Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените след НОВА ГОДИНА

Публикувано от 302 
Re: Дайте да изчакаме заветната дата и ще станат ясни нещата!
15-12-2006 - 12:05:31
Quote

И като прибавим факта, че повечето купувачи бързат да купят СЕГА се предполага, че догодина търсенето няма да е същото като през последните 3 месеца на тази година

има и доста хора, които изчакват с покупките, защото са сигурни, че цените ще паднат след присъединяването (нали така било станало в Чехия, Унгария и Папуа Нова Гвинея)

за това дали продавачите ще се втурнат да продават, защото цените няма да се вдигнат от 600 евро/м2 на 1200 евро на 1.1.2007 - малко се съмнявам. Първо - не вярвам някой въобще да е бил с такива нереалистични очаквания, второ - както 4ovek често е казвал - голяма част от продавачите най-вероятно въобще не са притиснати да продават и могат да си изчакват (т.е. няма всички да се втурнат да продават едновременно и да настане паника на пазара)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-12-15 14:23 от ltrx.
Re: Дайте да изчакаме заветната дата и ще станат ясни нещата!
15-12-2006 - 12:59:21
avatar
ОК обаче аз съм брокер до колкото разбирам ти не си и съответно си нямаш вземане даване ежедневно с продавачи и купувачи както и с колеги брокери. Та по този повод да споделя мненията на една не малка част от продавачите с които работим:
около 30 оферти продава ни отпаднаха точно по този повод - "ще изчакаме догодина за да не се вдигнат цените и ние да продадем на по-ниска цена пък да не можем да си купим това, което искаме". Друга част от продаващите при нас пък вдигнаха цените си, защото са видели, че еди кой си също бил вдигнал цената пак с презумцията ЕС... Други пък вече са взели решението, че ще обявят за продажба имотите си догодина (до сега не са продавали), защото ОТНОВО изчакват прословутия ЕС... При колегите с които работя (а те не са малко) се случва точно същото нещо. Ето защо аз с моя скромен опит твърдя, че догоина ще излезнат в продажба много имоти и ОК може не всички да ги пуснат на 01.01 може и на 01.06.2007г. да ги пуснат, но резултата ще е все един същ. Който иска да продава догодина вече няма да има основания да не продава, защото каквото ще се случи - ще се случи тогава!!!

Да има и купувачи, които се надяват цените да спаднат както е станало в някои страни веднага след присъединяването им към ЕС. Но те определено не са болшинството имайте ми доверие. Другото нещо е, че всеки имот "си идва на цената" т.е. ако е висока и няма клиенти за него той не може да бъде продаден. И съответно други, които и с по 5 000Е да им се вдигне цената пак ще се продадат, защото попадат в категорията "много търсени". Това са двустайните апартаменти в любимите южни райони както и в любимия на цялата София и провинция Младост.

Тези цени има резон да се покачат. Няма да навлизам в детайли и да правя цялостен анализ на пазара, защото не ми се плаща за товаsmiling smiley))) а и няма сми защото след две седмици вече "кандидат милионерите" ще започнат да си показват имотите хи хи.
Както вече казах ще почакаме и ще видим сега само си чешем езиците.


Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
15-12-2006 - 13:17:35
4ovek,
Къде на шега, къде на сериозно, ще ми се да споделя доста неща, но няма да има време, та по тази причина ще се наложи да щрихирам.

Нямам нищо против една ик. експанзия към Северна (че и към Пелопонес) Гърция. Нека е толкова голяма (че и малко повече), колкото е тяхната у нас.
Нека да видим на каква основа може да се случи това.

Днес срещнах следното кратко съобщение :

"572.51 лева е средният общ доход на едно домакинство през октомври
БГНЕС - 15 Декември 11:58
572.51 лева е бил средният общ доход на едно домакинство през октомври 2006 г., сочат данните на НСИ. Средно с 230,20 лева е разполагал българинът през този месец.
За сравнение, през октомври 2005 г. средният доход на едно българско домакинство е бил 487.12 лева, а на едно лице – 192.72 лева. 537.53 лева пък е бил средният разход на едно домакинство през октомври, а на отделния българин -216.13 лева. "

Знам, че всички сега ще скочат, че това не е вярно. Знам и аз самият за какво съм пледирал като ниво на доходите. Само дето София не е Бг, а и ние самите къде точно седим в цялата картина, не се наемам да определям.

С пълното съзнание за известна некоректност и условност (няма да навлизам в детайлите на понятиен апарат, използвани методики), нека да видим по-голямата картина в БГ. Докато в различните домакинства (да не говорим отделни лица) могат да се констатират разлики, които надминават въображението, то като погледнем по-крупните показатели щу си дадем по-ясна сметка за положението.

Ще ползвам само най-окръглени данни от паметта си и общи познания по въпроса, пък вие ме коригирайте.
Бг има БВП около 40 млрд. за 2005. Изразява се чрез : Потребление, натрупване (сега му викаха по друг начин, ама нейсе) плюс делтата във ВТбаланс.
Тази цифра може и да не е вярна. С колко точно - не знам. Ако има доходи от контрабанада и наркотици, които от своя страна тайно са изнесени за закупуване на имения в Гърция, то е ясно, че те не са рефлектирали по никакъв начин горе :-))). Все пак отклоненията в крупните показатели ставет все по-малки, така че без риск от драстични отклонения може ад се облегнем на този порядък.
Нека да приемем, че частта за потребление е 30 млрд. Мисля, че за формиране на капиталовата част от БВП у нас по-скоро се ползва осреднено около 30 %, така че може е да са по-малко от 30 млрд., ама да не се заглеждаме толкова в подробности.
Е, прилагаме и една проста аритметика - 12 м., 7,6 млн. човека. Резултат - 330 лв./човек/месец.
При отчитане и на другите фактори - тази величина кореспондира много фотогенично с изнесените по-горе в статистическата инфо.
Това е положението. Другото са едни пожелания.
За да се реализират идеите за експанзия, резултатите следва да се умножат, примерно по 10. Нека всеки да си отговори, как точно може да се случи това.

Споменавал съм, че изпитвам "бяла" завист към деятелите от стр. бранш., вкл. парцелособствениците. Паднало ви е - ще взимате. Естествено, че няма да има прошка. Аз лично не вярвам да има друг бранш с такава печалба и с такъв ръст на доходите. Ти казваш, че има.

Горната статия парви опит (представяйки желаното за действително) да превърне едни по същество екзотични отклонения в някаква масова практика, в правило.
Подобна информация и поднесена по този начин :
- демотивира,
- развращава,
- руши.
Но пък е поднесена по един такъм затрогващо глуповат начин, че ми се ще да ида с гца Илиева на един viewing trip и ад си говорим само на чужди езици, та дано забравим, от къде идеме.

Не подценявам парите в брой! Цяла Европа е плен от обаянието на т.н. Испанска "5-стотачка". Там масово се разнасяли торби и чували в едри купюри за закупуване на имоти. Аз вярвам повече на Хърсев, човекът много хубаво си е обяснил нещата.
Умирам от глад .... край .




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2006-12-15 14:19 от nacheff.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
15-12-2006 - 17:06:10
Nacheff,

За да сме по-точни - по данни на НСИ близо 42 милирда БВП за 2005 - 37 милирада от БВП за 2005 са за крайно потребление, 11 милиарда - за капиталообразуване и -6 милирда - външнотърговско салдо (закръглено)

линк:[www.nsi.bg]

но това не е толкова важно. Това са средни величини. Моля, не спекулирай със средните величини - давала съм примера с кебапчетата вече - в нашия случай ми прилича, че някои яде 9 кебапчета, а 10 други заедно едно - т.е. по 1/10 кебапчета smiling smiley

Кого демотивира и за какво статията, какво разяжда и какво руши? някой бил казал, че други били имали по половин милион евро за къщичка в Гърция - може и да имат, може и да нямат. Да му мислят тези, дето разчитат на комисионни от продажбата на такива къщички на онези "други".

Аз лично мисля, че тези хора си имат клиенти. Казах вече - от лични набюдения. Но това ни най-малко не ме демотивира (за какво) или руши нещо в мен. А и не виждам как тези 5 % (или 0,5 % все тая), насочени към пазара на къщички в Гърция, могат да влияят съществено на цените на имотите у нас. Тогава защо са толкова интересни, не разбирам.

Освен ако не приемем, че тези милиони евра иначе биха били изсипани за имоти в БГ и тогава - да, влияят, в посока намаляване на платежоспособното търсене. Но пак в определен луксозен клас имоти.
Re: Дайте да изчакаме заветната дата и ще станат ясни нещата!
15-12-2006 - 19:13:10
Продавач, ама няма значени болшинство ли са , малцинство ли са - въпросът е , че има потенциални купувачи.
Сега се търгува, защото купуват тези, които са решили, че цените се вдигат, следващата година ще купуват тези, които са чакали цените да паднат.
Освен това, като казваш, че сега бясно се търгува, как това се връзва с понижение на цените? Цените падат като НЯМА купувачи.
Re: Дайте да изчакаме заветната дата и ще станат ясни нещата!
15-12-2006 - 22:00:51
avatar
Много ми е интересно, как бясно се търгува в момента,след като 80% от продавачите стопират офертите си за след Нова година.Останалите 20%покачиха цените,но купувачите не са готови да дадат исканото. confused smiley confused smiley
Re: Дайте да изчакаме заветната дата и ще станат ясни нещата!
16-12-2006 - 10:38:40
Ами примерно тези, които искат да използват момента преди увеличението на данъчните оценки и облагането на земята с ДДС след нова година бясно изповядват сделки в момента.
А тези за които говориш ти са фактора, който ще увеличи цените след нова година. Защото по-атрактивните сделки ще са сключени до Нова година, т.е. ще се избърза с тях и за след това ще останат да се търгуват по-високите цени.
Давам пример - има сирене в магазина от 3 лв., от 5 лв. и от 10лв., изведнъж купувачите се юрват да купуват сирене и това от 3лв. свършва, след нова година ще има в магазина само от това по 5лв., няма да е ясно дали ще има нови доставки на 3лв. и по някое време тези дето са си правили сметка да купуват от 3лв. ще почнат да купуват от 5лв. И вече 5лв. ще се води евтино сирене.
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
16-12-2006 - 11:27:22
Е тук се изказа неподготвен - за доходите. Може да не е в посочения период, ама ако вземем по-дълъг пероид ще видиш, че на много места доходите са се увеличили в пъти.
Освен това, аз лично отказвам да се подчинявам на това, че щото БВП ни бил еди колко си и доходите трябвало да бъдат такива - като не можеш ти да ми платиш ще намеря който може. Абсолютно не ме интересува колко е БВП, не ме интересува колко е минималната работна заплата, не мисля, че работникът ще работи за мен за жълти стотинки, заради споразумения с МВФ, ЕС или с който и да било. Като не ви харесва БВП - увеличете го, та да ви харесаsmiling smiley
В заключение - аз управлявам фирма, а не държавата. Аз се грижа за моите подчинени, старая се да ги накарам да работят ефективно и съответно да получат прилично възнаграждение. НЕ ми пука, че управляващите са некадърни да направят същото и се извиняват с какво ли не.
Don
Re: Цените след НОВА ГОДИНА
16-12-2006 - 16:02:37
[dnevnik.bg]

Последното тримесечие на годината винаги е най-силно по отношение на покупко-продажбите на недвижими имоти. Това каза управителят на агенцията за недвижими имоти "Явлена" Стефка Томова. Тази година също не прави изключение, макар че голяма част от собствениците са свалили обявите за имотите си и изчакват влизането ни в ЕС. Те не ги дават и под наем, защото смятат, че ще поскъпнат и ще реализират печалба от продажбата им.

В същото време сделките вървят непрекъснато и Службата по вписванията има едноседмично закъснение при попълването на регистрите, което е недопустимо, обясни Стефка Томова.

Най-често се търсят апартаменти за живеене. Според брокерите се чувства липсата на складови бази и офис сгради. Не е развит и пазарът на наемите, защото има 85% собственост върху жилищното строителство.

Всяко второ жилище в Бургас се купува с кредит. Сега банките предлагат заеми при облекчени условия като промоция. Месечните вноски по кредитите обаче са почти двойно по-високи от наемите. В Бургас един апартамент се изплаща с 200 наема, сподели Томова. Това означава, че вложените инвестиции се връщат за около 17 години.

В страните с развити икономики цената на едно жилище се изплаща за 7-8 години, а "откупуването" на бизнес имот става в рамките на 5 години. В САЩ 100 наема образуват продажната цена на един апартамент, а в Ирландия - 132 наема, обясни управителката на "Явлена".

Много неясноти има в пазара на имотите при влизането ни в ЕС. "Не знаем при какви условия сме приети", каза Стефка Томова. Не е приета нормативната уредба за Черноморските зони, за етажната собственост. Покупко-продажбата на земеделска земя е също рискова в момента, пак поради липса на съответното законодателство. Режимът й на ползване, ще определя и нейната цена.


Re: Цените след НОВА ГОДИНА
16-12-2006 - 22:48:07
Upravitelkata na Yavlena naposledak si pozvoliava da govori palni gluposti vav presata i samo zashtoto e upravitelkata na Yavlena triabva da i viarva me li?
В САЩ
> 100 наема образуват продажната цена на един
> апартамент, а в Ирландия - 132 наема, обясни
> управителката на "Явлена".

Tova dori ne e i napolovina viarno.Vazmushtavam se ot tazi bezgranichna nekompetentnost :crazy: Ili moje bi tselta i e da manipulira pazara na imoti.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход