Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Продавачите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата

Публикувано от OwnerBG 
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 07:31:00
Има начин да се отложи кризата, а не да се прескочи. Как според теб предприемачът ще успее да постори сграда с 10%-20% капитал? Ще изхарчи парите и след няколко месеца, ако дотогава банките не почнат да финансират строителство, положението ще е още по-зле.
Въпрос на др. Иванов:

.> ....и какво точно ви направиха строителите?<

Отговор:

Строителите вече два пъти: 1998-2000 и след 2005 година докараха един наистина нормален, но в никакъв основен бизнес -строителството до пълен крах с произтичащите от товз последствия за много хора- безпаричие, пропиване, скандали, разводи, а и по- големи трагедии като остване без дом на хора , които са си платили предварително(не съм от тях) а и до още по-големи трагедии-10-15 годишен живот по квартири след като "строител" ти е бутнал къщата с обещанието че ще построи за 2 години(не съм и от тях). Примерите са навсякъде из София. На бул Ситняково, зад бул Ситняково, на бул България след Медицинска академия и още много. Говоря не за кооперациики с по-10 апартамента , а за огромни мастодонти останали натухла и бетон
Системата 1998 беше следната:
"Строителите " събираха от наивниците парите за един блок, след което влагаха в този строеж само 20-на% от средствата, а с останалите закупуваха терени и започваха нови строежи. Така със средствата от един строеж се започваха 3-4 строежа с идеята да се продава от ход по време на строителството(нищо ново под слънцето-Ганьовска алчност и безпардонност). И както можеше да се очаква в един момент започнатите строежи се оказаха повече от наличните пари , необходими за довършването им: т.е получи се "спека" 2000 година. Това направиха "строителите" 2000 година , др. Иванов
След това дойде времето на заемите, глътка въздух. Много от започнатите строежи се завършиха благодарение на кредитирането, спор няма. И тук Ганьо Балкански , изживяващ се като строителен предприемач отново си показа рогата. Реши че всичките пари на света ще бъдат вложвни в БГ строителството. Друго обяснение не виждам цените да скочат така. Което от своя страна привлече много здрави , прави и можещи да правят друго хора от провинцията в големите градове и курортите. БГ изпадна в някакъв идиотски "делириум тременс" където се говореше само за строителство.Милиарди бяха загробени в тухли и бетон, огромна част от тези пари най-безцеремонно откраднати от Европейски фондове, чиято идея е БГ да стане Европейска , а не мутрашка държава. Икономическата ефективност е последното нещо, което се взема впредвид , когато се влагат откраднати пари. При шамаросани 10 000 000 евро дори 1 % годишна доходност прави 100 000 евро на година без да си си мръднал пръстта. Съвсем друго е ако трябва да връщаш 10% на Дойче Банк примерно.
. Това е и обяснението за строежите на бензиностанции на 200 метра една от друга. Никаде по света не може да се види такава лудост. Ама това земеделие(Тракия е най-плодородната земя на Балканите), ама това високопланинско животновъдство(условията за него в БГ са по-добри от Швейцария) -Г-н Ганьо Балкански е над тези неща. Е, резултатите вече са налице.
Дойде време и за обратния път: ОТ МЕРЦЕДЕСИТЕ КЪМ ЦЪРВУЛИТЕ

С най-добри чувства, др. Иванов



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-12-19 08:30 от Спиридон Тепавичаров.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 08:35:40
avatar
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Има начин да се отложи кризата, а не да се
> прескочи. Как според теб предприемачът ще успее да
> постори сграда с 10%-20% капитал? Ще изхарчи
> парите и след няколко месеца, ако дотогава банките
> не почнат да финансират строителство
, положението
> ще е още по-зле.

Ако не започнат да финансират поне разумните кредитоискатели, наистина нищо не може да ни спаси.Независимо от коя група си мислим че сме.
winking smiley
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 08:52:33
Ако държавата най-образно казано , имаше банка , която да поеме риска с финансирането на разумните , кредитоискатели , може би пазара ще се раздвижи !? Но ако това стане , с колко би поевтиняло строителството ? Лакомия предприемач първи ще е прочел тази новина и ще каже "оооооо започва се " и ще замрази цените . Може би наистина е разумно да не се дават ипотечни кредити в момента , за да се отрезви ситуацията !? Но ако не се дават кредити за други инвестиционни проекти , това ще е пагубно за нашата твърде крехка икономика . Ако изобщо има такава ???
Говорих вчера с приятели проектанти и направо ме изненадаха ...... Цитиарам -" Проектираме на безумната цена от 22-24 евро/м2 и не можем да смогнем . Имаме много богати клиенти , които не се притесняват от ситуацията в момента ... "
Аз имам само едно обяснение за това . Явно са се ориентирали в ситуацията с поевтиняване на материали и труд . Друг е въпросът каква продажна цена биха обявили тези същите предприемачи ? Може да са решили да правят цели сгради , които да дават под наем ? Нали е актуално в момента ? *book*
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 08:58:21
Спиридоне , ти за ненормални ли мислиш , посетителите на форума?
1998г.-2002г. та дори и до 2004г. практически нямаше ново жилищно сторителство. Какви строители ти се привиждат дето договаряли терен след терен в този период?
Айде следващия път като пишеш нещо поне се постарай да си в час - можеш да видиш коя година цените тръгват рязко нагоре та да разбереш кога са почнали масово да се търгуват имоти и да се инвестира в жилища.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 09:09:49
а големите Яйца на Ситиком помните ли?
все ми се струва, че неще да са били след лето господне 2000-то
ами другаря барбутов кога започна да застроява в студентския град?
хайде сега да не се послъгваме за да не вадиме старите спомени....

истината за този тотален балон в имотите е в ЛЕСНИТЕ пари.
ако нямаше лесни пари печалбите щяха да са приемливи и качеството щеше да е на ниво.
сега резултата какъв е?
построени една камара боклуци, продадени на невероятно високи цени и заробени малоумници за десетки години напред....
ааа, да и идно благо преразпределение на капитала в което 5 автобуса хора станаха милионери без да се трудят а само преразпределяйки рушвети от парите на баламурниците....
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 09:17:15
Хуба-Буба - мног объкаш, ако банките не размразят кредитирането на сторителството, тези, които смяташ за богати ще лъснат колко задължения имат и всъщност ще се окажат бедни, освен ако не откажат да ис изпълнят задълженията, което е най-вероятно.
Помисли малко и ще използвам твоята терминология, въпреки че според мен не е точна- лакомията няма граници, лакомият се е набутал с нови проекти, терени, задължения за да може да спечели още повече.
За мен няма лакомия, а има полудяване при определени нива на печалби. Парите замъгляват мозъка и липсва трезва преценка. А без трезва преценка рано или късно губиш.
Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 09:40:23
просто няма как да ме убедиш в очевидни истини или пък да успееш да отклониш мисълта ми.
схемата е елементарна и пирамидална
цената се определя от търсенето
липса на търсене - 100-200$ на квадрат (някой помят тези цено)
лесни пари - увеличаване на търсенето
увеличано търсене - увеличаване на цената
увеличаване на цената - очаквания за добър доход от нищо правене (купуваш сега за 200 продаваш след 2 години за 500)
очаквания за доход от нищоправене - увеличаване на търсенето
овеличаване на търсенето - увеличаване на цената на НИ
увеличената цена на НИ - бум в строителството
бум в строителството - ръст в цените на суровините и труда за производството им
ръст в цените на суровините и труда - увеличаване на себестойноста (себестойноста сега е по-висока отколкото пазарната цена на имотите на готово и обзаведено жилище преди 10 години)
и така ....
докато всички си потенциални очакащи доходи от нищоправене разберат, че няма кой да купи защото вече няма лесни пари или балами с очаквания
и тогава балона става на парчета......

MB2316 Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако държавата най-образно казано , имаше банка ,
> която да поеме риска с финансирането на разумните
> , кредитоискатели , може би пазара ще се раздвижи
> !? Но ако това стане , с колко би поевтиняло
> строителството ? Лакомия предприемач първи ще е
> прочел тази новина и ще каже "оооооо започва се "
> и ще замрази цените . Може би наистина е разумно
> да не се дават ипотечни кредити в момента , за да
> се отрезви ситуацията !? Но ако не се дават
> кредити за други инвестиционни проекти , това ще е
> пагубно за нашата твърде крехка икономика . Ако
> изобщо има такава ???
> Говорих вчера с приятели проектанти и направо ме
> изненадаха ...... Цитиарам -" Проектираме на
> безумната цена от 22-24 евро/м2 и не можем да
> смогнем . Имаме много богати клиенти , които не се
> притесняват от ситуацията в момента ... "
> Аз имам само едно обяснение за това . Явно са се
> ориентирали в ситуацията с поевтиняване на
> материали и труд . Друг е въпросът каква продажна
> цена биха обявили тези същите предприемачи ? Може
> да са решили да правят цели сгради , които да
> дават под наем ? Нали е актуално в момента ?

Държавата дори и да има банка, малко ще помогне. Не става само с банки, трябват и париииии в тях. Проблемът тук е именно един - ПАРИ, и по-точно - СВЪРШИХА.
Държавата, драги, ако ще прави подобно нещо, то по-добре да
стимулира производството, реалната икономика, а не този анатемосан цикъл - строителството.



Re: Строителите станаха банки и лизингови къщи и пак му намериха начина да прескочат кризата
19-12-2008 - 10:01:25

> Държавата дори и да има банка, малко ще помогне.
> Не става само с банки, трябват и париииии в тях.
> Проблемът тук е именно един - ПАРИ, и по-точно -
> СВЪРШИХА.
> Държавата, драги, ако ще прави подобно нещо, то
> по-добре да
> стимулира производството, реалната икономика, а не
> този анатемосан цикъл - строителството.


Нали това казвам и аз ! В други инв. проекти , а не в строителство .
Едно от доходоносните пера за държавата е инфраструктурата .
Само , че и там борбата е жестока - търгове , наддавания под масата ..... после ЕС бил несправедлив към България !? Хахахаха .....
Сега ще видим как държавата ще се погрижи за икономиката . Или пак ще седи да гледа мача .


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход