Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Пилетата се броели наесен ....

Публикувано от Ivel 
Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 08:20:58
Предлагам тази площадка за размисъл и анализи, да сверим що ли часовниците. Повече от година дъвчем няколко идеологии, по мое скромно мнение нищо не става така както някои от нас предричаха. Визирам няколко аспекта, които за мен лично са най-интересни.

а/ Падането на цените на имотите - интересувам се, като потенциален купувач, така да се каже къде е обещаната еФтиника да ударим кьоравото. Нещо не става, за сега има малка козметична корекция ама аз със присъщата си душевна доверчивост все си чакам на Асен и Куку цените. За сега само на кукуво лято. Не разбирам, аз ли съм нетърпелив или нещо не става така, както е трябвало да стане. В Латвия стана а тук не, защо. Кой е виновен и какво да правим нататък...

б/ Защо долара не се укрепва, нали трябваше еврото и фунта да са най-убитите валути за следващите няколко години. Няма да цитирам кой го е казал ще се сети сам. Въпреки това интересно е да споделите защо не стана така.

в/ Цените на златото и среброто - нали бяха надценени и трябваше да връщат назад а тя какава стана. Китайците ли пак я оплескаха с тоя балон. То не е далече от ума че при рухващ долар трябва да се хващат за нещо по здраво. Мамка им :]

г/ Банките - защо не фалират най-после. колко може да чакаме в края на краищата. Плащат си като попове по 9.75% лихва в Евро и продължават да се усмихват и стоят там където са си стояли.

д/ Ипотекираните имоти - нещо не се ползуват с предричаната им популярност. Защо ?

Има и други неща ама за сега тези за мен са главните. Темата е открита предлагайте мнения ...

_________________



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-03 08:39 от Ivel.
Re: Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 08:51:45
Ivel Написал:
-------------------------------------------------------
> Предлагам тази площадка за размисъл и анализи, да
> сверим що ли часовниците. Повече от година дъвчем
> няколко идеологии, по мое скромно мнение нищо не
> става така както някои от нас предричаха. Визирам
> няколко аспекта, които за мен лично са
> най-интересни.
>
> а/ Падането на цените на имотите - интересувам се,
> като потенциален купувач, така да се каже къде е
> обещаната еФтиника да ударим кьоравото. Нещо не
> става, за сега има малка козметична корекция ама
> аз със присъщата си душевна доверчивост все си
> чакам на Асен и Куку цените. За сега само на
> кукуво лято. Не разбирам аз ли съм нетърпелив или
> нещо не става така, както е трябвало да стане. В
> Латвия стана а тук не, защо. Кой е виновен и какво
> да правим нататък...

МНОГО БЪРЗАШ. ТО ЦЕНИ МОЖЕ ДА СЕ СРИНАТ ЗА НЯКОЛКО МЕСЕЦА САМО ПРИ НЯКАКВО КАТАСТРОФИЧЕСКО СЪБИТИЕ, ПРИМЕРНО ОПАСНОСТ ОТ ВОЙНА, РАЗМИРИЦИ, ПРИРОДНИ КАТАКЛИЗМИ, ГОЛЯМА ПОЛИТИЧЕСКА НЕСТАБИЛНОСТ И ДРУГИ ФОРСМАЖОРНИ СЪБИТИЯ.

КАКВО ТЕ ПРИТЕСНЯВА СПАД С ОКОЛО 20% ЗА ГОДИНА? ВИЖ ОТ КОЛКО ВРЕМЕ СПАДАТ ЦЕНИТЕ В ЛАТВИЯ, А В БГ ПЛАТОТО БЕШЕ ТОЧНО ПРЕДИ ГОДИНА.


> б/ Защо долара не се укрепва нали трябваше еврото
> и фунта да са най-убитите валути за следващите
> няколко години. Няма да цитирам кой го е казал ще
> се сети сам. Въпреки това интересно е да споделите
> защо не стана така.

ДОЛАРЪТ ХАМЕРИКАНЦИТЕ СИ ГО ДЪРЖАТ СЛАБ, ЩОТО ИМ Е ИЗГОДНО ТАКА. НАПЕЧАТАХА МНОГО ХАРТИЕНИ ДОЛАРЧЕТА И КИТАЙЧЕТАТА ЩЕ ИМАТ ПОВЕЧЕ ХАРТИЙКИ ДА СИ ГИ СЪБИРАТ У ТРЕЗОРА /ЧЕ БИЛИ МНОГО ЦЕННИ/. ТО И КИТАЙЧЕТАТА СЕ УСЕТИХА ВЕЧЕ, ЧЕ ЩЕ ПОЛУЧАТ САМО ХАРТИЙКИ, ТА ЗАТОВА ИЗПИЩЯХА ЗА ПРОМЯНА НА СТАТУТА НА ДОЛАРА КАТО СВЕТОВНА ВАЛУТА, САМО ЧЕ СЕГА ИМ Е ВЪТРЕ И НЯМА НАКЪДЕ ДА СИ ИЗВЪРТЯТ МАЛКИТЕ ЗАДНИЧЕТА.

> в/ Цените на златото и среброто - нали бяха
> надценени и трябваше да връщат назад а тя какава
> стана. Китайците ли пак я оплескаха с тоя балон.
> То не е далече от ума че при рухващ долар трябва
> да се хващат за нещо по здраво. Мамка им

ТИА МЕТАЛИ НЕ МИ ХАРЕСВАТ, НИ НА ЦВЯТ НИ НА МИРИС, ВЪОБЩЕ НЕ МА КЕФАТ.
АМА ВСЕ СИ МИСЛЯ, ЧЕ МНОГО ФОНДОВЕ КАТО НЯМА КЪДЕ ДА СИ ТУРЯТ ПАРИТЕ НА ПЕЧАЛБА ПОЧВАТ ДА НАДУВАТ НЕКОЕ НОВО БАЛОНЧЕ....

> Има и други неща ама за сега тези за мен са
> главните. Темата е открита предлагайте мнения ...


БЕ ТО В СВЕТА ЩЕ Е ГОЛЯМА ВЪРТЕЛЕЖКА СЛЕДВАЩИТЕ НЯКОЛКО ГОДИНКИ ДОКАТО ПАРИЧКИТЕ НЕ СИ СМЕНЯТ СЕГАШНИТЕ СОБСТВЕНИЦИ.

ЗАТОВА АЗ МИСЛЯ ДА ИНВЕСТИРАМ В ЦЪРВУЛИ winking smiley
Re: Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 09:02:39
avatar
Така като гледам, явно не можеш да четеш между редовете на новините.

Колко според теб продължава една криза на имотният пазар?
Месец, два, шест - година?

Ще се наложи да си поосъвремениш познанията по въпроса - най-кратките кризи са в порядъка на 5 години, а по-продължителните гонят и 20.

И как тогава може да очакваш спада в цените на имотите да се изчерпи само в рамките на една година.
Където й да погледнеш, навсякъде се казва че имотният пазар е най-инертен в движението си от всички стокови пазари.
Една валута може да направи резки скокове за дни, селскостопанските култури скачат или спадат според реколтата за сезона, но имотите - не.

Това по въпросът за очакванията ти.
Явно, темата е изцяло провокативна, но въпреки това ще продължа.

Какви са очакванията за развитието на пазара в момента?

Миналата година по това време, спад нямаше да има, отричаше се дори и възможноста цените да се движат в посока различна от тази на горе!
Пролетта започна да се признава под сурдинка, че все пак спад има в рамките на 30%, но цяло лято си течеше играта "Ха това от долу дъното ли е?", за да клъвне някой баламурник с кеш.

Виж и печалбите на банките за м.Август - с около 80% спад от заделени допълнителни провизии по лоши кредити.
Да ти превеждам ли на общоселски език, кога банката е длъжна да задели провизии по даден кредит?
И какво се случва в последствие с имота послужил като гаранционно обезпечение по кредита?!

Мина точно една година, от как започна да се констатира спада в цените у нас!
Предстоят минимум още 4, преди пазарът ни да се стабилизира и то при условие, че имаме икономика съперничеща по жизненост с тези от Г-7.

Спада продължава.
Дъно преди края на 2011-та няма да има.

А ти ако искаш купувай сега!
И след година ела и се похвали, колко много си спечелил! :]
Re: Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 09:47:47
Добро утро,
по т.а

Според този сайт цените са надолу с -25%, Според конкурентите - 35%. Реално спада по квартали и паланки е между 30% и 50%. В Младост - където допреди година се искаше несркомната сума от 1200 за панелка, в момента при конкирентите има оферти за 550-650. Същото важи за Люлин Надежда, обеля и тн. В широкия център - зони Б4-около мола итн цените са между 700-900евро момента, при 1500-1600 само преди половин година!

по т. д
Ипотекираните имоти обявени за продажба за следващия месец са около 110 за София и се увеличават. При около 2000 сделки за месец това са около 5%.

ПП искрено ми се иска цените да не падат по-надолу, както и да не се увеличават имотите обявени от ЧСИ.
Re: Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 09:57:10
Ivel Написал:
-------------------------------------------------------
> Предлагам тази площадка за размисъл и анализи, да
> сверим що ли часовниците. Повече от година дъвчем
> няколко идеологии, по мое скромно мнение нищо не
> става така както някои от нас предричаха. Визирам
> няколко аспекта, които за мен лично са
> най-интересни.

>
> а/ Падането на цените на имотите - интересувам се,
> като потенциален купувач, така да се каже къде е
> обещаната еФтиника да ударим кьоравото. Нещо не
> става, за сега има малка козметична корекция ама
> аз със присъщата си душевна доверчивост все си
> чакам на Асен и Куку цените. За сега само на
> кукуво лято.
Не разбирам, аз ли съм нетърпелив или
> нещо не става така, както е трябвало да стане.
В
> Латвия стана а тук не, защо. Кой е виновен и какво
> да правим нататък...
>
> б/ Защо долара не се укрепва, нали трябваше еврото
> и фунта да са най-убитите валути за следващите
> няколко години. Няма да цитирам кой го е казал ще
> се сети сам. Въпреки това интересно е да споделите
> защо не стана така.
>
> в/ Цените на златото и среброто - нали бяха
> надценени и трябваше да връщат назад а тя какава
> стана. Китайците ли пак я оплескаха с тоя балон.
> То не е далече от ума че при рухващ долар трябва
> да се хващат за нещо по здраво. Мамка им
>
> г/ Банките - защо не фалират най-после. колко може
> да чакаме в края на краищата. Плащат си като
> попове по 9.75% лихва в Евро и продължават да се
> усмихват и стоят там където са си стояли.
>
> д/ Ипотекираните имоти - нещо не се ползуват с
> предричаната им популярност. Защо ?
>
> Има и други неща ама за сега тези за мен са
> главните. Темата е открита предлагайте мнения ...
>
> _________________

----------------------------------------

аспектите ти действ. са интересни , препращат към човек-омръзнало му да има само ум и решил да се вразуми , демек търсещ разум/логика
------
ето ти още една гледна точка - можеш да вземеш нещо от нея,можеш да я игнорираш.......каквото ти душа иска !

по т. А - падането на цените,както и повишаването е следствие очаквания , които се произвеждат
когато Произведоха очаквания за възход - цените паднаха
когато Произведоха очаквания за срив - ?????
за Пазар говорят две категории люде - заинтересовани и "олекотени" - позиционирай людете,които цитираш в т. А обективно !

по т. Б доларът е изчерпил технически ресурс за поевтиняване но има фундаментарни фактори за обратното !

по т. В - златото и среброто ще ще котират и през 3009 год в долари (каквото и да разбираш под това)

по т. Г - Защо да фалират банки - КОИ точно да фалират - в БГ могат да фалират само БГ банки а такива няма. в БГ дъщерните Банки са с капиталовата адекватност около ТРИ пъти над средната в Европа.

по т. Д - няма безплатна софра , не че не са популярни-просто ги НЯМА!
ипотекираните имоти ще послужат за преипотекиране , което НЯма да е на желаните от вас цени
-------------------------
до тук от теб , малко от мен:
колко години ще бъдеш жив,за да дойде чудото , пророкувано от тъпаците ?
има един тъпарон-който се брои за осведомен и независимо,че работи (той го твърди)
в банка - главата му е обтекаема и олекотена като на останалите оФце!
прави впечатление,че дори той започва да си задава въпроси: пр - защо няма бум на ипотекирани имоти ,той естествено не е стигнал до отговора,но поне се чуди *huh*

-----
реплика на текста в червено: напротив-всичко става както е ТРЯБВАЛО да стане !
(всичко е включено в цената)
и ако още не си узрял за смисъла на написаното - ето ти печеливша формула за успех:
при нужда от съвет - питай 100 произволно избрани българи за мнение и направи ОБРАТНОТО - шанс за успех - 95 %
----------------
ЗА ДА ЗНАЕШ - НЕ ТРЯБВА ДА СЛУШАШ подобните ти !
......................................................
ТАйната е в думата "Банка"- винаги се пише с главна буква - ако се сетиш защо - имаш шанс да стигнеш до твоите отговори на поставените въпроси , моите ги заеби
--------

НЕ Пилетата се броели наесен - ОФЦЕТЕ се броят наесен !

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 16:07:05
kopan Написал:
-------------------------------------------------------

> по т. д
> Ипотекираните имоти обявени за продажба за
> следващия месец са около 110 за София и се
> увеличават. При около 2000 сделки за месец това са
> около 5%.

Една приятелка адвокатка ми каза вчера, че за София според АВ за юли месец т.г. е имало 800 сделки. Някой знае ли броя на сделките за юли 2008 за да направим сравнение?

Ситуацията на пазара на НИ в БГ в момента ми прилича на "окопна война" като Първата Световна - гърмят се от окопите дълго време без някъкво сериозно предвижване на фронтовата линия. Нарича се и също "война на изтощение" - кой първи ще се изтощи и ще остане без провизии.

В тази светлина личната ми прогноза за цените на НИ е бавно движение надолу поне още една година, като не е изключено и да потънат още 15-20 % (от сегашните офертни цени) при песимистичен вариант в икономиката. Голям и бърз срив не виждам да има. Стабилна тенденция за покачване до няколко години - също.
Re: Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 18:00:00
Според [www.registryagency.bg] продажбите в София за април,май юни са близо 6000. За това написах 2000/мес. Предполагам че 2-ро и трето тримесечие няма да се различават много. За съжаление за третото тримесечие данни ще излязат сигурно чак ноември или декември.
Re: Пилетата се броели наесен ....
03-10-2009 - 19:26:24
avatar
Рашко каза да гледата новите договорни ипотеки, а не продажбите.От продажбите не можете му фанете края.Пък и зора по цел свет идва от липсата на достойни кредитополучатели.Банките приемат и обработват документи за кредити и после отказват.Като нашта селска бакалия са-Уважение секиму-вересия никуму!Пари назаем само вземаме! winking smiley
Та от там спекоха и продажбите-сиромаха като не може да си купи, по богатия не може да му продаде и да додаде и да купи по-убаво.Става така-кое се е не пърчило-не може да се окози.Прекъсва се веригата един вид и става Система халифакс-синджира си иде-козата я нема! eye popping smiley
До толко се е осиромашело, че не може и да се заборчева повече!

Не били паднали цените колко се очаквало- а с колко са паднали некой знае ли?КАто не се продава и купува как да се разбере?Малко само от размера на новите ипотечни кредити, доколкото ги има.Като сметнеш и самоучастието , дето вече е поне 40 %. Ами сделка над 40 000Е нема.Ровете, сметайте и че стигнете до тая сума.На мен не ми се занимава-имам си Рашко за тая работа.
Нещо не се връзва писаното лани със станалото-ами имаше избори бе, деца на Резервата!Колко беше лани буджетния излишък и колко е сега недостига?Колко и да се е крало от тези пари, голема част от тех стигнаха и до ората.Куонтити ийзинг, един вид.Пък и се удължи срока, след който банките могат да броят една вересия за лоша и да пратат бирника да секвестира.Пак отлагане, един вид-още 3 месеца само от тук.Музичка беше писала за една магария , дето я правят банките, че да крият и они положението.Ако е на кеф(като мойте сгодна женица-сутрин булка нагласена-цел ден къща засмена), че се радвам да драсне некой ред, она знае кво приказва.
Рашко каза нещо, дето не му го разбрах-покрай Божик Отричането щело да премине в Отчаяние.Ако се сещате кво значи, кажете.На него не му се обясняваше много.Он си е такъв покрай случната кампания, нема време да си вдигне горната глава от работа. winking smiley
Re: Пилетата се броели наесен ....
04-10-2009 - 00:17:35
avatar
За отчаяние е рано, ще го бъде след първите три месеца догодина, когато съвсем няма да има сделки. Ето както тук цените са паднали с 40% от декември до април (някой ако отрече, че тяхната графика поразително прилича на нашата....)



И още нещо да не забравяте - за постигане обратно на съшите цени:
- спад сега от 25% изисква след това ръст от 33%
- спад сега от 35% изисква след това ръст от 54%
- спад сега от 50% изисква след това ръст от 100%

Т.е. ако цените паднат с още 20%, след това при да речем нормален ръст 7% годишно ще трябват 10 години, за да се върнат предишните измислени цени.

А ако паднат с още 40% както е вероятно да се случи, ще трябва 333% ръст за възстановяване, т.е. старите цени за точно тези "апартаменти" (Люлин, Надежда, Младост и т.н.) ще ги има в някоя паралелна вселена.
Re: Пилетата се броели наесен ....
04-10-2009 - 03:08:00
пейшънс honey.
179 юро на квадрат топ локейшън
*beer* *beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход