Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Панически срив на цените в София

Публикувано от ivo_1 
Re: Панически срив на цените в София
20-01-2009 - 22:59:42
kuku987 Написал:
-------------------------------------------------------
> сякаш чета бюлетин на политбюро в стил бай Тошо.
> страхотен постинг.


Ти откъде намери бюлетин на ЦК.Тате ли ги пази или от дедко останаха *pardon*

Където свършва логиката, започва БЪЛГАРИЯ
Re: Панически срив на цените в София
20-01-2009 - 23:07:46
Така е Куку,
Харесва ви, не ви харесва, ако "Балона" беше като другаде, спадът щеше да е 30-40%. Това значеше в София да няма цени над 800Е, като изключим най-скъпите райони. А както видяхме цените в Обеля 1 на панелни двустайни е 990Е/м2, а панелните в южните райони са средно/за около 800 офирти/ - 1150Е. Панелните! Спадът е 3-4% за 4-5 месеца "криза". Дори да продължи още година ще има още 10-12% максимум. Поне на теория, но едва ли ще стане. Не говоря за изолирани случаи, за които съм писал и където може да се търси намаление на цената, но това са изолирани неща.

Не ви влиза в тиквите едно. Цените на материалите са еднакви навсякъде. Цените на труда приблизително еднакви, на земята също. Но тук цените на готовото са 2-3 пъти по-ниски от другаде. В Испания ако всичко излиза 600-700Е се продава 3500 -4500 - курортното. Там цените могат да паднат с 50-60% и пак да са 1600-2300. Но тук няма как да паднат от 1000 на 400-500, защото се строят за 500-600Е.
Re: Панически срив на цените в София
20-01-2009 - 23:08:19
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> По първото твърдение / "спад няма"/ не бих се
> изказвал, защото това е проблем на статистиката, а
> не на лична позиция.
> Що се отнася до второто / "няма причина да има"/ -
> само да отбележа автотерапевтичния му характер. Да
> твърдиш това в условията на тоталната криза,
> обхващаща обществото и икономиката ни, е доста
> смело
>
> За разбика от вас др. Иванов лаботи отдавна и е
> преживял много кризи. А щом са много, значи една е
> минавала и е идвала друга. Тази криза започна с
> имотите в неразвити, спекулативни пазари,
> несъобразени с доходите на местното население/САЩ,
> Англия, Ирландия,Испания и т.н./ преди 8-9 месеца,
> като се очаква до няколко месеца, най-късно до
> началото на 2010 г. да кризата да мине, както
> всяка друга. При нас цените са паднали
> незначително, а в същото време строителството
> намаля значително. До излизането от кризата пазара
> няма да падне кой знае колко. Няма причини за
> това. Ако имаше за миналите месеци щеше да има
> спад, ако не колкото в най-изпадналите
> пазари/САЩ,Испания,Ирландия/, то поне колкото в
> Англия - 30-35%. А такова няма, за цялата страна
> едва ли е повече от 8-10%, които се дължат на
> психологически и пропаганден, а не на икономически
> причини.

Иванов, както казваш има спад 8- 10 % и това е само за 3- 4 месеца- да считаме от септември насам. Тия 30 процента в УСА и УК са за 1 година, така че големия спад в БГ тапърва предстои , чакай още малко да навлезе кризата. А след изборите направо не ми се мисли какво ще става

Re: Панически срив на цените в София
20-01-2009 - 23:48:22
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> По първото твърдение / "спад няма"/ не бих се
> изказвал, защото това е проблем на статистиката, а
> не на лична позиция.
> Що се отнася до второто / "няма причина да има"/ -
> само да отбележа автотерапевтичния му характер. Да
> твърдиш това в условията на тоталната криза,
> обхващаща обществото и икономиката ни, е доста
> смело
>
> За разбика от вас др. Иванов лаботи отдавна и е
> преживял много кризи. А щом са много, значи една е
> минавала и е идвала друга. Тази криза започна с
> имотите в неразвити, спекулативни пазари,
> несъобразени с доходите на местното население/САЩ,
> Англия, Ирландия,Испания и т.н./ преди 8-9 месеца,
> като се очаква до няколко месеца, най-късно до
> началото на 2010 г. да кризата да мине, както
> всяка друга. При нас цените са паднали
> незначително, а в същото време строителството
> намаля значително. До излизането от кризата пазара
> няма да падне кой знае колко. Няма причини за
> това. Ако имаше за миналите месеци щеше да има
> спад, ако не колкото в най-изпадналите
> пазари/САЩ,Испания,Ирландия/, то поне колкото в
> Англия - 30-35%. А такова няма, за цялата страна
> едва ли е повече от 8-10%, които се дължат на
> психологически и пропаганден, а не на икономически
> причини.


Иванов,

Чета ти постовете от доста време и се чудя наистина ли си толкова надут и с промит мозък...или просто си се набълбукал с много заеми и не можеш да продадеш на печалба?!?
Както съм писал и в други теми - търся си жилище...и от нова година където съм ходил на оглед веднага ме питат колко предлагам и ми свалят 7-10% само като видят че имам интерес.Говоря ти за луксозно ремонтирани ЕПК-а в прилични блокове и на хубави места.Това сигурно не ти стига за доказателство, че има сериозен спад, затова ето ти и нови тухлени готови:
[www.imoti.net]

[www.imoti.net]

[www.imoti.net]

[www.imoti.net]

[www.imoti.net]

[www.imoti.net]

Това са обявени цени...не се знае колко могат да се свалят още.Апартаментите са на доста прилични места.Само до преди 4-5 месеца офертите в същите райони бяха с по 200-300 евро/м2 повече за подобни оферти.А на зелено бяха толкова.За мен това си е поне 20% спад в цените.И това е за момента...нисля, че ще има и още.
Искам да коментираш ясно и конкретно моя пост!!!
Ако може пунди и ко да не се включва защото ми е ясно че с него не може да се говори.
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 00:02:27
Около 50 % от сделките в София са с кредит. Както банките са спрели кредитирането , очаквам най малко 50 % спад на броя сделките.
Как ли ще се отрази това на цените ??
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 00:30:06
Pacholv Написал:
-------------------------------------------------------
> др. Иванов Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > По първото твърдение / "спад няма"/ не бих
> се
> > изказвал, защото това е проблем на
> статистиката, а
> Иванов,
>
> Чета ти постовете от доста време и се чудя
> наистина ли си толкова надут и с промит
> мозък...или просто си се набълбукал с много заеми
> и не можеш да продадеш на печалба?!?
> Както съм писал и в други теми - търся си
> жилище...и от нова година където съм ходил на
> оглед веднага ме питат колко предлагам и ми свалят
> 7-10% само като видят че имам интерес.Говоря ти за
> луксозно ремонтирани ЕПК-а в прилични блокове и
> на хубави места.Това сигурно не ти стига за
> доказателство, че има сериозен спад, затова ето ти
> и нови тухлени готови:
>

>
> Това са обявени цени...не се знае колко могат да
> се свалят още.Апартаментите са на доста прилични
> места.Само до преди 4-5 месеца офертите в същите
> райони бяха с по 200-300 евро/м2 повече за подобни
> оферти.А на зелено бяха толкова.За мен това си е
> поне 20% спад в цените.И това е за
> момента...нисля, че ще има и още.
> Искам да коментираш ясно и конкретно моя пост!!!
> Ако може пунди и ко да не се включва защото ми е
> ясно че с него не може да се говори.

Първите започнаха да свалят още август!!! Бях писал в един постинг за посещенията ми по апартаменти из Лозенец това лято...Тогава бяха готови да свалят 25 процента и повече от цени 1300 - 1600 евро...Говорим за "времена" преди официално да навлезем в криза...е всичко си идва рано или късно на мястото... smiling smiley
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 03:08:06
avatar
А аз 10 пъти питах - има ли промяна в кредитирането от банките след 01.01.2009 или е както преди това?
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 03:23:24
Cecoo Написал:
-------------------------------------------------------
> Около 50 % от сделките в София са с кредит. Както
> банките са спрели кредитирането , очаквам най
> малко 50 % спад на броя сделките.
> Как ли ще се отрази това на цените ??
>

Това е някакъв риторичен въпрос!
Абе от къде ги вадите тези нерви да спорите.?
Цените ще паднат на много малко места с малко, на много места с много!
И да се спори и да не се спори, няма смисъл! Чиста проба загуба на време.
Колелото се завъртя, и докато не направи два оборота на обратно няма да се спре!
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 08:37:23
Това са обявени цени...не се знае колко могат да се свалят още.Апартаментите са на доста прилични места.Само до преди 4-5 месеца офертите в същите райони бяха с по 200-300 евро/м2 повече за подобни оферти.А на зелено бяха толкова.За мен това си е поне 20% спад в цените.И това е за момента...нисля, че ще има и още.

Това са обявени цени на отделни апартаменти. Само преди 4-5 месеца цените са били с 200-300 отгоре следно за всички. Винаги на пазара има някакъв процент евтини апартаменти. При високите цени една позната, която на своя сметка купува и продава, беше взела апартамент на Врабча за 1200, когато вървяха по над 1700-1800 и искаше да го продаде спешно, за да купи в една от преките на Витошка за 1400, пак при цени с 400-500 отгоре. Това не значи, че е имало спад на имотите, напротив вървяха нагоре. Затова от отделни имоти не може да се правят изводи за целият пазар. Предприемачът който продава евтино три апартамента може да го прави за да не изтърве някой изгоден парцел. Но това не значи, че всички предприемачи ще продават евтино, или дори този ще си продаде всички апартаменти евтино. Затова се взимат средните цени, а те не падат особено. Не знаем дали въобще падат, защото ако откачалките, които искаха по 1400Е за панел в Обеля си изтеглят офертите, средното ниво ще падне и ще остави впечатление за общ спад. Някой е бил на зор преди 6-7 месеца и е пуснал апартамент на 1500, ти си го видял, но човекът не го е продал и сега е свалил цената на 1200, ти пак отиваш и казваш: пазара падна с 25%. Не е пазара, а съответният апартамент. Защото ако този човек е продавал 2 апатамента по 1500 и ги е свалил на 1200, щом продаде единият и се види с пари ще вдигне другият на 1800 и ще си каже, имам пари за 5-6 години, дотогава ще прадам и другият.

Гледайте конкретният пример с апартаментите на пишман предприемача в Обеля 1, който коментираме - на 07.01, в обявите беше на 350Е, а той продаваше на 430, след една седмица на 455, сега на 499. Очевидно, че след всяка продажба на един апартамент цената скача. Досега вероятно е продал три, като продаде още 3 и цената ще се върне на 750-800, колкото е била през октомври. Както ви казах сега имитира дейност и даже имаше двама-трима работници, ще залъже първите купувачи/на които е продал скъпо преди/ да си платят вторите вноски, ще се види с пари и ще изпаше цените. И тук е шанса, както много пъти съм ви казвал: не да говорите глупости за целият пазар, а да търсите закъсали предприемачи или такива, които по някакви причини бързат да продадат.
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 09:10:36
ДРАГИ КОЛЕГИ,всички вие,които имате "голям опит и знания" придобити за 1-2 години работа и даващи мъдри съвети, разберете,че пишейки безумия във форума и давайки акъл на клиентите,че цените ще растат въпреки обективните обстоятества ,не помагате на никого,най-малко на себе си!!! Колкото по-бъро цените стигнат нормални нива,съобразени с доходите,възвращаемостта на инвестицията и т. н. пазарът ще се отпуши и ще печелите много повече от обороти. А сега много добре виждам как сте готови да се хваните за гушата с колегите в офиса за всеки излъгал се да ви се обади купувач веднъж за три дена! Ако не го осъзнаете много от вас ще маат безработни по улиците в най-скоро време. Аз съм оцеляла вече 10-12 години и ще оцелея пак,но много от вас ще окапят, защото са свикнали да работят надувайки яко цените на продавачите в един пазар обхванат от паника че цените постоянно се вдигат и нагласи за бърза покупказ "защото утре ще е по скъпо".
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход