Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да купя или да не купя - това е въпроса!?

Публикувано от ASSETION 
Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 10:50:01
avatar
И аз като много други посетители на този форум се озовах тук, докато търсех оферти за имоти. Мен както и другите ги вълнува точно този въпрос изгодни ли са цените, имали смисълда се купува или е по добре да се чака. Обаче какво се оказа- веднага с епопада в един водовъртеж от противоречиви мнения и злобни нападки. Всъщност новодошлия вижда само кавги и двете крайности на проблема... от една страна Продавачите които крещят с цяло гърло - нагореее нагоре и от друга купувачите които пък викат точно обратното...
Явно е че няма еднозначен отговор, разбирам че зависи от място, цена и всичко останало, но все пак е добре като влезе някой тук и да намери и каквото му трябва разбира се лошо няма да си повикаме и по осводим напрежението, като на футболен мач...
Та вместо да се карате - направетев тази ил ив друга тема - изказвания от гледната точка на всеки как и защо а не само псувни обиди и нападки smiling smiley не ме разбирайте погрешно - готов съм да споря със всеки който иска , но нека има и място където културен човек ./ не такъв като мен smiling smiley / да може да разбере това което го вълнува!
Приготвил се е човека да купува и търси .. а от тук не получава никаква помощ - точно обратното объркването е още по голямо...
Според мен най-добре е в моменти като тоя спокойния и уравновесен човек, не обичащ рисковете да поизчака да види как и какво докато пазара улегна - разбира се рискува така да загуби или да спечели, заради ослушването, но поне няма да получи инсулт. И обратното ако си смел и ти се рискува - не е проблем да си харесаш оферта и да се бориш до получаване на желаната от теб цена ...
Изобщо дайте поне тук да видим реално как стоят нещата а не аааа - уууу дууу мууууу... и накрая пак нищо...
примерно иска някой да си купи я в люлин я в надежда двустайно ил итристайно, защото иска семейно гнездо да заформи, дайте му съвет какво да прави в тоя случай...
Не какато аз пуснах тема искм да купя Имот еди къде си струва ли си и веднага наскачаха с простотиите smiling smiley аз обичам да разпускам по форумите и това ми харесва такак че лошо няма да повикаме с няко, но дайте шанс и на тези които искат реални отговори без викане да останат и те...
Замислете с ебез тях няма даимаме публика - а за ко да ревем и викаме ако сме само магарета smiling smiley

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 11:12:36
avatar
На който не му е жал за парите и е на зор - да купува, хора на зор винаги ще има.
Останалите, първо ще си помислят, после ще разберат, че в уравнението има твърде много неизвестни и ще се опитат по начин достъпен за тях, да ги извадят от там. winking smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 12:07:22
Мани, мани и аз ще трябва да купувам. Ще отеснява (х)апартамента ми. Май ще търся замяна че хич не ми се набутва. То по добре да се изнеса под наем в голямо жилище ... срамота направо при 2 апартамента. Ма пусто и 2-та двустайни. въпреки че по новите стандарти едния може и за 3-стаен да мине.
Анонимен потребител
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 13:20:31
Преди време Левон Хампарцумян в отговор на въпроса дали е сега момента да се купува каза нещо много умно:
"Човек трябва да купува когато има нужда и когато има възможност".

Това, което за един човек е скъпо, за друг е евтино.

Да купя или да не купя не е въпрос, които може да зададеш в един форум и да получиш еднозначен отговор.
Просто всеки отговор е пречупен през призмата на съответния участник в дискусията.

По-скоро е интересно дефинирането на определени изисквания, които трябва да покриваш, преди да се втурнеш към пазара на НИ.

Както Левон е казал първото изискване е да имаш нужда. Ако нямаш нужда от имот то покупката му е със спекупативна цел. Ами както може да спечелиш, така може и да загубиш от начинанието. Момента на закупуване е толкова важен колкото и последващия момент на препродажба.
Ако купуваш имот за собствени нужди добре е да подбереш подходящия момент (не визирам цени) за това начинание. Ако живееш сам надали има смисъл да купуваш гарсониера при положение, че след година, две ще се ожениш, ще имаш деца и ще ти трябва да кажем двустаен или тристаен. За мен по-разумно е да живееш в тази част от живота си под наем. Лично моето мнение е, че към покупка на жилище трябва да се пристъпи когато общо взето нещата в семейството са "стабилни" откъм изисквания за жилището.

Второто изискване, което трябва да покриеш е жилището да е по джоба ти, т.е. да може да си го позволиш. За мен да можеш да си позволиш нещо значи покупката му да не влошава стандарта ти на живот. Ако имаш готови пари - ами не виждам причини, поради които да не закупиш жилище ако имаш нужда от него.
Ако обаче нямаш парите всичко е въпрос на индивидуални сметки. Както обичам да казвам ако може да си позволиш заем с вноска по малка от 25-30% от "свободните"(това са парите, които остават на края на месеца, т.е. приходите за месеца - всякакъв вид разходи) ти пари ами вземай жилише сега, ако не можеш - ами живей известно време под-наем, събери пари и тогава пристъпи към покупка.

Заради неизпълнението на едно от тези две изисквания доста хора се "набутаха". При едните се получи "кофти" инвестиция, при другите заробване към банките.

Та така в заключение искам да кажа, че за отговора на въпроса да купя или не, не са важни цените, а изпълнението на определени критерии.
И още нещо - тъпо е ако изпълняваш критериите да си кажеш - аз след една година ще купя защото ...., по-добре следи пазара и чакай на "гюме". Може да изпадне нещо, което след година няма да може да намериш.
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 13:26:41
Какво момчета, парите ли не стигат?
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 13:41:34
avatar
Quote
Imotko
Какво момчета, парите ли не стигат?

Имотко не се излагай пак и не разваляй темата...
Тук говорим не за кой колко има, а кой колко да дава...
Всеки има колкото е изкарал или получил...

ЗА да не бъде халостен тоя пост... мога да ви кажа моето виждане...
Цените няма да се покачат до края на 2011 г.
За падане - ако не стане нещо лошо - няма да паднат с повече от 20%
Всеки който има мечти да купи на 500 лева, нека си мечтае - такива нива са непостижими.
Поне за средно хубавите квартали.
Цените които са посочени в обявите - повечето собственици са готови да ги преразгледат и то стабилно преразглеждане - едно 10% могат да се смъкнат винаги... За мен който има желание да купи сега трябва да поработи върху цената. Ако не да изчака между 4 и 6 месеца итогава ще получи желаната от него цена и без пазарлък ...
Интересното е че един добре ремонтиран апартамент е на почти същата цена както кочините... Затова трябва да с егледа и колк опари ще се дадат за ремонт - може да купиш за 100 000 апартамент в идеално състояние а може и за 90 някой който после ще иска още 30 000 за ремонти ...

За мен в момента цените на които трябва да се купува е двустаен ЕПК 80 000 лева без крайните квартали и ако е в перфектно състояние + 10%
от ново строителство съм се отказал ОТ ПАНЕЛКИ СЪЩО.
Говоря за цени на блокове строени между 90 и 2000
Аз не съм професионалист, но съм добър търговец и мисля че мога да преценя добре кога нещо е изгодно и кога не.
Наемите в момента са доста поносими - така че и под наем да се живее - лошо няма!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
СРАМ МЕ Е ЧЕ СЪМ БЪЛГАРИН!
CR
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 17:58:27
къща търсиш уж, а епк-та гледаш ...
ясна работата ... всеки с възможностите си.
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 18:21:15
Помислете над поста на Тинки *ok*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-29 18:21 от filmatoplo.
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 18:51:57
Ако имаш нужда изчакай до следващата пролет,още много неща има да стават, аз съм определил че може би ще се пусна за един в края на 2012 или ще взема парцел, и с остатъка на парите едно автомобилче(между парцела и хапартамента). Задръш и не се впускай в брокерски истории,ако те интересува много само за инфо казаха че ще пуснат тази и следващата година много влакове,така че не занимавай с хора които ти обясняват за последния влак. Запомни една поговорка-власите се давят на края на дунава,запомни,когато държавата затяга колана не бързай,така ще е още 2-5 години,остави ги да си говорят как хората едва ли не ще изкупят апартаментите в софия,остави ги да поогладнеят,едни ще имат пари други така са си ко вкарали че няма да избутат и до зимата а много няма да избутат до 2012.10% отстъпка след 2 години ще покрие наема ти изцяло за този период.следващите 1-2 години кеша е господаря,а те нека си говорят, ако искат с росен петров:}
CR
Re: Да купя или да не купя - това е въпроса!?
29-07-2010 - 18:55:17
... a дотогава (2012) ще храниш с наем Х и ще ходиш с раздрънкания икарус на работа.

айде да идва по-бързо светлото бъдеще. smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход