Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?

Публикувано от BulCan 
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 19:48:36
Quote
BulCan
Quote
dival
BulCan , нали си приятел ще ти кажа
Даи телефона на този строител и целия форум ще се изредим да му звъним , да ходим по огледи и да му предлагаме някаква твърда цена 300-400 евро , като му се изтърсят 100 човека с такава оферта и заявят готовност да платят в брои при акт 16 - гарантирам ти че доста свят ще му се завие *beer*

Е, това би било несериозно... Обсъждаме, коментираме, съвети - хубаво, но дотам smiling smiley smiling smiley

Разбира се че е шега smiling smiley
Капаро в сметка под условие с ясни параметри и разбира се по голямата част от сума само при акт 16
За мен поне това е варианта , при нашите проекти често се дава 10 % под условие с някаква договорка и след като се изпълни се плаща цялата сума - досега поне този метод си върши отлична работа
Разбрах че жилището ти е харесало и ти желая успех !
tot
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 20:05:52
Здравей Булкане,

Моето скромно мнение е: ИПОТЕКА, без значение в чия полза.
В първият случай - плащаш някаква цена (да речем 50%) и фирмата ти прехвърля апартамента с нот.акт(изчкаваш за акт 14). За останалата сума от 50% се прави ипотека на имота в полза на фирмата(и за нея трябва да има някакви гаранции че ще си платиш все пак). В нот. акт. и ипотеката недвусмислено се описват всички условия по предаване на обекта с разрешение за ползване и с неустойките, които следват при неспазване на сроковете. Според мен би могло да се направи така, че неустойкте да се приспадат от сумата, с която виси ипотеката( тука юристите да кажат).
В случай на забавяне за теб е гарантирано, че ще бъдеш обезщетен...

Втори случай: Плащаш пак 50% и вписвате ипотека върху имота в твоя полза. Пак в ипотеката записвате всички условности, и при вариант, че сградата не се построи и не ти върнат парите с упоменати лихви, имота отива на ЧСИ. Това май е по добрия вариант...

При всички случак изчакай поне акт14. Поне сградата да е законна за пред държавата smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-18 21:03 от tot.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 20:07:40
Само да отбележа един очевиден факт: поведението на колегата е пореден пример за човек, който допреди дни заявяваше твърда решимост да не купува, докато не се постигнат "нормални" цени, а днес се е залетял да наджапа в лайното, наречено "покупка на зелено".....
Комедия *ok*
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 20:09:24
avatar
Начефф, респект за отговорните ти мнения.
Позволи да не се съглася че предв. договор няма предмет.Има си Чл.19 и той си работи достатъчно добре.Проблема е да не се струпат няколко договора за един имот.За съжаление точно това е непредотвратимо. Както и да се гарантира предв. договор винаги има възможност първичния собственик да се разпореди по различен начин.И какво се случва с да речем гаранцията по ескроу договор.Няма изпълнение на задълженията, и няма усвояване от продавача.А как ще си върне парите купувача.Може и с предварително заложена клауза за обратен превод ако не е изпълнено условието до определена дата.Да де, ама кой строител ще се върже на подобен договор.
Закъсненията много често не са под контрол.И ако губиш всичко зо 10 дни закъснение, а не дължиш обикновена неустойка, няма да влезеш в подобни договорни отношения.
Та сложновато си е и не е еднозначно поведението при подобни отношения.
Само дърт разбирач може да се оправи оперативно според ситуацията.
Пожелавам на всеки наджапал в имотните отношения по едно старо куче проверено в боя.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-18 20:13 от OwnerBG.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 20:33:38
Привидни договори означава друго, но разбирам идеята. Същото, като да си поръчаш кухня-даваш едни пари, пък тя кухнята още я няма. Същото е за гардероб.
С тия ескроу, заеми и други тинтири-минтири ще си купиш имот на кукуво лято. Не че не се прави, но е рядко, и то при сделки между части лица. При строителните предприемачи много често обявяването на реалната цена ги натоварва непредвидено с ДДС, т.е. сваля цената. Затова е трудно да се купи с обявяване на реалната цена. Някои от купувачите може да се доредят, но пък цял блок да се продаде на реална цена и строителят да си плати цялото ДДС е пълен абсурд.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-18 20:37 от Imotko.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 21:36:45
Quote
nacheff

Физическите лица като са физически не значи, че трябва да правят по-семпъл и безкритичен бизнес. Който иска да разбере как се върши бизнес със заеми, нека погледне как практикуват банките. Гражданите не е необходимо да ги копират в пълен размер, но е задължително да се направи опит за възпроизвеждане н а философията и формата, като се ползват поне част от използваните от тях инструменти.
За корпоративен заем в тъмните години ми се е налагало да подпиша: ипотека на фирмен имот, два особени залога (за оборудване и бъдещи вземания, запис на заповед, авалиран от друго юридическо лице, ипотека на имот на физическо лице, представляващо кредитополучателя. Четири от петте обезпечения самостоятелно покриваха кредита, но банката ни най-малко не се притесни да иска почти петорно обезпечаване.

БулКан,
Това и аз съм го минала.
-ипотека на фирмен имот
-особен залог за стока
-ипотека на семейното жилище
-запис на заповед от мен и от съпруга ми (имали стойност 1 година)
-доказване произхода на парите за самоучастието. Не се задоволиха с заверени декларации и ОПР, а ми направиха и те ревизия. Така получаваха сигурност, че при една проверка, ако не мога да го докажа, ще бъда дестабилизирана и няма да мога да си обслужвам кредита. Мисля, че това особено сега, също е важно за теб.

Освен това, след отпускане на кредита, освен регулярните годишни баланси, ОПР... правеха по-често и проверка на наличността на стоката под особен залог. В случай, че нещо не изпълня, кредитът става предсрочно изискуем.

Начефф е прав, може би трябва да се съобрази и философията на банките, поне отчасти.

Дали ще се съгласи, да направи ипотека в твоя полза, но на някой от готовите апартаменти в другата сграда? Така или иначе, е решил да ги задържи.

Имотко, що се чудиш? Напълно нормално, според мен. Доста отдавна бях писала, че ще се продават в такъв момент като този, качествените и най-евтините. Средните по цена и качество, ще имат застой. В случая с БулКан е точно такъв. Намерил е качество, което рядко се среща. Намира за необходимо да купи такъв имот.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 23:55:21
Quote
Imotko
Привидни договори означава друго, но разбирам идеята. Същото, като да си поръчаш кухня-даваш едни пари, пък тя кухнята още я няма. Същото е за гардероб.

Признавам :-)))), че Имотко ме хвана ! Естествено, че юридическият клан, потънал в кастово високомерие, ще се смее самодоволно в шепи и ще предвкусва сладка победа над такъв като мене, който си позволява да налезе в Светая Светих и да твърди, че това бил привиден договор.
Той ги знае нещата и не случайно признавам, че знае чаркалаците на имотния пазар. За това спор няма !
Различието между нас е за оценката на голямата картина, на позициите, за пазарните практики, за баланса на интересите, за отговорността.

Строго по буквата на закона привидността на такъв договор се доказва трудно (понякога невъзможно). Не си мисли, че не го знам. Защото тябва да се изследват действителните намерения на страните. И на това аз ще кажа, че е пълно тинтири-минтири, както може би не без известно основание и Имотко вика за ескроу сметките.

Действителното ми намерение е не да пиша юридически трактати, а по популярен и въздействащ начин да обясня на хората в какво действително се впускат.
Преобладаващата част от купувачите не знаят нищо за предварителния договор и не разбират какво точно подписват.
А тези от другата страна, които предлагат предварителни договори на база на проект или дупка (дори не говоря за черните овце, които направо подписват по повече от един ПД за един "апартамент"winking smiley обичайно много добре знаят какво в действителност се случва.
При съвременното съотношение на силите в пазарната борба (особено в страни като Бг) това обичайно води до предизвестена победа за строителното предприемаческото съсловие, но тя е Пирова. Потичат едни лесни пари, които преизвестяват неизбежния срив.
Въпреки очевидните дефекти на пазарното стопанство, то е безалтернативно на този етап и здравото ни гражданско чувство би трябвало да ни накара да потърсим баланс с цел да го защитим.
Свободно то форумно общуване на зрели и добронамерени индивиди е една от формите на проява на гражданско общество.
Пък нека публика преценява кой кой е !

Законодателят да въведе пълен ред в тези сделки. Преди А14 никакви предварителни договори за продажба на апартамент. Да се прехвърля право на строеж, да се сключва договор за изработка. Предварителните договори, доколкото са допустими, да се вписват и т.н.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
19-04-2010 - 00:02:12
БулКан, мисля че си отговорил на всичките си въпроси в момента на задаването им. Фирмата е испанска в областа на строителството - провери къде гръмна балона ( в Европа) най-яко и оттам-нататък ще ти стане ясно защо нямат пари да я довършат. Ако имаха, не биха си позволили лукса да не работят тези няколко месеца, особено във време, когато всички, които имаха пари масово предоговаряха цените на труда и на строителните материали. Явно хората са разчитали и на продажби от първата зграда но са ударили греда. Това, заедно с испанският пазар ( като основен източник на доходи) им е изиграло лоша шега. На мен по-скоро ми е интересно това - като гледаш качеството с което те претендират, колко пари според теб ще са им необходими от акт 14 до акт16? Разбирам че става дума за около 1000 - 1200 кв.м. РЗП. Та, ако досега са продадени толкова малко в единия блок, и няма нищо продадено във втория, в комбинация с неработенето и красивия пазар в момента, не е ли досатъчно основание за теб да си дочакаш спокойно поне акт 14 на този блок? Наистина ли мислиш че ще се свършат!?
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
19-04-2010 - 00:40:04
Булкан,
сега видях, че тази тема е пусната от тебе и влязох в нея. Напоследък си гледам само моята, докато чакам Оънъра да ми изпрати една информация за фанариотите дето е обещал.

Не съм и нямам много време да я изчета - възможно е да си намерил отговорите или вече да си решил и приключил.

За повече от 20годишната си практика не съм видял строител който да каже не продавам докато не го завърша, ама сериозно да го каже, да се появи клиент и да го изпълни! Иначе половината строители казват не продавам докато не го завърша, даже и мои приятели, но напоследък ще ми счупят телефона...
Вече съм му изгубил края как са регулирани нещата в бг, но ще ти кажа за тука. Строител, който има пари ще ти продаде и прехвърли апартамента в някои случаи дори само срещу 2-10% от цената. Единствения момент е че не можеш да се пазариш много в тези случаи. Можеш, ама малко. Въпреки, че апартамента ти е прехвърлен, считай, че си ги го загубил ако не си изпълниш задълженията и то много скоро след изтичането на срока...

Та... от това което прочетох в началото имам чуството, че си попаднал на случай в който можеш да се пазариш за цялата сграда ???
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
19-04-2010 - 09:22:02
avatar
При "купувачите" без опит се допуска едно грешно заключение:
В сградата, щом са продадени 95 % от апартаментите, то обекта ще бъде завършен. Щом има само две апартаментчета още има за продаване, то аз ще купя едното и мога да съм спокоен, че "акт 16" ще е в срок, всичко ще е "ОК" и обекта няма да зацикли.
Броя на продадените апартаменти в една сграда не е в пряка зависимост със срока за завършване!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-04-19 09:22 от TZARS.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход