Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И пак за цените smiling smiley

Публикувано от Joan 
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 20:40:55
Няма страшно - влизането в Еврозоната ще свърши тази работа, при това по-ефективно. Всички свързват въвеждането на еврото с високи цени. cool smiley
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 20:57:57
Joan,
Утре ще продължа по темата, надявам се!
Виж / това с Киев и аз го мернах, но нямам смислен и при това бърз отговор! Може и да измислим причини, но по/важно би било някои от колегите да знае наи-тежащата/ите причини и просто да ги сподели.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 21:04:11
4owek,

Циттирам те >
А данъчните промени ще окажат позитивно влияние в търговията с имоти в цялата държава.>

А мислиш ли, че представителна част от позитива ще стигнат и до тебе ?
Ако случаино отговорът е НЕ, кое му е позитивното?
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 22:46:11
Аз пък имам отговор/теория, но е дълго и имам допълнителни въпроси. Написах 1/2 страница, но делитнах и оставям за утре.
...само за нощен размисъл: как имаме 2 млрд. дефицит, след като сме най-бедни? т.е. откъде имаме пари да им купуваме на богатите стоката?
Re: И пак за цените smiling smiley
09-01-2007 - 10:06:02
Като има - има за всички, като няма има само за определени субектиsmiling smiley
Re: И пак за цените smiling smiley
09-01-2007 - 10:31:35
4ovek,

"Като ни пишехте с Боби", не ми се занимаваше да споря. Убедена съм, че знаете и двамата, каква е разликата в абсолютно изражение на един и същи процент нарастване при различна база - 20 % от 400 е/кв са равни на 10 % от 800 е/кв. С нарастване на базата е нормално темпът да се забавя.

Тезата на Боби за нарастването на панелките (цитат от статия от Стандарт, което само по себе си е срам за Боби smiling smiley) се изразяваше в следното:

"Панелите в няколко крайни квартала в София са поскъпнали с около 100 евро за квадрат за последната година. " При цена 500 е/кв това е 20 %

А за същото време едностайните в Иван Вазов и Лозенец са нарастнали с около 200 е/кв., което при цена 1000 е/кв е също 20 %.

Просто за цялата мг всички цени са нарастнали, и то доста равномерно. Освен цените на панелките, нарастнали са и цените на старите тухлени и тези на новото строителство.

Тезата от Стандарт "Заради нарастващото предлагане цените на новото строителство в същите райони (става въпрос за кварталите "Надежда", "Люлин" и някои части на "Обеля"winking smiley, уверено поемат надолу, достигайки нива от 400-550 евро/кв. м. " съвсем не издържа - потърсих в Надеждите - новите двустайни вървяха от 500 до 620 е/кв. за "зелено" (различни етапи), като оферта за двустаен нов с акт 16 от 2005-та беше на 685 е/кв. Да не говорим за разликата в смятането на квадратурите (от там цената на кв) и за това, че нов двустаен е всъщност = панелна гарсониера.

Признавам, обаче, че не съм правила задълбочен анализ на нарастването по райони и видове строителство. Но и тези от Стандарт не са правили такъв smiling smiley просто са взели един сегмент и са ревнали "олелее, как ги надуха". Типично за тях smiling smiley
Re: И пак за цените smiling smiley
09-01-2007 - 10:47:07
4ovek,

Цитат "То е ясно като бял ден - евтините имоти ще поскъпват, скъпите - не е ясно. А ще падне цената на тези със сбъркана концепция - висока цена в район със скапана инфраструктура, който се води уж престижен."

Ами досега не е много ясно - вече дадох някои числа (от друг портал са) за нарастване на цени за 2006 - доста равномерно са си растели - и евтините, и скъпите имоти. Така че аз не застъпвам точно тази теза. Скъпите имоти (в райони, където парцелите вече са ограничени и в центъра) ще си растат най-вероятно. За евтините (панели в Надежда и Люлин, например) съм по-малко убедена в това, но предвид наплива към София (продължаващ) може и те да растат и тази година.

Твоето определение "район със скапана инфраструктура, който се води уж престижен" ми е малко неясно - би ли се изяснил кой например?
Re: И пак за цените smiling smiley
09-01-2007 - 10:59:10
Калинка,

Това пак ми напомня "ботушената теория на Командур Ваймс" на Пратчет smiling smiley, или с други думи, тезата, че от бедни се печели най-много, защото са най-уязвими именно защото са бедни и трудно могат да се защитят. Типичне пример сме ние в ЕС - отредени за консуматори, не за производители.

А иначе откъде имаме пари - моето обяснение е: от гастарбайтерите (които пращат на близките си) и от заеми, които нарастват с главоломна скорост.
Re: И пак за цените smiling smiley
09-01-2007 - 12:14:06
Joan,
Въпросът ти за Украйна ме мъчи :-)))
Погледнах пак статията. Опитах се да си припомня и най-общи неща за тази страна.
Първо да кажа, че изпитвам симпатия към всеки народ, който заяви категорично желание да вземе съдбата си в свои ръце и се захване ангажирано да го прави, че и успява по добре в сравнение с предишни времена. Не искам да правя какви да е внушение за отношенията Русия/Украйна. Те и без мене са си факт :-)) Пожелавам на всички да успяват и да споделят опита си и с други народи.
В този аспект - нямам нищо против украинците, желая им добро и успех.
Това инфо ми подсказва, че наред с другите неща нещо в тази страна май не е много в ред.

Под "другите неща" разбирам обичайното - очевидно за да се стигне до подобни цени има някаква пазарна и специфика. Очевидно няма достатъчно като количество и качество предлагане. За това си има и причини. Не ги знам.

Другото, дето ме мъчи е, че там май има едно недобро разделение на богат запад и беден изток, съмнителна приватизация, общество и стопанство доминирано на някакви странни за мене принципи (кланова структура) и много, много пари дето са съсредоточени в малко ръце. Имат суровини, сериозно земеделскко производство (зърнени) и най-важното могъща черна металургия. Да не си припомняме, какво стана с цените на металите през последните години.

Дето се вика, нямам претенции, че ми е ясно, какво става на пазара на имоти в Киев, но изводите оставям на вас.

За да балансирам мнението си, нека кажа и още нещо за този регион. Напоследък станало доста модно, супер богати руснаци да канят големи звезди от шоубизнеса и за някалко изпълнения да плащат милиони. Не знам дали това е пазарно, ама правят си го хората - имат, плащат. Дето се вика - особености на националния риболов :-))
Re: И пак за цените smiling smiley
09-01-2007 - 14:20:30
nacheff,

И мен ме мъчи smiling smiley

Общо взето си прав - явно все пак суровините са сериозен актив сами за себе си и без технологии - противно на това, дето са ни учили smiling smiley. Технологии трябват на тия, дето си нямат суровини.

Обаче суровините са богатство в ръцете на шепа избрани. Мисля, че Украйна върви по пътя на Русия - малко на брой много богати и много на брой бедни. А ние нали си говорим за фактори и нали доходът бил фактор, казват, за цените. Та как със средна заплата 200 долара става така, че гарсониера в Киев да е 100 хиляди долара? Даже значително по-голяма диспоропорция, отколкото у нас - и у нас е 200 долара (май даже Евро smiling smiley), а гарсониера в София за 30 хиляди евро може да се купи. Ти зарежи супер богатите, те не са се юрнали към гарсониери - те си пазаруват за по 25 хиляди долара на кв с големина от 100 до 300 кв. (пак от тази статия). Такива цени в Манахтън май само имаше smiling smiley - де го сега Куку да ревне, че И там даже ги няма smiling smiley

Това ме мъчи мене, не че ме мъчи, ами правя аналогия с нашата ситуация. Нали от край време някои тука все това повтарят "няма начин да е така". А то е явно в така, и не само у нас. И все пак, за да има такива цени, някой купува на тях.

Та ако съумеем да си обясним как с такива доходи се купуват жилища на такива цени там, може и у нас да важи, знам ли?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход