Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 12:28:25
Quote
alex_bg
Quote
crazy_pesho
Още един пример, по данни на Общината ( Видин) - В града има 4 професионални гимназии - през есента на 2011 ще има само около 100 кандидати ( след 7 ми клас) , дори само 1 от тези гимназии може да ги поеме всичките, останалите биха били с нулев прием.............

Искаш да кажеш, че във Видин в момента има само 100 седмокласници? Това няма как да е истина.

Грешно четеш, това го каза кмета, тези 100 деца както съм написал са само за ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ гимназии, които са 4 на брой. Разбира се че седмокласниците са доста повече. Не са включени много СОУ-та, езиковата и математическата и т.н., т.е. някой от ПГ-тата отиват към закриване.........

Примера обаче онагледява много неща, преди години в професионалните гимназии децата са били в порядъци повече, сега не могат да напълнят един випуск само в една от тях.............

Като им гледам нивото на малките наркоманчета и чалгарчета не знам на какво ниво са и МГ и ГПЧЕ, които бяха най елитните училища до преди 10 ина години.........*huh*
bah
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 13:06:01
avatar
Quote
crazy_pesho
Quote
alex_bg
Quote
crazy_pesho
Още един пример, по данни на Общината ( Видин) - В града има 4 професионални гимназии - през есента на 2011 ще има само около 100 кандидати ( след 7 ми клас) , дори само 1 от тези гимназии може да ги поеме всичките, останалите биха били с нулев прием.............
Искаш да кажеш, че във Видин в момента има само 100 седмокласници? Това няма как да е истина.
Примера обаче онагледява много неща, преди години в професионалните гимназии децата са били в порядъци повече, сега не могат да напълнят един випуск само в една от тях.............

В цялата държава протича едно бавно обезлюдяване, което води до закриване на училища, детски градини и болници.
Преселението към трите големи града, пък води до недостиг на места за децата.
Процеса е труден за контролиране. Селските училища и детски градини се продават.
В прованса средната възрастна населението расте ежедневно.
1.9
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 15:59:11
Quote
bah
Quote
crazy_pesho
Quote
alex_bg
Quote
crazy_pesho
Още един пример, по данни на Общината ( Видин) - В града има 4 професионални гимназии - през есента на 2011 ще има само около 100 кандидати ( след 7 ми клас) , дори само 1 от тези гимназии може да ги поеме всичките, останалите биха били с нулев прием.............
Искаш да кажеш, че във Видин в момента има само 100 седмокласници? Това няма как да е истина.
Примера обаче онагледява много неща, преди години в професионалните гимназии децата са били в порядъци повече, сега не могат да напълнят един випуск само в една от тях.............

В цялата държава протича едно бавно обезлюдяване, което води до закриване на училища, детски градини и болници.
Преселението към трите големи града, пък води до недостиг на места за децата.
Процеса е труден за контролиране. Селските училища и детски градини се продават.
В прованса средната възрастна населението расте ежедневно.

Така е, но все по-малко работни места има и в големите градове и то главно ниско платени.

Да ви питам и нещо друго. Дали имате моето усещане, че електронното преброяване, което предхожда посещенията, не цели именно да се преброят като живеещи в Бг и емигрантите, за да не лъсне една истина за пребиваващите тук?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 16:32:49
Quote
1.9
Да ви питам и нещо друго. Дали имате моето усещане, че електронното преброяване, което предхожда посещенията, не цели именно да се преброят като живеещи в Бг и емигрантите, за да не лъсне една истина за пребиваващите тук?

Не е така, защото сайта на НСИ не се отваря от чужбина. Освен това при преброяване в нета ти дават код, който трябва физически да се предаде на преброителя, който ти идва лично на адреса. Не че не е невъзможно де.

"Ще се преброяват ли българските граждани отсъстващи от страната към критичния момент на Преброяването?

Преброяват се

българските граждани, които отсъстват от страната за по-малко от една година (т.е. заминали в чужбина след 01.02.2010 г.) и се намират в друго населено място в чужбина, поради командировка, на гости, на почивка, на лечение и др.

Не се преброяват

българските граждани, които отсъстват от страната за повече от една година (т.е. заминали в чужбина преди 31.01.2010 г.).
"



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-06 16:55 от alex_bg.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 16:59:44
avatar
Преброяват дивите зайци, зада знаят каква гьостерица да извадят. Какъв млеконадой и вълна да очакват.

Продажба на загуба да се счита като печалба към днешна дата.

Ни копува ни продава
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 17:14:02
avatar
Quote
ТОРТКО
Преброяват дивите зайци, зада знаят каква гьостерица да извадят. Какъв млеконадой и вълна да очакват.

Продажба на загуба да се счита като печалба към днешна дата.
.....................
Не смееш да си покажеш носа от черните в Уиндзър /Онтарио/ и само стоиш в български форуми. Знам че и там и в 313-тия е зле с имотите, но моля те не се мешай в БГ.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 17:51:26
avatar
Стопанке след малко отивам на обяд с приятели, спецялно ще снимам чиниите които ще приготвим за миене. Хоби ми е да снимам, не чиниите ама нали требе да ти завра 1 фишек и да му драсна клечката. Па ти после ми разправяй какво било-незнам си къде. МатРЯл да ти дам за преразказ по снимка. Да ми кажеш колко е лошо по белият свят и как било чиста печалба да си горд стопанин на кимизарник в центъра на вселената.

Продажба на загуба да се счита като печалба към днешна дата.

Ни копува ни продава
1.9
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 18:08:30
Quote
alex_bg
Quote
1.9
Да ви питам и нещо друго. Дали имате моето усещане, че електронното преброяване, което предхожда посещенията, не цели именно да се преброят като живеещи в Бг и емигрантите, за да не лъсне една истина за пребиваващите тук?

Не е така, защото сайта на НСИ не се отваря от чужбина. Освен това при преброяване в нета ти дават код, който трябва физически да се предаде на преброителя, който ти идва лично на адреса. Не че не е невъзможно де.

"Ще се преброяват ли българските граждани отсъстващи от страната към критичния момент на Преброяването?

Преброяват се

българските граждани, които отсъстват от страната за по-малко от една година (т.е. заминали в чужбина след 01.02.2010 г.) и се намират в друго населено място в чужбина, поради командировка, на гости, на почивка, на лечение и др.

Не се преброяват

българските граждани, които отсъстват от страната за повече от една година (т.е. заминали в чужбина преди 31.01.2010 г.).
"

Нещо не разбирам. Ако човека е в чужбина в момента на преброяването и сайта не се отваря от чужбина, какво значение има кога е заминал.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 19:23:50
avatar
Quote
1.9


Нещо не разбирам. Ако човека е в чужбина в момента на преброяването и сайта не се отваря от чужбина, какво значение има кога е заминал.

Има значение за изборите- според закона се изисква уседналост, за да гласуваш.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 23:09:39
Quote
alex_bg
Аз като цяло съм съгласен с тезата ти, но нещата, които не приемам са:
1. Демографските фактори са основни за движението на цените на имотите - ако бяха основни, цените щяха да падат с постоянни темпове от 90-те години до днес, а както виждаме това изобщо не е така.
2. Намаляването на населението на България е необратим процес - и тук не съм съгласен. В момент на огромно и постоянно нарастване на световното население, няма начин една толкова притегателна територия в много аспекти като нашата да се обезлюдява постоянно и за дълго. Рано или късно все някой ще се възползва от огромните обезлюдени територии на красивата ни страна.

Бих поспорил и по двете точки.
По първата.
Демографските фактори не са главната причина за растежа на имотния пазар през 2005-2008 г. (по този въпрос се съгласих безусловно с критиците на идеите ми), но според мен благоприятната демографска база тогава е направила този растеж възможен.
За да се даде начален тласък на балона и да започнат инвеститорите да го надуват е нужно да има някакво критично ниво на неинвестиционно базисно търсене на жилища. Ако такова ниво на търсене съществува, при една мощна финансова инжекция (кредити, по-високи заплати) механизма на балона са задейства. Ако наличното търсене (функция от икономически, психологически и демографски фактори) обезпечи ръст на цените, носещ по-голяма доходност от банковите лихви, много хора с налични пари започват да инвестират в имоти. И събитията се развиват на принципа: "Колкото повече, толкова повече.". Тогава за ръста на цените работят едновременно и банковите кредити и част от депозитите (изтеглени за да се купи имот). Погледнете данните, които съм дал по-назад в темата (било за страната, било за София) и ще видите голямото натрупване на младо пълнолетно население във възрастова група 25-40 години (данните от 2009). Това са многобройните набори 1970-1985. Вижте обаче, как вече намалява групата на най-младите пълнолетни (и най-млади купувачи на имоти и наематели) - тези на 18-24 години. ОТ ГЛЕДНА ТОЧКА НА ИМОТНИЯ ПАЗАР ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА ТЕПЪРВА ЗАПОЧВА. Ще обезпечи ли настоящата демографската ситуация достатъчно базисно търсене на жилища за нов балон? А тази след 2 години? Нима е възможно пазарът да се движи само от покупките на инвеститори, които си препродават имоти едни на други, а няма кой да живее в тях?
В горните разсъждения дори не съм включил ролята на наемите. Някои инвеститори купуват жилище с мисълта да им се изплаща от наеми. Това е сегментът върху който демографската криза удря първо - броят на наемателите рязко ще спадне.

Относно демографската криза - тя си има етапи.
От 20 години се говори за нея - ниска била раждаемостта. Първоначално какви са последиците? - Благоприятни за почти всички. Децата са малко - семействата имат по-малко разходи и повече свободно време. Делът на трудоспособното население става по-висок - по-малко непроизводителни гърла се хранят. Идилия!

Обаче, след 3 години от началото на спада на раждаемостта започва да страда системата на детските градини - няма деца. Спомняте ли си колко детски градини бяха продадени, за да станат казина, офиси и какво ли още не в края на 90-те? Недалновидност, заради която сега (поне в София) се чудим, кой да ни гледа децата (защото раждаемостта после нарастна).
После идва реда на училищата - последните години чухте ли колко училища закриха? Спомняте ли си учителските протести по този повод? Я вижте по-нагоре, какво казва и гражданинът на Видин!

Сега сме на прага на третия етап - идва брадва за университетите. Заслушайте се тази година, какво ще говорят след кандидатстудентската кампания по новините, а за догодина (2012) не ми се и мисли...
С проблема за университетите идва и първата фаза от демографските проблеми на имотния пазар - по-малко студенти - по-малко наематели.

После поколението от демографската криза завършва университета и започва да произвежда, да храни нови деца, пенсионери и социално слаби..., но и да КУПУВА ЖИЛИЩА. Ами като са 2-3 пъти по-малко от преди 10 години? Какво става с икономиката? Тук много хора ме убеждават, че демографските фактори не влияели на икономиката, а били нейна вторична функция.
ЕТО ТОВА Е ИСТИНСКИ БОЛЕЗНЕНИЯТ ЕТАП НА ДЕМОГРАФСКАТА КРИЗА - ПРЕДИ ТОВА ТЕЧЕ СЛАДКАТА И ЧАСТ.

По втората точка от вашите забележки:
Говорите за внос на емигранти - може да ги имате, ама трябва да им платите що годе достойно. Кога българската икономика ще е достатъчно силна за да си ги позволи? Ще успее ли въобще да скочи дотам преди да я съсече фатално "демографската брадва"?
Изпаднахме дотам и страна като Турция да има много по-високи заплати от нашите. Заплатите в Албания са като тези у нас. Кой ще дойде за да работи? Афганистанци? А квалификация за тях? Опиум ли ще садят?
Ако даваме достатъчно помощи - ще се намерят изпаднали емигранти да ги консумират, ама полза за икономиката няма да има, а кой ще заработва помощите?
България наистина е красива и се обезлюдява и в пренаселения свят някой ден, някои хора ще се възползват от територията и. Война едва ли ще има - умирането ще е бавно, тихо, безславно и болезнено. Но няма да се случи през 2012, нито през 2020, а може би не и през 2030...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-06 23:10 от demograph.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход