектор на цени над 50% по-ниски от нивата, на които са се търгували допреди няколко седмици и няма кой да купува. Опитите на ЕЦБ и ФЕД да повлияят напомнят годините 2001, 2002, когато също го правеха без особен успех. Започват да се носят слухове за фалит на един от големите Хедж фондове.

Следствията от това. Кризата ще бъде глобална и ще засегне банковия сектор с всички последствия от това, включително и НИ, които за София в момента са по мое мнение и без това надценени. Как тези фактори ще се съчетаят не искам да прогнозирам.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
20-08-2007 - 14:32:18
В момента сме в окото на Бурята и за това всички са притихнали в очакване на следващия момент в който урагана ще се разрази пак ...

Централните банки в момента помагат на големите риби да излязат с по-малки загуби от играта и после другите кучета ги яли
Don
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
20-08-2007 - 16:17:42
Една неточност в горния ми пост –
Фед намали дисконтовата лихва в петък, а не ОЛП.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
20-08-2007 - 17:46:58
Дон здравей,
Поправката е много важна. Добре е, че си я направил, макар и нееднократно да си демонстрирал, че познаваш тази материя.

Както и аз не знам много много неща и не се притеснявам да питам, смятам че е положително да драсна няколко приказки за тези колеги, които не са имали повод да се докосват до тази материя и които знам, че утре ще ме извадят от някое блато .... я при ремонт, я за друго по НИ :-))))

Та, значи дисконтовата лихва е намалена в опит да се подпомогне ликвидността на пазара и като израз на желанието на ФЕД да помага да не се задълбочава кризата. Това е лихвата, при която тзрговските банки се рефинансират при резерва. При това намалението беше значително - половин процентен пункт.

Иначе, т.н. таргет, който от доста време си стои на 5,25 представлява овърнайт лихвата , при която банките депозитари при ФЕД предоставят ресурс на други финансови институции.
Точно тази Федерал Рейт съм си позволил на няколко места да кажа, че може и да се вдигне още и то въпреки, че от месеци предричат падането и, пък сега май има и индикации за предстоящо такова решение. Ама .... както е казано, никога не е късно да стане човек за резил.
Като си представям, каква отговорност тегне на главата на тези хора, всичките ми опити да съм поне малко вътре в нещата може и да изглеждат малко тъжни :-))), но не се притеснявам особено, защото се търси един отговор на много сложна задача и всички знаят, че няма такъв :-)))
Как да:
- спасяваш финансовата система,
- внимателно да се грижиш за валутата,
- да спомагаш за постигане на условия н а растеж,
- и да бориш инфлацията
при това едновременно. Е, малко пресилвам, ама ..... ти ме разбираш.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
21-08-2007 - 09:50:28
Пропусна да отбележиш в задачата условията:
- да не се променя статуктовто и управляващата каста да остане управляваща (с леки промени на висши функционери отвреме на време)
- да се усмирява недоволството с растящо потребление
- да рекламира пред света, че нашата система е най-добрата и всеки , който я приложи го чака просперитет
С други думи Партията (която има ръководна роля) да задоволи растящите нужди на населението , като подпомогне развиващите се страни да отхвърлят тиранията и се присъединят към нашия устрем към светло бъдеще.
Едно решение на задачата е да накараш хората да играят комар за да може да обвиняват себе си, а не Партията за несполуките. И то такъв комар, който да им подържа интереса към играта - да научат правилата. За да могат да осъзнаят, че когато се случи да има много губещи Партията се старае да направи каквото може за да компенсира загубите. Защото Партията е грижовна майка.
Не виждам нищо страшно да се е случило - някой е спечели друг е загубил. Дайте да отговорим на следния въпрос:
Къде са отишли парите , които Джон е взел от продажбата на къщата, която е продал, както се оказва на прекрасна цена? Какво толкова страшно става от това, че Джордж не успява да си плати ипотеката и Джон може да си изкупи обратно къщата на половин цена след като Джордж единственото което прави е да си скубе косите, че се е надценил, а не вдига революции за да убие Джон и да се настани в къщата?
Какво се получава всъщност - не Джордж , а Джон почва да нервничи, че като изпука парите, паднали му от небето няма да може да подържа стандарта на който е свикнал. Затова се почва едно умуване как да направи така, че Джон пак да може да продаде къщата на двойна цена. ЗА да има социален мир.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
21-08-2007 - 11:16:34
Чета я темата, но трябва да почна много отдалеч, за да кажа простичко, каквото искам, а не виждам смисъл да задълбаваме толкова. Още повече, че ежедневно тия дни вестниците печатат мнения на специалисти - добри и измислени, но поне има гледни точки. Дори вчера имаше в 24 часа и интервю на Управителя на БНБ, с уговорката(която там е изпусната), че е взето миналата седмица, а събитията са динамични.
Начев, лихвите в Щатите ще паднат, поне до 4.50 - вероятно с 50-75 б.т.. Не го направиха веднага, защото на Бернанке му държи влага действията на Грийнспан преди време, когато беше кризата ЛТСМ, 11-ти септ. а и други случаи, когато решението имаше временен ефек, а после залагаше нови проблеми. Но ще стигнат до там, вероятно.
От друга страна - ЕЦБ може и да не повиши лихвите есента, вероятността за това намаля - според днешните нива от 42 на 30 процента, стремглаво. Пазарите търгуват запазване на нивата на които сме днес, което е в противоречие на тръбите по вестниците, че кредита у нас ще поскъпне, понеже бил вързан през Леонията и Еурибора. Да, сигурно ще поскъпне, но не защото със сигурност Лихвата навън ще се качи, а защото банките ще отворят ненаситни гуши, нали трябва да промият стерилизацията (повишението на минималните резерви)- правят го като пробват нови нива. Имат оправдание - кишата, гришата и межд. положение.....
Забележете, че говоря за вероятност и нейната степен. Държа да го подчертая, че ще заприличам на оня от вестника, дето тръби - "Банките вдигат таксите по кредитите 6 пъти"... Не било шведско а съветско, защото да, абсолютният размер на таксите се е качил 6 пъти, като сума, но и кредитите са се повишили, демек няма 6-кратно качване на таксата, а 6-кратно качване на обема - нали има разлика.. Да, качила се е таксата, но не с 600 а примерно с 10 процента....
Дали сме далеч от кризата - и да и не, но не може механичн да се пренася нищо, не работи.
За печатницата - не разбрах може би добре, но ако визирате нашата страна, не се заблуждавайте, в държава с валутен борд няма как да се печатат пари, разберете, всеки лев в баланса трябва да има покритие и той има, всичко друго са спекулации, наистина. Ако и при положение, че цялото народонаселение предяви пред банките своите спестявания или авоари в лева и иска евро, в резерва ИМА пари в евро, злато и активи за да им се дадат. Дори кеш, на базата на парите в обрищение, това е смисълът на борда, тя е проста система исмислена от не прости хора за обуздаване на шавливци и работи.
Колкото до кредитите от ЕЦБ, Банк оф Йапан, Фед и т.н., те решават ликвидна криза, което е различно от криза въобще. Просто там дълговите инструменти имат свой живот, всичко е сплетено и ако някой не си изпълни задължението има проблем. Централните банки дават парите НАЗАЕМ, не ги подаряват и за разлика от недалечните 96-7 год, с които у нас винаги сравняваме, курса после няма да изяде лихвения диференциал и да се направят още 1000 банки. Парите ще се върнат. Е, банките ще позагубят, но не ги мислете, ще го отнесат длъжниците. Но затова са Централните банки - да не допускат една временна ликвидна криза да спре цялата машина - те предоставят ликвидност и после я изтеглят, пак казвам, не я подаряват, не я отпечатват, срещу всучко има покритие. Иначе не би имало финансова система, а хаос... Има хаоси, но изолирано, в Аржентина например преди време, в Русия неотдавна, къде ли не е имало... Но тук говорим за интервенция от ЦБ на целия финансов сват - Америка, Азия и Европа, все пак.... Никой няма интерес от хаос...

Don
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
21-08-2007 - 12:37:55
Стефане,

да ти има оптимизма човек.

Интервенцията на централните банки носи глътка въздух, но не решава проблема.

Казваш, че парите ще се върнат и ще го отнесат длъжниците. Ама кои са длъжниците и кой ще ги върне, след като тези кредити са препродадени на трети финансови институции из целия свят. Кой се явява длъжник тогава.

Въпросът е кой пръв ще фалира и какво ще произтече от това. Кризата през 2000, 2001 сложи началото си с фалита на LTCM през 1998.

И дори да не се стигне до тези размери, световната икономика е обречена на стагнация именно поради проблемите с ликвидността. Инвестицийте ще намалеят. Кредитите ще се станат по-скъпи. Имотите ще бъдат засегнати в световен мащаб.

Въпросът къде сме ние остава отворен.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
21-08-2007 - 12:59:40
Както исках да кажа в предния си пост, най-много го отнасят най-малките в случая - България, Латвия, Румъния - за нас няма и да се сещат след една година заради торнадото което вилнее в момента ...
а за отделния човек в БГ ще зареже хапартаментите с ипотеки и ще ходи да бачка на чичо САМ за да може да се изхранва все пак
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
21-08-2007 - 13:12:27
Don, имотите не са следствие, а причина. Нещата тръгнаха от проблемите със subprime ипотеките, от експанзията на ипотечното кредитиране в Щатите и секюритизацията на "проблемните" ипотеки. На всички по дефиниция е ясен риска при неплащането на един длъжник - разчита се на пробабилитета, част от другите да плащат и така контролирано да се събира определена заложена част, като другата е преценена и калкулирана още при търговията с този инструмент чрез сложни финансови схеми и деривативи. Има хедж, има структурни продукти, допускащи над 50 % риск, има хора - инвеститори готови да бетнат този риск.
Проблемът тук идва от нарастването на предвидените изначално индивидуални фалити, което довежда до недостиг на ликвидност по веригата.
Длъжник се явява този, който е купил, оценил си е риска и ще си плаща. Въпросът е че не е в състояние да плати сега и на часа.
Чел ли си Банката на Хейли? Е, там е описано популярно как, макар да имаш пари по сметките, не можеш да ги извадиш на часа и става паника.
Няма банка в света, която ако всичките й кредитори се наредят на опашка да може да ги оправи, без помощта на друга. Банката затова е банка, а не тресор с катречница отпред - касов център, тя оперира с парите, не ги държи в сейфа и по сметките. Затова и печели от тях.
И затова банките си имат централна банка - там се заделят пари за такива служаи, за contingency purposes, ако нещо стане...
Начев, да, не плаща лихва БНБ за резервите на ТБ, както и повечето европейски ЦБ не плащат, с това също се спекулира впрочем...И не ги използва понякога тези пари, а непрекъснато, БНБ внася всяка година в бюджета дохода, който изкарва от тях, над 150 млн годишно, като си оставя само за издръжка... Това е ясно разписано в закона и всеки може да види точните суми по отчетите, които са публични и ги има на сайта.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
21-08-2007 - 13:20:46
Цъжалявам, че не уточних, споменатата цифра естествено не е доход само от резервите на ТБ при БНБ, тя включва и доходът от управлението на тези резерви. Освен резервите на ТБ по сметки на БНБ има и пари на МФ , на клиентите на БНБ - първостепенни държ. разпоредители и т.н., също собствен капитал, с една дума това е резултатът от управлението на целия резерв..., който бива публикуван публично.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход