Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да купя или да не купя - това е въпроса!?

Публикувано от ASSETION 
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
03-08-2010 - 15:25:00
Към автора на темата: превърна се в това което искаше да избегнеш smiling smiley
И аз влизах тук с плахата идея да науча полезна информация ама само комплекси и разбирачи с титанична мисъл smiling smiley
Самия ти си се убедил какви кочини се предлагат... в този контекст няма как хубавото да е без пари... представи си ти ако продаваш апартамент, който отговаря на изискванията ти.... като гледаш пазара, каква цена би му искал? smiling smiley
Мнението на Тинки в началото много ми хареса и аз не мисля че цената е 1ния и далеч не най важния фактор...
Ако имаш възможност и нужда не виждам защо да не си купиш.
Иначе пазара си върви колкото и да не им се вярва на хората чийто удар на живота е че не са си купили жилище лятото на 2008ма smiling smiley
Мой познати (3ма на брой) си купиха тази година, наистина доста по изгодно от синьото лято на 2008ма.
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
05-08-2010 - 17:09:12
@ASSETION - бате въобще не им се връзвай на брокитата те са свикнали с това да запознаят продавача и купувача и затова да приберът поне 4 цифрена комисионна в евро, ама като пазара спихна и няма кинити се озлобиха срещу тези които им казваха че така ще стане с пазара... Ако не сме прави за спада и това е дъното и продажбите изведнъж скочат и се изкупи всичкото свободно пак няма да купуваме а ще строим блокчета и ще продваме кутиики на новите навитаци за хапартамент.... само които не знае как се изкарват такива пари ще ги даде с лека ръка на строителите smiling smiley

пп и за къщата купи си парцел и си строи къща излиза много по изгодно отколкото да купуваш... ново сглобяемо ти го вдигат за един месец и има много яки готови проекти от малка вила до с размер на имение 8 спални 8 бани smiling smiley монолит също ще ти излезе по тънко да си го посториш но ще отнеме година две да стане...

ппп Познаваме се от друго място друго време (снимкатата със 100 бона) познахте по писаният за ламята smiling smiley и не и се връзвай че трябва да купиш аз смятам че ще идат още надолу... както сам казваш до лято 2011 няма фактор в икономиката които да повлияе за цени нагоре
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
06-08-2010 - 00:35:08
ЕПК или ново сглобено-изберете сами.:]
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
06-08-2010 - 22:12:40
хаиде сега обясни колко е по гъзарско да живееш кутиика с общи части на 2000 квадрата вместо в нещо такова сглобено 800 квадрата по 330 евро до ключ (според актуалнта ценова листа на фирмата в момента) + парцела ама то краиградските къщи не са бачкатори дето трябва всеки ден в 9 да са на работа



[www.eurohouse.us]

пп и да не забравяме за да се чустваш гъзар трябва да имаш три места в гаража за теб за жената и за едно спортно кабрио пичелова за лятото по 15 евра едното (само за гъзари - да им се върже колкото прарцела) а и къв лукс е кутиика без три места в гаража*xxx*



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-08-06 22:21 от marketleverage.
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
06-08-2010 - 22:33:09
avatar
мда ще се строи май... щото къщи с 4 декара двор никой не продава smiling smiley
пък аз искам да има де да тичат кучетата smiling smiley

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
07-08-2010 - 00:35:21
В Горно Сривково земя много, цените ниски. Купувай и строй.
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
07-08-2010 - 11:20:28
avatar
Quote
Imotko
В Горно Сривково земя много, цените ниски. Купувай и строй.

Там ще купя 10 декара и ще направя гробище за брокери !
Като вземете да измирате от глад и да се самоубивате заради ипотеките си ...
там ще ви настанявам на промоционални цени!


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
07-08-2010 - 11:37:08
avatar
Quote
ASSETION
................... ще направя гробище за брокери !
Като вземете да измирате от глад и да се самоубивате заради ипотеките си ...

Много трилърско стана бре хора. Я малко по-свежо.
Всеки има кофти моменти, ама не си го изкарвайте на другите.
Още обяд не е станало, а до вечерта колко ще се натрупа - оле, мале!
Аз цяла седмица сън не съм спал с една усукана сделка, ама кво да правя - търпя.
Продавача прост, купувача крив, инстанциите тромави и отвратителни - пълен джак пот.

Асетионе, защо свързвате брокера с ипотека.
Брокер е професия. Ипотека имат физически и юридически лица.
При условие, че бизнеса върви - животът си тече по план, ипотеките се изплащат.

Едва ли има човек, който да не е вземал пари на заем поне веднъж (от банка или познат), може да са 500 лв.
Но 500 лв. подадени в труден момент помагат. После "изгрява слънце" и парите се връщат.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-08-07 11:49 от TZARS.
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
07-08-2010 - 14:14:06
avatar
аз за един определен говоря smiling smiley

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
07-08-2010 - 16:17:49
Quote
Тинки Уинки
Преди време Левон Хампарцумян в отговор на въпроса дали е сега момента да се купува каза нещо много умно:
"Човек трябва да купува когато има нужда и когато има възможност".

Това, което за един човек е скъпо, за друг е евтино.

Да купя или да не купя не е въпрос, които може да зададеш в един форум и да получиш еднозначен отговор.
Просто всеки отговор е пречупен през призмата на съответния участник в дискусията.

По-скоро е интересно дефинирането на определени изисквания, които трябва да покриваш, преди да се втурнеш към пазара на НИ.

Както Левон е казал първото изискване е да имаш нужда. Ако нямаш нужда от имот то покупката му е със спекупативна цел. Ами както може да спечелиш, така може и да загубиш от начинанието. Момента на закупуване е толкова важен колкото и последващия момент на препродажба.
Ако купуваш имот за собствени нужди добре е да подбереш подходящия момент (не визирам цени) за това начинание. Ако живееш сам надали има смисъл да купуваш гарсониера при положение, че след година, две ще се ожениш, ще имаш деца и ще ти трябва да кажем двустаен или тристаен. За мен по-разумно е да живееш в тази част от живота си под наем. Лично моето мнение е, че към покупка на жилище трябва да се пристъпи когато общо взето нещата в семейството са "стабилни" откъм изисквания за жилището.

Второто изискване, което трябва да покриеш е жилището да е по джоба ти, т.е. да може да си го позволиш. За мен да можеш да си позволиш нещо значи покупката му да не влошава стандарта ти на живот. Ако имаш готови пари - ами не виждам причини, поради които да не закупиш жилище ако имаш нужда от него.
Ако обаче нямаш парите всичко е въпрос на индивидуални сметки. Както обичам да казвам ако може да си позволиш заем с вноска по малка от 25-30% от "свободните"(това са парите, които остават на края на месеца, т.е. приходите за месеца - всякакъв вид разходи) ти пари ами вземай жилише сега, ако не можеш - ами живей известно време под-наем, събери пари и тогава пристъпи към покупка.

Заради неизпълнението на едно от тези две изисквания доста хора се "набутаха". При едните се получи "кофти" инвестиция, при другите заробване към банките.

Та така в заключение искам да кажа, че за отговора на въпроса да купя или не, не са важни цените, а изпълнението на определени критерии.
И още нещо - тъпо е ако изпълняваш критериите да си кажеш - аз след една година ще купя защото ...., по-добре следи пазара и чакай на "гюме". Може да изпадне нещо, което след година няма да може да намериш.

Явно си решил да закриеш много брокерски фирми в България, които се занимават с продажба на имоти. :]
Имам предвид идеята ти жилищната вноска да бъде най-много 30% от нетния доход на домакинството, което е изтеглило заема.

Например през 1-то тримесечие на 2010г. за да купи домакинство (2 работещи родители) жилище само от 60 кв. м. в София (средна цена на кв. м. е 1,558.33 лв.) са му необходими:
- заем от 74,800 лв. за 20 години с лихва от 8% и заемът представлява само 80% от стойността на имота, защото останалите 20% са начална вноска
- месечна вноска от 625.66 лв. или нетния доход преди плащането й е 2,085.52 лв. (625.66 лв. е 30% от 2,085.52 лв.)
Както се вижда над 1,400 лв. остават на домакинството след плащането на месечната вноска - част от тях могат да спестени и точно тук пропагандата на зависимите от продажбата на жилища се опитва да убеди населението, че няма смисъл да се спестява, защото цените на жилищата растат постоянно и затова жилищата са едва ли не най-добрата инвестиция. :]

В същият пример, ако пропагандата на зависимите от продажбата на жилища е достатъчно убедителна може да принуди същото домакинство да закупи жилище с площ от 150 кв. м. в София отново на средна цена:
- заем от 187,000 лв. за 20 години с лихва от 8% и заемът отново представлява само 80% от стойността на имота
- месечна вноска от 1,564.14 лв. или нетният доход след плащането й е само 521.38 лв.

Разликата както се вижда е толкова шокова, че изведнъж се оказва, че домакинство, което има над 2 хиляди лв. доход на месец ще преживява само с почти 2 минимални заплати, ако сметне, че единствената инвестиция, която трябва да направи е покупка на жилище. :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход