Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?

Публикувано от BulCan 
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:28:29
Quote
gogolcho
и аз да се включа с малко закъснение. Вариантът, предложен от Жорес, е доста добър. Ще си вържеш гащите с него максимално, пък и ще разбереш дали инвеститора наистина има намерение да завършва обекта и дали има средства за това (дори и да няма, банката би била доста по-склонна да му отпусне кредит при наличие на депозирани пари в нея. И да, има го в българското право - нарича се акредитив. Уреден е в чл. 435-441 от Търговския закон.

Quote

Раздел V.
АКРЕДИТИВ

ОПРЕДЕЛЕНИЕ И ФОРМА
Чл. 435. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) Акредитивът е едностранно писмено изявление на банка, с което тя се задължава да плати на посоченото в акредитива лице сумата по акредитива, ако то предаде на банката в срока по акредитива описаните в него документи и изпълни другите негови условия. Акредитивът влиза в сила след уведомяване на лицето.
(2) Банката може да възложи на друга банка получаването на документите, тяхната проверка, изпълнението на другите условия по акредитива и плащането на сумата.
(3) Проверката на документите се върши от външна страна.
(4) За плащане на сумата по акредитива са от значение само посочените в акредитива условия.
(5) С изтичане на срока задълженията по акредитива се прекратяват.

НЕОТМЕНЯЕМОСТ НА АКРЕДИТИВА
Чл. 436. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Ако от акредитива не следва друго, той се смята за неотменяем и може да бъде отменен или изменен само със съгласието на третото лице.

ОТМЕНЯЕМ АКРЕДИТИВ
Чл. 437. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Отменяемият акредитив може да се отмени едностранно от банката, докато не бъде изпълнен.

ДЕЛИМОСТ И НЕПРЕХВЪРЛЯЕМОСТ НА АКРЕДИТИВА
Чл. 438. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Акредитивът е делим и непрехвърляем, освен ако от него следва друго.

ПОТВЪРДЕН АКРЕДИТИВ
Чл. 439. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Когато неотменяем акредитив е потвърден от друга банка, тя се задължава самостоятелно и пряко да плати сумата по акредитива.

ДОГОВОР ЗА ПОРЪЧКА И АКРЕДИТИВ
Чл. 440. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) За отношенията между наредителя и банката, открила акредитива, както и между банките по акредитива се прилагат разпоредбите на договора за поръчка.

ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ
Чл. 441. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Наредителят дължи възнаграждение на банката.

Ако искаш, мога да ти пратя още инфо за акредитива на ЛС. Естествено, намери си читав юрист, който да ти направи договорите, ако стигнеш до такъв вариант.

Gogolcho, мерси. Идеята ти, за която и Jores спомена в началото е много добра. Това освен, че дава на мен гаранции, че строителя няма да получи пари, докато не издаде апартамента (нали си има финансиране и е ОК), също гарантира на строителя, че парите си стоят в банката за него. Гарантира му, че аз ги имам, че няма да бъдат както в момента в различни валути и някоя от тях може да падне спрямо еврото, че аз няма как да си променя мнението. Строителя има една гарантирана продажба, стига той да си свърши работата. Една добра гаранция отвсякъде за двете страни. Ако не се съгласи на подобна схема, значи не са му наред нещата. Ясно и просто. Наистина всичко е въпрос на схема, добри договори, защитни клаузи и неустойки и... проста аритметика. Сигурен съм и, че при акредитива си има тънкости, но имам приятели банкери, ще разпитам различните банки какви условия предлагат. Ако намериш време, всякъква информация относно акредативни сметки (юридическа и каквато и да било) ще ми е от полза.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:39:22
avatar
Quote
valio1900
Изненадан бях да прочета тази тема точно от BulCan. Отначало си мислих, че е алкохолен порив подобно на темите на Пунди, но като прочетох цялата тема мисля, че си получил онази необяснима тръпка и вече си представяш как ще го обзаведеш, а не дали да го купиш.
Жалко. Пожелавам ти успех. Очевидно и купувачите се изнервят вече и ще се заформи "бултрап" тази пролет.

Прочетох едно мнение, че щом безработицата 3 месеца намалявала имотите щели да се качват. Не мисля че безработицата предизвика кризата в имотите и едва ли е фактор в тяхната цена.

Мога да покажа за подобна цена какво се продава в СЗ ти си прави сметка.

http://www.@#$%&/pcgi/main.cgi?topmenu=2&leftmenu=1&act=1j127011062962008&f1=details

Не сме се разбрали нещо, никъде не съм казал нещо за начало на покачване на цените.По-скоро за приблизително дъно.Причини за ръст не виждам.Въпреки,че това е далече от темата на БулКан.Извинявам се за което.
Пък доколкото го познавам, той 7 пъти ще премери,преди да отреже.*ok*

НАЙ-ОБИЧАМ БОБА, ЛЕБА И ДА ЕБА!
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:43:27
Че какъв е проблема?! Слагаш им парите в банка, които могат да си дръпнат примерно срещу представяне на нотариален акт на твое име + удостоверение за тежести + акт 16. Може да е тера инкогнита за строителния бранш, ама ще трябва да влизат в час при тая криза.winking smiley Пък и нали казват, че няма проблем да довършат в срок, а и финансиране имали. Значи парите ще си ги чакат в банката. Само трябва да си изпълнят договора.

Ако имате други идеи как по-добре да си защити интереса, казвайте.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:45:42
avatar
Булкан, ако продавача бил той строител или обикновен инвеститор се съгласи на подобна схема, за мен ще е напълно сигурно че има голям проблем за който не иска да се знае или обсъжда.
А обслужване на ескроу договор в клон на българска банка е по ужасно от руска рулетка.
Като видиш невинните очи на Мичето от бюрото до прозореца "щото нали той, нали беше така, ми те ми казаха"

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:46:02
Quote
valio1900
След обзавеждане сумата ще достигне 200 000Е или 400 000лв.

400 000 * 8% /12 месеца = 2 666 лв

За този наем какво ще си наемеш?
Нали съм глупав влогар, така разсъждавам.

Вальо, споко бе човеко... Едни преговори не означват сделка и покупка. Ако се достигне до взаимно-приемливи условия - да, но иначе всеки по пътя си...

Още преди 20 години научих едно много важно правило за сделка/покупка. Ако не може човек да се обърне и да си тръгне без да му мигне окото, при непокриване на критериите му, колкото и да му харесва стоката, по-добре да не тръгва да прави сделки.

Аз съм правил и друг апартамент - 70 000 Е за довършване по БДС и обзавеждане си е много пара. То може и за 150 000 Е да го обзаведеш, но аз по принцип не съм такъв тип. Възможности и варианти имаме страшно много. Можем изобщо да не купим друг апартамент (живеем в собственно жилище на 50 метра от въпросния строеж, но искаме по-голямо), имаме да си преценяваме дали изобщо искаме да живеем в БГ, в момента има места, където се продават имоти с над 10% възвращаемост (след данъци и такси за property management).

Този апартамент е само една от многото възможности и то само ако се отговори на определени критерии. За Варна ако говорим - на мен идеалния параметър като локейшън ми е изключително стеснен - правоъгълник от сорта на 200Х300 метра. Всичко останало просто ме дразни.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:51:13
Quote
Zrfv
'Акредитив' и 'банкова гаранция' сякаш са тера инкогнита в строителния бизнес по нашите ширини. Не знам каква е причината. Аз лично съм чувал за отваряне на банкова гаранция при евентуална неустойка по договор за суперфиция, но за акредитив при покупка на имот на зелено не съм. Интересно ще е някой да сподели опит или впечатления.

Абе тези щом са от Мадрид, би трябвало да са светнати. Аз просто не знаех, че в БГ има escrow тип сметки, а то се оказа, че имало. Ще видим, те писаха, че ще говорят с юристите си, да видят какви начини за гарантиране от тяхна страна съществуват. Аз ще видя какви са таксите за акредитиви, лека - полека ще се разбере кой къде стои.
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:53:15
имаш пощаwinking smiley
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:53:16
Булкан,
Да се включа и аз. Вальо е направил сравнение с лихвата, която би получавал. Ако приложиш правилото за 100 наема, става съвсем невъзможно. Ако искаш да договориш инвестиционен кредит, банката ще ти иска възвращаемост за макс. 7 години. Презумпцията и е, че след като не се изплати за този период, значи инвестицията не си струва. И са прави.

Макар, че го вземаш за живеене, все пак и това заложи. Никой не знае, дали в определен момент, обстоятелствата да се променят така, че да не живееш там. Добре би било да имаш и резервен вариант. Като имаш предвид, че има корекция на наемните нива, макар и не същата както при цените.

За другото... не знам, но аз не бих рискувала точно с такова, точно в този момент. Още повече, че твърде висока е цената за такова високо рисково вложение. Казва, че няма кредити, поне в Бг. Проверил си и ти. Да приемем, че е така. Шокира ме факта, че не търси начин да продаде почти готовите апартаменти. Все пак, освен тези два строежа, не може да няма и нещо друго като собственост, с която би могъл да се раздели, за да покрие завършването, поне на единия.

Странно е решението да не продава готовите апартаменти. Проблемът там може да се окаже не само до трансформатора, но и до захранващия кабел към него и да е необходимо ново окабеляване, а това може да се окаже много дебела работа. Така че, би трябвало да провериш и това. И за двата строежа. Също, и каква инсталирана мощност е заложена. Да не се наложи, лукс жилище, а да следиш колко консуматора ти са включени едновременно.

Успех! smiling smiley
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 12:56:36
Quote
OwnerBG
Булкан, ако продавача бил той строител или обикновен инвеститор се съгласи на подобна схема, за мен ще е напълно сигурно че има голям проблем за който не иска да се знае или обсъжда.
А обслужване на ескроу договор в клон на българска банка е по ужасно от руска рулетка.
Като видиш невинните очи на Мичето от бюрото до прозореца "щото нали той, нали беше така, ми те ми казаха"

Owner-e, ами всичко се проверява. Аз не мога да спекулирам без да знам, но имам приятели банкери, ще си питам как стоят нещата. То си има сигурно принципни положения за различните банки. Не знам дали не може да се договори подобно нещо и с някоя испанска банка (аз май имам останала една валидна банкова сметка в Испания, колко му е да им звънна по тел. и да ги питам).
Re: Лудост ли е да се купува на груб строеж в този момент и в този случай?
18-04-2010 - 13:07:00
Quote
Muza
Булкан,
Да се включа и аз. Вальо е направил сравнение с лихвата, която би получавал. Ако приложиш правилото за 100 наема, става съвсем невъзможно. Ако искаш да договориш инвестиционен кредит, банката ще ти иска възвращаемост за макс. 7 години. Презумпцията и е, че след като не се изплати за този период, значи инвестицията не си струва. И са прави.

Макар, че го вземаш за живеене, все пак и това заложи. Никой не знае, дали в определен момент, обстоятелствата да се променят така, че да не живееш там. Добре би било да имаш и резервен вариант. Като имаш предвид, че има корекция на наемните нива, макар и не същата както при цените.

За другото... не знам, но аз не бих рискувала точно с такова, точно в този момент. Още повече, че твърде висока е цената за такова високо рисково вложение. Казва, че няма кредити, поне в Бг. Проверил си и ти. Да приемем, че е така. Шокира ме факта, че не търси начин да продаде почти готовите апартаменти. Все пак, освен тези два строежа, не може да няма и нещо друго като собственост, с която би могъл да се раздели, за да покрие завършването, поне на единия.

Странно е решението да не продава готовите апартаменти. Проблемът там може да се окаже не само до трансформатора, но и до захранващия кабел към него и да е необходимо ново окабеляване, а това може да се окаже много дебела работа. Така че, би трябвало да провериш и това. И за двата строежа. Също, и каква инсталирана мощност е заложена. Да не се наложи, лукс жилище, а да следиш колко консуматора ти са включени едновременно.

Успех! smiling smiley

Музичке, мерси за отношението по въпроса. За инвестиция е абсурд да говорим в случая. 100-те наема работят горе-долу на някои места по света само. То тук и за 200 наема не става въпрос. Той готовите ги продава (не знам от колко време), но до момента има един продаден и един запазен. Предполагам, че чака "раздвижване". Това си е негово право. Аз едноственно мога да му предложа схема и цена, която той може да приеме, може и да не приеме. Нищо драматично в случая. За тока ще се провери също, той и чи-чов-ци беше писал. На мен това ми е махалата, така, че до голяма степен съм на "свой терен". smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход