Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Панически срив на цените в София

Публикувано от ivo_1 
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 21:05:40
Точно бутона цъкаме и виждаме, че цените са на нива от м. юни. И последните 1-2 седмици се задържат. В края на първите 5 месеца цените в САЩ бяха на нива от 2005 при връх края на 2007 - януари 2008 г. или спад от средно 40-50%. Тук спадът е само психологически, защото не може и от водопровода да ти креще някой колко ще паднат имотите след три месеца и някой да купи. Но и тълпите от свалящи ги няма. В началото, не говоря за преди 5 години, когато пак ревяхте, че цените ще падат, а те се вдигнаха 3 пъти, та в началото - м. септември 2008, страшният срив щеше да е около Нова година. Около Нова година сривът се отложи за март, сега се тръби, че щял да бъде към средата на годината. Е прочетете си старите потове. Чакаме да станат по 300, но тогава всички ще хукнем да купуваме. И като дакупуваме да не станат след 2 седмици пак 1200?
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 21:37:06
Да обаче вече за 50хил евро можеш да си купиш почти навсякъде по света, защото вече навсякъде цените са паднали драстично.При нас като свърши тарикатщината няма просто да паднат цените с 30 - 40 % (както е сега) а ще е приземяване по гъз.....
Иванов, аз чета мненията ти , но нещата вече не са както преди.... и както до преди няколко месеца цените се движеха от психологичната нагласа на хората , така и сега пак се двишат само че в посока надолу
Ясно е , че строителите до последно ще държат високите цени , както е ясно че еденици собственници ще свалят сега веднага
Купувачът не бърза , купувачът разполага с кеш и време, тои ще купи тогава когато имотът го устроива като качество и цена. На купувачът не му дреме дали строителите ще свалят цените, купувачът знае , че в банките има много имоти на 1/3 от цената, тои дори знае че съседъм му има кредит които му е трудно да обслужва, съседът на купувача си мечтае да има кеша на купувача за да бъде отново господар на собственния си живот , а не с неговия живот да разполага някоя чужда банка с трибуквена абревиатура, която съвсем спокоино променя условията по договора през има-няма 6 месеца . Купувачът е бил умен, тои няма да се раздели с кеша току-тъи , тои знае че има финансова криза , а кеша му го кара да спи спокоино ....да сигурно би дал част от кеша , но в никакъв случаи целият .Купувачът не беше емоционален и догато някои от неговите познати спекулираха с имоти купувачът бачкаше като луд. За купувачът също не е комфортна ситуацията , но тои е от малкото които през 2009-та ще кажат" Ебал съм му маиката - нямам да давам"
та в този ред на мисли ........
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 22:14:30
И колко спокойно те кара да спиш кеша в банка, която дава 10%? Мене не ме кара да спя спокойно. Защото държавата изплаща гарантираните пари след ликвидация, т.е. след 2-3 години. И ако гръмне една банка, само една/аз лично не го вярвам/, колко ще станат цените на имотите за 1 седмица? Дали ще говорим за ръст от 3-4% колкото е спадът сега? Или ти ще си закопаеш парите в градинката пред блока? Какво те интересува, че в Америка дават 2 апартамента за стар телевизор? Какво общо има това с цените у нас? И тук можеш да си купиш голяма къща в някое село за 5-6 хил. с 2-3 декара двор, но не съм чул за опашки пред кметствата.

Никой не го е грижа за купувача, тава е стока без срок на годност. Аз искам да продам двустаен и да си купя тристаен. Все ми е тази колко са цените. При много високи цени ще ми излезе с 3-4 хил. по скъпо, отколкото при ниски, защото плащам разликата. Или да го сменя с гарсониера. Кои са случаите при които нещо ще ме принуди да го продам евтино. Ако е бил на 1000Е, а месото на 5Е и средно другите стоки на 5Е, мога да го продам на 200Е, ако останалото стане 1Е. Ама ако месото стане 2 лв., няма да мога да го продам и за 50Е, защото селяните ще са измрели от глад, всички останали производители също.

Та кое ще ме принуди да си продам имота евтино на един падащ пазар? Или на започна бизнес, като днес продавам репи по 1 лв., знаейки, че утре ще са 10 ст.? Да видяхте тези дни бясно строителство на цехове и отваряне на магазини и заведения? Защото за това се продаваха апартаменти - да започнеш бизнес, да си купиш по-голям.

Купувачът не бил готов да даде токова, ами жив и здрав, аз да не чукам жена му, че да му правя услуги.

Ти си строител, колко трябва да си тъп, че да започнеш да строиш на падащ пазар? А ако си толкова тъп, че да започнеш без да си си осигурил парите, значи няма да схванеш и логиката да продаваш евтино за да спасиш положението.

И въобще кой е заинтересован от падащи цени? Отговорът е никой. Затова всеки гледа на това като на бедствие, което трябва да се избегне.
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 22:22:52
avatar
@dival, много си прав, кеша го няма на пазара 10% за депозит, като навсякъде (Европа и САЩ) лихвите са исторически ниски за да се помогне на икономиката, да глътне въздух и да почне да се инвестира отново. Та в този ред на мисли много е вероятно да видим цени под себестойност. Търпение дами и господа ! smiling smiley
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 22:25:23
Банките едва ли карат купувача да спи спокоино, спокоиният сън е от умно свършената работа , както и др. Иванов спи спокоино
Купувачът просто знае че в тази ситуация е учасник на пазара , но не на всяка цена !...та така......
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 22:28:31
Радой Ралин има една велика мисъл точно за този случай който разисквате: " Нямаш ли в наличност, не си никаква личност!" Много хора са богати в имоти, но наличност никаква. Не е много комфортно си мисля.
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 22:32:03
др. Иванов - защо гледаш хората продаващи имоти? Те винаги са летяли в облаците.
Строителите ще легнат, защото по-добре да вземат 50-100% сега, отколкото да чакат с години за 200-250%.
Аз ако имам апартамент който ми е излязъл 30 000 EUR и съм решил да го продам, какво ми пречи да го дам за 50 000 - 60 000 EUR въпреки, че цените за подобен апартамент са 70 000 - 80 000 EUR, но никой не ги купува?
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 22:54:24
др.Иванов , може и никои да няма сметка от падащи имоти , но съгласи се , че и от падащи автомобили никои нямаше полза...обаче, от падащ петрол нали пак нямаха полза, както и от падащи акции.......................
България е маниполирана тотално от години за всичко , но този път гледаи цената на имота разделяи на 3 ..и плащаи.....гарантирам такива цени още сега
има ги и пак няма сделки - питаи някои познат банкер да ти разкаже ситуацията...и аз не вярвах.... обаче.......
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 23:26:58
Дивале, Дивале,
И аз чакам, ама няма, няма и да има.

Строителите ще легнат, защото по-добре да вземат 50-100% сега, отколкото да чакат с години за 200-250%.
Аз ако имам апартамент който ми е излязъл 30 000 EUR и съм решил да го продам, какво ми пречи да го дам за 50 000 - 60 000 EUR въпреки, че цените за подобен апартамент са 70 000 - 80 000 EUR, но никой не ги купува?


Ако ти е излезнал 30000Е и то продадеш за 50-60 хил. хвърляш капа, защото това са цени от над 1000Е. Като сложиш всичко няма как да ти излезе под 500 в кварталите.

Първо, как ако един апартамент от 60 м2 ти излезе 30 хил. ще то порададеш за 18 хил. - 300Е/м2? Няма начин, нали?

Второ, защо да го продадеш на 30 хил.? За да си бачкал като изоглавен 2 години за тоя дето духа? Строителят не прави 1 апартамент, прави 50, но маже да продаде един за 30 хил. и една година да гледа телевизия в къщи с по 5 хил. лв на месец. С още един ще плати на трима пазачи. Три години ако трябва да чака ще продаде евтино 6 апатамента, не 50. Даже да е работил със свои пари изцяло или частично му трябват 20-25 продажби да е на нула. Ако има 15 и не завърши сградата с 2 апартамента ще им плати неустойките, ако въобще ги търсят, защото сега всички се спотайват и си траят да не изгърми работата.

И трето: НИКОЙ НЕ ГИ КУПУВА!
Какъв е смисълът да обявяваш ниски цени, ако никой не купува? Ако намалиш от 1000 та 800, всички ще си кажат " ще купим на 700", но като ги свалиш на 700, ще чакат да стана 600 и т.н. Затова и толкова време срив няма. Намалението от изчезването от пазара на измислените оферти.
Re: Панически срив на цените в София
21-01-2009 - 23:53:09
avatar
dival Написал:
-------------------------------------------------------
> Да обаче вече за 50хил евро можеш да си купиш
> почти навсякъде по света, защото вече навсякъде
> цените са паднали драстично.При нас като свърши
> тарикатщината няма просто да паднат цените с 30 -
> 40 % (както е сега) а ще е приземяване по
> гъз.....

Дивале, ти поне имаш акъл, помисли. Механичното сравняване на цените в различните страни, няма никакъв смисъл.
Някъде цените са паднали с 50%. Какво общо има това с теб, който си тук? Ще си купиш там по- на далавера ли? За да го направиш, колко пари трябва да имаш?
- кеш, за да купиш имота
- за да се преместиш там
- за да си намериш работа, която да ти позволи да плащаш данъците, да поддържаш имота и стандарта на живот, който предполага местоположението му.
Това са "перата", които оформят крайната цена на имота.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход