Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
05-02-2011 - 22:23:48
Определено да! Между другото, в момента много чужди инвеститори се изтеглят от БГ. И не само чужди!
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
05-02-2011 - 22:28:25
Quote
alex_bg
Quote
demograph
Ако имате преки наблюдения за причините - споделете ги.

Причината според мен е, че демографията няма толкова директно влияние върху цените, колкото ти предполагш. Много по-голямо влияние има икономиката. За съжаление у нас към момента нито икономиката, нито демографията са "добре", което предполага обстановка за намаляване на цените на имотите и не виждам причини поне в близките няколко години за ръст на имотите.

Освен броя на населението, трябва да се има предвид и броя, размера и качеството на жилищата. Тази част мисля, че е много важна, а ти не си и отделил нужното.

Съгласен съм, че до 2008 г. водещи за движението на цените бяха икономическите фактори. Но твърдя, че и демографската ситуация беше също крайно благоприятна за имотния пазар.
Според мен нито икономическите, нито демографските фактори обясняват имотната лудост от 2005-2008 г. в пълна степен. Май основния фактор е психологически - в България на собственоста на жилище се отдава някаква сакрална, почти свръхестествена роля. Може би проблема е в общата несигурност. Хората искат да имат една собствена, стабилна база "крепост", дето да се затворят и да се изолират от външната среда. Защото всички ги е страх, че нещо може да се случи и изведнъж да осъмнат под моста - да загубиш работата, влога да се изпари за една нощ, а здравето да се скапе, без здравната система да може да помогне (въпреки рушветите под масата). И на застраховането малко хора вярват (и май с право!).
Инвестицията в жилище се приема за най-стабилната, защото то не може да изчезне за една нощ (земетресенията са нещо абстрактно - никой не ги приема за реална опасност ). Обезценката на жилището при падащи цени не се възприема - нали жилището е там и си стои, какво му има?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
05-02-2011 - 22:33:58
Quote
СТОПАНИН ... .
Впечатления няма. Има икономически закони. Не може в една отворена пазарна икономика да се вкарват такива понятия като демографски проблеми, емиграция и ниво на заплатите. Аз пея това отдавна, но тука много хора имат слабо изразен слух-грух. Типичен пример за това колкото и да вкарвате апокалиптични очаквания и тон в прогнозите си, евтинията не се случва. Нима имота е бързооборотна стока? Смях:]

В отворена или напълно затворена икономика, емиграцията, нивото на заплатите и демографските проблеми са напълно реален и силнодействащ фактор. Хайде, не може да разберете влиянието на демографските фактори, ОК (но ще го усетите много скоро!), ама на нивото на заплатите???! Излиза, че Вие господин СТОПАНИН считате, че цените на имотите стоят на някакъв пиедестал и са недосегаеми и независими от факторите на външния свят. Защо тогава цените падат от 2008 насам?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
05-02-2011 - 22:47:16
Quote
alex_bg
Как мислите ще се отразят резултатите от провеждащото се в момента преброяване на населението върху имотния сектор. Ако се окажат по-зле от очакванията дали това ще доведе до голяма песимистична вълна, която ще изгони и малкото желаещи да инвестират у нас?

Не вярвам да повлияе на настроенията на външните инвеститори - те качествено са наясно със ситуацията. На вътрешния пазар също няма да повлияе - ще си чакат 1-2 милиона китаеца (ботсуанеца, зимбабвиеца...) да дръпнат пазара.
Единствено ние, интересуващите се от темата ще си настроим часовниците...
Като излезат резултатите, ще трябва да прецизирам фино прогнозата за имотния пазар. Ще ви дам детаилна прогноза за имотния пазар по месеци. После ще наблюдаваме заедно. Ако се проваля с прогнозите - тук съм, ще си нося критиката. Ако позная, ще очаквам СТОПАНИН-ите да имат доблестта да го признаят.
Така или иначе събитията ще се развият скоро и бързо - имаме година и половина (почти) до есента на 2012 г. И дано се оправи дотогава икономиката - искам демографски ефект в чист вид!
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
05-02-2011 - 23:15:39
Quote
СТОПАНИН ... .
Впечатления няма. Има икономически закони. Не може в една отворена пазарна икономика да се вкарват такива понятия като демографски проблеми, емиграция и ниво на заплатите. Аз пея това отдавна, но тука много хора имат слабо изразен слух-грух. Типичен пример за това колкото и да вкарвате апокалиптични очаквания и тон в прогнозите си, евтинията не се случва. Нима имота е бързооборотна стока? Смях:]
Тъпи мисли на един тъп държавен служител пред съкращение! Майна, да не са те уволнили вече? Ако не, може да се уреди! С пари и връзки всичко може! Магистратурата ти да не се казва Гугъл? Гледам, бая време висиш по форумите и пишеш сякаш са ти опрели пистолет в главата! Като си толкова курназ, що не се изръбиш на тия дето ще строят на 5 метра от панелката ти? Да ти кажа ли що? Щото поне пет минути нема да стъпиш на земята от бой! Върви се заври в незаконно купения си скапан ведомствен "имот...." Като си толкова умен, що искаш съвет, а магистре, нали си най-учения? Кой знае каква мижитурка комплексирана си в реалния свят! Имаш мислене на клошар! Хиляда лева били пари! Да, за три-четири дена, може! Ама без пурите и напитките и масажите! Новите леки коли ще ми сравняваш с панелна "гарСОНИера! И се научи как се пише тая дума Селянино смотан! Искаш ли едно кръгче с возило за 70000е. да си създадеш критерий? Ама наистина си много тъпо парче майна! Ще ти дам един рак на тебе! Мери си приказките, майна !



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-05 23:43 от darkside.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
05-02-2011 - 23:21:10
Аз като цяло съм съгласен с тезата ти, но нещата, които не приемам са:
1. Демографските фактори са основни за движението на цените на имотите - ако бяха основни, цените щяха да падат с постоянни темпове от 90-те години до днес, а както виждаме това изобщо не е така.
2. Намаляването на населението на България е необратим процес - и тук не съм съгласен. В момент на огромно и постоянно нарастване на световното население, няма начин една толкова притегателна територия в много аспекти като нашата да се обезлюдява постоянно и за дълго. Рано или късно все някой ще се възползва от огромните обезлюдени територии на красивата ни страна.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 08:53:26
avatar
Quote
alex_bg
Аз като цяло съм съгласен с тезата ти, но нещата, които не приемам са:
1. Демографските фактори са основни за движението на цените на имотите - ако бяха основни, цените щяха да падат с постоянни темпове от 90-те години до днес, а както виждаме това изобщо не е така.
2. Намаляването на населението на България е необратим процес - и тук не съм съгласен. В момент на огромно и постоянно нарастване на световното население, няма начин една толкова притегателна територия в много аспекти като нашата да се обезлюдява постоянно и за дълго. Рано или късно все някой ще се възползва от огромните обезлюдени територии на красивата ни страна.
....................
Ами аз това им обяснявам на мизерните сривлогари /в частност Дарксайд/, че мен не ме е....е дали ще отдавам на българи, мангали, китайци, французи, авганистанци или египтяни. Важното е да са достатъчно платежоспособни и честни. Иначе сривлогарите нека си стискат малкото кинти в мизерните квартирки, въобще не ме е еня за тях. А Дарксайдчо може да бърза да падат цените щото квартира+спин, не е добра перспектива за качествен живот.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-02-06 08:55 от СТОПАНИН ... ..
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 09:17:12
Quote
СТОПАНИН ... .
А, ти си на страшно висок стандарт щом си гледал кухня или хол с трапезария във вид на малко стайче! ГОЛЕМ СИ:}

Четеш със широко затоворени очи. дал съм ти пример за абсолютния минимум за жилище, че му искат 67 000 евро без ДДС. А тия словоблудства от времето на имотния балон кой какъв гъзар бил и че ако тутакси не ходиш я някоя банка да сенаправиш на "па-па-па" занчи нямаш 5 лева в джоба, са просто отживелица. Тези времена минаха. Жилищата вече са покупка, не инвестиция и хората гледат дали покупката е добра, дали е практична и върши ли работа.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 10:59:46
Quote
demograph
Quote
alex_bg
Quote
demograph
Ако имате преки наблюдения за причините - споделете ги.

Причината според мен е, че демографията няма толкова директно влияние върху цените, колкото ти предполагш. Много по-голямо влияние има икономиката. За съжаление у нас към момента нито икономиката, нито демографията са "добре", което предполага обстановка за намаляване на цените на имотите и не виждам причини поне в близките няколко години за ръст на имотите.

Освен броя на населението, трябва да се има предвид и броя, размера и качеството на жилищата. Тази част мисля, че е много важна, а ти не си и отделил нужното.

Съгласен съм, че до 2008 г. водещи за движението на цените бяха икономическите фактори. Но твърдя, че и демографската ситуация беше също крайно благоприятна за имотния пазар.
Според мен нито икономическите, нито демографските фактори обясняват имотната лудост от 2005-2008 г. в пълна степен. Май основния фактор е психологически - в България на собственоста на жилище се отдава някаква сакрална, почти свръхестествена роля. Може би проблема е в общата несигурност. Хората искат да имат една собствена, стабилна база "крепост", дето да се затворят и да се изолират от външната среда. Защото всички ги е страх, че нещо може да се случи и изведнъж да осъмнат под моста - да загубиш работата, влога да се изпари за една нощ, а здравето да се скапе, без здравната система да може да помогне (въпреки рушветите под масата). И на застраховането малко хора вярват (и май с право!).
Инвестицията в жилище се приема за най-стабилната, защото то не може да изчезне за една нощ (земетресенията са нещо абстрактно - никой не ги приема за реална опасност ). Обезценката на жилището при падащи цени не се възприема - нали жилището е там и си стои, какво му има?

Аз също мисля, че това е фактор номер 1 около имотите. Не е нормално и не вярвам някъде по света този момент да е толкова силен, но у нас е факт. Икономика демография и т.н. са след това.....

За ценообразуването и "себестойностите" последните две седмици ходя на лов по едни красиви и малки забутани места, с по 200-300 къщи и с по 40-50 жителя, къщите плод на 1-2-3 поколения труд се продават повечето между 2 и 7 хил. лева... В България такива места много...Тема за размисъл относно демография, икономика, себестойност и т.н.................

Още един пример, по данни на Общината ( Видин) - В града има 4 професионални гимназии - през есента на 2011 ще има само около 100 кандидати ( след 7 ми клас) , дори само 1 от тези гимназии може да ги поеме всичките, останалите биха били с нулев прием.............

Положението е същото с яслите и детските градини ( тук поне се фукам пред приятелите ми в София, дето рев подкупи и връзки и пак не могат са намерят детски градини, че след месец ще мина през 4те които са на 5 мин макс пеша и най спокойно ще интервюирам и лелки и директори, докато избера и реша в коя ще си пратя детето smiling smiley ) обаче е факт, че в скоро време ще започне затваряне на много от тях - просто деца малко а база от такива заведения много...........

Мислете и по тези въпроси преди да фантазирате, защото в България с изключение на първите 3 града положението е същото и отива на по зле............

Поздрави *beer*
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-02-2011 - 12:17:30
Quote
crazy_pesho
Още един пример, по данни на Общината ( Видин) - В града има 4 професионални гимназии - през есента на 2011 ще има само около 100 кандидати ( след 7 ми клас) , дори само 1 от тези гимназии може да ги поеме всичките, останалите биха били с нулев прием.............

Искаш да кажеш, че във Видин в момента има само 100 седмокласници, които ще кандидатстват в професионални училища? Това няма как да е истина.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-06 12:22 от alex_bg.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход