Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?

Публикувано от opalaopa 
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 11:10:42
ivorad Написал:
> Междувпрочем - щом си купувал студио в началото на 90-те, едва ли си дал повече от 30 000 евро. ...
Браво, Ivorad, почти в десятката уцели, бяха 230 000 FRF =35 000 EUR smiling smiley

> Т.е. - твоят случай, ,от гледна точка на въпросното пожелателно правило, е близък до идеалния.

Да, при това в продължение на 9 години си намалявах данъците (не помня с колко).

> ... подобна възвръщаемост е трудно предположима! ...

Не е точно така, и при 231000/850 = 272 съм доволен, защото тук винаги има разни фискални (данъчни) стимули. Сега има един нов закон [www.scellier.org] - при инвестиция в социални жилища (семейство с 1 дете с доход до 78 700 евро...) и наем ограничен на 17 евро/м2 (около Париж), и държавата ти връща обратно голяма част от инвестицията:

Примери:
1) инвестиция 100 000 евро => връщат ти 37 000 евро (9 години * 2778 + 6 * 2000);
2) инвестиция 200 000 евро => връщат ти 74 000 евро (9 години * 5556 + 6 * 4000);
3) инвестиция 300 000 евро => връщат ти 111 000 евро (9 години * 8333 + 6 * 6000);
и за да не се сърдиш, ти облагат с данък само 70% от наемите.
Та въпросът не е само "Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?"
а и "Какви закони трябва да се приемат, за да се стабилизира пазарът?"
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 11:21:49
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Та въпросът не е само "Какви цени трябва да
> достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?"
> а и "Какви закони трябва да се приемат, за да се
> стабилизира пазарът?"
.................................................................................

Барбароне, прав си, но тази правота важи за държави и общества, които са достатъчно богати и добре уредени, за да си позволят лукса да бъдат и социални....
Приведения от теб френски пример демонстрира нагледно как една богата и загрижена за обществото си умна държавна машина намира инструменти за да крепи благодатното за сферата на строителството и търговията с НИ съотношение "100". Без тази намеса френските инвеститори биха се оказали в ситуация близка да тази на българските, което би породило рязък спад в инвестициите и срив в цялата верига .
Проблемът е, че Франция може да си го позволи, а ние - не. Дори да имахме желанието и капацитета да го направим. Просто сме бедни, ще трябва да се задоволим с нормите на дивия капитализъм, засега winking smiley
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 17:25:30
Цените за топлокациите ще достигнат 15000евра за кв.м през следващата година..Купувайте сега!!!
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 21:46:31
goro Написал:
-------------------------------------------------------

> Наистина няма нужда да спорим за цените на
> имотите... Има съотношения стари като света.
> Винаги, когато се нарушат драстично следва
> корекция или цивилизацията отива на майната
> си...
>


goro, абе мислех точно теб да те питам като професионален брокер, dragula, optimistko, turboto, kamelia, dicho, prodavach също ми е интересно какви мислят по въпроса - според теб средно на колко месечни наема трябва да се равнява цената на едно жилище?

Разбирам, че има изключения, уникални имоти и пр. Има си обаче и някъква средна норма. А и колкото е по-скъпо жилището, толкова по-висок е и наема, така, че за мен няма съмнение, че зависимост има някъква. Каква е тя за България за да има нормален пазар според всеки от вас?

Според мен 100 наема както доста хора пишат тук е малко. Писал съм си мнението по въпроса, няма да го повтарям, защото поста ми е въпрос, интересуват ме мненията на брокерите в БГ, а още повече на goro.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
30-09-2009 - 00:27:54
BulCan,
Незнам, колко моето мнение е меродавна, аз доста се ровя в нещата а това също изкривява.
За връзката наем-цена за България не бих могъл да ти кажа - нямам данни. Но доходи на семейство - цена почти не е излизала извън границите 3-5 годишни семейни дохода. Това и в Гърция и в България, ако махнем кризите 97 и сега.

За връзката наем цена впечатленията за България са ми само от студентските години и малко след това.
Наем-цена в Гърция го следя от 1990, въпреки че се установих по-късно. Почти до 2000 година отношението за Солун беше 100 -120 наема. След 2000 година започна едно рязко нарастване на цените на имотите - в момента е 200 наема цена... Но.... Спада на продажбите е драстичен! Не ми се търси статистиката, но са на почти 1/2 от тези през 2004-5.
За десетина година жилищата поскъпнаха повече от двойно (ако не се лъжа офицално 132%). Моя наем с около 22%, като имаш предвид че в момента в който наех жилището беше малко скъпичко.
Трябва да отчиташ и демографския фактор - населението на гърция след разпада на соц системата се увеличи с около милион. Независимо от това, според статистиката, ако 2000г. е имало 1,5 жилища на семейство в момента са 2. Незнам дали отчитат незаконните.
И едно нещо трябва да уточним ако говорим за средни съотношения.
Говорим за средно семайство със средни доходи.
Съответно говорим за средно жилище в среден квартал, на средна възраст, средно поддържано или реновирано....
За мен нормалното е това което съм написал 100-120 наема.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
30-09-2009 - 00:59:30
goro Написал:
-------------------------------------------------------

> Говорим за средно семайство със средни доходи.
> Съответно говорим за средно жилище в среден
> квартал, на средна възраст, средно поддържано или
> реновирано....
> За мен нормалното е това което съм написал 100-120
> наема.


goro, мерси много! Това беше повече от изчерпателен отговор. Не съм свързан с Гърция по никакъв начин (освен, че съм ходил 7-8 пъти по работа в Атина), но за мен е важна индикация за какво би била България след време ако нещата тръгнат напред, въведе се еврото, влезе се в Шенгенската зона и пр. Няма какво да се сравняваме с Франция и Германия, Гърция е много точен еталон за "оправяне", ако има такова, разбира се, като се има предвид географско положение, народо-психология, нрави и пр.

Би ми било интересно мнението и на нашенските брокери на НИ, съотношението наем-цена е много важен параметър според мен, интересни ми е какво мислят те по въпроса, отговори от типа "това няма значение", аз лично бих счел за несериозни. Освен това си е и тема за размисъл на продавачи, купувачи, наемодатели и наематели (бил съм всичко от гореизброените и затова си мисля, че бих могъл да погледна от "всяка камбанария"winking smiley.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-30 01:09 от BulCan.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
30-09-2009 - 01:12:51
turbozol Написал:
-------------------------------------------------------
> Цените за топлокациите ще достигнат 15000евра за
> кв.м през следващата година..Купувайте сега!!!

За топлокациите да, такива цени си има и сега, но в БГ просто няма топлокации. Поне на мен не са ми известни още, ако знаеш такива, светни ме и обясни защо от 5 континента хората се избиват за тези локации.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
30-09-2009 - 09:53:33
Брокерите тук го удариха на цинизми smiling smiley
Просто друго не им остана smiling smiley
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
30-09-2009 - 09:54:36
Горо, тя цивилизацията вече е отишла на майната си.
100-120 наема определено е изгодно да дадеш за покупка. Обаче, като имаме предвид, че цивилизацията е отишла на майната си е трудно да намериш такова предложение, освен ако не се окаже, че грешно е сметнат потенциалния наем . горе-долу от времето на отиване на цивилизацията на майната си "умен" и "глупав" са заменени с "печеливш" и "губещ". Обидното "глупак" се измества със "загубеняк" (на английски звучи по-точно).
Ако върнете лентата назад ще видите, че най-големи печалби от НИ у нас са направили тъпите хора. Най-умните са мислили пет години да купят или не и сега се утешават, че не са загубили. Кой през 2004г. е предполагал, че не е изгодно да продаде жилището си за 400 евро на кв.м.? Предимно тъпанарите, които са смятали, че цените ще растат, въпреки, че сметките показват, че няма кой да купува, защото доходите са ниски.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-30 10:12 от 4ovek.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
30-09-2009 - 12:37:43
Човек,
За цивилизацията и аз имам съмнения, но поне в старите демокрации за сега се държи. Ще поживеем, ще видим.
Още от преди 2000г. съветвах приятели да купуват, че ако продължава (за тогава говоря) с тези темпове да се развива пазара цените ще ФРЪКНАТ до небесата.
От края на 2006 им казвах да продават - май никой не ме послуша.
От миналата година ме слушат - поне хората занимаващи се с предприемачество. А и как не. Земи дето 08 беше трудно да ги спазариш на под 15000 сега са под 10000 и ... (това за имоти за промишлено застрояване).
При жилищата вярно, не е точно така - спада е само в рамките на 5-10%. Правителството обаче замрази търговете за неплатежоспособност до 200000е до нова година. Да видим после какво ще стане - пък аз даже си мисля че камбаните ще забият още декември - сериозни плащания от бюджета - намалени приходи от данъци и т.н.

За "умен" и "глупав" и "печеливш" и "губещ" не се наемам да споря - защото това касае до голяма степен ценностната система на индивида. В житейската си философия деля хората предимно на етични (морални) и неетични(неморални). Та съм и чел и виждал как "печеливш"ия се превръща в "губещ", когато печалбата му произлиза в нарушение на етичните норми (забележи - говоря за етика, не за законност, че законите може да обслужват определени интереси, т.е. може да е законно, но е неетично). Всъщност, погазването на етичните норми е като строителството върху фалшиви основи - рано или късно всичко се сгромолясва. Не е възможно да има общество без етични норми - човека по природа е социален.

Всъщнос, ако не се лъжа Дракър беше въвел термина "рицари-разбойници" за стопански субекти които се свръхвъзползват от ситуации и явления, които им позволяват да реализира печалби в много проценти над допустимото. Според него, изследвал е явлението човека, накрая "рицарите-разбойници" задължително плащат сметката!

Аз пък си припомням разни поговорки и наши и тукашни - 9 поколения трябвало да минат поне да се измие името ти... Откъдедето дошло, там отишло...

На времето старите еврейски търговци събираха изрезки от вестници за всеки икономически субект. Сега пък има БД. Нищо не се забравя!

Доволен съм, въпреки че съм залитал на млади години, че имах КЪСМЕТА, да не залетя много сериозно. И най важното - имам здрав сън и не лицемеря пред децата си, нито ми се налага и се надявам и да не ми се наложи да им дължа неприятно обяснение... ако можеш да разбереш за какво говоря!

Стига толкова, че заприличах на свещеник, а даже не съм и религиозен!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход