Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?

Публикувано от opalaopa 
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 00:34:42
Барбароне,не мисля че семейство в БГ може да оцелее с 800лв на месец.Още повече с дете,камо ли две.Така че,ако банката отпусне кредит с 400лв месечна вноска,при доход от 1200лв семеен доход,то това ще е от лакомия и нездрав интерес.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 00:35:50
Scyther Написал:
> - Колко му беше наема през 2001 година? 400 евро/месец
> - Коя година и кой месец го продаде? 6.2008

И преди месец взех друг 70 м2 за 231000 (заем на 100%), вече с наемател за 850 евро/месец.
Така че формулата "цена на НИ = цена на наем х 100" е невалидна тук smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-29 01:12 от barbaron.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 00:38:01
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Scyther Написал:
> > - Колко му беше наема през 2001 година? 400
> евро/месец
> > - Коя година и кой месец го продаде? 6.2008
>
> И преди месец взех друг 75 м2 за 231000 (заем на
> 100%), вече с наемател за 850 евро/месец.
> Така че формулата "цена на НИ = цена на наем х
> 100" е невалидна тук


И последен въпрос. Колко му беше пазарната цена през 2001-ва?
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 00:48:50
kolino Написал:
> Барбароне,не мисля че семейство в БГ може да
> оцелее с 800лв на месец.Още повече с дете,камо ли
> две.Така че,ако банката отпусне кредит с 400лв
> месечна вноска,при доход от 1200лв семеен доход,то
> това ще е от лакомия и нездрав интерес.

Знам, страшно е! Но ако бях на 25 години, бих го направил:
Двама души 5-6 години без море и ски, зимата - с дебели пуловери;
дажба на ден за двама: 1 литър мляко, масло, сирене, домати, мед, конфитюр, хляб, 400 грама месо, ...
ще ми стигнат 800 лв, даже и за книги ще останат, а след 5 години заплатата ми ще е с поне с 30% по-висока smiling smiley
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 01:06:50
Scyther Написал:
> - Колко му беше наема през 2001 година? 400 евро/месец
> - Коя година и кой месец го продаде? 6.2008
> И последен въпрос. Колко му беше пазарната цена през 2001-ва?
Не знам, но по таблицата от http://forum.imoti.net/read.php?6,216199,page=1 :
и по тройното правило:
2008: 103000 - 2930 евро/м2
2001: Х - 1520 евро/м2
Колко му беше пазарната цена през 2001-ва? Х = 1520 / 2930 * 103000 = 53433 евро smiling smiley
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 01:49:17
Значи имотът ти е бил приблизително
133 наема през 2001-ва,
и
206 наема през 2008-ма.

Дали имаме балон, всеки сам да си смята.
Лека, и благодаря за корекцията на онази тема, която се разбра като обидна за една гилдия!
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 09:16:34
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Знам, страшно е! Но ако бях на 25 години, бих го
> направил:
> Двама души 5-6 години без море и ски, зимата - с
> дебели пуловери;
> дажба на ден за двама: 1 литър мляко, масло,
> сирене, домати, мед, конфитюр, хляб, 400 грама
> месо, ...
> ще ми стигнат 800 лв, даже и за книги ще останат,
> а след 5 години заплатата ми ще е с поне с 30%
> по-висока

Барбароне,
Не само, че няма да ти стигнат за книги (400Е), ами и уши от глад ще опъваш. Пък ако си и с малко дете или се случи нещо непредвидено ще тичаш до мама и тати (на 25 години де).
А иначе с покупка на имот струващ 200+ наема в 99% от случаите си е набутване.
Правилото за 100те наема не е изведено от нищото или от числото 100, че е кръгло.
Означава, приблизително, че ни ми се смята сега, 12% възвращаемост на вложения капитал.
Общо взето, прието е една инвестиция да я погасиш за около 7-8 години максимум. Да не ти говоря, че във времена като днешните и на основа човешката лакомия, хора с пари или управляващи много пари въобще не сядат да разговарят с тебе, ако им кажеш, че инвестицията ще се върне след повече от 3 години.
Инвестиции, които се изплащат повече от 7-8 години и в миналото и днес винаги са били приоритет или по-скоро задължение на държавата и различни обществени или държавни организации. И причината е повече от проста. Човешкия живот е твърде кратък, твърде несигурен, а бъдещото непредвидимо за да можеш да си позволиш рискове с хоризонт по далечен от 7-8 години. Само един пример ще ти дам. Завършилите образованието си в соц лагера 85-6 година примерно - доходите им след 5 години не само че не скочиха с 30% ами и паднаха! Не са скочили с 30% и доходите на завършилите образованието си преди 5 години във франция - някои са даже безработни!
Всъщност, лакомията, криворазбраната свобода и пазар, доведоха до там, че можеш да пътуваш в самолет за 50е а, човека на седалката до тебе, за същия маршрут да е платил 500, само защото е починал негов близък, разболял се е, или по някаква причина му се е наложило да купи билета си в последния момент. Иначе и двамата ползвате абсолютно еднакъв продукт!!! Навремето, поне американското законодателство забраняваше подобни практики, днес който може и където може ще те надупи.

Около 8 години са 100те наема. Нека да ги направим 10, нека 12, че сме в криза. От там нататък е безумие.


Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 09:37:15
goro Написал:
> Около 8 години са 100те наема. Нека да ги направим 10, нека 12, че сме в криза. От там нататък е безумие.

Много важни са: инфлацията, лихвите, БВП. Моят съвет за 25-годишните е при инфлация 2%, лихви 5%, фискални стимули за закупуване на първо жилище от млади семейства и БВП над средния за Европа (както се закани Дянков по "Хоризонт" в "Неделя 150" smiling smiley

Животът ме е научил, че при различни параметри на наблюдение белия цвят може да ти изглежда бял,син,зелен,жълт,оранжев,червен,черен...

Така е и с цените на имотите smiling smiley



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2009-09-29 10:37 от barbaron.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 10:34:07
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Стига с тази формула, валидна някога, някъде, за
> няколко месеца!
> Ето един типичен, конкретен (моя и на хиляди други
> тук) случай:
> Имах студио от 27 м2, давах го 17 години под наем,
> последните месеци - 500 евро/месец чисто. Продадох
> го за 103 000, чисто за мен 95 000. Купи го за
> първо собствено жилище 25-годишен, с минимална
> заплата от 1000 евро/месец.
.....................................................................


Барбароне, не ме бъркай с талибански проповядващите въпросната "формула" като единствен критерий за цената на НИ. По-горе съм обяснил становището си - за мен няма никакво съмнение, че фундаменталния критерий, определящ тази цена са ДОХОДИТЕ и произтичащата от тях възможност за обслужване на ипотечен заем.
Сметките с наемите са ориентир за инвестиционната мощност на вложенията в НИ, а не пряк фактор за цената им.
Междувпрочем - щом си купувал студио в началото на 90-те, едва ли си дал повече от 30 000 евро. И няма начин да не си покрил инвестицията си от наеми в първите десетина години. Т.е. - твоят случай, ,от гледна точка на въпросното пожелателно правило, е близък до идеалния.
Разбира се - днес, когато имотният балон се спука и на Запад - подобна възвръщаемост е трудно предположима! Ето защо последователните напъни на някои съфорумци да прилагат тази сметка като "закон на законите в ценообразуването на НИ" са доста смеховати winking smiley
Това е.
Re: Какви цени трябва да достигнат имотите, за да се стабилизира пазарът?
29-09-2009 - 10:46:14
barbaron Написал:
-------------------------------------------------------
> Много важни са: инфлацията, лихвите, БВП. Моят
> съвет за 25-годишните е при инфлация 2%, лихви 5%,
> фискални стимули за закупуване на първо жилище от
> млади семейства и БВП над средния за Европа
> (както се закани Дянков по "Хоризонт" в "Неделя
> 150"
А при дефлация, лихви от 10% и БВП 1/8 от средния Европа, какъв ще е твоя съвет към 25-годишните?

> Животът ме е научил, че при различни параметри на
> наблюдение белия цвят може да ти изглежда
> бял,син,зелен,жълт,оранжев,червен,черен...
Тук си съвсем прав

> Така е и с цените на имотите, няма смисъл да
> спорим
Надявам се с твоя имот да влизаш в 1-я% изключения по отношение цените на имотите. Не казвам, че ги няма - напротив, твърде дълго съм на този пазар за да твърдя подобно нещо.
Много са факторите. Възможно е примерно и като човек от "банките" да имаш информация за бъдещо обезценяване на еврото и това също да мотивира покупка.

Но ...
Наистина няма нужда да спорим за цените на имотите... Има съотношения стари като света. Винаги, когато се нарушат драстично следва корекция или цивилизацията отива на майната си...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход