Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!

Публикувано от ivo107 
ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
08-06-2007 - 11:59:37
Здравейте,

Днес прочетох статия в 'Стандарт' която хем ме развесели, хем подсказва че панела явно си държи стойност.Че защо ще му е на строителя панелката иначе? Макар че се прокрадват идеи че "торбата с панелките" може да се използва за:

- откупуване на общинска земя
- закупуване на самите панелки на по-ниски цени и препродажбата им на по-висока
- поредния номер на банките да те направят "кредитен роб" (откровенно се вбесявам от факта че банките си мислят че сме малоумни - такива лихви и такси - направо си е строително-предприемаческа-банкова мафия, официално подкрепена от това сакато животно наречено "държава"winking smiley

Смятам че една добре подържана и санирана панелка, със сменени тръби,черчевета и ел.кабели би си изглеждала много добро жилище, дори по-добро от днешните плачевни строежи.Да не говорим за цени и квадратура:

само за пример:
- ново строителство 90кв.м (реални 60кв.м) -> 112 000 Еуро
- панелка 90кв.м (реални 90кв.м) -> 75 000 Еуро

Ето я и самата статия :}

"Сменят панелка за нова къща
Давате апартамента си в провинцията, получавате дом във Владая


Ако ви е омръзнало да живеете в панелка, сменете я за къща с градина. Предложението е на строителна компания, която продава еднофамилни жилища в столичния квартал Владая и в село Петърч. Новият дом струва между 132 000 и 290 000 евро. Доста по-евтино ще ви излезе, ако включите в сделката и стария си апартамент. Не е задължително той да е в София, може да е и в провинцията. Единственото изискване е стойността му да покрива поне 30 на сто от цената на новата къща. Разликата се доплаща в брой или с кредит, предлаган от компанията. Лихвата е 6,5% и се отпуска за срок от 15 години, обясни Ива Тетрадова от ВВТL. Собствениците могат да живеят в апартамента си, докато бъде завършено новото им жилище. 23 от къщите са във Владая, а в Петърч ще бъдат построени 200 жилища. "


Поздрави,

smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-08 13:37 от ivo107.
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
09-06-2007 - 14:08:04
Абе, мен ме интересува отговора на реторичния въпрос :
След колко години панелката рухва?
Щото, вкопчена за старата си тухла в идеалния център, си търся също такава стара тухла (от новата тухла много, ама мнооого ме е страх) в Южни райони и виждам, че в престижни места с разбита вече и неподдържана инфраструктура като Хиподрума цените са почти същите. А и като сравнявам поне от картинките и информацията по обявите, виждам, че панелки в Бъкстон, Красно село и Славия са разположени на много по-зелено място, с разстояние между блоковете, стаите са големи, кухнята си му е кухня, балкони дал Господ.
Дали пък тази смяна, която звучи като Кон за Кокошка, няма своите предимства (освен финансовите, естествено). Едно ме само плаши - след колко години ще ми се срути над главата, не че много ми остават, де, а наследниците си имат бол имоти... sad smiley , ама все пак да не ги ощетявам дори в перспектива.
Или с други думи - да гледам ли годината на построяване - да речем, 70 година - лошо,
а там, където пише Нов панел, или Немски панел - това по ли е сигурно?
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
09-06-2007 - 16:35:46
Не знам защо мислиш че панела има по-кратък живот от тухлената конструкция?
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
09-06-2007 - 20:17:24
avatar
Първите панелни блокове в София са построени през 1957г. в ж.к. "Толстой".До този момент няма паднал,за разлика от новостроящи се сгради. Нов панел е този след 1980г.-с балкони-лоджии.Немският панел е с много дебели стени-има ги в "Хаджи Димитър", строени са през седемдесетте години на миналия век.Всички приказки против панелите почват да издъхват,защото новото строителство е по-некачествено,с по-ниски тавани и плащаш 100кв.,пък живееш на 60. smiling smiley
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
09-06-2007 - 22:12:42
Нормативната годност за панелна конструкция е 70 г. Според мен подобна годност се ползва за начисляване на овехтяването на конструкцията при определяне на данъчната оценка. По думи на проектанти, панелната конструкция като такава е много по - земетръсоустойчива, в сравнение с монолитната конструкция (не правя разграничение между ново и старо). Пък и България е в земетръсна зона... Настъпи ли някакъв катаклизъм при който масово падат сгради, оцеляването е въпрос на късмет, а не на конструкция.
Най - големият плюс на подобни жилища е че тяхната площ е реална, и не отразява идеалните части (в по - старите панели площта на терасите взлиза в площта на апартамента с 30% до 50%, ако не ме лъже паметта). Жилище с площ от 59 кв.м. включва кухня (около 9 кв.м.), спалня (12 кв.м.), спалня - хол (25 кв.м.), немалка баня (около 5 кв.м.), килер (2 кв.м.), широк коридор и две тераси.
Както спомена, новите панелни квартали са прекрасно благоустроени и рядко могат да се развалят от ново строителство на място на детска площадка примерно. Има място за паркиране, парк, супер - маркет, поща и др....
Като опит мога да кажа, че панелите, строени през последните години на комунизма '88 - '90 са лошо изпълнени.

Като цяло едно "за" за панелното жилище.
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
09-06-2007 - 23:46:38
Понеже никога не съм живяла в панел (ама много фукливо може да прозвучи, наистина), нямам никаква представа от шумо и топлоизолацията на панела, сравнен с тухлата. В публичното пространство, преди да ни налети тайфуна на новото строителство, имаше много пренебрежителна интонация към панела, не случайно само за него се употребява унищожително-умалителното - панелка, а никой не говори за тухличка, например.
Обаче племенницата ми например твърди, че най-шумно й е било, като е живяла в тухления блок на майка й, в Павлово, строен през 70-те, а в панелката й в Лагера се чувства по-изолирана. Освен това ме е страх от тези пукнатини между панелите, запълвани с вестници, пукнатините, дето плъзват по стените - това пак е плод на медийна обработка от миналото - скандални репортажи за големи панелни блокове, на които по калкана тръгват едни пукнатини например, и други подобни.
Имам стабилни впечатления от една от старите шест или седеметажни дълги панелки в Младост 1, с 5-6 входа, където например всеки път съм се стряскала от огромната пукнатина, зейнала на пода на входното антре на кооперацията. Направо трябваше да я прескачаме. Сестра ми и зет ми - строители, които дълго време живяха там, ме успокояваха, че това е само кусур на изливането на входните 3-4 стъпала. Не било фатално, но изглежда стряскащо.
Освен това панелът винаги се асоциира с неподдържан вход, с много хора, с мръсотия, с разбити стълбища, издраскани стени, асансьори със стопени бутони, други мрачни картинки, и не на последно място - с наредени обувки пред вратите. Последното е повече лирично-идилично, защото в крайна сметка е гаранция за патриархално пазена чистота (много често за съжаление само вътре в собствения апартамент по стар ориенталски табиет :g: ). А това се получава, защото живеят много хора и защото там масово се заселяваха нуждаещи се, които не придиряха много много, защото често се сменяха обитателите, нали тези жилища в по-голямата си част бяха държавни и общински...
И съзнавайки, че никога няма да получа тишината на къщето от 7 апартамента с настояща бройка на обитаващите го - 13 души, мисля, че всяка оферта за панел трябва да се огледа грижливо и на място, а не да се преценява само по метраж и цена (то сякаш другите оферти не трябва да се гледат на място, ама на някои не си струва и да се ходи даже, като видиш снимките с изгледа към прозорците на отсрещния блок ...).
Предпазливо е отношението ми и към ЕПК-тата, имам чувството, че в някои типове от тях стайчетата са доста малки, снимките на спалните обикновено дават едно двойно легло с две мънцърки шкафчета отстрани - и това е всичко като ширина.
А има и ЕПК-та, в които, като влезеш, кръвта ти се смръзва и носът ти почва да души тревожно - това пък са стари мои спомени от такива блокове в Дружба - асансьори, стълбища, публика, уффф....
Извод - добрата панелка, ако е добра наистина, е по-изгодна от несигурната тухла , особено във финансов аспект.
Открихме топлата вода, с една дума. :]
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
11-06-2007 - 09:26:12
Еличка,

Живяла съм и в тухла, и в панел, и в ЕПК. Много е важно какви са ти съседите, може би най-важното - ако повечето са разбрани, и сградата, и входа, и общите части са поддържани, а шум няма. ЕПК-та има всякакви - съседите имаха много хубав тристаен с трапезария и 2 големи балкона-лоджии, спалните им бяха по 14-15 кв. Всичко е въпрос на индивидуална ситуация.

Лично аз предпочитам тухлено жилище с малка съсобственост (от своя досегашен опит). Но ако имаш съществена причина да искаш да оставиш товето в центъра и да отидеш другаде, не робувай на клишета, ами си потърси. Ако си харесаш, купувай.
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
12-06-2007 - 12:47:10
Здравейте,

В контекста на "помилването на панела" да кажа и аз нещо.Немския панел в ж.к "Гоце Делчев" (ще да има 10-12 блока само такива там) ми изглежда доста приличен.Година на производство 1970г.До колкото разбрах от възрастните хорица там карето от 73СОУ (2-ра немска) е било с технически лица от ГДР (Германска Демократична Република за незнаещите spinning smiley sticking its tongue out ). Разпределението е перфектно върху 80кв.м, и най-интересното - по 2 апартамента на етаж.При 6 етажен блок това прави 12 апартамента!На 3мин пеш от Южния Парк и БИЛЛА, на 25мин пеша от Мола на хотел "Хемус" и НДК. Зеленина като джунгла. Бол детски градини и училища (мисля че беше в радиус 1км са 3 училища и 4 детски градини).... та една такава панелка + саниране,смяна ел.кабели и тръби ми изглежда перфект cool smiley

Аха...забравих.....и на 3мин пеш от новоизграждащия се МОЛ "България" smiling smiley

Сигурен съм че има още такива местенца из София, където може да се даде едно "ЗА" панела.Ако знае някой такива да сподели smiling smiley


Поздрави

smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-12 12:58 от ivo107.
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
12-06-2007 - 12:57:22
Е тия не са ли точно от другата страна на Костенски водопад, зад блок 1 на военните дето е с ред магазини долу на бул. Гоце Делчев? Ако са те - изглеждат вече ужасно, а от зеленината май скоро няма да остане нищо - имаше една голяма градинка между тях зад въпросния блок 1, дето вече втора кооперация строят в нея...
Не знам какво им харесваш толкова.

А да не забравя - от въпросната градинка е останало само едно ъгълче с катерушки и люлки. Точно сред тях жители на въпросните блокчета си паркираха талигите. Ама точно между люлките. И съм сигурен че са те а не набедени "селяни", защото бяха разни лада самара и тем подобни на очевидно възрастните жители на тия стари блокчета. Е такава простотия не бях виждал още!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-12 12:59 от Boby.
Re: ПАНЕЛА - ами това е най-хубавото животно!
12-06-2007 - 13:05:05
Здравей Боби,

Бъркаш.... ти говориш за блокове с номера 2,3,4,5,6 между бул. "Гоце Делчев"/"Костенски Водопад/"Метличина Поляна".....

Аз говоря за блокове с номера 243,244,245,246,248,249,250.Не споменавам 247 и 251 защото са на "Тодор Каблешков" и май са друг тип строителство...

Виж картата!

Поздрави

smoking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-06-12 13:31 от ivo107.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход