Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 14:15:50
Демографе, твоята теория как я виждаш само за София? Защото София и България като цени на имоти са много различни понятия.
Писал си намаляване на цените 2-2.5 пъти - това е тотално неграмотно писание. Една цена не може да падне с пъти! Цена може да се вдигне с 500%, но не може да падне с повече от 100%. Запомни го това и не се излагай с такива писаници, че язък ти за грамотността.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 14:33:06
Quote
alex_bg
Писал си намаляване на цените 2-2.5 пъти - това е тотално неграмотно писание. Една цена не може да падне с пъти! Цена може да се вдигне с 500%, но не може да падне с повече от 100%. Запомни го това и не се излагай с такива писаници, че язък ти за грамотността.

:]:]:]

[realestate.yahoo.com]

No. 4: Modesto, Calif.
The median home was valued at $275,000 in 2006; today it is $95,000.

275000/95000=2.89
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 14:59:59
Quote
Seira
Quote
alex_bg
Писал си намаляване на цените 2-2.5 пъти - това е тотално неграмотно писание. Една цена не може да падне с пъти! Цена може да се вдигне с 500%, но не може да падне с повече от 100%. Запомни го това и не се излагай с такива писаници, че язък ти за грамотността.

:]:]:]

[realestate.yahoo.com]

No. 4: Modesto, Calif.
The median home was valued at $275,000 in 2006; today it is $95,000.

275000/95000=2.89

Още един неграмотник :]:]:] Цената е паднала с 65.5% или с 0,65 пъти по твоята логика. Виж ако се качи от 95000 на 275000 тогава може да се каже ,че се е повишила 2.89 пъти!
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 15:10:52
В ежедневието никой не борави с проценти, а с пъти, ти го знаеш много добре това. Ако на някой му кажат, че нещо е поевтинияло с 65% тои еджв ли ще разбере колко точно е поевтиняването, освен ако няма калкулатор в себе си. Ама като му кажат, че нещо е поевтиняло 2 пъти всеки ще направи сметката само като раздели на 2. Може да не е научно, но е ясно за всички какво иска да покаже демогрфа. Само дето някои се правят на интересни, че и тръгват да обиждат човека, който е положил доста труд и усилия да напише тези интересни демографски анализи и прогнози, при това на доста популярен език.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 15:22:09
Quote
alex_bg
Демографе, твоята теория как я виждаш само за София? Защото София и България като цени на имоти са много различни понятия.
Писал си намаляване на цените 2-2.5 пъти - това е тотално неграмотно писание. Една цена не може да падне с пъти! Цена може да се вдигне с 500%, но не може да падне с повече от 100%. Запомни го това и не се излагай с такива писаници, че язък ти за грамотността.

Сигурно съм се изразил неграмотно. Не претендирам изказа ми да е най-добрият - нагоре в темата имаше и други подобни забележки. А и аз никога не съм се занимавал с търговия. Като съм казал, че цената ще се намали 2 пъти, съм имал предвид, че в края на периода ще бъде 50% от тази в началото на периода.
Големите градове, в които има повече висши учебни заведения, ще усетят промяната по-остро. Там ефекта на малобройните набори от 90-те ще се прояви по-силно. По-нагоре в темата коментирах демографската ситуация в София - отрицателен механичен прираст оттук нататък, малък брой млади хора, които "да поемат щафетата". Дори и сред тези градове положението не е еднакво - Варна например ще бъде в доста по-добро положение от столицата.
Очаквам за начало броят на наемателите в София да спадне рязко в идните 2 години и да продължи да спада в следващите 8. Колко бързо този спад ще повлече и продажните цени на жилища е въпрос, по-който може доста да се дискутира.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 15:26:36
Демографа ще си позволя да не се съглася с теб.Има много фактори които не отчиташ.Ти наблягаш повече на математиката и забравяш че:
1.Какво ще се случи ако стане световна война да речем.
2.Нова болест покоси много хора.
3.Ужасяващи природни бедствия.
4.Климатични изменения.
5.Нови научни открития.
6.Нова световна икономическа криза още по ужасяваща от тази.
7.Примерно Турция анексира територията известна като Източна Румелия.
8.Икономически възход.
9.Откриване на големи залежи от нефт и злато в България.
10.Ново пресление на народите.
11.Нов начин за транспорт.
Има неща пред които математиката е безсилна.Никой не може да гадае какво ще се случи да речем след 20години.Природата си знае работата.Няма какво да гадаем и правим прогнози.Представям си само как Господ е събрал ангелите и какъв смях има с нашите прогнози.Есента учените прогнозираха най студената и сурова зима от 1000г насам.Днес сме 10 февруари и нищо подобно не се случи.Така че замисли се.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 15:27:33
Quote
Seira
В ежедневието никой не борави с проценти, а с пъти, ти го знаеш много добре това. Ако на някой му кажат, че нещо е поевтинияло с 65% тои еджв ли ще разбере колко точно е поевтиняването, освен ако няма калкулатор в себе си. Ама като му кажат, че нещо е поевтиняло 2 пъти всеки ще направи сметката само като раздели на 2. Може да не е научно, но е ясно за всички какво иска да покаже демогрфа. Само дето някои се правят на интересни, че и тръгват да обиждат човека, който е положил доста труд и усилия да напише тези интересни демографски анализи и прогнози, при това на доста популярен език.

Аз го знам много добре това, но щом Демографа има претенции, трябва да има и покритие! Тезата му олеква, когато допуска грешки по елементарни математически въпроси.

п.п. А в ежедневито как смятате ако нещо е поевтиняло с 33.33%? Поевтиняване с 1.5 пъти по твоята бакалска сметка (100/66.66=1.5) На мен ще ми е по-лесно да го сметна с %, ама на вас в ежедневието май ще ви трябва калкулатор :]:]
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 15:58:24
Quote
batko
Демографа ще си позволя да не се съглася с теб.Има много фактори които не отчиташ.Ти наблягаш повече на математиката и забравяш че:
1.Какво ще се случи ако стане световна война да речем.
2.Нова болест покоси много хора.
3.Ужасяващи природни бедствия.
4.Климатични изменения.
5.Нови научни открития.
6.Нова световна икономическа криза още по ужасяваща от тази.
7.Примерно Турция анексира територията известна като Източна Румелия.
8.Икономически възход.
9.Откриване на големи залежи от нефт и злато в България.
10.Ново пресление на народите.
11.Нов начин за транспорт.
Има неща пред които математиката е безсилна.Никой не може да гадае какво ще се случи да речем след 20години.Природата си знае работата.Няма какво да гадаем и правим прогнози.Представям си само как Господ е събрал ангелите и какъв смях има с нашите прогнози.Есента учените прогнозираха най студената и сурова зима от 1000г насам.Днес сме 10 февруари и нищо подобно не се случи.Така че замисли се.
При природни бедствия и войни реалността може да е много, много по-различна от прогнозната. Но тях не знам кой може точно да ги прогнозира. Аз разглеждам ситуацията при липса на (сериозни) бедствия. Затова ще коментирам точки 5, 6, 8-11.

Нови научни открития:
Какви ще са тези открития, които ще променят драстично демографската ситуация? Само ако се открие лекарство за безсмъртие...

Нова световна икономическа криза още по ужасяваща от тази:
Нейният ефект ще се добави към този на демографската криза - цените на жилищата ще паднат още повече от предвиденото.

Икономически възход:
Дори да започне от утре, няма да може да промени значимо демографската ситуация в краткосрочен (10 години) план. За да се превърне България в държава, привличаща мигранти, заплатите ще трябва да се вдигнат няколко пъти, а това не може да стане за година-две (не говоря за инфлационно раздуване на номиналната им стойност).

Откриване на големи залежи от нефт и злато в България:
Добива на суровини не изисква много работни ръце (справка - Аляска, Сибир). Доходите от суровините облагодетелстват малка група хора, но не водят до цялостен възход на страната (справка Нигерия, Русия) (частично изключение - Кувеит, Емиратствата). Малко ще промени демографската ситуация и имотния пазар.

Ново преселение на народите:
Както казах - няма да дойдат тук по икономически причини. Ако бягат от бедствия - това е друг въпрос.

Нов начин за транспорт:
По-добър и евтин транспорт може да намали необходимостта на хората, да се концентрират в големите градове и да повлияе на миграционното поведение и имотния пазар, но за да се внедри новият транспорт ще минат доста години (а в България - още повече).

Колкото до прогнозата за времето - никога не съм и вярвал особено ако е за повече от 2 дена напред...
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 16:09:10
Quote
alex_bg

Аз го знам много добре това, но щом Демографа има претенции, трябва да има и покритие! Тезата му олеква, когато допуска грешки по елементарни математически въпроси.

п.п. А в ежедневито как смятате ако нещо е поевтиняло с 33.33%? Поевтиняване с 1.5 пъти по твоята бакалска сметка (100/66.66=1.5) На мен ще ми е по-лесно да го сметна с %, ама на вас в ежедневието май ще ви трябва калкулатор :]:]

Аз нямам претенцията да бъда безгрешен Господ или някакъв велик пророк. Просто бия камбаната за един проблем, който е абсолютно абстрактен за 99% от хората. Почти никой не го приема сериозно, което много ме учудва, но игнорирането на проблема не го решава.
Демографската прогноза е много по-лесна и точна от икономическата (и от тази за времето), защото се влияе от по-малко фактори, а и действието на факторите е по "инертно". Нямам представа дали след 2 години България ще е в икономическа криза или не, но за демографска - спор няма.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 16:50:19
Благодаря за извадката от статията, нямам много време, но ще маркрам набързо.

Първо, в нея изрично се подчертава, че за изясняване на механизма на повишената раждаемост след определено ниво на спад (след извършване на т.нар демографски преход) се изисква още изследване. Цитирам от статията:

First, given the heterogeneity of institutional, cultural
and policy contexts across developed countries, further research is
required to investigate the different mechanisms that may underlie
this reversal
—particularly in light of exceptions such as Japan,
Canada and South Korea.

Втори, ккато вече многократно повтарям, никъде не е дадена разбивка на приаста между този от натурализирани имигранти и този на кореняци-бели.


Между другото, раждаемостта в Люксембург и в Норвегия е по-висока от тази във Финландия (около 11 на хиляда), а те също нямат много имигранти. А в Израел е 20 на хиляда, а там приемат имигранти най-вече от еврейски произход.

В Канада раджадемостта е близо до нивото на старите ЕС държави (10,3 за 2009) и както и при тях, си пада стабилно от 20-те на 20 век насам с изключение периода на ВСВ и компенсирането след него.

Та както и статията казва, трябва да се вземат предвид разните индивидуални особености. Но така или иначе, не виждам в тази статия каквито и да било данни или доказателства за вашата теза, че прирастът на белите расте с повишаване на стандарта на живот, и ако расте, ккаъв му е делът в общия растеж с небелите.

От друга страна Япония няма имигранти, една от най-развитите индустриално държави, но раждаемостта й е 8 на хиляда и продължава да пада, има отрицателен естествен прираст и силно застаряващо население. Но цените на имотите и сега (въпреки спада си след пика) са си умопомрачителни в сравнение с развития свят, да не говорим в сравнение с нас smiling smiley Понеже познавам японци, които кротко се оплакват от цените в Токио, обяснете им как поради демографските фактори те ще се сринат до няколко години в пъти smiling smiley Много ще ви се зарадват, така както ви се радват и тука пишещите лаици smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход