Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)

Публикувано от Чимиджимичамиджоми 
Joan написа: кое е Идеален център за теб, до къде свършва Оборище (знаеш, че улицата пресича черковна, а там вече си в Подуене), къде слагаш да речем района на УАСГ или на бившето Американско посолство (консулския отдел) на Капитан Андреев?

Чак сега видях въпроса ти. Ами кво да ти кажа, водя се от разделението, което са наложили АНИ-тата. Според тях Оборище е до канала. Според същите източници в Идеален център се включва и Римска стена, а ул.Капитан Андреев е в Лозенец. Съгласен съм, че понятията Център и Идеален Център са доста неясни, особено второто. Използвал въм го, защото според горното деление, Център обхваща всичко до Сливница!!! Абсурд е да се ангажирам с каквато и да е прогноза за цени, да речем, около Женския пазар. Това си е чисто "експертно самоубийство" :}
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 14:18:06
Много интересни разсъждения на Чими(извинявам се за фамилиарниченето, но не мога да го изпиша цялото). Не мога да отрека нестандартност и оригиналност при подхода(качества които винаги са ме впечатлявали). С някои изводи не съм съгласен.
Веднага ще подчертая, че не съм специалист в НИ, не се занимавам с това, просто ще споделя някои наблюдения(дискусията събуди твърде много мисли у мене). Веднага казвам, че не мога да преценя нагоре или надолу ще тръгнат цените на имотите, макар че това ме засяга.
Ако условно използвам класификацията на имотите според Чими, имам апартаменти(в съсобсетвеност) в „Южни квартали”, „Люлин (останалото), Младост 3 и 4, Овча купел 2...”, както и малък парцел със стара къща на „Другата планета.
Ще се спра малко отзад напред на постовете, а по-сетне ще продължа.

Quote

Още няколко пояснения към прогнозните цени:
1. Едно от нещата, които мисля, че неминуемо ще се случат в следствие на "корекцията", е европеизирането на цените в смисъл преминаването от "нотариална" към реална квадратура. Абсурда да се плащат общи части в имагинерен вид и количество ще отпадне.

Тук напълно съгласен. Имам наблюдения на пазара на НИ в Кипър – там съществува термин „покрита площ”, отделно се дава квадратурата на „откритата”(тераса). В „покритата” се смята единствено реалната жил.площ(без стени и общи части). Грубата сметка, която си направих, показа че средните цени като цяло(използвам усреднено градовете Никозия, Ларнака, Лимасол) са съпоставими със софийските-ново строителство(съпоставям ги като от цените в София изваждам поне 20% общи части, стени и тераси). Така отиваме на приблизителна цена от около 2000 евро/кв.м.(плюс-минус). Ще отбележа, че освен че качеството на строителство, предполагам е по-високо(нямам наблюдение за тук, но за там имам), инфраструктурата(пътища, Вик, канализация) навсякъде е първокачествена, немалко от предлаганите апартаменти(не говоря за къщи) са с комунален басейн и много често са от затворен тип(подръжката на тези общи части не излиза особено скъпо). Да прибавим, че от 15-тина години се строят сгради максимум на по 5-6 етажа(по-високите са рядкост и са строени преди това). За вътрешното разположение на стаите и квадратурата им е излишно да говоря(за това си има нормативи за минимална квадратура, които далеч не са 3 на 4м).

Quote

2. Второто нещо, което също е неизбежно, но в по-дългосрочен план, е изчезването на буквичките "Ш/З" (превод за непросветените: шпакловка и замазка) от офертите. Това инвеститорско изобретение е едно от основните безумия, които тласкат пазара към застой.

Горе-долу по същата логика, е възможно да отпадне и това, но пак само като термин. Продажбата на шпакловка и замазка е все едно продажба на зелено. В Кипър жилищата се издават до ключ – това освен че включва абсолютно всичко(настилка и латекс), но и вградена кухня, барабар с гардероби в спалните. В Кипър никой няма да те спре да купиш на етап ШиЗ, но ще го платиш на цени „на зелено”.
Всъщност ако щеш си реди теракота и си боядисвай и сам, отбив от цената няма да ти направят. Но е много вероятно да те сметнат за луд.

Quote

3. В дългосрочен план не очаквам промени в абсолютните стойности на офертните цени, но ако се сбъднат прогнозите ми по точки 1 и 2, това ще представлява минимум 25% понижение на РЕАЛНАТА ЦЕНА, която купувача плаща.

Естествено и неминуемо е в България да започне да се отбелязва чистата жилищна площ. От това обаче, цените няма да паднат, а условно ще се покачат, защото към цената на реалната жилищна площ ще бъде калкулирана и тази на общите части. Реално ще се запазят цените в момента. Възможно е и да има леко мърдане надолу, но няма да е съществено. Според мен, т.1 и т.2 не са фактори за движението на цените, а в сегашния им вид са просто трикове. Изчезването им едва ли ще доведе до промяна.

Quote

4. Следващото нещо, от което ще дойде спада, е парите за посредническите услуги. Очаквам окрупняване на пазара на посредниците, като тенденцията е той да достигне до не повече от 200-300 сериозни фирми, разпределени пропорционално на населението по региони. Очаквам сериозно профилиране на посредниците в отделните типове НИ. Следствието от всичко това ще е много по-голям брой сделки на посредник, а от там ще дойде и нормализирането на комисионните в размер на не повече от 1,5%.

Тук нямам никакво отношение

Quote

5. През следващите три-четири години очаквам панелките да се превърнат в "антихита" на пазара. Всъщност очаквам на практика смъртта на панелката в пряк и в преносен смисъл. Според мен ще оцелеят само тези с много добра локация в елитни квартали. Но цената на тяхното "спасяване" ще стане толкова висока, че на практика те ще станат непродаваеми.

Панелките няма начин да се правърнат в антихита на пазара. Някои от тях даже е възможно да повишат цената си, взависимост от разположението си. Особено на тези в Младост – с тръгването на метрото(от догодина доколкото разбирам) придвижването към центъра, което в момента е ад. Всичко това зависи и до голяма степен от промяна в мисленето на българина при купуване на жилище(това е една доста дълга тема, на която може би ще се спре друг път). Като цяло, считам че в момента са достигнати пределни цени и се съмнявам да се качат, но при всички случаи ще се запазят.
А сега малко за спасяването на панелките. Разбира се, не са сериозни изказвания от рода на „ще пуснат две семейства цигани, след което ще ги разкостят и продадат на приятелски кръгове”; четох някъде, че квадрата на санирана панелка в Германия струвала 500 евро/кв.м(ако някой има подобна оферта плащам в брой и веднага!!) и т.н.
Разбира се, че в един момент държавата ще обърне сериозно внимание на санирането на панелките, защото в противен случай това ще генерира огромен социален проблем. Механизмите за това са най-различни(като държавата гарантира пред банките кредитите, които ще бъдат отпуснати за това при минимална лихва; би могло и чрез фондове от ЕС и въобще са много и разнообразни възможностите).
Същото обаче много трудно може да се осъществи при голяма част от „новото строителство”, за което въобще не съм убеден, че ще издържи колкото някои панелки.

Quote

6. С влизането в сила на ЗЕС очаквам много много по-бързо и организирано "профилиране" на кварталите на елитни, нормални и гета. Всичко това ще е свързано със сериозно разместване на ценовите пластове в съответните квартали.

Естествено, че този закон няма да реши в такъв глобален мащаб нещата. Не само заради това, че след влизането в сила на всеки закон у нас, дълго време продължава ошлайфането му, чрез множество отмени и допълнение. А и реално такъв тип закон, може единствено да урегулира нещата в ЕС, но в никакъв случай няма доведе до тенденции в пазара.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 17:27:06
А интересува ли те къща в Германия за 30 000 EUR (250 m2+650 двор) или къща до Кьолн - 65000 EUR ( 92m2+993m2 двор) или пък в Дрезден 65000 EUR (552 м2 +907 м2 ).
Или пък Лайпциг - 71 м2 (чиста жилищна площ) - 33200 EUR? Цените май идват и под 500 EUR/m2 smiling smiley
Не знам защо още има хора, които си мислят, че в България е супер-евтино и няма как цените да падат. На мен ми е скъпо и то при положение, че получавам към 3000 лв, а
според мен това не е масова заплата у нас (за съжаление).
А ето и средните заплати към 2005-та в Германия.
[www.worldsalaries.org]





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-06 17:51 от DeBeers.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 17:39:51
avatar
DeBeers Написал:
-------------------------------------------------------
> А интересува ли те къща в Германия за 30 000 EUR
> (250 m2+650 двор
) или къща до Кьолн - 65000 EUR (
> 92m2+993m2 двор) или пък в Дрезден 65000 EUR (552
> м2 +907 м2 ).
> Или пък Лайпциг - 71 м2 (чиста жилищна площ) -
> 33200 EUR? Цените май идват и под 500 EUR/m2

Това е механично сравнение, което нищо не показва. Колко би струвала такава къща в "баровски" квартал на Берлин? Или на Мюнхен?
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 18:01:59
> > 33200 EUR? Цените май идват и под 500 EUR/m2
>
> Това е механично сравнение, което нищо не показва.
> Колко би струвала такава къща в "баровски" квартал
> на Берлин? Или на Мюнхен?
>

Ами в самия център на Берлин има един апартамент, който е напълно обзаведен с чиста жилищна площ от 135 м2 и цена 296 000, а обявата седи повече от половин година.
И за да направим сравнението, ето ти линк - апартмент Обърни внимание, че влиза и подземно паркомясто.
Та подобно нещо колко ще струва в София?
И да няма как да се направи сравнение. Там такава мръсотия, кал и разбити улици няма smiling smiley.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 18:48:57
avatar
[www.homesonview.co.uk]

под 120 000Е,на 10 мин с кола от самия център,20 мин с автобус,5 мин от болница,парк,училища и градини.И все пак къща,а не апартамент . Между 2 големи шопинг-центра.Повече от 300 м2 площ.
Инфраструктура на светлинни години от българската.

НАЙ-ОБИЧАМ БОБА, ЛЕБА И ДА ЕБА!
Здравей Джони. Обичам интелигентни събеседици!

Джони каза: Естествено и неминуемо е в България да започне да се отбелязва чистата жилищна площ. От това обаче, цените няма да паднат, а условно ще се покачат, защото към цената на реалната жилищна площ ще бъде калкулирана и тази на общите части. Реално ще се запазят цените в момента. Възможно е и да има леко мърдане надолу, но няма да е съществено. Според мен, т.1 и т.2 не са фактори за движението на цените, а в сегашния им вид са просто трикове. Изчезването им едва ли ще доведе до промяна.
Всъщност, аз започнах тази тема по съвършено различен начин, но с течение на времето тя се изметна малко. Виж сега, падането на цените е неминуемо и сега на кратко ще ти дам основните аргументи, защо мисля така.

Първото и НАЙ-ГЛАВНОТО - пълно и абсолютно разминаване между цена и платежоспособност на купувача. Много се изписа, как МНОГО ХОРА СА СИ КУПИЛИ АПАРТАМЕНТИ. Това е пълна заблуда. Истината е, че НЯКОЛКО БАНКИ СИ КУПИХА МНОГО АПАРТАМЕНТИ, КОИТО В ПОСЛЕДСТВИЕ ОТДАДОХА ПОД НАЕМ НА МНОГО ХОРА, СРЕЩУ БЕЗУМЕН НАЕМ!!! Нямам други думи да опиша 25 годишна ипотека при 10% ефективна лихва.

Второ - изчерпването на спекулативния потенциал на жилищните имоти у нас. За това много се изписа, повечето от нещата бяха казини и не смятам да ги повтарям. Но данните, дори на НСИ напълно подкрепят тази теза и смятам, че тази тенденция ще се задълбочава.

Трето - тотално разминаване между цена и качество на предлагания продукт. Без коментар. Отвори който и да е от форумите на тази тема и ще се начетеш. Казваш, че притежаваш няколко апартамента. Дано те да са свестни, защото аз се нагледах на гробници (като използвам тази дума май много обиждам гробниците, защото те в повечето случаи са читави и добре строени - използвам го в контекста на това, че само мъртавци биха живели там :}

Пазарът е механизъм, който подлежи на основни закони и той изпитва нужда равновесно положение (това си е вид ентропия). Пътят до това равновесно положение, обачи минава през принципа на махалото - в колкото по-крайно положение го поставиш, когато му премахнеш действащата сила, толкова в по-крайно обратно положение се връща.

На базата на горното можем да седнем да разсъждаваме smiling smiley в две основни посоки: до колко е крайно полонението на махалото и до колко са отпаднали силите, подържащи го в това положение. От тук идват и основните разлики в изводите на мислещите хора.

Аз съм един от "сривльовците", който реално заложи на срива, т.е. продадох всичките си ЖИЛИЩНИ площи и сега живея под наем. Мога да ти напиша цяла ода за това, колко е готино да си човек с някаво положение и да си на наемния пазар. Но това е друга тема. Заложих на срива, защото инстинктивно усещам, че той е достигнал критична точка. Но няколко пъти съм писал, че аз не искам балона да се спука. Това няма да е добре за никой. Искам той да се "спихне". Това ще даде време на мислещите хора да реагират, а идиотите в крайна сметка винаги ще си останат идиоти и винаги ще губят! Именно защото не искам балона да се пука, толкова много ме е яд на "брадърите", които непрекъснато обясняват, че от тук нататък пътя ни е само нагоре и те видиш ли жилищата винаги ще растат. Тези хора така и не разбраха, че реално си работаят за СПУКВАНЕ на балона и в същност са по-големи сривльовци и от мен!

Джони каза: Естествено и неминуемо е в България да започне да се отбелязва чистата жилищна площ. От това обаче, цените няма да паднат, а условно ще се покачат, защото към цената на реалната жилищна площ ще бъде калкулирана и тази на общите части. Реално ще се запазят цените в момента. Възможно е и да има леко мърдане надолу, но няма да е съществено. Според мен, т.1 и т.2 не са фактори за движението на цените, а в сегашния им вид са просто трикове. Изчезването им едва ли ще доведе до промяна.

Като казвам, че цената ще падне от преминаването от нотариална към реална квадратура, аз имам предвид, че цената на кв.м. жилищна площ няма да се промени. Един квадрат ще си остане ?1000, но апартамента вече няма да е 100 кв.м., а 75. Това вече си е реално понижение.

Джони каза: Естествено, че този закон няма да реши в такъв глобален мащаб нещата. Не само заради това, че след влизането в сила на всеки закон у нас, дълго време продължава ошлайфането му, чрез множество отмени и допълнение. А и реално такъв тип закон, може единствено да урегулира нещата в ЕС, но в никакъв случай няма доведе до тенденции в пазара.

Закона за пръвпът даден нормативна уредба за неща, които бяха на "много дневен ред". Не казвам, че ще промени всичко като с магическа пръчка, но ще създаде тенденции. А мен това ме интересува. Не е нормално да живее безработен до директор и това го казвам не защото съм СНОБ, а защото тези хора имат различни ПОТРЕБНОСТИ и различни възможности. Изобрщо не говоря за приноса, който дават в общността в която живеят. Не ме разбрирайте грешно!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-06 19:52 от Чимиджимичамиджоми.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 21:41:32
за джони
Quote

Цитат:
5. През следващите три-четири години очаквам панелките да се превърнат в "антихита" на пазара. Всъщност очаквам на практика смъртта на панелката в пряк и в преносен смисъл. Според мен ще оцелеят само тези с много добра локация в елитни квартали. Но цената на тяхното "спасяване" ще стане толкова висока, че на практика те ще станат непродаваеми.


Панелките няма начин да се правърнат в антихита на пазара. Някои от тях даже е възможно да повишат цената си, взависимост от разположението си. Особено на тези в Младост – с тръгването на метрото(от догодина доколкото разбирам) придвижването към центъра, което в момента е ад. Всичко това зависи и до голяма степен от промяна в мисленето на българина при купуване на жилище(това е една доста дълга тема, на която може би ще се спре друг път). Като цяло, считам че в момента са достигнати пределни цени и се съмнявам да се качат, но при всички случаи ще се запазят.
А сега малко за спасяването на панелките. Разбира се, не са сериозни изказвания от рода на „ще пуснат две семейства цигани, след което ще ги разкостят и продадат на приятелски кръгове”; четох някъде, че квадрата на санирана панелка в Германия струвала 500 евро/кв.м(ако някой има подобна оферта плащам в брой и веднага!!) и т.н.
Разбира се, че в един момент държавата ще обърне сериозно внимание на санирането на панелките, защото в противен случай това ще генерира огромен социален проблем. Механизмите за това са най-различни(като държавата гарантира пред банките кредитите, които ще бъдат отпуснати за това при минимална лихва; би могло и чрез фондове от ЕС и въобще са много и разнообразни възможностите).
Същото обаче много трудно може да се осъществи при голяма част от „новото строителство”, за което въобще не съм убеден, че ще издържи колкото някои панелки.

Гледай сега.
Говориш нещата малко повърхностно
пропускаш следните факти
Факт 1 - панелките в България са строени от българи а не от германци. Не съм чувал в Германия да се отлепи цял панел от 5 етаж и да падне върху колата на съседа.
Факт 2 - в българските панелки живеят българи с всички произтичащи от това екстри - не плащане на сметки, пикане във входа, липса на ремонт, невъзможност за общи действия по саниране....
Факт 3 - за да се усвоят пари в България от фондове някой трябва да вземе комисиона, демек да има финансов интерес да даде пари за тази цел. Познай какъв ще е резултата от подобно саниране. (справка млекопроизводителите [www.kafene.net] )
Факт 4 - качеството на обитателите на панелките има само една посока - влошаване.
Всичко това показва само едно - днешните панелни квартали са бъдещите най-опасни места за живот, пред които и харлем би бледнеел.

Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 21:45:57
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> DeBeers Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > А интересува ли те къща в Германия за 30 000
> EUR
> > (250 m2+650 двор) или къща до Кьолн - 65000
> EUR (
> > 92m2+993m2 двор) или пък в Дрезден 65000 EUR
> (552
> > м2 +907 м2 ).
> > Или пък Лайпциг - 71 м2 (чиста жилищна площ)
> -
> > 33200 EUR? Цените май идват и под 500 EUR/m2
>
> Това е механично сравнение, което нищо не показва.
> Колко би струвала такава къща в "баровски" квартал
> на Берлин? Или на Мюнхен?
>



Quote

Чехов казва: "Забогатяването, пълният стомах, безделието развиват у русина най-безочливо самомнение".
Като прочетох тази мисъл, веднага се сетих за теб мила smiling smiley
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
06-09-2008 - 23:48:41
DeBeers Написал:
-------------------------------------------------------
> А интересува ли те къща в Германия за 30 000 EUR
> (250 m2+650 двор) или къща до Кьолн - 65000 EUR (
> 92m2+993m2 двор) или пък в Дрезден 65000 EUR (552
> м2 +907 м2 ).
> Или пък Лайпциг - 71 м2 (чиста жилищна площ) -
> 33200 EUR? Цените май идват и под 500 EUR/m2
> Не знам защо още има хора, които си мислят, че в
> България е супер-евтино и няма как цените да
> падат. На мен ми е скъпо и то при положение, че
> получавам към 3000 лв, а
> според мен това не е масова заплата у нас (за
> съжаление).
> А ето и средните заплати към 2005-та в Германия.
>

Приятелю разбирам те и ти съчувствам. И аз се уверих че с 3000 заплата човек е за никъде. Сиромаси сме защото сме глупави, я виж Сулю и Пулю милиони въртят - вземат по 50-60000 евро заеми като че да са нищо. За нас сиромасите обаче са много.


Редактирано 1 пъти, последният път 09/06/08
> 05:51PM от DeBeers.


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход