Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата

Публикувано от OwnerBG 
4овек написал:

> ..Спиридидоне, много добре си спомням..............<

Аз също мога да цитирам поне 100-200 обекта , които бяха забатачени изключително по причина нечистоплътното отношение на предприемачите към доверието на клиентите, но се спрях на най-очевидните, които всеки ги вижда. С парите от един обект те започваха 2-ри, 3-ти и така се стигна до "shrort of money"
защото тогава нямаше ипотечни заеми. Приемам поправката на Асен 95 , че имаше и други причини, но само като допълнение. Ако не бяха отпуснати ипотечните заеми ,София сега щеше да изглежда като една голяма строителна площадка. Основната вина за тогавашната криза си беше на предприемачите, защото никой от клиентите не е разчитал на ъдещи доходи. Макар и не много средствата бяха налице. Да не забравяме и факта че цените на материалите останаха ниски доста време дори след безумния скок на цените, последвал началото на ипотечното кредитиране. Точно по това време предприемачите реализираха 200 % печалба и тогава се създаде психозата всичко , което може да бъде откраднато ( безлихвени и нисколихвени огромни заеми от точните хора, средства по Сапард, общински имоти, пари от контрабанда) да бъде откраднато и вложено в тухли и бетон. Това безумие не можеше да не рефлектира на една и без това доста мършава икономика. За разлика от един , който ме определя като "алчен и зъл" в по-горен пост, аз не съм миткал като него(по негово признание) между двете Германии с навити на руло западногермански марки в задника, за да допринасям за обединението на германския народ, нито съм търкалял пити кашкавал през границата с Югославия по време на Югоембаргото, затова мога да си позволя да бъда зъл с предприемачи с подобно CV (трудова биография)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-20 10:26 от Спиридон Тепавичаров.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
20-12-2008 - 10:46:51
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Оwner - не прави глупости. Купувачите може да
> решат да чакат, някои предприемачи може да зарежат
> проектите, което значи, че "на зелено" няма да
> може да се продаде и за 10% първоначална вноска.
> Страхът е голяма сила. Банките може цяла година да
> не знаят какво да правят.
> Замрази за зимата проектите, свий разходите и
> търси финансиране на цялата сграда, а не на парче
> от съмнителни крайни клиенти.
>

4ovek, напълно съм съгласен с теб че при проекти които са във фаза някоя си плоча или скоро заверена кота било, лизинга ще сработи трудно поради липсата на доверие и към строителя и към пазара.Не ми се мисли за продалите на зелено с фиксирани срокове, както и купилите на зелено с фиксирани високи цени.Все пак подобна схема би работила при готови обекти,при които печалбата е останала в готов продукт, НО както знаем те масово са на шпакловка и замазка.Някой трябва да извади пари за довършителните работи а точно кеш пари няма и при купувачи и при продавачи.Ако ги довърши продавача с неговата представа за лукс ще стане голяма веселба.Може би варианта е лизинг и договор за довършителни работи при по готовите обекти.

Една нова тема ми хрумва от твоя пост.
СЪМНИТЕЛНИ КРАЙНИ КЛИЕНТИ.Сигурно доста хора вече са чули че "кризата е страшна и бих купил веднага но срещу 50% от цената която е била през август"
Не е редно да се бърза и според мен е по добре да предоговориш с банка отколкото да се разделиш с актив на смешна цена.Всеки си решава но е ясно че водата е мътна и много хора извадиха въдиците

*pardon*
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
20-12-2008 - 11:09:40
avatar
Финансов лизинг

Финансовият лизинг подлежи на уреждане не само в уредбата на Търговския закон, но и в Конвенцията за международен финансов лизинг на ЮНИДРОА от 1988 г.
При финансовия лизинг лизингодателят се задължава да придобие вещ от трето лице при условия, определени от лизингополучателя, и да му я предостави за ползване срещу заплащане.
Лизингодателят обикновено е лицензирана организация, банка или друга финансова институция, която има качеството на търговец. Лизингополучателят по правило също е търговец, който се нуждае от съответните машини и съоръжения, но няма възможност или интерес да ги придобие. Третото лице-доставчик най-често е производител на съответните машини или съоръжения, които са предмет на договора.
При финансовия лизинг е налице изключение от правилото, че собствеността и рискът са за собственика на вещта, като това е указано изразено изрично: “рискът от случайното погиване или повреждане на вещта при финансовия лизинг е за лизингополучателя”.
Стандартната процедура при лизинга протича по следния начин: Лизингополучателят се нуждае от определени активи. За целта той намира техен производител или се свързва с него чрез лизингодателя. Лизингодателят запазва правото си на собственост върху обекта на лизинга през целия период на действие на договора за лизинг.
Според чл. 342, ал. 3 има възможност лизингополучателят да придобие обекта на лизинга по време на договора или след изтичане на срока му.

Финансовият лизинг може да се разглежда и като форма на кредитиране, т.е. инвестиционен кредит, тъй като фактически се влагат средства с инвестиционна цел

- вместо да придобие необходимите активи, като плати цената за тях, лизингополучателят намира лизингова организация, която притежава или ще купи актива вместо него и ще му го предостави за ползване.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-20 11:13 от OwnerBG.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
21-12-2008 - 08:40:57
Около 50-60 евро на кв.м. струва довършването на апартамент, който е на шпакловка и замазка. При апартамент от 100кв.м. това прави 5000-6000 евро. Не мисля, че проблемът е в това, че не могат да се намерят 10000лв. за довършване от купувача.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
21-12-2008 - 11:42:56
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Около 50-60 евро на кв.м. струва довършването на
> апартамент, който е на шпакловка и замазка. При
> апартамент от 100кв.м. това прави 5000-6000 евро.
> Не мисля, че проблемът е в това, че не могат да се
> намерят 10000лв. за довършване от купува

Прав си че това е цената , но само при вариант настилки и общо довършване.Кухнята и уредите за вграждане ще вдигнат сумата с още малко.Проблема е че там където работи подобна схема такива обекти са напълно завършени и често напълно обзаведени с мебели и техника.Иначе ще се намерят 10000лв.като намерение, но какво ще се получи като довършване и резултат, времето ще покаже *pardon*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-12-23 07:16 от OwnerBG.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
22-12-2008 - 09:07:45
Мебели ще се намерят - не мисля, че фирмите за мебели ще откажат да продават на лизинг, кредит или разсрочено плащане (някой да не се заяде за терминологията). Това не го мисли.
Само дето малко ми куца идеята - искаш на някой сиромах, дето банките му отказват кредити да удовлетвориш желанието да живее в модерно ново жилище. Ами не се ли замисляш, че щом банките му отказват кредити, значи може да ги е страх, че утре ще остане без доходи?
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
23-12-2008 - 07:07:12
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Мебели ще се намерят - не мисля, че фирмите за
> мебели ще откажат да продават на лизинг, кредит
> или разсрочено плащане (някой да не се заяде за
> терминологията). Това не го мисли.
> Само дето малко ми куца идеята - искаш на някой
> сиромах, дето банките му отказват кредити да
> удовлетвориш желанието да живее в модерно ново
> жилище. Ами не се ли замисляш, че щом банките му
> отказват кредити, значи може да ги е страх, че
> утре ще остане без доходи?

Точно доходите са ключов момент.Доказаните доходи с платени данъци са много по малко от недоказаните.А само за доказани дават финансов ресурс.Ако строител или собственик имат имот, а купувач има желание и ресурс, нещата ще се получат.Започнах разговори с юристи и счетоводители за конкретна работеща схема.Средата на януари 2009г. ще е ясна и тогава можем да обсъдим конкретни реални проблеми при различните случаи.
winking smiley
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
23-12-2008 - 15:41:13
проблема с доходите винаги е бил ключов.
малоимния "бизнесмен" създал бизнеса си въз основа на откраднати пари не желае да плаща защото добре платения служител е със самочувствие. държавата също няма интерес да има средна класа, която да има собствено мнение по политическите въпроси.
за това първенютата масово не искат да плащат добри заплати но очакват другите като тях да плащат такива за да може техните служители да пазаруват от тях...
няма как просто
сбъркани мисли на сбъркани хора....

докато държавата продължава да преразпределя по неясни схеми 50% от БВП просто няма как да имаме добри официални доходи.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
23-12-2008 - 15:58:18
avatar
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------
> проблема с доходите винаги е бил ключов.
> малоимния "бизнесмен" създал бизнеса си въз основа
> на откраднати пари не желае да плаща защото добре
> платения служител е със самочувствие. държавата
> също няма интерес да има средна класа, която да
> има собствено мнение по политическите въпроси.
> за това първенютата масово не искат да плащат
> добри заплати но очакват другите като тях да
> плащат такива за да може техните служители да
> пазаруват от тях...
> няма как просто
> сбъркани мисли на сбъркани хора....
>
> докато държавата продължава да преразпределя по
> неясни схеми 50% от БВП просто няма как да имаме
> добри официални доходи.

Но имаме неофициални, пак благодарение на "малоумния" бизнемен

*pardon*
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
23-12-2008 - 16:05:07
незнаех, че доходите от рушвет и кражба са хитрите ходове на умните бизнесмени в България.
явно човек наистина цял живот се учи...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход