Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?

Публикувано от tuomas 
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
28-03-2011 - 16:08:42
Quote
dodo2
Quote
bah
Quote
dodo2
Просто беше пример за другия край и като се поразсъждава, излиза че само кукувци купуват (както евтиното, така и скъпото).
В единия случай (евтиното) - по-добре да се живее под наем, а в другия случай (скъпото) - по-добре да си го построи сам човек.

Времето си лети, децата растат. Под наем с големи деца - кеф!
Не мога да проумея, вярно ли е, че има кешовици, които не си търсят имот, защото наема е по-изгоден.
Ако имаш основен дом - да, може да отложиш "втори дом".

Ами поставям се на мястото на някой с 20000 лева, каквито примери имаше назад.

Кое е по-добре - да живея под наем три пъти по-евтино и да имам 20000 лева резерв за екстрени ситуации, или да плащам три пъти повече на банката и да нямам пукнат лев? Какво значение има с деца или без деца?

Да уточним, че аз не живея под наем, горното е само хипотеза. Може и затова да не преценявам правилно, обаче аз не бих избрал несигурността на кредита, 0 пари резерв и три пъти по-високо месечно плащане.

Мисля, че и преди съм давал личен пример, когато съм изпадал в несигурност (за друг пример не се сещам, да чукна на дърво) - един път в Лас Вегас помислих че ми се е скапала банковата карта и тогава усетих паниката на безпаричието - чужда територия, започнах да измислям как ще стигна до летището, откъде ще прося за да събера за билет, как ще пукна от глад междувременно и т.н. smiling smiley Не мога да си представя някой да е в това положение - на ръба 20 или 30 години.

Какъв е тоя страх от наем. Ето примерно аз давам под наем един апартамент, напълно обзаведен и с всякаква техника каквато може да има в един апартамент в кухнята, два 40" телевизора, музика, каквато малко хора имат по къщите си, в хубав квартал, с чинии, чаши, прибори, чаршафи, да не би да му е зле - само му дадох ключовете и нищо друго не му трябва и не го е грижа. Ако реши, че му е скъпо, може да се махне, ако реши да емигрира може да го направи.

А иначе се чудиш какво да правиш тая лелеяна собственост... Особено пък с кредит - вечно заробване. Хората с кредитите просто са излъгани от всички - от строители, от банки, от брокери, от телевизора, няма какво да си говорим.

Надявам се все повече хора да осъзнаят това. Не знам как е в другите градове, но в София въпреки,че се освободиха пътищата напоследък, е голяма гадост. Едно работещо семейство под наем има свободата да се локализира така, че да не губи два часа на ден по коли и транспорт. 2 часа на ден са 30 пълни денонощия на година, това е 10% от живота. То вярно, че ако не са в рейсовете, единствената алтернатива на повечето е да гледат Бойко Борисов, Слави Трофонов и Биг Брадър, разплути на дивана, но това е друга тема.

*drink1*
Изчисли колко пари губиш годишно от това, че не си продал апартамента и не си вложил парите на 9% в банка, а си го дал под наем. Обнародвай изчисленията.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-03-28 16:31 от dragula.
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
28-03-2011 - 16:49:16
avatar
Quote
dragula

Изчисли колко пари губиш годишно от това, че не си продал апартамента и не си вложил парите на 9% в банка, а си го дал под наем. Обнародвай изчисленията.

Специално от тоя апартамент имам прилична доходност. А защо да не го погледнем така - наемът е висок и би покрил покупката с кредит на още един при сегашните цени, в същия квартал (20 години при 10% лихва).
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
28-03-2011 - 17:15:05
Quote
dodo2
Quote
dragula

Изчисли колко пари губиш годишно от това, че не си продал апартамента и не си вложил парите на 9% в банка, а си го дал под наем. Обнародвай изчисленията.

Специално от тоя апартамент имам прилична доходност. А защо да не го погледнем така - наемът е висок и би покрил покупката с кредит на още един при сегашните цени, в същия квартал (20 години при 10% лихва).
Т.е. наемът на този апартамент е по-висок от лихвата по кредит, равен на цената му?
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
28-03-2011 - 17:29:32
Quote
dragula
Т.е. наемът на този апартамент е по-висок от лихвата по кредит, равен на цената му?

Такова жилище в България в момента няма и скоро няма да има smiling smiley
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
28-03-2011 - 18:08:23
avatar
Quote
dragula
Quote
dodo2
Quote
dragula

Изчисли колко пари губиш годишно от това, че не си продал апартамента и не си вложил парите на 9% в банка, а си го дал под наем. Обнародвай изчисленията.

Специално от тоя апартамент имам прилична доходност. А защо да не го погледнем така - наемът е висок и би покрил покупката с кредит на още един при сегашните цени, в същия квартал (20 години при 10% лихва).
Т.е. наемът на този апартамент е по-висок от лихвата по кредит, равен на цената му?

Не на цената МУ, а на цената на друг същия размер в същия квартал на сегашните цени. Цената на моя разбира се е по-голяма, но тя няма никакво значение, защото не мисля, че някога ще го продам.
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
28-03-2011 - 19:34:57
Бравооо, както се казваше: "Бурни ръкопляскания, преминаващи в овации". Никога не го продавай, аз моя също, пък каквото щат да си купуват срилвьовците. Само един проблем-ти не беше ли от тях.
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
28-03-2011 - 20:11:27
avatar
Quote
Imotko
Бравооо, както се казваше: "Бурни ръкопляскания, преминаващи в овации". Никога не го продавай, аз моя също, пък каквото щат да си купуват срилвьовците. Само един проблем-ти не беше ли от тях.

Обяснението е просто - няма как да вървя срещу реалността, даже и да не ми харесва smiling smiley

Все едно благодарение на главните архитекти по общини воглаве с главния на София този град се засра тотално, мога да си изкривя душата и да твърдя, че е европейска столица и е много хубава. Старите квартали с интересна архитектура са станали мека на циганите и арабите и се разпадат, останалите са архитектурна дрисня, а голяма част от зелените площи ги няма, включително половината Южен парк. Но свинете от Софийски имоти след още малко време всички ще са извън давност и ще ходят да си харчат рушветите насам натам необезпокоявани.

Те така - не мога да се сетя за каквото и да е в тази държава, да не върви в комплект с простотия.
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
29-03-2011 - 17:02:24
Quote
Seira
Quote
dragula
Т.е. наемът на този апартамент е по-висок от лихвата по кредит, равен на цената му?

Такова жилище в България в момента няма и скоро няма да има smiling smiley
Логично е и никога, и никъде да няма такова жилище. Освен при продажба при суперспешни обстоятелства.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
29-03-2011 - 17:28:21
Quote
dragula
Логично е и никога, и никъде да няма такова жилище. Освен при продажба при суперспешни обстоятелства.

В Америка има хиляди такива жилища, понеже там има закон за фалита на физически лица smiling smiley. Пример:

Купуваш апартамент за 150000 със заем 100000. Не можеш да плащаш и банката ти го взема. Тя го продава за 60000, защото това е пазарната цена в момента. Пред теб има два варианта - или да останеш в жилището под наем за 800 на месец или да отидеш под наем другаде, но пак за 800, защото си фалирал и никои няма да ти даде и 1 цент жилищен кредит в следващите 6 години. Лихвата в САЩ по ипотеки е около 5%. Месечната вноска на заем от 60000 за 20 години е 400/месец.
bah
Re: Колко според вас ще е средната цена в края на годината в София?
29-03-2011 - 18:00:57
avatar
Quote
Seira
В Америка има хиляди такива жилища, понеже там има закон за фалита на физически лица. Пример:
Купуваш апартамент за 150000 със заем 100000. Не можеш да плащаш и банката ти го взема. Тя го продава за 60000, защото това е пазарната цена в момента. Пред теб има два варианта - или да останеш в жилището под наем за 800 на месец или да отидеш под наем другаде, но пак за 800, защото си фалирал и никои няма да ти даде и 1 цент жилищен кредит в следващите 6 години. Лихвата в САЩ по ипотеки е около 5%. Месечната вноска на заем от 60000 за 20 години е 400/месец.

Ей това са важни цифри и %.
Не мога да проумея, тия тъпи янки защо не могат да погасяват 400$ при техните заплати?
Тук, на горките ипотекари им смъкват по девет кожи от гърба за жилище и търпят.
Ах, тези банкери, ах .................... !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход