Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?

Публикувано от Don 
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 09:37:52
Nacheff,

Привет smiling smiley раздваме се да те "видя" отново, макар и за малко.

Съгласна съм с теб за твоите наблюдения. Според мен продаването/купуването на имот си е главоболна работа при всички положения и се прави само ако наистина се налага. И при нас се налагаше smiling smiley

Истината е, че и аз имам същите впечатления като теб, макар и не чак толкова директни. Ние също минахме през подобни перипетии преди известно време, но решихме проблема по друг начин. Имам чувството, че за тези няколко години се промениха само цените, но не и отношението на строителите/инвеститорите.

Но както се казва, "не е виновен, който яде баницата, а който му я дава". Напълно споделям мнението ти, че за да си позволяват такъв начин на работа, инвеститорите имат достатъчно клиенти. Иначе за мен остава загадка.

Освен новото, обаче, имам наблюдение, че все още търсенето и на стари (панел, ЕПК, стара тухла) превишава предлагането. Истинското предлагане имам предвид, не хилядите "кухи" и повтарящи се обяви. Мога да си го обясня само с отношението на стрителите, които карат много хора да препочетат панел, и с наплива към София, който не прества.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 10:06:36
Аз достатъчно съм се разхождал из София, на теб препоръчвам да се разходиш из Европа за да видиш що е то прилично изглеждаща стара сграда.
В София са единици стари сгради, които не се нуждаят от сериозни ремонти.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 10:09:41
Китайците обявиха, че ще забранят финансирането на покупки на НИ с чужди капитали. Дали сериозно го говорят или плашат гаргите не знам.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 10:29:38
Don,
Интресни неща пишеш. И аз погледнах вчера няколко финансови информации относно тази криза на ликвидността и ми стана доста дискомфортно. Дори на едно място се споменаваше нещо драстично. Кризата е отишла толкова надалеч, че в момента никои не вярва никому и не се заемат пари. Подплашването на капитала и инвеститорите никому нищо добро няма да донесе. От краи време този свят се движи от интересите.
Също от краи време, обаче, този свят се пречиства от боклука в каналите на системата и от користта и алчността чрез кризи, понякога жестоки. Не е трудно да се отгатне кои го отнася най-жестоко.

По повод на фазите ми е трудно да застана в категорична позиция. Умишлено застанах в по-компромисна поза. Давам си сметка, че ако заявя нещо по-категорично (нещо сходно на твоята теза), трябва да съм готов веднага да отговоря и на следващия въпрос : А кога ще се случата неща, които недвусмислено показват, че пазарът е в корекция, дори криза?
Аз не знам отговора на този въпрос.

По повод на това, че съм подплашил предприемачите! Ами странното е това, че всъщност н е се е стигало до преговори, че да ги плаша. Просто представените ми проекти на документи дори не можеха да са база за започване на преговори - толкова арогантно и едностранно формулирани. За да няма недоразумения ще заявя, че не съм се пазарил и за цени. Не, че нямаше да го направя по-късно, ако въобще има надежда, че би могло да се стигне до сделка. Все пак обръщах внимание на факта, че не може само срещу един предварителен договор да се очаква плащането на голяма сума пари. Този договор е просто парче хартия.
Ако желаят да бъдат де факто кредитирани, нека просто прегледат пакета документи, които коя да е банка предава на кредитоискателя.
Какъв би бил проблемът, след като аз отивам отивам и си показвам личната карта : ето ме, аз съм физичесто лице и сзм тук за да проверя, мога ли да сключа сделка с вас, да вземат да ми покажат регистрационни документи, включително по-стари, спаравка за икономическа свързаност, баланси, ОПР, дела и т.н. Да ми обяснят, кои какъв играе в цялата схема.
С това се започва задължително при условие, че един багер копае една дупка и ти показват някакви шарени картинки.
Да ви припомням ли, колко народ изпищя от един барбуков (примено). И какво сега - някои да иде в офиса му и срещу сладките приказки на някоя атрактивна какичка и малко шарени рисунки да изсипе една камара пари в поредната му фирма.

Оттам нататък вече може и да се говори по същество.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 10:58:49
Joan,
Здравей,
Ти сега пък откъде реши, че пак съм си дошъл "за малко' sad smiley
Представи си, че изведнъж придобия желание да се активизирам smiling smiley

Благодаря за разбирането. Ще намеря начин да се оправя, включително дори и без покупка, но категорично отказвам да влизам в подобни схеми.

Не възразявам. Факторите, които многократно си посочвала за Сф действително (сори, ама на тази клавиатура нямам и-кратко и се дразня) подхранват търсенето.
Все се чудя, обаче, защо си такъв поборник на растящите цени. Просто защото си убедена, че си растат? Или смяташ, че тябва да пораснат още, за да идат на мястото си?
Бих приел и двата отговора, но не съм сигурен кой за тебе е по-верен.
Признавам си, че като видя някоя позиция от портфейла си BSE пораснала, става ми драго, но си знам, че има и надценени и гледам да се въздържам от много приказки.

Сега най-приятелски ще провокирам четящите winking smiley
Не съм сигурен, дали цените още растат, дали разчистването чука на вратата, но мисля, че субективно за себе си знам, какво е здравословно да се случи.
Среден спад на цените на НИ от 20 % в период от 12 месеца, придружен от увечение на разходите по икономически компоненти (основно свзрзани с качеството) от 30 % в период от 18 месеца.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-08-10 11:00 от nacheff.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 11:09:21
Начев, най-важното в предприемачеството е, че ти дават сериозни пари срещу лист хартия. Другото е да работиш за банките - взимаш кредит реализираш проект и продаваш, като твоята печалба е толкова, колкото прецени някой служител в съответната банка.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 11:29:56
4овек,
Никога не съм констатирал съществени разминавания между нас! И сега е така!

Но, .... за съжеление народът съвкупно озверя, че май вече се е навъдила една порода, дето се чувства едва ли не задължена да те метне в чувала, щом може. Нещо като: Къорав карти не играе!(сори, ама на тази клавиатура нямам и ер-малък)
Не отказвам безусловно да дам пари срещу предварителен договор, но нека да стане културно.
Само дето това с лозунги няма да стане. Историята многократно е показвала на хората, какво се случва, когато аргументирано се прави опит за прокарване на нещо ново, което ограничава нечии права, привилегии.
Доброволно не става. Или с бои, или след кризи и драми.
Тогава ще чакаме !
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 11:51:31
Бях питал участници във форума на какво прилича даването на сериозни суми срещу лист хартия с подпис, но никой не пожела да ми отговори.
Мисля, че не се държат така предприемачите, защото е лесно. По-скоро се притесняват, да не окажеш много проблемен клиент.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 12:18:40
Nacheff,

Ами защото все си за малко и аз предварително се подготвих за същото, за да не ми е мъчно после smiling smiley Но бих се радвала много, ако се излъжа и се активизраш smiling smiley

Питаш ме:

"Все се чудя, обаче, защо си такъв поборник на растящите цени. Просто защото си убедена, че си растат? Или смяташ, че тябва да пораснат още, за да идат на мястото си?"

Значи - не съм поборник в смисъла, че искам да растат и се боря за това (то няма и как да се боря де). Минахме през тези неща и не искам пак да минаваме - сруваше ни много усилия и нерви, и време. просто те си растат независимо от мненията или исканията на когото и да било. Защо мисля, че растат:

1) вярвам в голяма степен на данните на НСИ предвид начина на събиране - а те досега дават растеж и то сериозен. 2) имам близки около мен точно в процес на продажба и покупка и се спрягат такива нива, които преди няколко месеца биха били невероятни. При това офертната цена през няколко дни расте. не е единчиен случай при това - наскоро млада приятелска двойка си купиха 50 кв в Овча купел за 50 000 евро (чисто 50 кв, води се двустаен). и други такива случаи около мен на фактичекси седлки, да не ги изброявам сега. 3) Офертите растат и не виждам логика те да растат, а да няма интерес за купуване на тези нива. Просто няма логика цената на реалната сделка да пада, а офертата да расте и да стават сделки на 50 % от офертната цена. 4) Освен това тази информация от службата по вписванията за многото издадени уд. за тежести ми се струва надеждна, а тя е сигнал за търсене на тези нива, което пък занеш до какво води.

Не смятам нищо да трябва - аз не знам "къде им е мястото". По учебниците има разни "места", посочени като бенчмаркс, ама те отдавна са опровергани от действителността, и не само у нас. Това, обаче, което съм учила и вярвам, е не в бенчмаркс (които явно се менят при смяна на общите условия), а принципите - а те са - винаги се разглеждат алтернативи на доходността ПРИ СЪОТВЕТЕН РИСК - ако общата ик. ситуация е такава, че 4 % доход от нискорисков актив като НИ няма алтернатива като ниво на риск и доходност, тя пак ще бъде препочетена.
В този смисъл, ако помниш, обсъждахме съотношение Ц/Н и там доста поприказвахме по въпроса.
Освен това, масово хората не правят такива сметки - те просто трябва да живеят някъде. А в София идват хора и населението й расте.

ЕС за мен означава по-високи цени на всичко - това се наблюдаваше и в 10-те, сега и у нас, и в Румъния. Помня как ми се оплакваха мои приятели от Братсилава как всичко безумно е поскъпнало след влизането, вкл. жилищата. Не виждам да сме изключение, пък обясненията всеки ги знае. Доколко са състоятелни, не знам, но фактите са си факти - всичко поскъпва.

Имаше преди време един интересен пост на Глобал, който не привлече много внимание. Но се развиват нещата според него, май.
Re: Цикълът при жилищните имоти. Къде се намираме?
10-08-2007 - 12:53:18
Абе хора в САЩ и Европа си го казаха в прав текст вчера от най-високо ниво

вие на кой свят живеете? А опомнете се ...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход