Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?

Публикувано от Продавач 
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 15:24:17
Quote
SM
Доста динамична тема, обаче... Има един, поне според мен, фундаментален пропуск. Дали такъв проект има бъдеще може да се разбере само ако се погледне - Защо хората купуват на зелено?
Продавача твърди, че е заради цената, но това е абсолютна заблуда. По времето на бума сме продавали на зелено и то съвсем не на ниски цени. Единствената причина, клиента да купи е защото знае, че ако не купи той, ще купи друг. Най-хубавите апартаментчета пък със сигурност се договарят първи, така че ако не капарираш на зелено, когато сградата е завършена, ще са останали хем кофти неща, хем на висока цена.
Сега, това е трудно, защото: - Клиента знае, че дори да напреднеш със строителството, вероятността да продадеш по-голямата част без да си пред или около завършване е нищожна. Защо да ти дава пари тогава? Дори проекта да е значително по-атрактивен отколкото клиента си е мислил, по-скоро той е склонен ежедневно да се мотае и да ти досажда, наблюдавайки хода на работата и ако усети, че интереса към проекта ти е голям и той може да изтърве момента, ще купи тогава, тоест ще даде пари в последния възможен момент.
Втора фундаментална грешка - Продавача смята /а другите до известна степен го подкрепихте/, че клиент тръгнал за жилище ще вземе да мисли, дали ти си способен да му гарантираш, че няма да си изгуби парите. Не, ти трябва да му гарантираш не парите, а жилището. И да му върнеш парите, дори с лихвите, него това не го грее, той има нужда от жилище и търси това. А в сегашната ситуация, ако имаш достатъчно за да строиш - ще строиш, а няма да хабиш време, нерви и пари за реклама, за да търсиш клиенти на зелено. С други думи, каквото и да предложиш - щом не строиш, значи не можеш да гарантираш, че жилището ще стане факт. Оттам нататък, дори и супер издържан проект и обещания за качествено строителство не струват нищо.
Трета фундаментална грешка - Когато хората купуваха на зелено, много добре знаеха, че се строи евтино и се продава скъпо, но нямаше проблем защото пазара беше такъв - ако не искаш не купувай. Сега ти ще продадеш на 350 Евро на първите си клиенти, което значи, че ще имаш пари да финансираш горе-долу това, което те са купили, като обекти в сградата. Оттам нататък - или още успешни продажби, или финасиране от банка, или печалба от тотото, но само с парите на първите няма да го докараш доникъде. Лошото е, че това не го знаем само аз и ти, а всички. Схемата изначално е прекалено "висяща" за да спечели доверие.
И все пак, на зелено може да се продава, но само определени неща, най-вече с абсолютно безкомпромисна локация и много пипната архитектура, но към момента такива неща са сигурно под 1% от пазара. Предпочитанията, търсенията и желанията се смениха много бързо, а предложенията на строителите не, но това е тема на друг разговор...


Хубав пост, но си изтървал една група купувачи ... които са инвеститори в истинския смисъл на думата .... хора, които биха вложили пари в хубаво жилище, на ниска цена .... ако при реализацията му на по-късен етап биха реализирали печалба (не е задължително да го реализират след въвеждане в експлоатация) ... именно такива клиенти биха се заинтригували, от добър проект с минимален риск на пряка загуба на капитала. Но те са и "неудобни" понеже търсят и форми за пряк контрол по изпълнението на ангажиментите по проекта ... не само като срокове но и като качество ....Обикновено такива клиенти се движат с определени утвърдени строители/инвеститори .... за утвърдени жилищни райони ... и винаги за най-добрите имоти от проекта ... не са много ... но ако си в правилните среди ... можеш да си направиш много добра и силна група от такива winking smiley


Заложената схема в питането ... голяма по мащаб проект, на обезщетение, без необходимия капитал за самоучастие и позитивна история на инвеститора/строител .... при нормален имотен пазар ... с набиране на "случайни" участници за първоначалното финансиране .... просто няма как да сработи ....
SM
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 15:53:43
Хич, не съм ги изтървал, но в момента не са фактор. Докато строяхме блокчета съм работил и с такива хора и то на тях първо се представяха проектите, веднага след разрешение за строеж, а за някои дори сме проектирали специално. Сега и те се отдръпнаха, защото знаят, че ще е трудно да продадат преди Акт 16 /каквато всъщност преди беше масовата практика и никой не чакаше завършване за да препродаде/, а дотогава минава време. Сега и маржа не е толкова голям, само за сравнение - сключвали сме договори на 800 Е/м2, а "инвеститорите" продаваха на 1100 на кота било - тоест за 7-8 месеца. Сега ще направят същата печалба, но за 2.5 години, а за такъв период много неща могат да се променят. Така че, ако някой сега се хваща с блокчета, вариантите са два:
- Осигуряваш финансиране, като най-добре е да имаш собствени пари, строиш и пускаш за продажба на Акт. 15.
- Намираш перфектна локация /тук говоря обаче за топ център или някои от най-хубавите квартали, като примерно Изток, Лагера, Борово и някои части на Хиподрума или Бели Брези/ и си осигуряваш пари поне до груб строеж. Вероятността да продадеш и да довършиш докато направиш покрива е сериозна.
С две думи - без никакви пари не става. С повече думи - строител без пари и без опит и без да си изпипаш нещата от всички страни - няма как да станеш. Този момент отмина отдавна и няма да се върне никога повече, дори и кризата при имотите накрая да отшуми. Просто много неща се промениха.
Цени от 350-450Е/м2 правят несереозно обещанието за гаранция на парите. Гаранции се дават за нещо, което носи печалба в няколко процента, напр. влог до 100 хил. За неща, които носят печалба в пъти гаранции няма, а ако се дават някоя от двете страни ще има проблеми.
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 20:11:37
SM e 100% praw и му благодаря за постовете, личи си кой е строил и продавал.
1.9
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 20:32:01
Май прекалено на сериозно го взехте Продавача. Ми той е брокер, дето и тухла не е виждал. Погледнете "проекта"! Мечтии... Калкулира печалба преди да е обяснил за сграда сънува наяве. При това на двойни цени. Локация не споменава, а при равни условия само тя може да доведе от провал до успех. Интересно ми е колко гаража на апартамент е предвидил... Естествено е да му приглясят идиотко и сеизмично недоклатения панелообитател сахиба - все креватни брокери.
Quote
1.9
Май прекалено на сериозно го взехте Продавача. Ми той е брокер, дето и тухла не е виждал. Погледнете "проекта"! Мечтии... Калкулира печалба преди да е обяснил за сграда сънува наяве. При това на двойни цени. Локация не споменава, а при равни условия само тя може да доведе от провал до успех. Интересно ми е колко гаража на апартамент е предвидил... Естествено е да му приглясят идиотко и сеизмично недоклатения панелообитател сахиба - все креватни брокери.
Аз може да съм сеизмично, но ти си си недоклатен истински! Къде ме изкара мене брокер бе аутсайдерю?!*xxx*
Това, че често те подсещам, че никога няма да си закупиш на желаните от теб цени ли те изнервя и озлобява? Ами няма да си купиш бе, никога няма да си купиш, такива като тебе не са на пазара. Ако доживееш да си купиш едно, аз ще съм си купил 10.
Не може да се строи на тези цени! Не може да продаваш подземно на цени, на които не може да го построиш! Защото там даваш всичко, т.е. няма да ти останат пари от тези дето предплащат, а ти трябва да додаваш и ред други неща, изводът е:
Под 500Е не може да продаваш на зелено. Толкова трябват за да построиш сградата без да търсиш допълнително пари, а при положение, че продадеш цялата няма и откъде да излезнат.
Който иска да купува на 350Е да си го построи, а след като той не може, ти как ще го направиш?
Животът ме е научил на едно, за да не подвеждаш клиентите трябва да им искаш цената на пазара, а не тази, на която ти мислиш, че ще ти излезе! Клиентът не го пазиш от висока цена, а от висока загуба до която ще се стигне, като искаш да му направиш добро и да му продадеш на ниска цена.
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 21:33:50
SM,
ДОБРЕ, ЧЕ СИ ТИ ТА ДА ПРОЧЕТА НЕЩО СМИСЛЕНО!
ПИШИ ПО-ЧЕСТО
*bow*
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 21:38:36
Quote
SM
Хич, не съм ги изтървал, но в момента не са фактор. Докато строяхме блокчета съм работил и с такива хора и то на тях първо се представяха проектите, веднага след разрешение за строеж, а за някои дори сме проектирали специално. Сега и те се отдръпнаха, защото знаят, че ще е трудно да продадат преди Акт 16 /каквато всъщност преди беше масовата практика и никой не чакаше завършване за да препродаде/, а дотогава минава време. Сега и маржа не е толкова голям, само за сравнение - сключвали сме договори на 800 Е/м2, а "инвеститорите" продаваха на 1100 на кота било - тоест за 7-8 месеца. Сега ще направят същата печалба, но за 2.5 години, а за такъв период много неща могат да се променят. Така че, ако някой сега се хваща с блокчета, вариантите са два:
- Осигуряваш финансиране, като най-добре е да имаш собствени пари, строиш и пускаш за продажба на Акт. 15.
- Намираш перфектна локация /тук говоря обаче за топ център или някои от най-хубавите квартали, като примерно Изток, Лагера, Борово и някои части на Хиподрума или Бели Брези/ и си осигуряваш пари поне до груб строеж. Вероятността да продадеш и да довършиш докато направиш покрива е сериозна.
С две думи - без никакви пари не става. С повече думи - строител без пари и без опит и без да си изпипаш нещата от всички страни - няма как да станеш. Този момент отмина отдавна и няма да се върне никога повече, дори и кризата при имотите накрая да отшуми. Просто много неща се промениха.
Mного точно казано.Време е много хора да изтрезнеят......каквото било било.
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 21:50:28
avatar
Quote
iciltd
Quote
Продавач
Quote
iciltd
Quote
Продавач
Жилище на зелено в София в квартал с изградена инфрастуктура при цена 350 - 650 евро за кв.м. ако имате гаранция, че няма да изгорите с парите си? Жилищна сграда с РЗП около 5000кв.м. с подземни гаражи (не паркоместа), качествена дограма от доказан производител, перфектни разпределения без стаи под 14кв.м. полезна площ, без преходи, без скосявания, с асансьори, с френски прозорци и всичко направено по-различен начин от масовите кочини строени в столицата през последните години.

Локация на проекта - различна от най-скъпите места...

Примерна схема на плащане:

За жилище 100кв.м. тристаен:

При цена 350 евро за кв.м. - 100% авансово плащане на етап проект.

При цена 450 евро за кв.м. - 50% авансово плащане на етап проект, 25% при акт 14 и 25% при акт 16

При цена 550 евро за кв.м. - 25% авансово плащане на етап проект, 25% при акт 14 и 50% при акт 16

При цена 650 евро за кв.м. - 15% авансово плащане на етап проект, 35% при акт 14 и 50% при акт 16



Здравейте Продавач,

В казуса, който представяте има основна заблуда:

При сключването на договор на купувача "Х" с инвеститора НЕ СЕ ИЗВЪРШВА ПОКУПКО-ПРОДАЖБА НА ИМОТ, ПОРАДИ ФАКТА, ЧЕ ТАКЪВ НЕ СЪЩЕСТВУВА!!!

В тази връзка, мотива, че купувача, "ще спечели от по-ниска цева" направо е смехотворен...

winking smiley

Здравейте iciltd,

Като се сключи предварителен договор - извършва ли се покупко-продажба или това се случва на по-късен етап когато се сменя собствеността на имота? За пет години във форума нищо ли не научихте smiling smiley?


Здравейте Продавач,

Бихте ли обяснили на аудиторията във форума: какъв предварителен договор (за покупко-продажба на КАКВО) ще сключите с купувача "Х"?...

winking smiley

Здравейте iciltd

първо ще сключа договор за СМР, а когато имам груб строеж - предварителен договор. Има и много други варианти, но не смятам да обучавам всички smiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход