Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?

Публикувано от Продавач 
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 21:51:47
avatar
Quote
nradev
Quote
Продавач
Quote
nradev
Кой банкер е луд да даде банкова гаранция на строител без пари

Този, който има интерес да спечели пари. Прочети горните ми постове - взимай елката и смятай winking smiley

Продавач явно понятието банкова гаранция не го разбираш добре

Всъщност ти говориш за банкова гаранция, а аз за ескроу сметка.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 21:53:59
avatar
Quote
nradev
а как ипотекираш парцела като е на обезщететние или мислиш собственика за балък дето ще то го прехвърли преди да си извадил акт 16

На мен ми се струва, че не следиш темата. Ипотекирам чак на груб строеж при това само ако нямам достатъчно продажби.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 21:55:54
avatar
Quote
SM
Доста динамична тема, обаче... Има един, поне според мен, фундаментален пропуск. Дали такъв проект има бъдеще може да се разбере само ако се погледне - Защо хората купуват на зелено?
Продавача твърди, че е заради цената, но това е абсолютна заблуда. По времето на бума сме продавали на зелено и то съвсем не на ниски цени. Единствената причина, клиента да купи е защото знае, че ако не купи той, ще купи друг. Най-хубавите апартаментчета пък със сигурност се договарят първи, така че ако не капарираш на зелено, когато сградата е завършена, ще са останали хем кофти неща, хем на висока цена.
Сега, това е трудно, защото: - Клиента знае, че дори да напреднеш със строителството, вероятността да продадеш по-голямата част без да си пред или около завършване е нищожна. Защо да ти дава пари тогава? Дори проекта да е значително по-атрактивен отколкото клиента си е мислил, по-скоро той е склонен ежедневно да се мотае и да ти досажда, наблюдавайки хода на работата и ако усети, че интереса към проекта ти е голям и той може да изтърве момента, ще купи тогава, тоест ще даде пари в последния възможен момент.
Втора фундаментална грешка - Продавача смята /а другите до известна степен го подкрепихте/, че клиент тръгнал за жилище ще вземе да мисли, дали ти си способен да му гарантираш, че няма да си изгуби парите. Не, ти трябва да му гарантираш не парите, а жилището. И да му върнеш парите, дори с лихвите, него това не го грее, той има нужда от жилище и търси това. А в сегашната ситуация, ако имаш достатъчно за да строиш - ще строиш, а няма да хабиш време, нерви и пари за реклама, за да търсиш клиенти на зелено. С други думи, каквото и да предложиш - щом не строиш, значи не можеш да гарантираш, че жилището ще стане факт. Оттам нататък, дори и супер издържан проект и обещания за качествено строителство не струват нищо.
Трета фундаментална грешка - Когато хората купуваха на зелено, много добре знаеха, че се строи евтино и се продава скъпо, но нямаше проблем защото пазара беше такъв - ако не искаш не купувай. Сега ти ще продадеш на 350 Евро на първите си клиенти, което значи, че ще имаш пари да финансираш горе-долу това, което те са купили, като обекти в сградата. Оттам нататък - или още успешни продажби, или финасиране от банка, или печалба от тотото, но само с парите на първите няма да го докараш доникъде. Лошото е, че това не го знаем само аз и ти, а всички. Схемата изначално е прекалено "висяща" за да спечели доверие.
И все пак, на зелено може да се продава, но само определени неща, най-вече с абсолютно безкомпромисна локация и много пипната архитектура, но към момента такива неща са сигурно под 1% от пазара. Предпочитанията, търсенията и желанията се смениха много бързо, а предложенията на строителите не, но това е тема на друг разговор...

Много добре казано особено последните изречения - "И все пак, на зелено може да се продава, но само определени неща, най-вече с абсолютно безкомпромисна локация и много пипната архитектура, но към момента такива неща са сигурно под 1% от пазара. Предпочитанията, търсенията и желанията се смениха много бързо, а предложенията на строителите не, но това е тема на друг разговор..."

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 22:03:59
avatar
Quote
1.9
Май прекалено на сериозно го взехте Продавача. Ми той е брокер, дето и тухла не е виждал. Погледнете "проекта"! Мечтии... Калкулира печалба преди да е обяснил за сграда сънува наяве. При това на двойни цени. Локация не споменава, а при равни условия само тя може да доведе от провал до успех. Интересно ми е колко гаража на апартамент е предвидил... Естествено е да му приглясят идиотко и сеизмично недоклатения панелообитател сахиба - все креватни брокери.

Еееееееееееееееееееееей колко много врели и кипели в строителството имало тук тц тц тц :]
Радвам се, че темите ми винаги предизвикват голям интерес, но не приветствам злобни подмятания. Къде го погледна проекта? Аз предстваих ли такъв?

Ти какво каза, че работиш...? Аз май те питах, но ти май пропусна да споделиш... Не ми казвай - не ме интересува, но имотите май не са ти стихията.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 22:19:34
avatar
Quote
SM
Хич, не съм ги изтървал, но в момента не са фактор. Докато строяхме блокчета съм работил и с такива хора и то на тях първо се представяха проектите, веднага след разрешение за строеж, а за някои дори сме проектирали специално. Сега и те се отдръпнаха, защото знаят, че ще е трудно да продадат преди Акт 16 /каквато всъщност преди беше масовата практика и никой не чакаше завършване за да препродаде/, а дотогава минава време. Сега и маржа не е толкова голям, само за сравнение - сключвали сме договори на 800 Е/м2, а "инвеститорите" продаваха на 1100 на кота било - тоест за 7-8 месеца. Сега ще направят същата печалба, но за 2.5 години, а за такъв период много неща могат да се променят. Така че, ако някой сега се хваща с блокчета, вариантите са два:
- Осигуряваш финансиране, като най-добре е да имаш собствени пари, строиш и пускаш за продажба на Акт. 15.
- Намираш перфектна локация /тук говоря обаче за топ център или някои от най-хубавите квартали, като примерно Изток, Лагера, Борово и някои части на Хиподрума или Бели Брези/ и си осигуряваш пари поне до груб строеж. Вероятността да продадеш и да довършиш докато направиш покрива е сериозна.
С две думи - без никакви пари не става. С повече думи - строител без пари и без опит и без да си изпипаш нещата от всички страни - няма как да станеш. Този момент отмина отдавна и няма да се върне никога повече, дори и кризата при имотите накрая да отшуми. Просто много неща се промениха.

И аз съм на мнение, че без никакви пари не става. Всъщност аз като строител нямам никакъв опит, но за сметка на това черпя информация от извора при това от много "изворчета". Работя и познавам много строители, знам къде са подводните камъни и неподготвен въобще не мисля да тръгвам на никъде smiling smiley

На скоро говорих с един строител, който има непродадени около 12 имота в завършения си отдавна строеж с разрешение за ползване от около две години.

Строителя: "Как е няма пазар нали?"
Аз:"За кое няма пазар!?",

Строителя:"Е как нали виждам за моите имоти няма никакви огледи...",
Аз:"Нали и казах, че не е тази цената още миналата година?",

Строителя:"Е ама на мен на колко ми е стъпило нали знаеш...цената на желязото, обезщетението и т.н. ти ги знаеш тези неща нали? Аз под себестойност няма да продавам. Така ще ми седят."

Аз:"Ами ще ти стоят на тази цена нямаш шансове... Дай да ги пуснем поне под наем."
Строителя:"А да бе да ме набутват със сметки...мерси..."

Аз:"Има и търсене има и хора с пари, но има и голямо предлагане и хората с месеци си избират. Тези стайчета по 10 квадрата вече няма на кой да ги пласираш. Мога да ти намеря клиенти ако ми дадеш атрактивна цена и изключителни права иначе..."
Строителя:"Казах ти...подаръци няма да правя!"


Та в света на този строител - пазар няма, но в реалния свят пазар има. Има хора, които в миг биха си продали имотите за да инвестират в нещо, което си струва.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 22:43:06
avatar
Строителя:"Е ама на мен на колко ми е стъпило нали знаеш...цената на желязото, обезщетението и т.н. ти ги знаеш тези неща нали? Аз под себестойност няма да продавам. Така ще ми седят."

Амо то тоя строител е голям простак, Колега....
За какво се е разплащал за железа, тухли и дограми ???
Ако беше направил един бартер с всичките си досатавчици, сега всички щяха да са доволни, нали :]
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 22:47:54
avatar
Quote
mirandi
Строителя:"Е ама на мен на колко ми е стъпило нали знаеш...цената на желязото, обезщетението и т.н. ти ги знаеш тези неща нали? Аз под себестойност няма да продавам. Така ще ми седят."

Амо то тоя строител е голям простак, Колега....
За какво се е разплащал за железа, тухли и дограми ???
Ако беше направил един бартер с всичките си досатавчици, сега всички щяха да са доволни, нали :]

Напротив всичко му е на обезщетение с малки изключения като желязото, но се прави на жертва каквато всъщност въобще не е.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 22:53:50
avatar
Quote
Продавач
Quote
mirandi
Строителя:"Е ама на мен на колко ми е стъпило нали знаеш...цената на желязото, обезщетението и т.н. ти ги знаеш тези неща нали? Аз под себестойност няма да продавам. Така ще ми седят."

Амо то тоя строител е голям простак, Колега....
За какво се е разплащал за железа, тухли и дограми ???
Ако беше направил един бартер с всичките си досатавчици, сега всички щяха да са доволни, нали :]

Напротив всичко му е на обезщетение с малки изключения като желязото, но се прави на жертва каквато всъщност въобще не е.

Ми нали ти казвам, че е простак...
Не може да си направи елементарни сметки...
Набутал се е с труда, а можеше да раздаде по един апартамент на бригадата, вместо да им плаща надници, нали :]
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 23:05:29
avatar
Колега, ако може и още нещо да ти питам...
Ти виждал ли си договор между строител и доставчик, в който да се урежда бартерната размяна, за която ти ни говориш ???
Защото аз имам клиенти четири строителни фирми/не като брокер/ и досега такъв договор не съм виждал.
Вярно....когато един строител дължи стотици хиляди левове за бетон, тухли и дограми....доставчика предпочита да получи срещу вземанията си апартаменти, от колкото да не вземе нищо...
Сигурен ли си, че и твоя опит с продажба на апартаменти на бетонаджии и дограмаджии не е подобен ????
Re: Бихте ли купили жилище в София на етап проект (на зелено) ако имате гаранция за парите си?
28-05-2012 - 23:57:31
avatar
И на бетонджии и на дограмаджии и на архитекти и на обезщетени собственици на парцели...а ти сигурен ли си колега, че въобще си им виждал договорите на строителите с които работиш? Още вчера разбрах, че схемата не ти е позната. В София това е нормална практика вероятно, защото всичко е по-скъпо сравнено с другите градове без Варна и се търси начин да не се загробват свежи пари ако може да се постигне не лош бартер.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход