Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 21:39:16
Quote
batko
Mного цигани и турци имат по висок стандарт от твоя.Не си мисли че всички са мизерници.
А колко по-точно е това "много"? 20%? 30%? 50%?
А ти всъщност познаваш ли човека, че да си наясно той какъв стандарт има?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 21:48:57
Quote
Panther1
Quote
Joan
Нима? А примерът с Япония? Раждаемостта на Япония е 8,5, доста по-ниска от тази на България (10,7) за 2009.
...
Нима?
Не мислиш ли че е нереалистично сравняването на 2 държави по 1 (ЕДИН) показател и ваденето на изводи от него?
Дори да оставим настрана факта, че раждаемостта 2009 в Бг има максимум ...
Дори да оставим настрана факта, че като раждаемост сме падали и по-ниско от Япония (97,98 - под 8 промила), докато при тях тренда е постоянен.
Какво би казала за прираста на населението? (положителен за Япония до 2004, след това под 2 промилa отрицателен, отрицателен за Бг от 1990, 1995-2007 НАД 5 ПРОМИЛА отрицателен)?
Какво би казала за очакваната продължителност на живота при раждане? (86.4 в Япония, 76.4 в Бг и Бога ми, ще пада)?
А какво би казала за ГДП на глава от населението $34 000 за Япония, $13 000? И това е ППП, реално разликата е много по-голяма, както може да се види от доходите на населението.
Само на мен ли ми се струва, че негативните демографски процеси в Бг са започнали около 15 години по-рано и са доста по-сериозни?
Та първите "резултати" ще са при нас (за съжаление). А и между България и Западно Европейските страни и Япония, (много пъти съм казвал и пак ще повторя) - прехвърлянето на тенденции НЕ работи.

Благодаря, че отговорихте прекрасно на този въпрос вместо мен!

Само ще добавя:
В Япония раждаемостта пада плавно от година на година и този "ударен" ефект, който ще се наблюдава в близките години в България (поради навършването на пълнолетие на поколението родено в средата и края на 90-те) там е разлят във времето.
Освен това голямата продължителност на живота в Япония води до по дълго заемане на наличните жилища от техните обитатели и съответно до по-слабо предлагане на вторичния пазар на този етап.
И накрая - през последните поне 15 години (поправете ме ако греша!) цените на жилищата в Япония са в процес на спад. Дали причините за това са само икономически или има и демографски елемент?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 02:20:33
Още малко и сте в моята тема за демографския срив и емиграция, много ми е интересно дали ще ги докарат до 6 мил. до края на февруари. Между другото не се надявайте за подобрение на цените НИ, за 2015 е отредено да бъде годината на деноминациите, може и по рано(тайминга се улучва трудно). Спорите за имоти, но аз имам един въпрос който започва с ако: Ако станат лихвите в америка, УК и ЕС 10% какви ще са в българия,ако те сега са 7-8% тогава ще паднат ли на 3-4%,някой да обясни*pardon*, а те са стигали и до повече(имате си интернет проверете си сами). Много хора и сега едвам си плащат ипотеките, ако трябва да плащат на 15-17% ще потънат. В края на март се очаква да решат в уса-то дали да вдигнат тавана над 14 трил.дол., ако го вдигнат ще забавят джъджмънт дей и ще се надяват на лъжлива инфлация да оправи работата, ако не го вдигнат след 2012 може и да не говорим за имоти изобщо. Последните 2-3 години ни лъжат че инфлацията е 0,5-1-1,5% а всъщност тя е м/у 7-15%. една стабилизирана инфлация от 10% годишно + намаляване или задържане на заплатите + масова безработица не е равно на високи имоти, българия в момента е в позиция на стагфлация + корупция + бюрокрация + безработица + демографска криза +циганизация + масова емиграция (последните 10г.) и то във висок процент. Ако греша и аз се надявам да греша ще дойда да си продам имотите и да изнеса кеша на запад*huh*,уф дано греша.
ААаа и ша замола някои Ипотекари да не се правят на имотекари и да не сравняват софето с НЙ,лондон,париж,токио, москва и други г7 столици и мегаполиси. Запомнете едно нещо, и го запомнете добре, после можете да ми кажете каквото си искате,в момента ви хранят с най ефтината храна в българия а тя не е фалшивия хляб, това е медийната манипулация. Вдигат много шум за да не забележите как парите не ви стигат да покривате сметките си дори за ежедневните си нужди,добре дошли в роД(Б)о владелческия строй. Времената ще бъдат трудни но за сметка на това продължителни, за да оцелеете не бъдете оптимисти или песимисти а бъдете реалисти, и ако ви предложат добри пари за имотеца и сте на малка загуба-освобождавайте капитала,*drunk*
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 09:46:23
Panther and demograph,

Ако някой от вас наистина разбираше от демография winking smiley щеше да знае, че положителен естествен прираст, съчетан с ниска и спадаща раждаемост и голяма продължителност на живота влошава демогарфската картина на страната (Япония) повече от същата раждаемост при по-малка продължителност на живота (България). Тоест по-ниската продължителност на живота в БГ (и от там отрицателен естествен прираст) в сравнение с Япония дава на България относително предимство в демографско отношение. Сетете се сами защо winking smiley При това в Япония е съчетана с по-ниска раждаемост от тази в БГ. Така че философиите ви за плавна и неплавна нещо си са си преливане от пусто в празно.

Сравнявам Япония с България само за да ви покажа, че не демогарфията, а икономиката е определяща за цените на жилищата. Япония е могъща икономически страна и въпреки демографската й криза, по-сериозна от тази в БГ поради по-голямото застаряване на населението, цените на жилищата там се много по-високи от БГ, високи са дори за западно-европейските стандарти. Когато ви дадох пример от България, този с областните центрове, вие заявихте, че така е било, ама вече няма да бъде така. А защо няма да бъде, ако икономиката тръгне нагоре? Защото вие казвате така smiling smiley Това е хубав отговор за човек, претендиращ за логично мислне и обосновка на тезите си smiling smiley

Няма никакво значение дали се купува за инвестиция, или за живеене, или за спекулация, има ли пари и/или кредити, цените растат. А пари и кредити има, когато икономиката върви нагоре. Просто и ясно.

Примерът на Япония, както и примерът на областните центрове показва това, което аз твърдя, а то е, че цените на жилищата зависят в много по-голяма степен от икономическата ситуация, отколкото от демографската. Тези примери ги дадох заради лаиците, за които корелация или прогноза на основа на модел са непознати термини. За един демографски статистик първата работа, преди да твърди каквото и да било, е да сметне корелацията между изследваните параметри, за да има база за твърденията си. Но разбирам, че тук такива няма smiling smiley

Ако още не сте го разбрали, ваш си проблем. Няма нужда да ми отговаряте повече, защото не мисля, че има какво да си кажем.

Със здраве!



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-02-11 10:16 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 10:18:05
Quote
peterbg
Още малко и сте в моята тема за демографския срив и емиграция, много ми е интересно дали ще ги докарат до 6 мил. до края на февруари. Между другото не се надявайте за подобрение на цените НИ, за 2015 е отредено да бъде годината на деноминациите, може и по рано(тайминга се улучва трудно). Спорите за имоти, но аз имам един въпрос който започва с ако: Ако станат лихвите в америка, УК и ЕС 10% какви ще са в българия,ако те сега са 7-8% тогава ще паднат ли на 3-4%,някой да обясни*pardon*, а те са стигали и до повече(имате си интернет проверете си сами). Много хора и сега едвам си плащат ипотеките, ако трябва да плащат на 15-17% ще потънат. В края на март се очаква да решат в уса-то дали да вдигнат тавана над 14 трил.дол., ако го вдигнат ще забавят джъджмънт дей и ще се надяват на лъжлива инфлация да оправи работата, ако не го вдигнат след 2012 може и да не говорим за имоти изобщо. Последните 2-3 години ни лъжат че инфлацията е 0,5-1-1,5% а всъщност тя е м/у 7-15%. една стабилизирана инфлация от 10% годишно + намаляване или задържане на заплатите + масова безработица не е равно на високи имоти, българия в момента е в позиция на стагфлация + корупция + бюрокрация + безработица + демографска криза +циганизация + масова емиграция (последните 10г.) и то във висок процент. Ако греша и аз се надявам да греша ще дойда да си продам имотите и да изнеса кеша на запад*huh*,уф дано греша.
ААаа и ша замола някои Ипотекари да не се правят на имотекари и да не сравняват софето с НЙ,лондон,париж,токио, москва и други г7 столици и мегаполиси. Запомнете едно нещо, и го запомнете добре, после можете да ми кажете каквото си искате,в момента ви хранят с най ефтината храна в българия а тя не е фалшивия хляб, това е медийната манипулация. Вдигат много шум за да не забележите как парите не ви стигат да покривате сметките си дори за ежедневните си нужди,добре дошли в роД(Б)о владелческия строй. Времената ще бъдат трудни но за сметка на това продължителни, за да оцелеете не бъдете оптимисти или песимисти а бъдете реалисти, и ако ви предложат добри пари за имотеца и сте на малка загуба-освобождавайте капитала,*drunk*

Лелеее, да разпродаваме бързо всичко, имоти, коли и прочие, че след 2015г. живот няма да има, деца няма да се раждат, и т.н. пълни глупости, щото някъдеси лихвите щели да се качват или да слизат, или да правят незнамкаквоси.
Абе Пешо, вие в чужбината съвсем изтрещяхте ли, какво ви става, там медицинска помощ няма ли?
Ще замола някои /повечето/ недоучени емигранти да не се правят на велики по българските форуми за неща, които не разбират въобще.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 10:29:13
В това несигурно настояще, как да си сигурен за бъдещето. Незaвисимо от това, инвестирайте ... най-много в себе си.

[www.domaza.bg]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-11 11:00 от IPPI.
bah
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 10:34:24
avatar
Quote
batko
Quote
bah
Да допуснем, че в България през 2050 год. живеят 3 млн българи, 1 млн турци и 1 млн цигани.
Това не означава, че стандарта на живот, ще е по-лош от сегашния.
Изключвам стандарта на живот на циганите - те и в Ню Йорк, пак, ще са си цигани.
Въпросът е, каква, ще е съдбата на имотите тогава, като количество и цена?
Mного цигани и турци имат по висок стандарт от твоя. Не си мисли че всички са мизерници.

Батко, "турците" съм ги споменал само, като квота от общото население.
Те работят, гледат си децата, купуват си къщи, въртят бизнес, нека да са богати.
В процентно съотношение сигурно бедни - богати е 8:2.
За циганите не искам да пиша, че само се ядосвам.
..........
Сещам се за една случка с мен. Въртях такси преди 20 год. Клиенти са ми двама мангала, единия казва на другия: утре бат Сали, ще търси двама човека да му изкопаят някакъв канал, давал по 20лв. на човек. Другия му каза: Да го духа, ще открадна един кастофон от някоя кола, ще го продам и ще изкарам 30 лв. за един час. Да не съм луд да копая цял ден.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 11:21:14
Quote
bah
Quote
batko
Quote
bah
Да допуснем, че в България през 2050 год. живеят 3 млн българи, 1 млн турци и 1 млн цигани.
Това не означава, че стандарта на живот, ще е по-лош от сегашния.
Изключвам стандарта на живот на циганите - те и в Ню Йорк, пак, ще са си цигани.
Въпросът е, каква, ще е съдбата на имотите тогава, като количество и цена?
Mного цигани и турци имат по висок стандарт от твоя. Не си мисли че всички са мизерници.

Батко, "турците" съм ги споменал само, като квота от общото население.
Те работят, гледат си децата, купуват си къщи, въртят бизнес, нека да са богати.
В процентно съотношение сигурно бедни - богати е 8:2.
За циганите не искам да пиша, че само се ядосвам.
..........
Сещам се за една случка с мен. Въртях такси преди 20 год. Клиенти са ми двама мангала, единия казва на другия: утре бат Сали, ще търси двама човека да му изкопаят някакъв канал, давал по 20лв. на човек. Другия му каза: Да го духа, ще открадна един кастофон от някоя кола, ще го продам и ще изкарам 30 лв. за един час. Да не съм луд да копая цял ден.

Ууу, лоши цигани. Не щат да копат цял ден за 20 лева. Предполагам някой българин ще да го е изкопал тоя канал.
Не ги понасям, но на циганите винаги се е пробутвала най-мръсната и ниско заплатена работа. И ако случайно не искат да я вършат, тръгва приказката за мързеливият мангал, де лежи под сянката.
Отглеждаме си ги неуки и прости толкова години, а после ревем що са такива.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 11:44:56
Quote
Joan
Panther and demograph,

Ако някой от вас наистина разбираше от демография winking smiley щеше да знае, ...
Така че философиите ви за плавна и неплавна нещо си са си преливане от пусто в празно.
...

Това е хубав отговор за човек, претендиращ за логично мислне и обосновка на тезите си smiling smiley
...

За един демографски статистик първата работа, преди да твърди каквото и да било, е да сметне корелацията между изследваните параметри, за да има база за твърденията си. Но разбирам, че тук такива няма smiling smiley

Ако още не сте го разбрали, ваш си проблем. Няма нужда да ми отговаряте повече, защото не мисля, че има какво да си кажем.

Със здраве!

Уважаема Joan, тук съм направил извадка на фрагментите от последното Ви мнение, с които считам, че нарушавате добрия тон на дискусията. Не мисля, че е проява на добър стил отправянето на лични нападки (особено от дама с Вашите познания и квалификация). Считам, че дискусиите могат да се водят само от принципни позиции, без елемент на изразяване на (явно) лично отношение.

Иначе аз съм много доволен от дискусията с Вас до момента. Излизам от нея още по-убеден в тезите си, като признавам, че научих някои неща от Вас - например помогнахте ми да осмисля по-добре ролята на инвестиционното търсене на имоти върху пазара.

Не желая да влизам в лични спорове, кой от нас колко добър статистик и математик е (да не изпадаме в подобно положение като това на мерещите своите мъжествености участници във форума...), но по волята на съдбата се занимавам с някои аспекти от статистиката и математиката като част от своята работа.

Относно корелацията между демографските параметри и цените на имотите:
Още в началото на нашата дискусия с Вас, обясних защо не може да се сметне тази корелация - липса на достоверни ТЕКУЩИ демографски данни на регионално ниво. Дадох Ви и пример, че истинския брой например на населението на София не е известен.
Въпреки това, от КАЧЕСТВЕНА оценка на ситуацията (примера Ви с обезлюдяващите се областни центрове) се съгласих, че през 2005-2008 г. КОРЕЛАЦИЯ НЕ СЕ НАБЛЮДАВА. За себе си обяснявам това явление с инвестиционното търсене на имоти през този период, което силно е изкривило пазара.
Вие обаче продължавате да повтаряте само едно: "През 2005-2008 г. е нямало корелация, значи демографските фактори въобще не влияят." Как така не влияят, като директно намаляват търсенето? Ще може ли да го обясните на мен и на другите участници във форума с логически аргументи. Как намаляването на броя на потенциалните наематели и купувачи на имоти наполовина няма да се отрази на търсенето, а оттам и на цената на имотите? Искам едно логическо издържано обяснение от Вас, а не единствено позоваване на емпиричните наблюдения от един ограничен период от близкото минало.

Ако наистина нямате какво повече да кажете - не се чувствайте задължена да спорите с мен. Аз обаче ще направя разбор и ще отговоря обстоятелствено (може би днес няма да ми стигне времето, че имам други задължения) на всичките Ви забележки по-нагоре.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-02-2011 - 11:53:55
Quote
Joan
Няма никакво значение дали се купува за инвестиция, или за живеене, или за спекулация, има ли пари и/или кредити, цените растат. А пари и кредити има, когато икономиката върви нагоре. Просто и ясно.

Това е мантрата на всеки "ъпър" в този форум. Но реалността не се описва с толкова прост модел.

Явно никога няма да стигнем до едно мнение с Вас. Като излезат резултатите от преброяването ще прецизирам прогнозата си. После ще се споразумеем с Вас кои параметри точно ще наблюдаваме и как ще дефинираме ситуацията на пазара при която аз съм прав и съответно - Вие. После ще наблюдаваме реалността от Октомври 2012 - нататък и ще видим кой е прав. Другите участници във форума ще бъдат арбитри на спора ни.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход