Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Панически срив на цените в София

Публикувано от ivo_1 
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 23:54:48
Разумни доводи от твоя страна , но пропускаш че масово имотите се купуваха с ипотечни кредити, в момента отново са повишени лихвите по кредитите , хората които им е трудно да ги обсужват - ще продават ! Защото всеки ще предпочете свободата пред 30 годишна робия на банката и то банката да си прави каквото си иска въпреки че има договор с кредитополучателя . Другия момент е че всички чакат имотите в София да се сринат , но аз лично очаквам да падне първо провинцията защото по презумция там доходите са по ниски и това означава, че вноските по кредита ще станат по тежки...В по голямата част сега има по 500-600 евро в провинцията ...вече има и по 400 , смятаи.....
Не искам да те убеждавам в спад защото ти си имаш мнение , но засега е неизбежно
единственния изход е правителството да обяви краи на кризата и хората емоционално с бурни аплодисменти, отделни викове ''ура" и "браво'" ще се юрнат към банкита да изтеглят едни тлъсти европеиски кредити със също толкова европеиска лихва........защото хем сме в европа, хем излезли от кризата, хем току виж са вдигнали заплатите.......
Погледни пазара в момента - купувачите дори по телефона не звънят да попитат - просто на никои не му пука ....а аз съм се занимавал с търговия - когато никои не купува една стока наи - сигурния начин да я продадеш е да пуснеш разпродажба
(макар че на морето като не ми вървеше дадена стока и вдигах нарочно цената имаше уникален ефект - но това е друга история за маса не за форум )
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:09:47
avatar
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> Разумни доводи от твоя страна , но пропускаш че
> масово имотите се купуваха с ипотечни кредити, в
> момента отново са повишени лихвите по кредитите ,
> хората които им е трудно да ги обсужват - ще
> продават ! Защото всеки ще предпочете свободата
> пред 30 годишна робия на банката и то банката да
> си прави каквото си иска въпреки че има договор с
> кредитополучателя . Другия момент е че всички
> чакат имотите в София да се сринат , но аз лично
> очаквам да падне първо провинцията защото по
> презумция там доходите са по ниски и това
> означава, че вноските по кредита ще станат по
> тежки...В по голямата част сега има по 500-600
> евро в провинцията ...вече има и по 400 ,
> смятаи.....
> Не искам да те убеждавам в спад защото ти си имаш
> мнение , но засега е неизбежно
> единственния изход е правителството да обяви краи
> на кризата и хората емоционално с бурни
> аплодисменти, отделни викове ''ура" и "браво'" ще
> се юрнат към банкита да изтеглят едни тлъсти
> европеиски кредити със също толкова европеиска
> лихва........защото хем сме в европа, хем излезли
> от кризата, хем току виж са вдигнали
> заплатите.......
> Погледни пазара в момента - купувачите дори по
> телефона не звънят да попитат - просто на никои не
> му пука ....а аз съм се занимавал с търговия -
> когато никои не купува една стока наи - сигурния
> начин да я продадеш е да пуснеш разпродажба
> (макар че на морето като не ми вървеше дадена
> стока и вдигах нарочно цената имаше уникален
> ефект - но това е друга история за маса не за
> форум )


Знам аз, че тая глава не ти е само за да има къде да сложиш шапка........... spinning smiley sticking its tongue out
За кредитите- всички теглили, знаят че банката може едностранно да променя лихвите. И въпреки това, подписваха, че и за кимизарниците в новото строителство.
Това са рисковете на свободния пазар. Ако не бяха толкова "всеядни", нямаше да вдигнат толкова цените.
Едно ще ти кажа- тези, в провинцията, по корем ще лазят, цялата рода ще впрегнат, на хляб и зъби ще карат, но ипотеките ще изплащат. Тези, дошли в София и купили тук- разсъждават по същия начин. И ако не ги уволнят, а всичките им роднини да ги отнесе наводнение, също ще изплащат и ще карат на консервите от село.
Това е разликата, много основна, между нас и западняците.
Така че, не чакай от нашенеца да избере "свободата" да се върне на село...........
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:13:21
Защото всеки ще предпочете свободата пред 30 годишна робия на банката и то банката да си прави каквото си иска въпреки че има договор с кредитополучателя .

По каква причина?

30 г. кредит от 650 е станал 900, но тава не значи, че ще ги плащаш 30 г., а само докато лихвата е толкова висока. След 5 г. може да падне на 600. А лихвите по високи едва ли ще станат. Но така или иначе е станал 900 и ти си на минус 250 лв. на месец, от времето, когато си изплащал без проблеми. Вариантите: Продаваш на тотална загуба и отиваш да плащаш 600 лв. наем. Но след 5 г. наемът ще е 900, а лихвата 600. Защото това е апартамент в който живееш, не е кола да я върнеш и да караш на гр. транспорт, искаш не искаш - ползваш.
Ако загубиш работата? Връщаш се на село или при вашите и го даваш под наем и все ще намериш колая на още 250 на месец. Защо тези расъждения не ги правят американците? Защото при криза работят като изоглавени. Ще се научат и тук. И аз се мотах по цял ден, ама като почна кризата пак си започнах практиката, даже наказателно дело взех днеска, дето ни исках да ги чувам още като новобранец. Днеска говорих с една позната, живяла в Холандия дълги години, тук по семейни причини и не работеше, защото й било малко. Ама сега се обади на едно място, дето до преди 1 месец не я уреждаше заплатата. Къде по света е леко? Ако имаше такова място отдавна да съм му кмет.
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:17:54
др. Иванов - нещо неможах да ти разбера разсъжденията - най-вече първото.

Ама дай да направим сметка. Да кажем, че на строителя му излиза 300-400EUR квадрата. То тогава един апартамент от 80 квадрата му излиза 24 000 - 32 000 EUR.
Вместо да се мъчи да го продаде за 80 000 - 90 000 EUR и да чака с години, ако никой не купува на тази цена, какво му пречи да го даде за 50 000 - 60 000 EUR сега? Само за един апартамент ще е на печалба над 50%, ще си вземе парите с прилична печалба и вместо да чака примерно 4 години, за да вземе първоначалните 80 000 - 90 000 EUR на които се е надявал той ще завърти парите още два пъти и вместо с печалба 50 000 EUR (80 000 - 50 000) за 4 години, ако си вземе парите сега и построи още две кооперации ще продаде вместо един - три апартамента. Или в цифри 3 x (60 000 - 30 000) = 90 000 EUR в края на тези 4 години и това само за 1 апартамент. Т.е. ако заложи на оборота ще спечели почти двапъти повече пари от колкото ако чака да отмине кризата.

Надявам се, че го обясних разбираемо, въпреки че и аз на места се позаплетох и може тук там да не е много ясно.
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:23:03
Нивото на проблемните кредити в банковата система през последната половин година се задържа в границите между 2.16 и 2.23% от общия обем на заемите за фирми и граждани. Това показват данните на БНБ, като последните обявени са към края на ноември 2008 г. Тогава обемът на лошите и преструктурирани кредити (влизат и трите категории - под наблюдение, необслужвани, нередовни) са били 1.077 млрд. лв., или 2.23% от всички отпуснати заеми. Увеличението им за шест месеца е незначително - с 0.07 процентни пункта.

От тази посока натискът върху пазара засега е малък.
През март пуснах тази анкета. Сега нещата са се променили, но не мисля, че с много.
[forum.imoti.net]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-01-22 00:38 от dragula.
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:36:00
Ама дай да направим сметка. Да кажем, че на строителя му излиза 300-400EUR квадрата. То тогава един апартамент от 80 квадрата му излиза 24 000 - 32 000 EUR.

Гого,
има една приказка, "на аджамията всичко му е лесно". Ти си предприемач. Взимаш парцел на обезщетение или го плащаш, след това търсиш бригади, които ти строят за 300/по старите цени/, с парцела още 100-200. Отиваш на 400-500Е. Ама строителят не прави проекг и не плаща разрешетелно - 20Е/м2, нито нот. и общински такси още 20Е, ДДС и др. данъци не споменавам. Освен това за да си предприемач е редно да имаш офис, не върви да договаряш апартаменти по кафенетата. Трябва ти инжинер, технически, микробус, камион, секретарка, да направи кафе на клиента, ако си с по-голяма фирма архитект и т.н. Тези хора взимат яки заплати и те не са в цената на строителните бригади, но без тях тези бригади не могат да работят. Ами ти от какво жевееш 2 г? Или през деня си на обекта или офиса, а вечер чистиш входове за да ядеш? Ами комисионни, ами нали трябва тук там да се смажат нещата иначе не вървят. И накрая не можеш да го докараш под 650.700 чудо да стане. Може ако си с една чанта, колата ти е офис, и сам правиш всичко, но това е възможно на малък обектдо 1000-1500 м2. Тогава може да ти излезе на 500, ама нали си се гърбил като изоглавен, защо да го продаваш евтино. Ще живееш като скот още 2-3 години и ще го продадеш на добри цени.

Пропуснах, че даваш на някой работи 10 г. гаранция, нали ти трябва фонд за загуби. Ами ако ти хванат без каски идиотите, дето всяка сутрин се разпизват да носят каски отнасяш по 1000-2000 на човек, а те по 100-200 лв. Не е толкова лесно, колкото си мислите. Няма кой да го прави за под 200 чисти на м2. Вие като мислите, че е толкова лесно защо не се хванете?

Ето, давам обява:

Набирам строителни предприемачи, кандидат милионери.

Действайте.
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:43:35
Доста убедително.......хареса ми......
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:50:27
др.Иванов , никои не казва че е лесно....говорим си за възможни посоки на пазара
Ти сам каза че ако има някое населено място където е лесно ти ще си кмет.Само хората които не се занимават с нищо не ценят труда и усилията на другите !
Проблема наистина засега е в банките и в затегнатото кредитиране.Да хората с доходи не им дреме , но то кога ли им е дремело , а и хората с доходи отдавна нямат жилищни проблеми,така че спокоино могат да пасуват докато се успокоят нещата....
Аз за това казах че наблюдавам безразличие към пазара....
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 00:56:43
Добре де как ги съчиняваш тези цени? В провинцията като продават на 450 EUR значи на загуба работят. Ебах тая бригада дето на 300 EUR строи...
Re: Панически срив на цените в София
22-01-2009 - 01:12:04
отговорът на др.Иванов ще бъде че терените в провинцията са по евтини (което не е непременно вярно) и че работната ръка е по евтина (което е вярно)
но тук излиза въпроса - морските терени бяха наи скъпи, строителите там вземаха наи много пари , защо сега се продават на по 500 евро ?
Въпросът ми е риторичен и не държа на отговор.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход