Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Панически срив на цените в София

Публикувано от ivo_1 
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 01:13:28
Гого , аз не съм строител но съм твърдо убеден 4е да се строи в голям град е от50-100% по-скъпо отколкото в провинцията......само тухлите и цимента са по-евтини в града....
ами обезщетения , надници , използване на методи за по-добра организация и безопасност....и т.н.....
Моето впечатление от западните страни е че дори че всичко се строи и без тухли почти....много евтино и много бързо....и пак е скъпо....земята е астрономически скъпа ,
Практиката е следната ...в дадена държава строителството е монопол на около 20тина компании....строи се по-малко , за да държат цените високи.....
Да не казвам че строителите отговарят и на най-жестоките изисквания за безопасност на труда......
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 01:19:14
Гого,
Редактирай си поста. Моля те. И аз използвам тези думи, но на друго място.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 01:31:20
Провинцията не е София. По 450 са неща, дето тук не можеш да ги продадеш. В МЕден рудник земята ни влиза с 20Е, няма такса за разрешително за строеж. Работиш с вестни, на които плащаш по-малко, защото като дойдат в София трябва да им се включи и квартирата в заплатата. Там не ти трябва толкова персонал. Познавам двама братовчеди в Бургас, строят много в Меден рудник, те двамата са си офиса. Плащат на пенсионирани технически, на единият жена му е архитект и работят по типови проекти, правоъгълни блокчета без нищо. Продаваха преди година и половина на 350Е, сега сигурно на 450, но не става навсякъде. Не може да сложиш такива сгради на земя от 1000Е/м2. Днеска гледах един двор от 300 м2 на Антим І, искат му 1500Е/м2 при 2,3 Кинт, даже да го надвишиш малко са ти 600Е/м2 само земята. 300 лв. искат на камион на ден, че влиза в центъра. Колко да ти излезе готовото? Отсреща на улицата за двор от 400 м2 взели 500 м2 обезщетение.

Не е както я мислите.

Банките като не кредитират сега ще започнат от догодина или ще станат на хотели. Няма банка дето не кредитира. Ще започнат да кредитират строителите като навсякъде и всички ще се хванат за палците, защото ще останат 10-20 големи фирми в София и цена под 1500 в кварталите няма да има.

Казах ви, банките не кредитират и Сл.бряг, а цените растат. Сега гледам електронният АЛО БУРГАС. Много малко сгради са под 1000Е/м2, по-малко от тези дето са над 1000. Средна цена за двустайни 1013Е/м2. Сграда, която следя от 2 години и половина - Sunny holiday - започна да продава 115 апартамента на 690, качи ги на 790, сега са 851Е/м2. Верно, вървят бавно, за 2,5 г. са продали 60 апартамента, но не свалят цените, а ги качват. И това е сграда на последната линия на Сл.бряг - Запад - Стадиона. Комплекс Гранада беше преди 2 г. 950, сега е 1420. Без кредити от банки.

[realestates.bg];

[realestates.bg];
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 04:18:14
"Взимаш парцел на обезщетение или го плащаш, след това търсиш бригади, които ти строят за 300/по старите цени/, с парцела още 100-200. Отиваш на 400-500Е" Иванив , пак си се изхвърлил!! :]
Разбрахме, че твойте строежи са оснбено ценни. Не се притеснявай, те са си твои/ако банката няма претенции/. Никой не бърза да ти ги вземе. *yes*
А, ти врял и липял в строителния бизнес, успешен инвеститор, не си губи времето с неориентитани като мен в анонимния форум smoking smiley *smiley_ahh*
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 10:40:24
dragula - извинявам се, просто това ми беше на езика sad smiley

др. Иванов - самото строителство едва ли излиза на строителите повече от 150 - 200 EUR. И земята да им е 100 EUR стават 300 EUR. С останалите разходи повече от 400 EUR няма как да идат иначе едва ли някой изобщо щеше да строи.

Но не виждам смисъл да спорим. След няколко месеца може пак да си говорим по темата и тогава ще си проличи кой е бил прав и кой не smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-22 10:43 от gogo84.
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 11:07:47
Именно.
Верни са тези прогнози, които се случват, а не тези, които са добре обосновани или пък силно желани.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 11:35:24
Ivanov, за това с тичането си много точен. Аз съм скромен инвеститор(от немай къде) на собствената си еднофамилна къща (вече почнах да съжалявам, че не си взех без забележки погрешно издадената още в началото виза за строеж и проектиране на редови къщи - архитектката на общината беше спала гледайки ми документите и бепе издала такава, та ги карах да я преправят... досега да съм построил моята без пари вече..) и всичко съм си правил сам - всички разрешителни, визи, съгласувания, становища, борби с монополистите, временни постоянни договори, комуникации, зная прекрасно за какво иде реч. Но същевременно зная също така прекрасно КОЛКО точно струват ако не искаш всичко за вчера - ами стотинки, образно казано. Да, искаха ми хиляди в Електроразпределение, получиха цветя по телефона от най-големия си началник и ми решиха проблема за 2 часа след 6 месечно мотане. Оказа се, че въпросът опира до способност да изложиш тезата си в писмен вид и време да имаш търпение и нерви да изчакаш да бъдеш приет от големия началник, комуто веднъж успял да обясниш какво точно се случва, вече се оказа без грижи да получиш решение, при това без да дадеш една стотинка. Не защото той не всима, а защото си дребна риба и на фона на онея с хилядите квадрати РЗП явно не си заслужава риска... А може и да съм извадил късмет.
Така и ли иначе минах сам през тези неща и ми е ясно за какво говориш. Само не мога да се съглася за цена 300 евро на квадрат на бригадата - или ти, извини ме, не си знаеш парите, или бригадата ти е немска или продукта им е златен, няма такава цена освен на ГБС на изложенията... Оферти за еднофамилна къща, даваш 300евро на квадрат и ти се обаждат да видиш и подпишеш. Но ти да организираш, тичаш оправяш, да си инжеститор по занятие и да плащаш 300 евро... това не е сериозно. Е. Бургас - Бургас верно, там нещата са по-различни но едва ли ги рупат доматите с колците, Иванов... Да не даваш цена до ключ все пак?
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 13:50:21
Драги съфорумци ,
Чешаме си езиците без да боравим с реална информация.Мен силно ме касаят цените на имотите , защото се занимавам с алтернативно кредитиране и искам да знам колко струва един имот сега и веднага(ликвидност) , за да мога да си развържа парите за нови сделки.
Затова според мен са показателни достиганите цени на публичните търговете , а не имагинерните представи на заблудени закъснели продавачи.Няма човек , който да си признае , че се е прекарал , като е пропуснал момента да продаде имота си , който вероятно струва колкото доходите му за 20г.
Нека да коментираме нещо конкретно :апартамент на бул.Дондуков или апартамент в жк.Младост 1
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 14:30:20
под алтернативно кредитиране лихварство ли да разбираме
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 15:17:11
Иванов, здравей !
Не се появявам често тук, та и затова не сме разговаряли.
От известно време попадам на постовете ти и забелязвам елементи, които ме карат да мисля, че си информиран човек и най-вече, че имаш и житейски опит. Видно е, че доста неща са минавали през ръцете ти. Виждам го когато спориш с някои колеги, които са будни, начетени, знаят, ама е ясно, че животът още не ги е бил по главата. Та мисля си, че при тебе не става дума само за приказки.

По тази и причина – искам да споделя с тебе някои неща. Като на човек с опит. Няма да има критики, не дай Боже пък обиди. Може и да попитам тук-таме нещо, но не е задължително да отговаряш - в смисъл, че не апелирам за „честност”.
Отговорите си ги запази за момента, когато останеш сам със себе си. Ти може и да си споделял нещо за битието си, но съм го пропуснал. Ако чрез своите мнения защитаваш интересите си – ще те разбера отлично и няма да констатирам никакъв проблем. Ако, обаче, дълбоко в себе си вярваш, че това дето го говориш е вярно и така трябва да бъде, тук ще се разминем много сериозно.

Преди съм писал разни неща и не искам много да се повтарям, но това всъщност си е неизбежно. Тук ще предпочета да взема повод от последните ти мнения.
Казваш, че нямало причина и сила, която да накара строителния предприемач да продаде нещо, което му е струвало примерно 35 к евро. За 60 к. Евро и той може, трябва и ще чака продажба за 80-90 к. Евро. Да речем, че става дума за средно двустайно в добър Сф квартал.
Допускания.
1. Проектът се реализира за 24 до 30 м.
2. Инвеститорът участва с 10 – 15 % собствени средства – разходи по компоненти, преговори, договаряне на парцел с/у обезщетение, проекти, начало на строителството.
3. Остатъкът от финансирането – изцяло банков кредит. Плаща минимална такса ангажимент за цялата сума, но лихва според реално потребения във времето ресурс според необходимостта. Лихва – примерно 10 %. Приемаме, че разните там такси, застраховки, вписвания, отбелязвание и пр. Вдигат % до 12.
4. Реализация – 100 % при А 16 на 24-я месец. След старта на строителството. Прехвърля се право на строеж. Строителната услуга се фактурира по негови си там цени. Естествено, че е възможно по-най-ниско – дължи се ДДС. Накрая се прехвърлят нотариално и идеални части от земята.

Искам да попитам следното:
1. Каква би следвало да е продажната цена, при условие, че предприемачът печели по 20 % годишно от този проект?
2. 20 % годишна печалба малко ли е ?
3. С какъв ангажимент и дисциплина и мотивация ще се работи ако знаеш, че добра и резултатна работа ще ти осигури печалба около 20 %, ако ли пък не – може да се иде и на червено?
4. Колко годишни дохода на семейството на купувача (към момента на прехвърлянето) следва да се равняват на цената на имота? Във вариант 1. Цена с 20 % годишна печалба на предприемача и 2. Твоето предложение – прим. 85 к е.
5. Какъв % от домакинствата в Бг. имат резултантните по т. 4 годишни доходи.
6. Ако ти си платил 85 к. Е за това жилище, колко е „справедливият”, пък и смислен наем за него? А колко може да вземеш от сегашния пазар?
7. Какъв е процентът от месечните доходи на домакинството, което е нормално според тебе да се отделя за плащане на месечни (анюитетни) вноски.
8. Какъв ипотечен кредит са ползвали гордите новособственици, при условие, че са имали цели 20 % самоучастие?

Мисли за новите собственици като за семейството на учителката на децата ти. Или пък на дребния предприемач, който е правил ел. Инсталацията на обекта и е бил много радостен, че му е дадено възможност да спечели 20 %. За да вземе поръчката последният ти е дал оферта с 5 % печалба и е опитал малко да щипне от цената на материалите или да оптимизира доставно-складовите.

Нямам повече време, сорри, искаше ми се споделя още важни неща !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход