Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пилетата се броели наесен ....

Публикувано от Ivel 
Re: Пилетата се броели наесен ....
17-10-2009 - 02:14:17
Бойчо Курдисания Написал:
-------------------------------------------------------

> рашко ми каза : Връъ ти го, превеждай си сам!
> После сподели, че първите 3 абзаца били червената
> нишка.И туй го не разбрах, ама се че излезне некой
> умен да преведе.От мен отчаяни изблици на интелект
> не чекай, а рашко е съга като от ония лаф на Г-н
> Тепавичаров за магарока и минното поле.Та
> браточка, белким некой обЯсни за кво става дума.


Интересни неща чете този Рашко... Моята кратуна не, че разбира много от икономика, ама, нещо ми се чини, че е патова ситуацията при Фед - за да възвърнат доверието към щастския долАр и влиянието му на световните пазари требе да се вдигнат лихвените проценти, ама вдигнат ли се пък икономиката и борсата им ще зацикли... Какво ли им се върти в тивките на Бернанке и на Фед и какво ли им е приоритет в краткосрочен и дългосроен план? Да не стане само, че коня вече отишъл у рЯката каквото и да предприемат и да не се окаже прав Ivel за американския долар. Интересно и ЕЦБ бая евро напечатаха и раздадоха на ниска лихва, ама не спихва еврото. Како ли мисли Рашко по въпроса? Или да пита брат'чеда оттатък океана за какво става дума...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-17 02:18 от BulCan.
Re: Пилетата се броели наесен ....
17-10-2009 - 04:53:27
Здравеите,направи ми впечатление написаното от Асен-фед е единствената частна централна банка в света и хитрият ход със доларовия кредит,един вид да купиш света използваики ситуацията.Направих вразка сас следният материал ,които гледох наскоро.Филмчето е на английски и испански и е за хора които искат да погледнат на нещата от друг ъгъл.Това е 4–та част гледаите поредицата и продалжавайте с интересните теми. javascript:emoticon('*write*')

Re: Пилетата се броели наесен ....
17-10-2009 - 08:58:33
Силен долар нема да има, тва са бабини деветини, при всичкото ми уважение към Асен и други съмишленици, няма никога да видим повече нива даже близо до 1.20 към еврото писах го доста отдавана в този форум:
[forum.imoti.net]
Фундамент може и да има за силен долар, но сега доверието има по-голямо значение от фунадмента, забравете класическите теории, те сега не работят така смазано като през последните десетилетия. Сега доверието управлява процесите в най-голяма степен, а американците си пропикаха шанса сами. Нека да са си най-голямата икономика, но света се мени динамично, а те не и лично аз мисля че малко им пречи самочувствието което са натрупали когато им беше позволено да кормуват. Сега за съжаление полека лека ще трябва да свикват с ролята на пътници и да отстъпят кормуването на други дето карат по-добре от тях в момента.

_________________
Re: Пилетата се броели наесен ....
17-10-2009 - 10:21:50
avatar
Интересен е доклада за развитието на света към 2025-та година и идващите геополитически промени с него. Там интересите на САЩ са сериозно застрашени от тези на Индия. Китай, Бразилия и Русия.
Не по-малко са интересни и прогнозите на Джералд Селенте за втората американска Революция, една от причините за която ще е и рязката обезценка на долара с повече от 90%.
В настоящ момент си текат и процеси за отвързване на петрола от долара, което допълнително ще охлаби позициите му.
Доларът вече не е и няма да е. това което си бе близо век. winking smiley
Re: Пилетата се броели наесен ....
17-10-2009 - 16:14:53
avatar

Валсодар,това ли имаш впредвид?


[www.independent.co.uk]

Конспирацията срещу долара
Статия в Independent възроди спекулациите за края на хегемонията на щатската валута

От Маргарита Насева
всички статии от този автор

И
Фотограф: Shutterstock

Още по темата

Господи, избави ни от долара, но не сега

Развиващите се икономики настояват за нова глобална резервна валута. Въпросът е какво да правят със запасите си от старата
"Имаше само една засечка и това беше параграф 22 - според него онзи, който при действителна и непосредствена опасност е загрижен за собствената си сигурност, има напълно здрав разум."

Невъзможната дилема пред Ор от романа на Джоузеф Хелър "Параграф 22" вече близо десетилетие периодично възниква и пред глобалната икономика - възможно ли е тя да се избави от хегемонията на долара и от рисковете, свързани с неговата стабилност, без това да доведе до колапса му и този на американската икономика.

Поредната й интерпретация бе разкрита от британския вестник Independent. Дългогодишният кореспондент на вестника в Близкия изток Робърт Фиск публикува във вторник статията "Смъртта на долара", в която разкрива глобална конспирация за изваждането на американската валута от търговията с петрол. Пазарите остро реагираха - доларът задълбочи спада си спрямо еврото, а златото достигна невиждани стойности.

Като се позовава на анонимни представители на държавите от Персийския залив и китайски банкови служители, Робърт Фиск твърди, че арабските страни планират тайни разговори с Русия, Китай, Япония и Франция, "за да се сложи край на използването на долара в търговията с петрол и той да бъде сменен с кошница от валути, включваща японска йена, китайски юан, евро, злато и една нова, единна валута, която се планира от страните, членки на Съвета за сътрудничество в Персийския залив".

Без да дава много подробности, статията твърди, че са водени тайни разговори между финансови министри и гуверньори на централни банки от Русия, Китай, Япония и Бразилия. Международната конспирация за сбогуване с долара трябвало да се осъществи до 2018 г.

Повечето държави, споменати в статията, отрекоха информацията на Independent. Гуверньорът на централната банка на Саудитска Арабия Мухамад ал Джасер и заместник-министърът на финансите на Русия Дмитрий Панкин категорично отхърлиха твърдението техните страни да са участвали в подобни разговори. Това са двата най-големи износителя на петрол в света.

Ако описаният в британския вестник конспиративен план хипотетично се материализира, това може да окаже много по-силно влияние върху фондовия и валутния, отколкото върху петролния пазар, тъй като ще позволи на износителите на нефт лесно да диверсифицират валутните си резерви и ще избави вносителите от необходимостта да купуват долари, но едва ли ще доведе до революционна промяна на петролния пазар, коментира Reuters.

От политическа гледна точка планът изглежда нелогичен, защото ще противопостави политически и икономически съюзници. От икономическа гледна точка той едва ли би успял, ако не бъде осъществен в духа на Бретън Уудс, когато се договори широко съгласие и сътрудничество за премахване на златния стандарт.

Примерите на Ирак и Иран

Практиката показва, че едва ли ще е невъзможно да се прекъсне връзката между долара и петрола. Вече има пионер в тази насока. През декември 2007 г. Иран обяви, че ще се е разделил с доларите в търговията с петрол и вече продава своята суровина в евро и в други валути.

Същото нещо пръв се опита да направи Ирак. През 2000 г. Багдад получи разрешение от комитета по санкциите към Съвета за сигурност на ООН да изнася своя петрол в евро вместо в долари.

Някои анализатори не изключват възможността именно това решение да е допринесло за последвалата война срещу Ирак и свалянето от власт на Саддам Хюсеин. А в наши дни антидоларовата амбиция на Иран би могла да е една от причите да се шуми около ядрената програма на страната.

Преди няколко години венецуелският президент Уго Чавес също се амбицира и обяви, че и ръководената от него държава обмисля да поиска евро вместо долари за петрола си, следвайки примера на Иран.

В началото на седмицата иранският министър на финансите Хосейни призна, че някои държави действително приемат тази идея, но изрази пред Reuters мнение, че преминаването от долара към друга валута в търговията с петрол ще изисква широко споразумение.

Всъщност въпросът за паричната единица, в която да се търгува петролът, е част от по-големия въпрос за световната резервна валута.

Идеята за намирането на наследник на долара съвсем не е нова

Още големият икономист Джон Мейнард Кейнс е обмислял вариант за смяна. И до днес се случва от време на време идеята да излезе на дневен ред, само и само икономистите да докажат нейната несъстоятелност и за пореден път да се врекат във вярност на американската валута.
За последно бе повдигната през март 2009 г. от гуверньора на централната банка на Китай. Винаги е притеснително, когато Пекин заговори за възможността да се раздели със своите долари. Резервите на страната възлизат на близо 2 трилиона долара, от които се предполага, че 65% са доларови активи. Това прави Китай държавата с най-големи доларови резерви в света.

По данни на Международната агенция за енергията (МАЕ) всеки ден в света се произвеждат над 86 млн. барела (1 барел = 158.9 литра) дневно. Ако две трети от това количество постъпват в каналите на международната търговия, или 60 млн. барела, означава, че купувачите "изливат" всеки ден по 4.2 млрд. долара, за да си осигуряват необходимия петрол, изчислява списание Foreign Policy. Сумата е нищожна в сравнение с доларовите резерви на Китай. С други думи, ако азиатската страна намали резервите си в щатска валута само с 0.5%, това ще окаже много по-голямо влияние върху стойността на долара, отколкото ако купувачите на петрол внезапно преминат към друго разплащателно средство, твърди Foreign Policy.

Конспиративният план, за който писа Independent, както и други подобни идеи за нова резервна валута засега не представляват сериозна заплаха за статуквото. Но те показват, че хегемонията на долара все по-често се поставя под въпрос и се мисли за промяна. Ако това се случи, сигурно няма да стане внезапно, нито чрез конспирация, а ще се осъществява бавно и постепенно, както британската лира се е разделила със статута си на резервна валута преди Голямата депресия.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход