Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?

Публикувано от opalaopa 
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 13:48:31
Не мога да си го представя.
Не вярвам, че това ще се случи.
БГ е член на ЕС, ако ще и на опашката му да е.
Все ще кретаме напред, а не назад.


пп. затова съм се кръстил оптимист.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-10 13:50 от optimistko.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 13:50:49
мдам затова идеите за борда са опасни държавата трябва да задлъжнява докато може да крепи борда и да не пречи на деливъриджа

това е по малката злина от двете...
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 13:52:17
Радвам се, че във форума се появиха отново интересни дискусии на мястото на безполезни джавкания. Виждам логика и в постовете, които смятат, че борда спъва развитието на БГ и в тези, които го защитават. Без да претендирам да съм икономически компетентен, просто поглеждам към северната ни съседка и какво виждам - държава, през която преди 15-18 години българите не смееха да преминат на път за западна Европа, без валутен борд, скоро леята се девалвира и заплатите в еврово изражение пак са по-високи от тези в България. Какво излиза? Щом румънците с девалвирала лея получават по-високи заплати приравнени в евро, значи не е толкова страшно да има отвързана валута. Гледам и чешката крона е девалвирана, ама заплатите и там са по-високи. Ще кажете, че те са по-дисциплинирани от нас и при тях може. Ами латвийците? Не са ли е те по-дисциплинирани от нас? Ама с валутен борд ги видяхме докъде стигнаха. По-рано Асен беше писал и аз се замислих - май няма държава задържала валутен борд повече от 3-4 години, която да е прокопсала.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 14:21:11
Хонгконг също е с валутен борд и доколкото ми е известно още се държат на повърхността smoking smiley
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 14:46:37
Ама май и все още произвеждат....
На "фирмените" ми маратонки не пише Маде ин Булгар.

Та истината май е нейде там, в производството.
Въпросът е какво следва, като тук го няма.

И изобщо тия сравнения с която и да е държава ми се струват супер неправилни.
Тук никой не знае каква е точно икономиката, какви точно пари се въртят, защото всичко е сиво.
Данъци и печалби крият всички.
Богатите много, бедните малко.

Безработицата в БГ не е толкова много, колкото се очакваше...
Рецесията в БГ не е дошла с тази сила, с която се очакваше...
Заплатите са намаляли с по-малко, отколкото се очакваше...
Цените на имотите не се срутиха есента, както се очакваше...

Никой, никога не е имал правилните очаквания, защото никой никога не е знаел или не е искал да знае какъм е размерът на сивата икономика и че всички сме в кюпа.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 14:56:45
Безработицата в БГ не е толкова много, колкото се очакваше...
Рецесията в БГ не е дошла с тази сила, с която се очакваше...
Заплатите са намаляли с по-малко, отколкото се очакваше...
Цените на имотите не се срутиха есента, както се очакваше...

Никой, никога не е имал правилните очаквания, защото никой никога не е знаел или не е искал да знае какъм е размерът на сивата икономика и че всички сме в кюпа.


Моля, моля! Да не се обиждаме!
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 15:02:15
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Ама май и все още произвеждат....
> На "фирмените" ми маратонки не пише Маде ин
> Булгар.
>
> Та истината май е нейде там, в производството.
> Въпросът е какво следва, като тук го няма.
>
> И изобщо тия сравнения с която и да е държава ми
> се струват супер неправилни.
> Тук никой не знае каква е точно икономиката, какви
> точно пари се въртят, защото всичко е сиво.
> Данъци и печалби крият всички.
> Богатите много, бедните малко.
>
> Безработицата в БГ не е толкова много, колкото се
> очакваше...
> Рецесията в БГ не е дошла с тази сила, с която се
> очакваше...
> Заплатите са намаляли с по-малко, отколкото се
> очакваше...
> Цените на имотите не се срутиха есента, както се
> очакваше...
>
> Никой, никога не е имал правилните очаквания,
> защото никой никога не е знаел или не е искал да
> знае какъм е размерът на сивата икономика и че
> всички сме в кюпа.


Има голяма доза истина в това, което си написал. Ама ако имаше сериозна икономика нямаше как да не се усети, колкото и да е сива. Усети се само в строителството. Колкото и да си напъваме фантазията, виждаме на какво приличат градовете, улиците, инфраструктурата. Бедните хора никак не са малко, това, че примерно ти или аз не контактуваме с тях и не ги виждаме, не означава, че ги няма. Просто човек свиква с нещата и не му правят впечатление. Като излезеш в някоя цивилизована държава за поне една седмица и като се върнеш в София на какво ти прилича? Не ти ли се плаче от мъка? После обаче след няколко седмици се свиква и си казваш "абе не е чак толкова лошо". И така до момента, в който не се сблъскаш с някоя простотия, която те касае лично. После пак свикваш до следващия път.

Сравнението с други държави е важно и полезно, все от някъде трябва да се учим. Да се усвоява избирателно - да се вземат добрите неща и да се избягват лошите. Иначе каква ни е базата за сравнение? Със самите себе си ли? Докъде ще стигнем по този начин?
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 15:28:16
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
........че всички сме в кюпа.

Точно това ме кара да не бъда оптимист.

Много внимателно ви чета. Това за борда, за кой ли път се дискутира. Обезценяването на местната валута, не е толкова страшно в близък план, що се отнася до заплати. От една страна, ще паднат в еврово изражение, от друга - ще има дефлация, пак в еврово изражение, поне в началото.

Страшното идва от там, че има голямо задлъжняване в евро.

Когато отслабва местната валута, ограничава се вноса. Това е добре за местната икономика - засилва се износа, засилва се и вътрешното потребление, на стоките местно производство. Така, изтичат по-малко пари, а в същото време се увеличава входящият поток.
По този начин се стимулира местното производство. Това, което ние нямаме.
За да е конкурентноспособно са необходими, освен иновации, освен минимизиране на разходите, посредством оптимизация чрез икономия от мащаба, необходими са и големи пазари. Какво се получава - не можем да разчитаме на вътрешното потребление, поради демографски причини, както и поради далеч по-конкурентноспособни външни стоки и услуги; не можем и да разчитаме на увеличаване на външните пазари, предвид кризата.

'97 година- какво се случи? Цените растяха в левово изражение, но бяха много по-ниски в доларово изражение. Тогава, задлъжняването беше в левове, а и освен това, въпреки обезценяването на част от спестяванията, все пак имаше. Сега, няма обезценка, но и няма и спестявания. Има задлъжняване в евро.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 15:37:15
avatar
Boby Написал:
-------------------------------------------------------
> Хонгконг също е с валутен борд и доколкото ми е
> известно още се държат на повърхността

и то от десетилетия smiling smiley

[dariknews.bg]


Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 15:38:36
Интересна тема се заформи с неподходящо заглавие.


goro:
Ще се съгласи ли българския стругар, дето и сега получава 5-6 пъти по-малко от немския си събрат да работи за 10 пъти по-малко?
Същия въпрос задавам за селянина, за мазача, за портиера, за чистача, учителя, доктора?
Аз казвам, че няма да се съгласи!, освен ако не застанете с калашников зад гърба му

Няма как да не се съглася. Само с автомат и затваряне на границите.
Никой няма да работи за жълти стотинки. Обикновените хора не са виновни за калпавата организация на труда. Докато партийните кадри се правят на бизнесмени все така ще бъде.


goro:
Всъщност, проблема на страната не е борда. Проблема е мошеничеството и разбойничеството и търпимостта към него. С една дума - проблема е етичен.

Няма просто какво да се добави. Така и не чух някакъв разумен аргумент за падането на борда. Валутата щяла да ни стане по евтина и да се повиши износа. Което е алтернативното на предната точка да се намалят заплатите, но никой няма да работи за по-малко, защото означава да си намали сегашния стандарт на живот. Влезте в магазините и вижте че 90% от стоките са чуждо производство. Зимата видях ябълки от Полша, ЮАР, Австрия, Македония но не и от България. Дори да се намалят заплатите няма да могат да се купят по евтини български стоки защото просто ги няма. Единствения изход за България е не свалянето на борда а повишаване на производителността и подобряване на условията за правене на бизнес. Първото означава кадърна администрация във фирмите + нови машини, а второто инфраструктура, кадърни чиновници, по леки лицензионни режими и ефективно и бързо съдопроизводство.


marketleverage
които сега не го е страх да ходи на лекар да си помисли какво ще е като им паднат доходите на /5 например кои лекари ще са останали тук или жена ви като иде да ражда кои ще акушира със заплата от 50 евро на месец като за 20 евро на ден можеш да береш маслини например

страх и ужас ще е да се живее тук намаляването на дохода на такива хора ще ни прати в третия свят директно... така че по добре дългове и да се крепи докато може... аако не може да ясно че това е краят

Мен е ме страх и чукам на дърво да съм здрав. Вече нито парите нито връзките помагат. Освен ако твоя познат не е специалистът който ти трябва. Имам известно наблюдение отвътре и мога да ви кажа че за да стане един студент специалист са 7+3 години здраво учене. Последните 3 години си плаща за специализация по 12К лева на година. Е след това и 2000лв заплата са малко и ако не ги дадеш какво лечение ще искаш.




BulCan:
Щом румънците с девалвирала лея получават по-високи заплати приравнени в евро, значи не е толкова страшно да има отвързана валута. Гледам и чешката крона е девалвирана, ама заплатите и там са по-високи. Ще кажете, че те са по-дисциплинирани от нас и при тях може. Ами латвийците? Не са ли е те по-дисциплинирани от нас? Ама с валутен борд ги видяхме докъде стигнаха.

Може ли някой по подробно да обясни как борда води до такива ефекти. 97 година борд нямаше и пак беше катастрофа. Ако се следва вашата логика би трябвало при плаващ курс да е още по-изгодно да се строи и да се продават имоти на чужденците защото тяхната валута ще е по-скъпа. Хеле пък за туризма. Да ама не. Защо румънците не си си застроиха крайбрежието а ние да. Други са причините тука.
Ще се опитам да ги изброя:
1. Корупция на всички етажи на властта.
води до оскъпяване всички бизнес транзакции.
2. Поставяне на хора близки до властта в привилегировано положение
било то с проекти, с разрешения на не напълно законни дейности и пр.
3. Високо ниво на престъпност
Скоро ми разказаха за случай на отказ на банка да постави банкомат в село
понеже са го разбивали няколко пъти. Собсвеника на фирмата се принуждава да кара работниците до близкия град за да си теглят парите.
4. Лоша инфраструктура. Пътищата са много зле. Влаковете са в миналия век.
5. Липса на високо кфалифицирана работна ръка. Повечето се изнесоха, в образование не се инвестира, което означава че проблема ще се задълбочава.
Това е най-важния фактор за бъдещето.
6. Бавно и неефективно съдопроизводство
7. Лоши закони


В заключение: С монетарната политика предлагана от асен1975 и vivic се стига там където са US днес- криза. Нещата там не са толкова тежки и ще се оправят, защото все още Америка произвежда и е лидер в областта на високите технологии. Има една от най-добрите образователни системи в света. Ню Йорк е световен финансов център. Има най-мощната армия в света. Ако обаче не се осъзнаят и се опитват да строят социализъм ще кацнат там където сме ние сега. Ние вече нямаме нищо. Имахме човешки потенциал, нелоша образователна система, красива природа. Е загубихме и тях.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход