Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

и пак за себестойността

Публикувано от Анонимен потребител 
Re: и пак за себестойността
05-10-2010 - 12:00:20
Quote
moskvi4
Quote
kasak
....Това, което ми направи впечатление е че говорите за себестойностТА, като нещо фиксирано или общо....

Под "себестойностТА" се разбира средна себестойност. А това, че себестойността на редово жилище, в среден по хубост квартал, без изгъзици като италиански теракот, асансьор за автомобили и викториански витражи може да варира в пъти, е доста невероятно твърдение.
И ако в крайна сметка в Банско и Велико Търново могат да извадят на пазара ново строителство по 300Е, ме навежда на мисълта, че по-вероятно в София са се пооляли с надценката, отколкото себестойността да е 3 пъти по голяма.

Има различни гледни точки за изгъзиците (аз до някъде споделям вашето), но има ПАЗАР, щом купувача плаща за комбинацията "луксозни общи части + на шпакловка и замазка (за не-общите части)", защо предприемача да не му вземе парите, които са достатъчни и за "луксозни общи части + луксозно изпълнение до ключ". А от гледна точка на дългосрочно ползване - качественото (не супер лукса) изпълнение на общите части има смисъл - вижте състоянието на общите части на повечето панелни блокове - трагично, защото трудно могат да се организират 20-30 собственици (българи, при това бедни за съжаление) да съберат пари за да се направи какъвто и да е ремонт на нещо общо.

Относно себестойността - тя е една за строител / предприемач, нов в бранша, който купува земя на пазарни цени сега или обезщетява собственици и съвсем друга за такъв, който по един или друг начин (а такива имаше и продължава да има) на смешна цена преди 10-15 години или по схемички, недостъпни за простосмъртните предприемачи и строители. Само от тук може да се получат разлики повече от 30% в себестойността на два имота.

А относно "пооливането" с надценката - погледнете от гледна точка на предприемача / продавача - "като ми дават 1000EUR/m2 аз да не съм балама да продавам на 600", народа е казал, че лудия не е този, който яде баницата.....
Re: и пак за себестойността
05-10-2010 - 12:39:41
[www.dnes.bg]

луда работа
Re: и пак за себестойността
05-10-2010 - 13:22:42
И по луда ще става.
Ще е добре ако до идната пролет държавата не фалира - щото оттук нататък да се харчи от резерва означава да се срути борда ....
Анонимен потребител
Re: и пак за себестойността
05-10-2010 - 14:49:11
То ясно, че като ти дават 1000 ти няма да се дърпаш и да викаш - НЕ, сакън, искам 600.
Затова и в началото казах да не коментираме цени, а себестойност.

Сега ясно, че ако си абсолютно начинаещ и знаеш, че някой ти дава 1000, то може да не си правиш много сметката и да гледаш да ти се "върже" под 1000 пък колкото печалба има - толкова. Ама го има пък и другото, че ако си неизвестен и гледаш да държиш ниски цени.

30% разлика в себестойността на два обекта ми се вижда нормално нещо.
Въпросът ми беше горе долу да изкараме някаква средна цена. То дали ще е 250 или 300 мисля никой няма да прави на въпрос. Ама ако един каже 250 пък друг 750 за приблизително еднакви неща, вече човек почва да се позамисля.

Далеч съм от мисълта, че един строител в София влага много по-качествени материали от един в Банско. То често и строителят е един и същ, просто мястото, на което строи е различно. Също съм далеч и от мисълта, че повечето строители ги е еня какво ще стане с това дето са построили.
Re: и пак за себестойността
06-10-2010 - 16:53:57
Quote
Тинки Уинки
Също съм далеч и от мисълта, че повечето строители ги е еня какво ще стане с това дето са построили.

Ей тука сме на едно мнение за съжаление. Много са малко новите сгради, които след година две не ВИЗУАЛИЗИРАТ красноречиво какво е "качеството" на строителството.
Някой кълнеше София със земетресение по форума, но да не дава господ нито в София, нито другаде, щото много невинни хора ще пострадат, само щото са дали пари да имат дом.
Re: и пак за себестойността
06-10-2010 - 17:05:00
Quote
status
..................... означава да се срути борда ....

А на мен що ми се струва, че т'ва е целта.

kasak
==============================
Да ставам ли брокер на НИ или не!??
[monitori.start.bg]
[projektori.start.bg]
[blog.kasakov.com]
Re: и пак за себестойността
06-10-2010 - 17:32:55
Quote
Тинки Уинки
30% разлика в себестойността на два обекта ми се вижда нормално нещо.
Въпросът ми беше горе долу да изкараме някаква средна цена. То дали ще е 250 или 300 мисля никой няма да прави на въпрос. Ама ако един каже 250 пък друг 750 за приблизително еднакви неща, вече човек почва да се позамисля.

Себестойността секи че си я прави как и колко му е кеф... тука нема стандарти, горни граници и прочие посткомунистически планово-регулативни измислици..
Иначе можеме да си се замисляме колкото си щеме, то това ни остана - мисленето, Смислов smiling smiley
Re: и пак за себестойността
07-10-2010 - 10:39:17
Quote
Svetlio
Quote
Тинки Уинки
30% разлика в себестойността на два обекта ми се вижда нормално нещо.
Въпросът ми беше горе долу да изкараме някаква средна цена. То дали ще е 250 или 300 мисля никой няма да прави на въпрос. Ама ако един каже 250 пък друг 750 за приблизително еднакви неща, вече човек почва да се позамисля.

Себестойността секи че си я прави как и колко му е кеф... тука нема стандарти, горни граници и прочие посткомунистически планово-регулативни измислици..
Иначе можеме да си се замисляме колкото си щеме, то това ни остана - мисленето, Смислов smiling smiley

Тинки, себестойността е ясна, в момента в който теглиш чертата на всички разходи за да придобиеш (или направиш) конкретно нещо, в конкретен момент, но тя не е в пряка зависимост от цените (има фактор време-пазар и много други). Себестойността на всяка панелка (а и на тухла по това време), когато е купувана от държавата - 1967-1989 е била в диапазона 6 до 20000 лева (1 USD = 3 лева), но сега ако се съглася да купя такъв имот себестойността за мен ще е доста по-различна.
А стандарти сигурно има достатъчно, но те се използват основно за източник на рушвети, а на пазара преобладават изобилието от интереси и промити мозъци, а в следствие и в резултат липсата на адекватен контрол.

kasak
==============================
Да ставам ли брокер на НИ или не!??
[monitori.start.bg]
[projektori.start.bg]
[blog.kasakov.com]
Re: и пак за себестойността
09-10-2010 - 12:41:53
Тинки, въпросът е наистина в мисленето.

Остави Банско, ако погледнеш Гоце Делчев, там има 3-4 стайни, тухла и под 300Е.
Аргумента, който се казва: "Ама в София има работа". Това е средното статистическото мислене, което увлича хората и вдига цените. Има и друго - това напълно съпада с интереса на правителството да "натъпче" хората в София, за да си вземат ипотеки, да горят бензин по задръстванията, после да ходят по-доктори щот' нещо нервите им не издържат. В същото време да затварят училищата по по-малките населени места. И хората от тези места да се местят към София. ... Бизнес, нищо лично.

А по въпроса за работата - не съм убеден, че в Г.Делчев има по-малко работа от да кажем Варна.

Това е, и аз не знам как да се прекъсне тази спирала. Мислех си, че ако някоя сериозна софтуерна компания отвори офис в такъв хубав град бих я последвал... Ама нещо не виждам такива ... Мечти ...
Анонимен потребител
Re: и пак за себестойността
09-10-2010 - 19:50:58
Ако някоя сериозна софтуерна фирма отвори в град като примерно Габрово, Ловеч, Казанлък и т.н. пиши ме и мен smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход