Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?

Публикувано от BulCan 
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:16:16
Quote
BulCan
Има ли реални причини да се страхува инвеститора да го прехвърля, освен ако не е сигурен, че може да завърши строежа в срок или изобщо да го завърши?

Инвеститора сигурно няма никакви причини за страх,обаче тъстът му-строителя рискува загуби от прехвърляне на фаза груб строеж да изтърве добрата добавена стойност при довършителните работи,тъй като приобретателя на правото на строеж може да си наеме друг строител за довършителните работи!Затова тъста и дъщерята нямат интерес да продават правото на строеж. Понякога отношенията в " семейната фирма " са много по- сложни от отношенията в класическия вариант на едно предприятие!Така ми се струва на пръв поглед без да съм напълно информиран!
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:17:57
Quote
BulCan
А, надявах се да се включиш. Не знаех, че в БГ могат да се внасят пари в банкова сметка и да се теглят при определени условия. Би ли ми написал по-подробно за такава възможност. Може на лична, може и тук (по твой избор). Нещо от рода на escrow account ли е?
Именно, това е кодовата дума банките дерат здраво обаче такси за подобни сметки. Ама така или иначе е голяма парата, струва си.
Друг е ?са дали продавача ще се навие, ама ако е само да върже гащи да, ако ще ги ползва по скоро цъ.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:25:43
Quote
regataco
BulCan,след като първия блок е завършен и има само един продаден апартамент,защо не опиташ да свалиш цената на ап. в готовия блок.Мисля,че ако се нуждае от финансиране може и да се съгласи,е предполагам,че няма да е толкова ниска както на втория блок,но е много по сигурно.
Много ме притеснява това,че не желае да прехвърли сега провото на строеж.Ако,имаш възможност питай и за собственост върху земята.
Пожелавам успех !!!

В първия блок не ме устройват размерите на апартаментите. Не е въпросът за цената само. Собстеността на земята е на фирмата, регистрирана в БГ, двата блока са на 2 отделни парцела, като и двата са техни. Единият е продаден на фирмата от бащата (строителя в БГ), а другата от дъщерята - инвеститора от Испания. Това съм го проверил, имам копия от нотариалните актове, кадастрални скици и пр.

Въпроса не е спешен, аз бърза работа нямам, а и съм склонен да "изтърва" офертата ако е много рискова, просто си правя проучванията, а във форума не е като да няма хора, които да разбират. Мерси за поста.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:29:49
БулКан здравей !
Ето какво мисля по въпроса.
До момента на подписване на Акт 14 (завършен груб строеж) имаш един парцел, на който има струпани и конфигурирани някакви строителни материали. Имот (сграда) не съществува и юридически и тя не може да е предмет на сделка. До този момент може да се продава правото на строеж, което може да приемем за особен вид сделка със земя.
Провери си пак как е точно регламентирана в настоящия момент сделките (различни видове) със земя. Данъчно облагане. ДДС. От доста време не съм поглеждал в закона, не искам да те подведа с нещо неактуално.

От момента на подписването на Акт 14 (завършен груб строеж) се появява един нов недвижим имот (сграда), който може да е предмет на покупко-продажба като имот. Респективно в този момент вече не може да се продава право на строеж. То е консумирано (погасено).

Считам, че предварителният договор при сделки с имоти е обясним и необходим (освен предвиден в закона) поради причина, че все пак ттова не е лесна и дребна сделка. Продавачът трябва да събере документи, които доказват собствеността и правата му и да подготви прехвърляне на собствеността, купувачът трябва да набави необходимата сума, готова за ефективно плащане. Разбиранемо е, че в общия случай това не може да стане от днес за утре.
Нормално е това да отнеме време. Да кажем месец, хайде нека да са до 3 при някакви особени обстоятелства.
Изключително дефектната и нахална практика на т.н. инвеститори и строители да се финансират безлихвено и да не носят никаква реална отговорност като подписват предварителни договори още на картинка, на дупка или на друг етап, далечен от Акт 16 без да обезпечават надеждно и приемливо задължението си е позор, който трябва да се прекрати.
Една от ролите на кризите е да измете икономическия боклук и позор и да го изхвърли безмилостно на бунището.
Помисли, как дават пари банките, но не тези които искат да ограбят акционерите си.
Приказките, че на картинка е по-евтино са за малките деца. В момента Никаква т.н. "евтина" цена не може да покрие риска от дадени в аванс необезпечени пари.

Дори да е добронамерен и ангажирано да желае да си изпълни поетите задължения има маса обстоятелства, които могат да доведат до неизпълнение. дОЙДЕ ли моментът "Ох", да видиш как дори изначално свестни и добронамерени хора, предпочитат да се погрижат само и единствено за себе си.

Разбирам, че има житейски обстоятелства и специфични кройки на човешки отношения, които все пак могат да доведат до подобни дълги "предварителни договори". Кавичките не са случайни, мисля, че законът трябва да ги забрани.
В подобен случай трябва задължително да се помисли за подходящи гаранции. В момента не мога да задълбавам в тази посока, че излизам, но колегите ще помагат. Отказът от даване на обезпечения е сериозен лакмус и опитът за подобен разговор си струва.

Чисто субективно, популярно и без ангажимент се опитах да вляза в повествованието :-)))) ,
Поздрави !
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:34:52
Quote
фло
Quote
BulCan
Има ли реални причини да се страхува инвеститора да го прехвърля, освен ако не е сигурен, че може да завърши строежа в срок или изобщо да го завърши?

Инвеститора сигурно няма никакви причини за страх,обаче тъстът му-строителя рискува загуби от прехвърляне на фаза груб строеж да изтърве добрата добавена стойност при довършителните работи,тъй като приобретателя на правото на строеж може да си наеме друг строител за довършителните работи!Затова тъста и дъщерята нямат интерес да продават правото на строеж. Понякога отношенията в " семейната фирма " са много по- сложни от отношенията в класическия вариант на едно предприятие!Така ми се струва на пръв поглед без да съм напълно информиран!

Добре де, нали ако стигнем до сделка и евентуално се навие да прехвърли право на строеж, то ще е само в-у един апартамент, а не в-у сградата? А нали и в договора би пишело, че той си го завършва при определени вноски на определен етап от СМР и актуване? Определено не са ми ясни от юридическа страна нещата, ще го обсъждам с адвоката, но и ти ми помагаш да се опитам да погледна нещата от страната на инвеститора и строителя.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:44:02
Quote
nacheff
БулКан здравей !
Ето какво мисля по въпроса.
До момента на подписване на Акт 14 (завършен груб строеж) имаш един парцел, на който има струпани и конфигурирани някакви строителни материали. Имот (сграда) не съществува и юридически и тя не може да е предмет на сделка. До този момент може да се продава правото на строеж, което може да приемем за особен вид сделка със земя.
Провери си пак как е точно регламентирана в настоящия момент сделките (различни видове) със земя. Данъчно облагане. ДДС. От доста време не съм поглеждал в закона, не искам да те подведа с нещо неактуално.

От момента на подписването на Акт 14 (завършен груб строеж) се появява един нов недвижим имот (сграда), който може да е предмет на покупко-продажба като имот. Респективно в този момент вече не може да се продава право на строеж. То е консумирано (погасено).

Считам, че предварителният договор при сделки с имоти е обясним и необходим (освен предвиден в закона) поради причина, че все пак ттова не е лесна и дребна сделка. Продавачът трябва да събере документи, които доказват собствеността и правата му и да подготви прехвърляне на собствеността, купувачът трябва да набави необходимата сума, готова за ефективно плащане. Разбиранемо е, че в общия случай това не може да стане от днес за утре.
Нормално е това да отнеме време. Да кажем месец, хайде нека да са до 3 при някакви особени обстоятелства.
Изключително дефектната и нахална практика на т.н. инвеститори и строители да се финансират безлихвено и да не носят никаква реална отговорност като подписват предварителни договори още на картинка, на дупка или на друг етап, далечен от Акт 16 без да обезпечават надеждно и приемливо задължението си е позор, който трябва да се прекрати.
Една от ролите на кризите е да измете икономическия боклук и позор и да го изхвърли безмилостно на бунището.
Помисли, как дават пари банките, но не тези които искат да ограбят акционерите си.
Приказките, че на картинка е по-евтино са за малките деца. В момента Никаква т.н. "евтина" цена не може да покрие риска от дадени в аванс необезпечени пари.

Дори да е добронамерен и ангажирано да желае да си изпълни поетите задължения има маса обстоятелства, които могат да доведат до неизпълнение. дОЙДЕ ли моментът "Ох", да видиш как дори изначално свестни и добронамерени хора, предпочитат да се погрижат само и единствено за себе си.

Разбирам, че има житейски обстоятелства и специфични кройки на човешки отношения, които все пак могат да доведат до подобни дълги "предварителни договори". Кавичките не са случайни, мисля, че законът трябва да ги забрани.
В подобен случай трябва задължително да се помисли за подходящи гаранции. В момента не мога да задълбавам в тази посока, че излизам, но колегите ще помагат. Отказът от даване на обезпечения е сериозен лакмус и опитът за подобен разговор си струва.

Чисто субективно, популярно и без ангажимент се опитах да вляза в повествованието :-)))) ,
Поздрави !

Nacheff, радвам се, че взе отношение по темата, на теб мислех да ти пиша по въпроса на лична в инвестора. Ще трябва да прочета поста ти 2-3 пъти, за да съм сигурен, че съм разбрал всяка дума точно (нямам предвид, че пишеш неясно) smiling smiley smiling smiley Въпросът не е спешен, надявам се, че ако не съм "отписал" идеята до седмица-две, да имаш време да я коментираме по-нататък.

Бъди здрав.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:46:11
avatar
Булкан, дай повече инфо кой е изпълнителя и един и същ ли е със собственика на земята.
Кой е държателя на правото на строеж и къде е регистриран.
Тук, в Испания или е островен играч.
С подизпълнители ли работи или е с наети на трудов договор.
Материалите за довършителните работи на завършения строеж внос ли са и кой е вносителя.
Дали не е изпълнителя а подизпълнителя само да монтира.
Подозирам отговорите и има лесно и елементарно обяснение, но ще те изчакам да дадеш повече инфо за да не умуваме без достатъчно данни.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:51:40
От страна на строителя да ти прехвъри право на строеж означава да те направи собственик преди да си му платил на 100%. Като станеш собственик, можеш да му скъсиш живота при акт 15, акт 16 и т.н. Може да искаш по-големи неустойки, може да му правиш разни мръсотиики. Затова практиката е нотариален акт /независимо дали на право на строеж или на груб строеж/ да се дава при платени поне 85-90% от цената. Патили строители искат твърдо 100%.
Дали са финансово стабилни не можеш да прецениш лесно, щом не свалят цените на готовото, значи са ОК, просто са лакоми или чакат "да мине" кризата. Има много такива.
Това е някъде във Варна, вероятно.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:54:05
Quote
OwnerBG
Булкан, дай повече инфо кой е изпълнителя и един и същ ли е със собственика на земята.
Кой е държателя на правото на строеж и къде е регистриран.
Тук, в Испания или е островен играч.
С подизпълнители ли работи или е с наети на трудов договор.
Материалите за довършителните работи на завършения строеж внос ли са и кой е вносителя.
Дали не е изпълнителя а подизпълнителя само да монтира.
Подозирам отговорите и има лесно и елементарно обяснение, но ще те изчакам да дадеш повече инфо за да не умуваме без достатъчно данни.

Радвам се, че се "включи", разчитах на това. Отговорите ще ги напиша, след като ги разбера, просто не съм вещ в материята, ето, че ме светкаш какво да питам, а и явно съм отворил темата преди аз самият да съм напълно подготвен, т.е. не съм си "написал домашното" още smiling smiley
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
17-04-2010 - 20:58:22
Какво значение има кой купува изолацията и тухлите и други такива глупости?
По интересно е авторът на темата, като виден, макар и не краен, сривльо, да обясни защо точно сега му е притрябвал имот и то на такава "космическа цена". Също е любопитно дали парите са от кредит /което знам, че не е така/, дали са от банкови лихви или от бизнес?
Моля Начев много да не философства на теми, които не разбира напълно/имоти и договори де/.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход