Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?

Публикувано от opalaopa 
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 10:41:31
Жоро, напълно те подкрепям в поста ти за борда, чудесно си го синтезирал. На мен ми омръзна да повтарям в същия дух вече 3 или повече години тук - по старите участници знаят.
Само не си прав да редиш Дянков, Искров и Борисов заедно. Според мен Дянков знаем но не е Шива, Искров на много неща се научи, но не му е работа да знае, постът му е представителен и политически, има си експерти за тая работа (Асен ще каже УНСС--совчета и няма да е съвсем прав, в ЦБ ако знаеш що народ постъпи с образование от най-добрите европейски и щатски университети няма да повярваш, хората си пишат Си-Ви тата и работят там, макар и за заплати в пъти под тези навън...Но и научават в пъти повече - това между другото)
А Борисов дай да не го коментираме по въпроси свързани с икономиката, той си има министри...и съветници...
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 10:41:24
avatar
Ами, то аз не виждам смисъл да преливам от пусто в празно, ти си свободен да си вярваш в каквото си щеш.

Quote

28 юли 2009 / News.dir.bg
От социалното министерство очакват от емигрантите, завръщаши се у нас, най-много да са българите, които работят в Испания.
Заради кризата голяма част от тях са останали без работа. Статистиката сочи, че в социалната система на Испания са регистрирани 55 хиляди наши сънародници, а 9800 от тях получават в момента обезщетения за безработица там.
Част от тези, които се завърнат, ще се регистрират в бюрата по труда у нас, заяви за "Хоризонт" Лиляна Станкова, директор на дирекция "Миграция" в Министерството на труда и социалната политика.

Quote

най-близко време можем да очакваме вълна от емигранти, която вероятно ще достигне до 150 хиляди души. Голяма част от тях са работили нелегално, най-вече нископлатени професии, и сега нямат необходимия трудов стаж за пенсионирането им.

Българската диаспора в Гърция е близо 380 хиляди души - българите там са сред първите засегнати от кризата и голяма част от тях вече са загубили работата си, поради което се завръщат у нас


Quote

Съкращенията на работни места и увеличаването на защитни мерки на Запад доведоха до намаляване на сумите, изпращани от източноевропейски емигранти у дома. Това усложнява допълнително финансовото положение на стотици малки градове, които са силно засегнати от икономическата криза, съобщи Ройтерс.

Сумите, изпращани обратно в родината им от румънци, които работят в чужбина, са намалели с една трета през първите 4 месеца на годината. Броят на румънските имигранти се оценява на 10 % от населението на страната, което е 22 млн. души.

Полша и България също отчитат понижение на този показател, тъй като имигрантите от техните диаспори се борят за заплати и работни места на британските, ирландските и южноевропейските трудови пазари.

Quote

[bgcolor=yellow]Сумата, която 1 млн. български имигранти са изпратили в родината си, е намаляла с 16% до 738 млн. евро през първите 5 месеца на т.г. Най-силно са намалели преводите на пари от сезонни работници - предимно от Испания и Гърция.[/bgcolor]
*book* winking smiley
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 10:49:43
status Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако валутният борд беше "панацея" за запазване на
> нечие благосъстояние то тогава всички биха го
> въвели.
...........

Интересно и добре изнесено.
Ами, Статус, очевидно тогава е било преценено, че обществото ни има безброй дефицити, включително експертен и морален и е трябвало пожарно да се излиза от положение.

Очевидно дефицитите не са преодоляни и до днес.


Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 10:53:44
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Искам да попитам повече знаещите тук, като как си
> представят, че евентуално падане на борда би
> направило по конкурентна българската икономика?
> Въпросите ми са прости:
> Ще се съгласи ли българския стругар, дето и сега
> получава 5-6 пъти по-малко от немския си събрат да
> работи за 10 пъти по-малко?

Да, току-що прочетох малко по-горе нещо от Статус и отговорих в дух, който е доста сходен от написаното от тебе.
Поздрав
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 11:01:31
goro Написал:
-------------------------------------------------------
> Искам да попитам повече знаещите тук, като как си
> представят, че евентуално падане на борда би
> направило по конкурентна българската икономика?
> Въпросите ми са прости:
> Ще се съгласи ли българския стругар, дето и сега
> получава 5-6 пъти по-малко от немския си събрат да
> работи за 10 пъти по-малко?

> Българския валутен борд беше въведен не поради
> настояването на МВФ - това е само външната
> причина. Борда беше въведен, защото народа тотално
> престана да вярва на бг правителството и
> способностите му да води парична политика
. Даже
> забраната за разплащането във валута и
> подписването на договори във вълута, преди борда
> не доведоха до никъкъв резултат. Последния фактор на който се дължи
> неконкурентността на българската икономика е
> цената на труда - най-ниска в Европа - по-ниска и
> от тази в Албания. Просто няма накъде повече да
> бъде ограбен.
> Но аз пак да попитам привържениците на
> освобождаване на курса на лева:
> Ако преди 10 години нямахме кадровия и почтения
> капацитет да провеждаме самостоятелна парична
> политика - сега имаме ли го?
Да не би да са
> Дянков, Борисов и Искров или пък vivic от
> форума?
> Всъщност, проблема на страната не е борда.
> Проблема е мошеничеството и разбойничеството и
> търпимостта към него
. С една дума - проблема е
> етичен.


горо, тъй като виждам даже моя ник замесен в твоя пост (надявам се добронамерено smiling smiley ) ще се опитам да отговоря на въпросите ти...
като начало - прав си да задаваш такива въпроси, едва ли има еднозначен отговор на тях.
1. кадрови потенциал - тук мисля че мненията ни за съжаление се пресичат. повече от 10г БГ беше поставена в позиция да не може да извършва активна парична политика. всъщност БГ никога не е имала силни специалисти в държавния апарат в тази област - до '89 на практика държавата пак си беше в борд, монетарна политика се диктуваше от горе, а паричен пазар нямаше. може би тази липса на кадърни специалисти доведе до краха на държавата 7-8 години по-късно. проблема го решиха като натиснаха копчето "автопилот" на монетрната политика... сега дали ги има тези кадри - не знам, съмнявам се. но вече доста финансисти се изучиха на запад, не е като преди 10г. и дянков не е продукт на родната школа. добри монетаристи вярвам ще се намерят, още повече че сме част от европейското семейство, а там няма да ни позволчк кой знае какви волни програми и опити с монетаризма.
2. бандитщина и престъпност - АБСОЛЮТНО съм съгласен с теб. това е голям проблем в държавата, всички виждаме постоянните негативни доклади от ЕУ. няма какво да коментираме - така е, БГ е бандитска държава. но ето че лека-полека, съвсем внимателно сегашното правителство се мъчи да решава този въпрос. дали е успешно - времето ще покаже.
3. въвеждане на валутен борд - отчасти си прав - хората наистина спряха да вярват в правителството, но не мисля че борда е въведен от грижа за хората smiling smiley колкото до това че лева е силно компрометиран и сделки се изповядват в долари/евро - все още е така. отвори секция продажби на този сайт и виж колко са в "лева". и с борд и без борд българина си знае че БГ управляващите са некадърници и си работи с валута. даже фирми/таксита/заведения спокойно приемат евро в момента.
и преди написах - след краха по виденово време и мораториума по външния дълг никой освен МВФ не пожела да ни кредитира. а без кредит наникъде. ние се стабилизирахме след подписването на договора с тях за кредитиране на траншове, изпулнявани след постигане на определени резултати в макрорамката и периодичен одит от експерти на МВФ. условията им бяха ясни - рестриктивна политика, силно ограничаване на разходите (включително за заплати) и валутен закон. валутния закон си е техен патент - това е лекарството което те изписват, и действително то в началото действа. проблема на борда е че той не може да стои безкрайно - акомулира се гап между реален и фиксиран курс. или трябва периодично курса да се ревизира, или борда да си се отмени когато икономиката се изправи на крака. няма как този гап да не се отрази на икономиката на страната, все някой трябва да го поеме. проблема е че не го поемат обикновените хора (за тях даже е по-добре така) а предприемачите в страната.
4. ще се съгласи ли БГеецът да работи за по-малко - естествено че да. нима мислиш че всички вкупом ще поемат към аерогара София? в момента в БГ всичко е набалончено заради набалончения лев - от цениТЕ на имотиТЕ до надника на Бай Пешо дърводелеца. а всъщност и никой не е казал че заплатите трайно ще са понижени - даже напротив! при освобождаване на борда охлаждането на икономиката би спряло, което би задействало една лавина от фактори правещи ни малко по-конкурентноспособни. без борд икономиката ще придобие способността да се САМОРЕГУЛИРА! в момента сме се ус*али и е нормално лева да е евтин. а евтина валута е СИЛЕН СТИМУЛ за производството и износа. от своя страна те носят положителен паричен поток и така неусетно икономиката придобива повече мощност и лева скача - ето това е саморегулацията на икономиката - лева е просто изражение на силата на икономиката, но и регулатор на икономиката. пада когато икономиката е слаба -> това води до стимул за износ -> това прави икономиката силна -> това повишава лева -> това спира износа -> и т.н. съвен гробо ти описвам механизма на саморегулация на свободната икономика. а при борд саморегулация нямаааа. аз не искам ниски заплати - защо да ги искам? аз искам нашата икономика да е свободна и способна да се регулира. сега тя не е такава. вижте прибалтика - как се регулира "бордова икономика" - ами никак - наливат пари в каца без дъно а те си дълбаят надолу...
ами това е от мен горо, не твърдя да е абсолютната истина, просто търся добронамерена дискусия по темата smiling smiley
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 11:12:56
Валсадоре,
нали ти казах, че мнението ти е формирано от манипулативни статии в българската преса. Спирам коментарите по въпроса.

Стефане,
Не ги слагам в един кюп (Дянков, Борисов и Искров) Бих казал даже, че не ги познавам и в същия дух, чиито и имена да напиша - все тая. Имах предвид поговорката "Парен каша духа" и, че даже и тримата заедно да се кълнат, че отвързването на курса е полезно никой няма да им повярва. Още като си помислят да го направят и всички ще са преминали на еврови позиции (друг е въпроса дали има толкова евро).

Начев,
Поздрави и от мен.
Между другото споделям повечето от вижданията на Асен. Главно за борда не съм съгласен. Той гледа на него през призмата на американското си битие според мен, и може би е прав от тази гледна точка. Но за България, именно падането на борда би довело до анархия. Друг е въпроса дали това е неизбежно.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 11:26:48
avatar
vivic Написал:
-------------------------------------------------------

> 4. ще се съгласи ли БГеецът да работи за по-малко
> - естествено че да. нима мислиш че всички вкупом
> ще поемат към аерогара София? в момента в БГ
> всичко е набалончено заради набалончения лев - от
> цениТЕ на имотиТЕ до надника на Бай Пешо
> дърводелеца. а всъщност и никой не е казал че
> заплатите трайно ще са понижени - даже напротив!
> при освобождаване на борда охлаждането на
> икономиката би спряло, което би задействало една
> лавина от фактори правещи ни малко
> по-конкурентноспособни. без борд икономиката ще
> придобие способността да се САМОРЕГУЛИРА! в
> момента сме се ус*али и е нормално лева да е
> евтин. а евтина валута е СИЛЕН СТИМУЛ за
> производството и износа. от своя страна те носят
> положителен паричен поток и така неусетно
> икономиката придобива повече мощност и лева скача
> - ето това е саморегулацията на икономиката - лева
> е просто изражение на силата на икономиката, но и
> регулатор на икономиката. пада когато икономиката
> е слаба -> това води до стимул за износ ->
> това прави икономиката силна -> това повишава
> лева -> това спира износа -> и т.н. съвен
> гробо ти описвам механизма на саморегулация на
> свободната икономика. а при борд саморегулация
> нямаааа. аз не искам ниски заплати - защо да ги
> искам? аз искам нашата икономика да е свободна и
> способна да се регулира. сега тя не е такава.
> вижте прибалтика - как се регулира "бордова
> икономика" - ами никак - наливат пари в каца без
> дъно а те си дълбаят надолу...
> ами това е от мен горо, не твърдя да е абсолютната
> истина, просто търся добронамерена дискусия по
> темата
>

Не го приемай като заяждане, но на теория може и да е така, а какво би станало на практика?
Минималната заплата е 240лв. Средната- 560. Хайде да помислим, дали наистина биха могли да спаднат и какъв ще бъде резултата?
Няма да хукнат хората към аерогарата. Но, ще трябва да избират- да работят и да ровят в кофите за боклук, или да лягат и да мрат. А може би, ще изберат третото- камъните по парламента и сваляне на правителството.
Цените на основните енергоносители, не само че не са набалончени, ами все повтарят, че заради регулаторния орган, са по- ниски от свободните.
И досега нашите заплати са най- ниски, защо не дойдоха качествени инвестиции- в заводи, високи технологии? С какво им пречи борда? Като знаем какви преференции се дават за инвеститорите от висок клас.
Всъщност, в която и област да погледнеш- производствената цена е несъизмеримо по- ниска от крайната на пазара. И това ли е от борда?
Тук много пъти се коментира процента на печалба и се застъпва мнението, че при пазарна икономика, можеш да имаш и 500% печалба и пак е нормално. А знаем, че не е. И че по света има регулаторни норми, които "охлаждат" мерака за забогатяване в кратки срокове. При нас, борда ли не позволява?
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 11:32:16
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------

> това е друг момент,където много "икономисти"
> бъркат.в момента на вързването монетарното
> отношение няма никакво значение! да е бил 1:1,дали
> е бил 1:5 или 1 :1000 НЯМА РАЗЛИКА!

Асене, рядко си чета написаните вече от мене самия неща, но колчем ги прочета и все нещо не си харесам. Викам си: въпреки, че бързаш и не се стараеш много, могъл си да го напишеш и по-добре, по-еднозначно, по-ясно. Такива ми ти работи !

Защо ти го казвам?! Ами, чета те (горното изречение) и се чудя, какво казваш.
Не изключвам една възможност - ти да говориш едно, аз да разбирам друго, но това горното може да е вярно само като частен случай. И това изключение е когато едновременно с връзването на местната валута в борд се извърши и една парична реформа.
Когато имаш една работеща при дадени конкретни условия икономика, което включва, но не само: цени, заплати, пенсии, осигуровки, мита, помощи, надбавки, акцизи и какво ли още не (някои от тях закрепени със закон или други актове), не може да се каже, "няма никакво значение".
Ако ти е интересно, сподели си идеята.
Така или иначе е.... мамата н а темата за банките и мутрите :-)))))

> баланса се прави спрямо печатене на местната
> валута в отношение спрямо моментните икономически
> параметри и валутни резерви!
> проблема идва СЛЕД ТОВА-икономиката и резервите
> почват да се изменят по различен начин спрямо
> икономиката на държавата с доминантна валута,а
> валутите остават едни и същи-и се почва......
> пример-2002-2003 западна европа беше в
> рецесия,а бг в подем.съответно лева трябваше да
> скача,а еврото да пада....но те бяха с една
> цена,което доведе до дисбаланс и наливане на
> колосални инвестиции в бг......на пръв поглед
> добре......но само на пръв-кратък бум за сметка на
> дългосрочни страдания в последствие-вече са на
> лице.....
> същото стана и с брибалтика и техните
> "фиксирани" курсове-при наливане на ресурс
> външен,техните валути трябваше да почнат да
> поскъпват,както и лева...но те не поскъпваха,което
> доведе до още по големи инвестиции и образуване на
> балон и свръх предгряване на икономиките и
> дефектен мощен ръст в БВП в следствие на
> задлъжняване.........и балона се пълни,дорде не
> гръмне и си ебе майката........
> знаеш ли начев,кои икономики в момента най
> много страват и кои ще продълават тепърва да
> страдат?
> да не би случайно това да са българия и
> прибалтиката?ами защо според теб са точно те?
> защо не румъния-нали бяха те просяците едно
> време и ни дишаха прахта......дори и прибалтийците
> бяха на светлинни години от тях,а в момента
> румъния е на светлинни години от тях?????да не би
> за е защото румъния са с отворена валута,а
> прибалтиката и ние да сме с "гласени"?
> 2000-2005 прибалтийците се смятаха за най
> добрите икономики от новите членове на
> ЕС..........естония и латвия биеха чехия
> отвсякъде......А СЕГА?????

Тука нямам различия с тебе. Съгласен.


> не бъркай,че при моментното вързване в борд
> едната валута е надценена или подценена!
> напротив-точно тогава е балансирана,а в следствие
> на "фиксирането",в последствие започва да става
> или подценена ,или надценена.....и защото е
> фиксирана идва и проблема-дисбаланса избива някъде
> другаде и в пъти по зле,защото процесите се
> забавят-моментно добре ,за дългосрочно зле......

Жалко :-))))), пак се загубихме в превода :-)))))). Една тежко катострофирала и на практика фалирала страна, каквато беше Бг през 1996/97, разрушен пазар и съсипани междуотраслови връзки, огромна волатилност - че да вземеш да вържеш валутата и за някаква друга валута в "балансирано" отношение. Не знам, какво имаш предвид с това "балансирано". Ако говориш за паритет, определен чрез Purchasing Power Parity, то това би било крайно неподходящо. Очевидно осъждаш износителите си на провал, а да не говорим, че инфлационният потенциал на твоята валута е значителен и ще влоши допълнително нещата.
Аз продължавам да мисля, че в Бг не беше допусната тази грешка. Не знам, кой и как го реши тогава 1 ДМ= 1000 лв., но ако е бил Костов, ще го поздравя чинно, макар че иначе той не е моят (екшън) герой.
Аз цитирах изследване на проф. Г. Петров, който твърдеше, че при връзване левът е бил около 68 % подценен. По-горе някъде Вивик сподели, че в ония времена е срещал инфо, че левът е бил около 20 % подценен (така го рабрах поне).
Къде е истината точно е труден въпрос.




Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 11:38:12
vivic,
Вместо тебе, можех да цитирам Асен или, което и да е друго име. Не искам да бъда разбран погрешно - нямал съм за цел да те уязвя. Напротив, напълно споделям повечето от вижданията ти... Но...
Не ми отговаряш как на практика ще стане това да поевтинее още цената на труда в България - точно това няма как да стане, с малки изключение! За разлика от тебе, аз съм убеден, че всичко кадърно и на което страната може да разчита като ресурс ще се изнесе незабавно!!! Подчертава пак - незабавно (ако не се затворят границите)! Това, че ще остане някой друг пенсионер не решава проблема, а допълнително го утежнява.
И малко от личния ми опит.
Плащах заплати от 5 долара седмично при предишната криза. Всъщност това се случи само за 1 или 2 седмици. После ги приравних към долара (преди това) щото ме беше срам. Издържах още няколко месеца след което хлопнах кепенците и смених държавата. Всъщност, преди да замина похарчих на 20тина търга 10тина хиляди, без да успея да се класирам никъде - няма да ти обяснявам кои и как се класираха. "Същите тия" миналата година са ремонтирали старото ми училище (детска градина в момента) със само 4 класни стаи срещу скромната сума от 1 600 000 лв - да не ти казвам, че с тези пари щях да построя ново - пет пъти по-голямо. И аз трябва да повярвам в почтената парична политика на тези хора?
Пишеш за надутите цени.
Не валутния борд е виновен за тях, а липстата на местно производство, липсата на условия за почтен бизнес и разбойническия капитализъм който се гради у нас.
Re: Можем ли да осъдим банката, ако ни заплашва с мутри?
10-09-2009 - 11:43:23
За вас не знам, ама на мене ми е много интересно да чета темата.
Благодаря на всички !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход