Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?

Публикувано от opalaopa 
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
09-09-2009 - 21:20:16
Асене, последните ти три поста казват много! Точно това имах предвид като те ръчнах вчера за макроанализите. Дружко си е, когато се обясни причинно-следствената връзка. Благодаря!
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
09-09-2009 - 21:33:03
Ами аз чувам оттук оттам, че пазарът на земеделска земя ВЕЧЕ доста се е сринал що се отнася до маломерни и средни парцели - просто няма търсене .
Фондчетата ще се опитат да устискат още 2-3 години докато субсидиите в БГ се изравнят с тези в ЕС и стане ако не печелившо то поне "прилично за изхранване " да си земеделец. Ще чакат и падането на забраната да се продава земеделска земя на чужденци - може някой западняк да се излъже да прави ферма в БГ.
Иначе за цените и печалбите на село си напълно прав - с малка корекция .Има райони където са си на чиста загуба с по 5-10 лв на декър и от пшеницата и от слънчогледа.
бгрейт - без коментар ... smoking smiley
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
09-09-2009 - 22:12:51
Имам вътрешното чувство, че предстои най-ожесточената война на човечеството - ВАЛУТНАТА. Най-големи загуби ще претърпи йената, но ще оцелее, заедно с еврото и долара. След като тези три валути си поделят световните зони, че се появят и новите граници между трите световни села. Всички останали валути просто няма да ги има!
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
09-09-2009 - 22:35:01
парадокси да търсиш на българската стокова/фондова борса...
- обявяват начало на техническа рецесия в БГ -> Софикс отскача с 30% от дъното...
- обявяват критична за земеделието година -> Елана фонд за Зем земя става акция на седмицата...
- обявяват 494млн лева дивиденти за годината (което на практика при БГ компании с 90% мажоритарно участие си означава тотално ограбване на компаниите от страна на мажоритаря) - БГ "инвеститорите" се одървят от кеф...
- ... да не говорим за практически фалирали дружества, все още търгуващи се успешно на БГ комедийната борса...

изобщо няма смисъл да се коментира какво става там и какви комедии се разиграват.

колкото до зем земя - да, тя вече си е паднала здраво, а има още доста да се срива.

какво означава АДСИЦ за зем земя по света? - това е АД с инвестиционна цел което набира/закупува подходяща за определена инвестиционна цел земя, обработва и подготвя тази земя за изпълнение на тази инв. цел и реализира печалби. поради големите фин ресурси тези дружества би следвало да са най-печаливши, с най- добра техника и най-ниски средни разходи с оглед на големия мащаб на производство.

какво означава АДСИЦ за зем земя в БГ - дружество което колекционира парцели, окрупнява, който трябва придобива тези от тях които са "сочни" а каквото остане се рендва. (ако сте гледали някога разбивка на някой АДСИЦ ще ви направи впечатление че земята е главно 4-5 категория в не особено подходящи части на страната). рентата се обявява като печалба от дейността на дружеството, а балъците в БГ или т.нар. "инвеститори" надуват акциите на това "колекционерско" дружество...

50 лв за декар ли? ще има места в БГ където и 5лв на дка ще е много. за добруджа дивал ще каже, аз говоря за южна БГ.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
09-09-2009 - 23:42:45
Значи да се броя за късметлия продал земя в северозападна България за 200 лева на декар. *ok*
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 09:30:41
Искам да попитам повече знаещите тук, като как си представят, че евентуално падане на борда би направило по конкурентна българската икономика?
Въпросите ми са прости:
Ще се съгласи ли българския стругар, дето и сега получава 5-6 пъти по-малко от немския си събрат да работи за 10 пъти по-малко?
Същия въпрос задавам за селянина, за мазача, за портиера, за чистача, учителя, доктора?
Аз казвам, че няма да се съгласи!, освен ако не застанете с калашников зад гърба му. Във всички останали случай най-малкото, което ще направи е да тегли една майна на управляващите и да поеме по широкия свят. Даже манговците берачи на маслини не се хващат за по-малко от 10е на работа в Бг, защото знаят, че на маслините ще вземат 20.
Но това е най-малкото. Съществува една много по-голяма опастност за правителство, което би си позволило пипане на борда. Вместо просто да падне от власт, съществува опасността да паднат главите на титулярите му. Всъщност, това е и причината, поради която правителствата досега не смееха да пипат борда - всякакви други комбинации било с дълга, било с друго - да. Но си даваха ясна сметка какво би станало, ако пипнат борда.
Българския валутен борд беше въведен не поради настояването на МВФ - това е само външната причина. Борда беше въведен, защото народа тотално престана да вярва на бг правителството и способностите му да води парична политика. Даже забраната за разплащането във валута и подписването на договори във вълута, преди борда не доведоха до никъкъв резултат. Нещо повече. Този народ дотолкова се обигра във валутната търговия, че му трябваха 2-3 месеца само след поскъпването на еврото спрямо долара за да премине на еврови позиции (ако си спомняте долара и в по малка степен немската марка, бяха основните валути в бг)
Последния фактор на който се дължи неконкурентността на българската икономика е цената на труда - най-ниска в Европа - по-ниска и от тази в Албания. Просто няма накъде повече да бъде ограбен.
Евентуално падане на борда ще доведе страната до анархия - тази за която предупреждава Асен. Само спасяването на икономиката и излизане от кризата в рамките на борда е възможност.
Може би е жалко, че българските правителства нямат възможност да ползват по солидни инструменти на паричната политика и в много отношения ръцете им са вързани.
Но аз пак да попитам привържениците на освобождаване на курса на лева:
Ако преди 10 години нямахме кадровия и почтения капацитет да провеждаме самостоятелна парична политика - сега имаме ли го? Да не би да са Дянков, Борисов и Искров или пък vivic от форума?

Всъщност, проблема на страната не е борда. Проблема е мошеничеството и разбойничеството и търпимостта към него. С една дума - проблема е етичен.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 09:39:15
avatar
Не знам защо, но си мисля, че настоящата криза в крайна сметка ще се окаже за добро.

Първо, оправдавайки се с нея, новото правителство ще успее да прокара доста непопулярни мерки, от които се страхуваха предшествениците му, за оздравяване на икономика и бюджет.

Административната тежест в момента надвишава 40%, а за работещи икономики е добре да не е над 20 - в тази връзка одобрявам съкращенията на Дянков в административният държавен апарат.

Второ, кризата ще урегулира пазара на труда, като ще даде шанс на най-кадърните да влязат в него, за сметка на кръшкачите и лентяите, до един мечтаещи си за заплата без да работят. ( В момента се завръщат гастарбайтерите ни от държави ударени по-рано от кризата и ще засилят конкуренцията на квалифицирана работна ръка на пазара)
Сдобивайки се с квалифициран персонал на поносима цена, бизнеса ще може да премине към едно по-високоефективно ниво на производство, което ще снижи цената на крайният продукт и ще го направи по-конкурентно способен на нашият и външният пазар.

Трето на ръка, кризата ще подобри начина на потребление, приучавайки потребителите да купуват това от което се нуждаят, а не това което им се рекламира от медиите. Скъпите импортни стоки ще отстъпят пред местните ( няма вече сини сирена, а родно саламурено moody smiley ) - тук имам и аз леки съмнения, но... времето ще си покаже.

И четвърто, най-важното - хората ще се научат, че преди да искат трябва да дадат - това според мен ще е най-важният урок от кризата, който предстои да бъде научен от всички нас. *book* winking smiley
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 09:45:55
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> ...... ( В момента се
> завръщат гастарбайтерите ни от държави ударени
> по-рано от кризата и ще засилят конкуренцията на
> квалифицирана работна ръка на пазара)
> ...............

Къде ги видя тези завръщащи се гастърбайтери? Щото аз виждам нови гастърбайтери идващи от България? Или вярваш на разни медийни манипулации в пресата от страна на управляващите, или на фантасмагориите на Камелия за кризата в развития свят?
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 09:54:49
avatar
Виждам ги всеки ден кацащи на Летище Аерогара София.
Работата ми ме среща с тях.
И на основа на впечатления от предишни години - поне двойно повече са. winking smiley spinning smiley sticking its tongue out
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 10:00:19
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> Виждам ги всеки ден кацащи на Летище Аерогара
> София.
> Работата ми ме среща с тях.
> И на основа на впечатления от предишни години -
> поне двойно повече са.


Ха...
Да не би да се връщат през летището и да заминават пеша?
На обратно самолетите да празни ли са?


По скоро са двойно повече, българите навили на масрафа си в странство, дето могат да си позволят да прескачат по-често до България.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход