Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата

Публикувано от OwnerBG 
Re: Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
28-01-2009 - 06:03:33
явно съм те объркал с един съфорумец,на който съм му фен.
объркал съм се,сори!
MB2316 Написал:
-------------------------------------------------------
> Абсолютно съм съгласен ! Има все още такива
> строители , но не са на такова високо
> инвестиционно ниво , ако мога така да се изразя .
> Затова си мисля , че за да се постигне ефекта на
> ниската(разумна) цена и високото качество , трябва
> да се строи на кооперативен принцип (както
> казахте) . Нещо като голяма къща за 3-4 семейства
> , за мен е един много удачен вариант ! Купува се
> място с добра инфраструктура и се започва ! При
> малък брой на обитателите (3-6 семейства) ,
> процеса се следи много леко и стриктно ,
> недостатъците се отстраняват овреме , а и строежа
> се приключва бързо . Аз лично съм предложил на
> двама трима мои приятели да построим на мое място
> една хубава сградичка , ще си имаме двор , места
> за паркиране , градинка за деца и винаги ще бъде
> чисто , а не като в двора на 18 етажно ЕПК .


Quote

Toва е най сигурния начин да се изпокарате и да си загубиш приятелите.Аз съм строил така просто ми повярвай.Един има пари друг няма един не иска колони друг топлоизолация.Да не говорим че някой ще си скъса нервите а друг няма да си мръдне пръста
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
29-01-2009 - 18:27:23
Owner - мисля, че сам ще се сетиш , че всъщност печелиш дори и да връщаш парите без да е паднала цената.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
29-01-2009 - 18:46:29
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Owner - мисля, че сам ще се сетиш , че всъщност
> печелиш дори и да връщаш парите без да е паднала
> цената.

Прав си 4овек, старата схема с гарантината доходност.Просто търсех и продължавам да търся схема при която да има реални оценки /ха ха/ и някаква сигурност на оценяването.За съжаление при липса на база данни за реални сделки, всеки оценител вдига поглед към тавана и се започва .......... леле кефффффф *pardon*
Re: Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-02-2009 - 09:12:02
avatar
Нови форми на сделки с имоти – мода или необходимост?
17.02.2009 12:25
От: Василина Христоскова
v.hristoskova@investor.bg
В един от преломните моменти в световната икономика в пълна сила действа законът за естествения подбор, който гласи, че по-силните и по-адаптивни видове оцеляват, а останалите биват елиминирани.

С жестокостта на този закон трябва да се справят и участниците на пазара на имоти, които, за да останат на пазара, трябва да измислят варианти, при които сделката да стане мислимо осъществима. Изобретателните стратегии в тази посока довеждат до няколко иновативни начина за покупка на имоти, които доскоро нямаха признаци на живот у нас. Финансиране от продавача, покупка на лизинг, наем с опция за купуване и продажба с опция за наемане са все нови техники, чрез които купувачите могат да се сдобият с недвижимо имущество.

Един от финансовите инструменти, които тепърва навлиза и се приема у нас е втората ипотека, която включва финансиране от самия продавач и най-често се упражнява в сектора на жилищните имоти, обясни за Investor.bg регионалният директор на Re/max България Илиян Николов. При нея купувачът разполага със собствени средства, които покриват част от стойността на имота, за друга част той ползва ипотечен кредит от банка, а останалата част може да бъде осигурена чрез предоставяне на заем от самия продавач под формата на ипотечен кредит. Страните по сделката подписват нотариален акт за покупко-продажба на имота, като предварително е учредена ипотека в полза на финансиращата банка и втора по ред ипотека в полза на продавача.

За друга сделка обясняват от Orange Estates, при която ако самият инвеститор има сключена кредитна линия с финансова институция, тя може да прехвърлена към краен купувач: инвеститорът собственик тегли кредит от дадена банка и когато намери купувач, същата банка прехвърля тази част от ипотеката върху купувача, която отговаря на закупения от него имот. По този начин се освобождава инвеститорът. Така се работи с една кредитна институция, която диверсифицира кредитите между различни длъжници – инвеститор и купувачи.

При договора за наем с опция за закупуване купувачът и продавачът сключват договор за продажба на имот, като купувачът плаща в аванс малка част от цената на имота (обикновено от 5 до 15%). Оставащата част от цената на имота се плаща след определен период (от 2 до 5 години), като за това време купувачът ползва имота под наем. Когато се сключи окончателен договор за продажба на имота, платеният наем се приспада от дължимото плащане. Aко купувачът се откаже от сделката, губи платения аванс и наем. До подписването на окончателния договор за продажба на имота интересите на купувача (наемателя) трябва да се защитят допълнително, като се учредят допълнителни гаранции от продавача.

Лизингът също е практикувана форма и той не се различава от типичното лизингово финансиране. За разлика от ипотечните заеми купувачът не става собственик на имота преди пълното му изплащане. Плаща всички разноски, такси и данъци за времето на лизинговия договор.

Друг финансов инструмент, който набира скорост през последните месеци, е обратният лизинг, който се прилага най-вече за бизнес имоти. При него собственик продава имота си, най-често на финансова компания, която след това му го продава обратно с плащане на лизингови вноски. Така собственици на имоти си осигуряват средства, необходими за бизнеса им, без да ползват банкови заеми.

Има голям интерес и към сделките от типа „продажба с опция за наем“. Логиката на сделката е, че продавачът, който ползва имота под наем, не замразява парите в имота си, а купувачът генерира доходност от сделката.

Като цяло тези сделки нямат свой специален правен режим. За тяхното сключване обаче се изискват солидни договори и помощта на опитен юрист. По наблюдения на Re/max е започнал период на отсяване на професионалистите: „Сега ходенето на училище става много наложително,” коментира Николов.

Що се отнася до рисковете при тези сделки от Re/max казват, че от финансова страна такива няма. Лизингът, според Orange Estates, носи известни рискове, тъй като купувачът не получава право на собственост, докато не изплати и последната вноска от дължимото. В случай че купувачът в даден етап от лизинговия договор преустанови плащането на вноските, и двете страни понасят загуби. От една страна, инвеститорът не е успял да реализира имота си, а от друга, купувачът е лишен от право на собственост върху имота по лизинговия договор. Освен това, ако собственикът фалира, наемателят няма от кого да потърси обезщетение, защото първи се удовлетворяват кредиторите и след това всички останали по договорни отношения с фалиралия. Това обяснява необходимостта собственикът при този вид сделки да е стабилна и реномирана компания.

Появата на тези сделки е продиктувана от разбирането на някои продавачи, че при настоящите условия техният имот не може да бъде продаден. Данните към момента показват, че в София има 50 хил. пусти апартамента по статистика на Re/max и 25 хил. по статистика на Камарата на строителите. Сходна е ситуацията и при офис площите, при които незаетостта е 9% в София, показват данни на Colliers, а от Re/max очакват това ниво да достигне дори по-високи стойности до края на годината. Продавачите, които реагират спрямо условията, за разлика от други, които поддържат цени отпреди шест месеца, започват най-различни корекции и отстъпки в предложенията си. Това ги отвежда и към използването на тези финансови инструменти:

„Тези форми на покупка на имот са обусловени от необходимост, а не от човеколюбие”, казва Николов.

Re: Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
22-02-2009 - 21:19:01
avatar
Схемите за разсрочено плащане на жилища ще се увеличават
От Дневник

Имоти 2009: Годината на купувача

Строителите ще създават все повече схеми за разсрочено плащане на жилища, а все повече клиенти ще се възползват от тях като алтернатива на затегнатото банково кредитиране. Около това мнение се обединиха експерти по време на Balreact. "В следващите месеци покупката на имот ще се финансира по следната формула - 1/3 от банки, 1/3 от лизинг, а останалата част от заеми от приятели и роднини", прогнозира управителят на "Кредит център" Тихомир Тошев. "Очаквам все повече компании да изготвят алтернативни форми на финансиране", коментира и изпълнителният директор на "Афи Юръп" за България Шимон Бен Хамо.

Според експертите новите схеми ще привлекат няколко основни групи клиенти. Едната от тях са онези, които имат събрана част от сумата за покупка на имот и биха искали да разсрочат останалата за следващите няколко години. Потенциални клиенти биха били и хората, които изпитват притеснения за ефектите на кризата върху личните им доходи. "Тези купувачи могат да се нанесат сега в жилището, а да платят по-голямата част от него след 2 години, когато се смята, че кризата ще приключи", коментира Тошев. По този начин те ще изтеглят кредит, когато икономиката тръгне отново нагоре.

"Банките продължават кредитирането, тъй като от това зависи дейността им", коментира Мартин Гиков от Уникредит Булбанк. Според него в момента сред хората има някаква психоза, че не се отпускат заеми или пък че те са много скъпи. "Действително клиентите не искат да теглят кредити", коментира и Тихомир Тошев


*book*
Re: Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
22-02-2009 - 21:53:53
Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата

Интересно заглавие, то все едно са прескочили кризата вече. Както и да го въртят криза не се "прескача" ами се прежива с всичките и последствия. Даже и да се навият някои купувачи на лизингови сделки (будали винаги се намират), то пак няма да стане на сегашните офертни цени. Тренда е ясно надолу и не знам кой би подписал договор за определена сума на изплащане при последна вноска след 3-8 години. Тя кризата изобщо не се е разразила в БГ още, за сега започва да се усеща в частния бизнес и то не навсякъде, ами като свършат парите и се наложи да се свива и държавния апарат и да падат и бюджетните заплати? От къде ще вземе пари държавата да ги изплаща при тези дългове и никъква икономика? То нали и приходите от данъци ще намалеят в пъти.
Re: Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
22-02-2009 - 22:36:44
OwnerBG Написал:
-------------------------------------------------------

> Строителите ще създават все повече схеми за
> разсрочено плащане на жилища, а все повече клиенти
> ще се възползват от тях като алтернатива на
> затегнатото банково кредитиране. Около това мнение
> се обединиха експерти по време на Balreact. "В
> следващите месеци покупката на имот ще се
> финансира по следната формула - 1/3 от банки, 1/3
> от лизинг, а останалата част от заеми от приятели
> и роднини", прогнозира управителят на "Кредит
> център" Тихомир Тошев.

Нема да стане тая работа но... мечтите са разрешени , халюцинациите също !

Щото освен всичко останало "лизинговата схема" , от юридическа гледна точка е най-рискова за купувача а и не предполага голям 30% начален кредит.
И чий болен мозък предполага, че банката ще финасира 30% от цената без обезпечение - ипотека .И как ще се учреди тази ипотека като кредитополучателят не е собственик на имота ?
Още по безумно е предположението за заем от приятели и роднини ГОЛЯМО ха-ХА-ХА !!! Те приятелите и роднините при нормални обстоятелства трудно дават заеми а кво остава в очертаващата се "каша" .И да не забравяме ,че над 90% от депозитите на спестителите в БГ са до 3-5000 лева. Щото цената и до 200 евро да падне пак 60 кв.м ще струват 12000 и 30% от тях са 4000 евро= 8000 лева. Нещо не ми се връзва "прогнозната сметка -мечта" с реалните възможности даже и теоретично.



:] :] :]

А брокерите/ една доволно голяма част от тях/ да не си губят времето в "прогнози" а да се насочат бързо към курсовете за преквалификация на другарката Масларова .Щото гладът е голям зор водещ до терминални състояния. smoking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход