Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 17:03:10
Демографа исках да кажа че не може да се направи точна или приблизителна прогноза за броя на населението и къде то ще се съсредоточи след няколко години.Недвижимите имоти затова са недвижими щото не може да ги преместиш от Варна в София.Направи справка точно когато са родени най малко деца колко жени в детеродна възраст е имало.И както е възможно при повече майки по малко деца така и обратното също е възможно.Примерно как ще се отрази едно преместване на столицата.Като изключим бедствията на математиката можем да вярваме само краткосрочно.Ако едно жилище има живот 150години кой може да прогнозира какво ще се случи.Това е огромен период от време.Може да се окаже че живота е променен тотално.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 17:04:40
Quote
demograph

3) Учудвате се на моята убеденост в тезите ми:
Демографската промяна, за която говоря е толкова голяма и настъпва толкова рязко, че според мен е невъзможно да не растърси из основи сферата на висшето образование, социалните плащания, икономиката и в частност – пазара на жилищата. Тази промяна е БЕЗПРЕЦЕДЕНТНА В МИРНО ВРЕМЕ за световната история и се наблюдава само в страните от бившия Източен блок (в България е още по-силно изразена). Досегашният ни опит НЕ СЕ Е СБЛЪСКВАЛ С ТАКАВА СИТУАЦИЯ, коетоводи до подценяване на проблема.
Докато за икономическата ситуация в близко бъдеще може само да гадаем – ще се подобри ли или ще се влоши, за демографската всичко е ясно – КАТАСТРОФАЛНО И НЕПРЕДОТВРАТИМО ВЛОШАВАНЕ.
ПРОГНОЗАТА ЗА ДЕМОГРАФСКОТО ПОЛОЖЕНИЕ В БЛИЗКО БЪДЕЩЕ НЯМА КАК ДА НЕ СЕ СБЪДНЕ. Тази прогноза е съвсем нискорискова.

Нима? А примерът с Япония? Раждаемостта на Япония е 8,5, доста по-ниска от тази на България (10,7) за 2009.

[www.stat.go.jp]

Вероятно и цените на жилищата в Токио по тази причина всеки момент ще се сринат. Жалко за моя приятел, който си купи с 35 годишна ипотека 74 квадрата в среден квартал за около 650 000 долара. winking smiley

Някакъв пищещ преди мен правилно ви каза, че всяка прогноза се гради на минали данни и проверен за достоверност модел, както и на наблюдавани корелации. И аз ви казах поне елементарна единична корелация да сметнете, но явно или не ви се смята или просто не знаете какво е това smiling smiley При всяко положение проблемът не е мой smiling smiley

Успокоявайте болшинството участници в този форум, щом това ви радва smiling smiley Лично аз предпочитам имотите в София да паднат в пъти, отколкото да се напълним с всякакви имигранти. Но надали ще ме огрее smiling smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 17:11:54
Quote
demograph

Аз нямам претенцията да бъда безгрешен Господ или някакъв велик пророк. Просто бия камбаната за един проблем, който е абсолютно абстрактен за 99% от хората. Почти никой не го приема сериозно, което много ме учудва, но игнорирането на проблема не го решава.
Демографската прогноза е много по-лесна и точна от икономическата (и от тази за времето), защото се влияе от по-малко фактори, а и действието на факторите е по "инертно". Нямам представа дали след 2 години България ще е в икономическа криза или не, но за демографска - спор няма.

Нито демогарфската е толкова точна (поради ред случайни фактори, които може да й влияят, някои от които вече бяха изброени), нито пък демогарфията е определящ фактор за цената на жилищата. Но вие продължавате да твърдите това, без да сте дали никакви фактически данни в подкрепа, а само ваши прогнозни данни smiling smiley Пак ви казвам, това не е сериозно поведение на статистик, статистиката работи с данни и модели, а не с приказки.
bah
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 17:15:41
avatar
Да допуснем, че в България през 2050 год. живеят 3 млн българи, 1 млн турци и 1 млн цигани.
Това не означава, че стандарта на живот, ще е по-лош от сегашния.
Изключвам стандарта на живот на циганите - те и в Ню Йорк, пак, ще са си цигани.
Въпросът е, каква, ще е съдбата на имотите тогава, като количество и цена?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 17:24:23
Quote
demograph
5) Липсата на деца:
Тя не се обяснява САМО с влиянието на икономически фактори, но последните имат доста силно влияние върху броя на децата в семейството (0, 1 или 2 – за 3 и повече почти нямат влияние). Може да интервюирате няколко майки за мнението им и ще се убедите в гореказаното.

6) Земетресенията:
Страхувам се, че на живеещите в София срещата с «Голямото земетресение» няма да ни се размине в близките тридесетина години. Дано страха ми да е неоснователен! Живеещите в повечето други градове на страната сигурно могат да са спокойни за този проблем.

Няма защо да интервюирам майки, все пак съм жена и имам достаъчно приятелки, и с деца, и без деца. Това, че съвременната българка от моето поколение и моята среда иска да получи образование, да гради кариера и да е независима, е в много малка степен икономически фактор. От друга страна, колкото и пари да изкарват вашите приятели и колкото и да поевтинеят жилищата, винаги ще искат още неща, които да си позволят, и ще избягват децата, защото майката ще иска кариера, двамата ще искат нова плазма, почивка на Луната, нова кола на всеки 2 години..... После може и да имат 1 дете, но ще искат за него пари за играчки, за образование, за спортуване. И т.н. Отдавна съм наблюдавала и анализирала този комплекс от фактори, а и съм чела много за това. Но това не е определящо за цените на жилищата. За тях определящо е общата икономическа среда, която включва, но не се изчерпва с нивото на доходите и степента на кредитиране. Но явно е безсмислено да говоря по този въпрос вече smiling smiley Останете си със здраве!

А, за земетресенията - аз се страхувам и да не се скъса стената на язовир Искър, също и да не падне метеор, също и от наводнения/потоп, също и от война. И да не ми падне саксия на главата, щото падат. А най-много се страхувам от теористи smiling smiley Но си нося новите дрехи и не си го слагам на сърце smiling smiley Колкото до другите градове, нямам идея, но за 50 години най-силното земетресение в БГ е блио в Стражица, с епицентър в Румъния. В Атина имаше сериозно земетресение преди 2-3 години, но цените на жилищата почнаха да падат, когато Гърция взе да фалира smiling smiley Така или иначе, в Божиите работи не искам да се меся smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-10 17:32 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 19:41:55
Quote
batko
Демографа исках да кажа че не може да се направи точна или приблизителна прогноза за броя на населението и къде то ще се съсредоточи след няколко години.Недвижимите имоти затова са недвижими щото не може да ги преместиш от Варна в София.Направи справка точно когато са родени най малко деца колко жени в детеродна възраст е имало.И както е възможно при повече майки по малко деца така и обратното също е възможно.Примерно как ще се отрази едно преместване на столицата.Като изключим бедствията на математиката можем да вярваме само краткосрочно.Ако едно жилище има живот 150години кой може да прогнозира какво ще се случи.Това е огромен период от време.Може да се окаже че живота е променен тотално.

Точна прогноза не може да се направи, но приблизителна може.
Спада на броя на родените деца през 90-те години НЕ КОРЕСПОНДИРА със съответен спад на жените в детеродна възраст. Причините за спада в раждаемостта през 90-те години са били чисто икономически. Максималният брой деца на 1 майка в по-ново време в България беше достигнат 2009 година - 1.57.
Съгласен съм, че не мога да прогнозирам, каква ще е ситуацията след 100 години. Споровете, които водя тук се отнасят основно за следващите 10 години. Колкото повече време минава - прогнозата става все по-малко точна.
А бедствията се случват - тук сте прав.
INT
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 20:06:14
Брееей, Демографе, тука от девет дерета вода докарват разбирай трескаво ровичкане по статистики и Интернет да ти 'обяснят' как е по света.Стигна се да ти сравняват Япония с цените на имотите там и тези в България ( подразбира се София). А без статистики е от ясно по ясно за всеки че има разлика между конкурентноспособността на икономикет на Япония и България ( що ли?, минА ми през ума че там най вече има японци). Според мен тезата ти за демографския фактор е логична влияе естествено на везната 'търсене-предлагане' не само на пазара на имоти. До такава степен се покрива с моето мнение, но по скоро демографските фактори са потенцилани ключови фактори за иконмиката - те могат да са мотора на икономиката. Казах могат защото механичното количество хора не води до икономически разцвет винаги. Китай има своите 'петнайсе минути слава' защото корпорациите инициираха този процес и те са в контрол и сега. От хилядолетия де факто Китай разполага с огромна човешка маса но до намесата на големите корпорации изнесли производтва там Китай си е страна от третия свят.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 20:37:00
avatar
Quote
bah
Да допуснем, че в България през 2050 год. живеят 3 млн българи, 1 млн турци и 1 млн цигани.
Това не означава, че стандарта на живот, ще е по-лош от сегашния.
Изключвам стандарта на живот на циганите - те и в Ню Йорк, пак, ще са си цигани.
Въпросът е, каква, ще е съдбата на имотите тогава, като количество и цена?

Същата като досегашната- в дългосрочен план.........
Това са още 40г., насложени върху сградите, строени преди 60, 50, 40, 30 ,20,10 и 2 години.
Ще се амортизират, но кой " набор" ще погине пръв, не се наемам да гадая.
Едно си мисля- откакто сме се тупнали на този кръстопът, какво ли не ни е застигало, все сме я карали " две напред- една назад".
Но, погледнато глобално, стандартът на живот не е спирал да се покачва.
Така че, кучетата си лаят, а кервана си върви, е много умна приказка.smiling smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 21:22:12
Quote
Joan
Нима? А примерът с Япония? Раждаемостта на Япония е 8,5, доста по-ниска от тази на България (10,7) за 2009.
...
Нима?
Не мислиш ли че е нереалистично сравняването на 2 държави по 1 (ЕДИН) показател и ваденето на изводи от него?
Дори да оставим настрана факта, че раждаемостта 2009 в Бг има максимум ...
Дори да оставим настрана факта, че като раждаемост сме падали и по-ниско от Япония (97,98 - под 8 промила), докато при тях тренда е постоянен.
Какво би казала за прираста на населението? (положителен за Япония до 2004, след това под 2 промилa отрицателен, отрицателен за Бг от 1990, 1995-2007 НАД 5 ПРОМИЛА отрицателен)?
Какво би казала за очакваната продължителност на живота при раждане? (86.4 в Япония, 76.4 в Бг и Бога ми, ще пада)?
А какво би казала за ГДП на глава от населението $34 000 за Япония, $13 000? И това е ППП, реално разликата е много по-голяма, както може да се види от доходите на населението.
Само на мен ли ми се струва, че негативните демографски процеси в Бг са започнали около 15 години по-рано и са доста по-сериозни?
Та първите "резултати" ще са при нас (за съжаление). А и между България и Западно Европейските страни и Япония, (много пъти съм казвал и пак ще повторя) - прехвърлянето на тенденции НЕ работи.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
10-02-2011 - 21:31:34
Quote
bah
Да допуснем, че в България през 2050 год. живеят 3 млн българи, 1 млн турци и 1 млн цигани.
Това не означава, че стандарта на живот, ще е по-лош от сегашния.
Изключвам стандарта на живот на циганите - те и в Ню Йорк, пак, ще са си цигани.
Въпросът е, каква, ще е съдбата на имотите тогава, като количество и цена?
Mного цигани и турци имат по висок стандарт от твоя.Не си мисли че всички са мизерници.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход