Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И пак за цените smiling smiley

Публикувано от Joan 
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 06:44:56
Re: И пак за цените
Изпратено от: kuku (IP съхранено)
Дата: January 16, 2007 02:50AM


hahaha

да де, аз друго освен "hahaha" не мога и да очаквам от човек, дето толкова време не може да вдене, че за да пише на кирилица просто трябва да натисне едно малко синьо бутонче, дето пише "EN"
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 10:52:56
Наблюдател, за много години! smiling smiley

Защо му се впрягаш на Куку - той съвсем като сърдито разглезено дете взе да пише smiling smiley

Цитирам: "Shtom kato vi kefi da e skypo i da si harchite vsichkite pari za malomerni syboretini givejte si v Bylgaria i Ukrajna. " - нъц, пък, дай си ми куклите, на си ти парцалите smiling smiley Е, хубавото е, че все пак ни разреши да си живеем, където си искаме smiling smiley

И ни се сърди на нас, като че ли ние (форумците) сме направили цените такива smiling smiley

А аз за кой ли път ще кажа - емоциите при анализ са напълно излишни - цените са такива поради някакви причини и важното е да разберем кои са те и докога ще действат, вместо да тропаме с краче като деца "не ме кефят тия цени, пък!"

Колкото до елементарната съобразителност да натиснеш синьото бутонче, тук си прав smiling smiley Ама явно в Канада лиспата на съобразителност не е пречка, ами е необходимо условие за шестицифрен годишен доход :}
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 11:49:09
Наблюдател, ЧНГ,

И ти се включваш рядко напоследък! Твоите материали са ми били винаги интересни, но от собствен опит знам, че н е е лесно да си активен за дълъг период от време.

Поводът за тази раздумка е включването на другия ни колега.
Опитах много неща. Той ми е свидетел! Не можем и н еможем да се настроим за спокоен обмен на инфо и мисли. Не се радвам на това. Вероятно има неща, които просто не се случват. А пък това ха-ха, ама въобще не ми се връзва. Оставям нещата в това състояние.

Joan,
Всъщност никак н е е странно, че и ти забождаш пръст точно в една реплика, която и аз цитирам в предните страници докато те е нямало. Поводът и репликата не са важни. Споменавам всичко това за да те подкрепя основно в заявената във връзка с предното теза:"- емоциите при анализ са напълно излишни - цените са такива поради някакви причини и важното е да разберем кои са те и докога ще действат".
Откакто приех за себе си тази постановка усещам, че ми е по-лесно да гледам на нещата и философски да подминавам обстоятелството, че действителността се разминава с желанията и очакванията ми :-))) в момента. И продължавам : Какви са правилните ходове и позиция !
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 12:29:41
Nacheff,

Занеш, че и аз съм се поддавала на емоциите, смея да заявя, винаги в отговор на провокация, но това не ме оправдава smiling smiley, признавам.

Специално въпросния колега отдавна не го чета, дори с риск да пропусна ценна информация. Просто ползата не си струва усилието да чета дълги постове на латиница, в които основната теза е "Колко е гадно в БГ и колко сте прости вие там" в различни варианти. Признавам, че въпросната реплика всъщност я прочетох в твоя пост smiling smiley и се върнах да я "проверя в оригинала". Но човекът явно има проблем някакъв - негова си работа.

Иначе гледам Boro e изброил по-горе фактори за цените в защита на тезата си за "спукване на балон". Проблемът е, че самите фактори са спорни и като съществуване (напр. аз казвам, че миграция с пълна сила има към София, пък той казва, че вече няма, а е трудно и за двамата да го докажем с обективни данни), и като тегло/влияние в/у цените. Затова продължавам твоята финална реплика - не знам "Какви са правилните ходове и позиция !" smiling smiley Лично аз си поддържам прогнозата от средата на мг (май беше) за задържане на средната цена и сегментиране, макар че до края на 2006 бях опровергана от действителността - чакам да видя на НСИ данните какво покачване ще отчетат, че има, според мен няма съмнение.

Като си говорим за цените, отдавна исках да постна и един такъв момент - анализ на динамиката. Какво имам предвид - някой (няма значение кой) казва, че рано или късно балон има/ще има и ще се спука. Обаче има голямо значение кога се повявява, до какви стойности се "издува", дали се спада полека или прави "бум" и до какви нива спада. Разбираш ли, едно е да почнат да падат цените от нивата на 2005, друго от сегашните нива (каря на 2006), а съвсем друго е да растат до 2008 и от там да почнат да падат. Освен това е много важно с колко - и нагоре, и надолу. Т.е. тезата "няма начин да не се спука" прилича на "in the long run we are all dead" smiling smiley - винаги е вярна smiling smiley Важните въпроси, чакащи отговор и при двете тези са не какво ще стане най-най-накрая (ясно е), а как, кога точно, с колко и т.н. - т.е подробностите по смъртта ни са важните, а не самият факт неоспорим, че ще умрем smiling smiley

Надявам се, че ме разбираш. Най-лесно се прави анализ на динамиката, като се чертаят временни редове, по възможност за най-дълго време назад. На графиките най-ясно се виждат отговорите на зададените по-горе въпроси. И от тях евентуално може да се начертае и някакъв опит за прогноза (обикновено го чертаем с пунктир за разлика от плътната крива на фактите smiling smiley)

Иначе факторите за цените многократно сме ги дъвкали тук. Сам го каза - сигурни индкации за движението нямаме, значи, всеки разчита на собствената интуиция smiling smiley
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 13:11:18
Joan,
Много ценен пост. Не те четкам. Но да знаеш, че и това го причислявам към The very best of ...
Приемам с респект всеки добронамерен и неназидателен опит за аргументиране на моментната ситуация и съответните прогнози.
Има една съседна тема, която си заслужава да се прочете! Латин, но на А. Споменавам го, защото не всеки има интуицията, за която пледираш.
Е, там има един чисто формален белег. Г-н Грийнспан бил много добър в прогнозите си, но отчитат известно разминаване само в тайминга :-)))). Шегувам се само с неумелите си опити да представя нещата весело. Не ми минава и през ум да се майтапя с един много сериозен човек. Та той при краха сбъркал с 2 години. Представяш ли си - а ние на какво да се надяваме !?
Та - викам си аз, ако не друго то поне може да кажем, че в рамките на няколко месеца до 2 години нещо много сериозно трябва да се чуе.
Нищо по-добро не ми идва на главата в момента.
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 13:22:07
Начев през 2003 за 500лв. на месец майсторите работеха като диви, четворката беше около 30ст., арматурата 68 ст. за кг. с ДДС, заготвена и доставена на обект, бетонът 80 лв. с ДДС, транспортиран, доставен на обекта и положен с бетон помпа, обещетенията около 15%....
Та печалбата не се е много увеличила или поне не с толкова, колкото предполагашsmiling smiley
Междудругото нали не си представяш, че работник от Смолян ще дойде за по-малко пари отколкото плащат в Гърция? Така или иначе напуска дома - или ще взима пари от същия порядък или ще работи в Солунsmiling smiley
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 13:35:48
4овек,
Знаех, че така ще ми отговориш :-)) Споменаване при това на конкретни стойности е убедително, но не чак до там, защото знам, че никой сериозен деятел не допуска външни и нелицензирани погледи в кухнята си, където си прави разчетите. Своите, истинските, не тези за пред ....... когото се сетиш.
От колко на колко се промени участието на разходите за труд в себестойността на продукта и като отношение към цената на "дребно" ? Знам, че задавам нахален въпрос :-))))

Близостта с Гърция е важен фактор. Те, разстоянията много намаляха въобще.
Та, Средна Европа - Гърция, не е чак толкова от значение.
Знаем, че никой доброволно няма да си свие претенциите за повече. Така е при човеците. Но, ни етук си говорим и за времето, когато и в Солун работата може да стане кът.

Апропо, не изключвам развитие, при което обемите биха паднали рязко (след усвояването на фондовете), но не и цените.
Вулгарно е, но ако някой още не е разбрал, трябва да си го знае : ние живеем в общество, в което не всекиму се полага собствен дом.
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 13:43:37
Nacheff,

Благодаря за оценката smiling smiley - няма да скрия, че специално от теб ми е много приятно да я чуя.

Искам първо да си продължа тезата за динамиката - в този смисъл с теб се чудихме (ако помниш) на една теза точно на шефа на фед. резерв (да не беше и Грийнспан даже), че цените на НИ в САЩ растели непрекъснато от 60 години насам. На пръв поглед има противоречие с прогнозата му за крах (независимо от тайминга), но всъщност изобщо не е така. И двете спокойно може да са верни и то точно от кривите за 60 години назад може да се види (е, щастливи са тези, които имат съпоставими данни за 60 години назад smiling smiley). Получва се една непрекъснато възходяща крива, но с локални екстремуми. Т.е. има периоди на локален спад и възход, но като се усреднят стойностите за отделните времеви моменти и се прекара права през средните точки, се вижда, че тенденцията е нагоре. Даже си в представям визуално тази графика smiling smiley - дано да я обяснявам добре.

Иначе грешка в тайминга от 2 години при прогнозите може да е фатална за резултата и може да обърне съждението, разбираш ме. Ако цените са били на х ниво през 2004 и са се кръшнали с 30 % ТОГАВА е съвсем различно като стойност от ситуация да са се кръшнали 2 години по-късно, като междувременно са растели с по 20 %/год, т.е. в единия случай са се кръшнали от ниво х до х-30%, а в другия случай от ниво (х+40%х) до (х+40%х)-30%(х+40%х).

Понеже пак стана сложно май, давам условен пример - 2004 цените са били 1000 долара/кв, ако бяха паднали тогава с 30 %, щяха в началото на 2005 да са 700 долара на кв. А ако растат 2005 и 2006 с по 20 % год, стават в края на 2006 1440 долара/кв и СЕГА падат с 30 % - т.е. стават - 1008 долара/кв, което пак е ПОВЕЧЕ от началната ни точка на анализа. Т.е на практика няма намаление, въпреки че има локален минимум и то сериозен (30 % си е кръш).
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 14:08:12
Nacheff,

Относно "прогнозата" ти - цитирам: "Та - викам си аз, ако не друго то поне може да кажем, че в рамките на няколко месеца до 2 години нещо много сериозно трябва да се чуе. "

Виж, аз не мисля точно така. Мисля, че нищо сериозно няма да стане в близките няколко месеца до 2 години.

Защо - пак е свързано с динамиката и тайминга. Ако в щатите цените са растели 60 години непрекъснато, един индивид ВИНАГИ е на печалба от имот, но само при условие, че не го притиска ипотека, заради която в момента на локален спад той е прнуден от обстоятелствата да продаде на загуба. Да го кажа просто, ако може да "устиска" периода на спад и изчака следващия възход, пак ще е на печалба. Обаче в действителност не може да си позволи са "устиска", а със своята продажба на загуба, като станат достатъчно на брой такива индивиди, те правят едно натрупване, което допълнително дърпа надолу цените, т.е. утежнява краха.

Тоест, както и друга тема обсъждахме, наличието на проеобладаваща собственост с ипотеки е ключов момент за "спукването" на балона.

У нас все още няма такова наличиие на ипотеки (според мен), което да позволи развитие по "Сценарий САЩ". И в близките 2 години не мисля, че ще има. Поне 4-5 години (според мен) ни трябват с такива темпове на ипотечно кредитиране и търговия с имоти, за да стигнем до там.
Re: И пак за цените smiling smiley
16-01-2007 - 14:39:50
Е защото така вие живеете в такова обществоsmiling smiley Аз си живея в общество , където всекиму се полага свой домsmiling smiley И съм решително против опитите да се наложи общество при което повечето хора ще живеят в дом, собственост на Корпорацията, завладяла дадения регион. НА Запад може и да е така - ние тук сме множество дребни собственици и засега няма опасност от товаsmiling smiley На всичкото отгоре аз съм на мнение, че след БКП никой не е успял да наложи контрол (и те не успяха да стигнат докрай ама бяха близо) върху населението на България и скоро няма да може.
ПО основния въпрос - защо не се замислиш над това - в строитлеството доходите и печалбите се стремят къмв НОРМАЛНИТЕ нива, а в някой други сектори изостават значително. Аз така гледам на нещата. Немците е естсествено да искат да работим за по 100 евро на месец за да им е по-евтино на тях, ама не са позналиsmiling smiley
Когато в Солун стане кът - гърците ще почнат да идват да работят в България, обаче забележи, че и те няма да работят за по 100 евро на месец.
В крайна сметка който не може да измисли как да плаща - да не се опитва да се прави на шеф в България, шефът затова е шеф, защото ОСИГУРЯВА ДОБРЕ ПЛАТЕНА РАБОТА. А тези дето не успяват ги гилотиниратsmiling smiley

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход