Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)

Публикувано от Чимиджимичамиджоми 
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
05-09-2008 - 14:41:29
..........

Срам ме е...

Абе не разбрах защо в пейнта излиза нормално, а после като save as jpg, и става цвъкнато в ъгъла на белия лист...

Махнах го, Тинки си знае за какво става дума. И без това ме обвиняваше навремето, че си я нагласям камбанката smiling smiley

Тинки, видя ли ся к'во стана с цените, а?! Я да те заям smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-09-05 15:25 от Joan.
Re: Joan
05-09-2008 - 15:02:32
Joan e forumist ,koyato e chetena s interes ot men ot godini v tozi forum .Joan ,v moe litze imash poddrazhka i bih se radval i za v badeshte da cheta informativnite ti komentari!
Re: Joan
05-09-2008 - 15:31:13
Благодаря, Nikola. Хубаво е да знам, че поне някой оценява усилията ми в област, която не ми е професия smiling smiley

Така или иначе, НИ и в частност жилищата касаят всички нас в една или друга степен - все някъде живеем. И всеки опит за обективност и предвидимост е от полза, мисля си аз.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
05-09-2008 - 15:35:10
Чимиджимичамиджоми Написал:
-------------------------------------------------------
> Сега да посменим темата. Вчера говорих с мой
> познат -- строителен предприемач. Човека завършва
> две сгради. Едната е пред акт 15 в Лозенец,
> другата е пред ДПК в Лагера. В първата продава
> апартаменти по 2400 евра на квадрат, във втората -
> по 1150. Заетостта в първата е 70%, а във втората
> - 15%. Това вече е интересно за коментар.
> Качеството според него е отлично, според мен е над
> средното, но е еднакво и за двете сгради.
>

Искаш да ми кажеш, че в Лозенец на 2400 е/кв брутна квадратура (което ще дойде до към 3000 нетно) за сграда без Акт 15 и 70 % от жилищата са продадени?

Къде в Лозенец е това? Каква сграда, колко голяма?

Абе аз чак сега се загледах в поста ти с прогнозата -

"Идеален център, Яворов, Оборище
- ново строителство + паркомясто - ?2200 - ?4000 на кв.м. ЧИСТА ЖИЛИЩНА ПЛОЩ (тук винаги ще играят големите пари)
- ново строителство БЕЗ паркомясто - ?1800 - ?2500 на кв.м. ЧИСТА ЖИЛИЩНА ПЛОЩ
- старо строителство след 1960г + паркомясто - ?2000 - ?2500 на кв.м. ЧИСТА ЖИЛИЩНА ПЛОЩ
- старо строителство след 1960г БЕЗ паркомясто - ?1500 - ?2500 на кв.м. ЧИСТА ЖИЛИЩНА ПЛОЩ"

кое е Идеален център за теб, до къде свършва Оборище (знаеш, че улицата пресича черковна, а там вече си в Подуене), къде слагаш да речем района на УАСГ или на бившето Американско посолство (консулския отдел) на Капитан Андреев?





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-05 15:44 от Joan.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
05-09-2008 - 15:59:42
Джоан, нищо против теб нямам но не мога да си обясня с какъв ентусиазъм защитаваш тезата за постоянното нарастване на цената на имотите. Не мога да разбера каква е целта ти. Занимаваш се със статистика...значи си наясно, че на този пазар ИМА(факт) цикличност. Признаците за това, че пазара в момента отива в процес на корекция са поголовни и повсеместни! Много хора го очакваха, в момента много хора говорят за този спад, говоря за такива които никога не са се интересували от цената на имотите. Имам приятел, който живее на Славянска. Наскоро му казах, че за апартамент като неговият има оферти дори на 4000-5000 Евро/м2. След като мигаше няколко секунди опулен, ми каза...абсурд бе това не може да е вярно. Дали има сделки на такива нива...не знам, но със сигурност виждам настроенията на хората а те са силно негативни спрямо актуалните цени на имотите. Познати които искаха да купуват масово се отказват...поведението на купувачите е това което ръководи пазара(особено на НИ). Станат ли негативни очакванията, нещата тръгват надолу, говоря за брой сделки, цени, и т.н. А това не е от полза за никой. При балонизиран пазар на НИ страдат всички, както собствениците така и тези които нямат. Защото съвсем скоро ще дойде момент в който цените ще са такива, че много хора ще си казват "Защо не продадох по-рано"...Ако мотивът ти е че ти си купила на ниските нива...повярвай ми нищо не те грее, ако решиш да купиш нещо по-голямо като продадеш сегашното ти по-малко...ще трябва допълнително да изкараш ПОВЕЧЕ пари, отколкото ако имотите бяха поскъпнали да речем с 20% от момента в който си купила твоето жилище, а не със 100% примерно.
Жилищата трябва да са достъпни за хората...в момента, по ред причини(цени, лихвени проценти и т.н.) те не са, освен ако не се разчита на готови пари от тате/мама/дядо/баба и т.н.
Сега се сещам и че това е начин за една поголовна пдомяна на собствеността на принципа "продавам евтино нивите-купувам скъпо апартамен в града". Доволни са строителите, доволни са всички ленд АДСИЦ-ове, довлни са и банките защото само нивичките не стигат, трябва и кредит...ама това е до време! Аз имам имоти, виждам как всички са поскъпнали(имам ниви, 2 къщи, апартамент, индустриален имот). Виждам как всичко е псокъпнало...и не ми харесва серизоно, не ми харесва, защото ако ипотекирам нещо, за да завъртя парите в някакъв бизнес, изтресе криза и стойността им падне, и банката каже..."Покрий разликата в резултат на преоценяването" какво се случва с мен.
Не е добре това което се случи на пазра на НИ, и мисля че това ще доведе до недобри неща!
По принцип не съм песимист, но пък гледам реално на нещата. Реалностите са такива към момента. Не казвам че ще се пада на 300 Евро, но панел на 1000 няма да има вече, просто няма да има. А от там тръгва едно пренареждане на пъзела.
Моля се само приземяването да е по-меко, а не твърдо!
Извинявамс е ако съм досадил с този мой пост, но петък след обед е добро форумно време smiling smiley
Приятен уикенд на всички!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-05 16:06 от hrabar.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
05-09-2008 - 16:14:15
hrabar,

Виж как хубаво си обосновал, че нищо не ме грее smiling smiley, ама като не ме грее, това значи ли да викам "ще падат, ще станат 300 е/кв", ако не мисля така? Много неща не ме греят в действителността, ама са си такива.... Всъщност ако знаеш колко ми се ще да станат 300 е за топ локейшън..... smiling smiley

Но продължавам да си мисля, че спадът, за който повечето мечтаят (а аз не обичам да мечтая, не и за такива неща smiling smiley), няма да се случи освен в случай на криза. Когато няма да грее пак никого.

Обосновавала съм се много пъти, не мога да се повтарям до безкрай. Който се интересува, да си намери постовете ми.

Само ми кажи - познатите ти, които се отказват, под наем ли са?

Какъв е процентът на спекулативните покупки, какъв - на необходимите (за живеене) и какъв - на смесените? Какъв е процентът от сделките на зелено в новото строителство и какъв е процентът на бизнес кредитите от страна на предприемача (тоест каква част от новата сграда се финансира безлихвено от купувача и каква - от банката)? Какъв е процентът на продажбите с ипотека на вторичния пазар - ти ако си собственик без кредит, ккаво ще направиш в случай на спад на цената?

Аз имам някакви свои наблюдения по въпросите, които ме карат да имам такова мнение, но те не са меродвани и представителни. Когато съберем достоверана количествена информация по тези и още някои други въпроси, можем да преразгледаме тезата.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-05 16:15 от Joan.
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
05-09-2008 - 16:20:57
Чими, направо ме хвърли в оркестъра с твоя пост за Лозенец, честно! Подскачам и не мога да си гледам работата - къде е това в Лозенец, бе човек!
Re: Опит за субективен анализ на имотния пазар (за не толкова големи разбирачи)
05-09-2008 - 18:44:34
avatar
Изпратено от: Julius (IP съхранено)
Дата: September 5, 2008 09:50AM


Ааа, ясно... еее сега няма да се караме за 2-3 год. я?

А ти не мислиш ли че могат да се върнат именно на тези стойности?


Изпратено от: Joan (IP съхранено)
Дата: September 5, 2008 10:17AM


Не, освен в случай на обща икономическа криза.


И дума не може да става за обща икономическа криза.На Антарктида има все още стабилен икономически растеж.Това,че Америка,Европа,Австралия и Азия са в рецесия е без значение в случая.

НАЙ-ОБИЧАМ БОБА, ЛЕБА И ДА ЕБА!
Joan написа: Чими, направо ме хвърли в оркестъра с твоя пост за Лозенец, честно! Подскачам и не мога да си гледам работата - къде е това в Лозенец, бе човек!
Кемпински.

Joan написа: Не, освен в случай на обща икономическа криза.

Я виж това:[paper.standartnews.com]
Julius, ако беше само той, щях да хвърлям петолевки пред Народното събрание и щях да тропна хорце със Станишката. За съжаление този човечец просто цитира доста по-мастити икономисти. И това е единствената причина да му вярвам! Този е "Козел опущения" и са го пуснали да каже нещо, което се върти в под сурдинка от близо два месеца.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-06 10:16 от Чимиджимичамиджоми.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход