Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И все пак вината е на брокерите.

Публикувано от tao 
tao
И все пак вината е на брокерите.
01-10-2009 - 20:45:19
Брокера е маркет мейкъра на имотния пазар.
ТОЙ е човека който трябва да направи пазар.
От него зависи дали ще има имотен пазар или не.
Това означава преди всичко ОТГОВОРНОСТ.
Брокерите трябва:
1. Да си почистят къщичката- който иска да е брокер, такси по 5к и лицензи по 50к на агенция. Строги правила за обяви, за огледи, за договори и т.н и т.н Всичко да е ясно, строго и еднотипно.
2. Да правят ОБОРОТ а не ценови нива. Печели се от оборот не от маржове.
3. Да вразумяват и купувачи и продавачи, да ги култивират що е имотен пазар и да ги СЪВЕТВАТ а не да ги ограбват или да им надуват цените.
..Имного други неща,няма да продължавам.
Само да вметна че ОБОРОТА и ЕДНОТИПНОСТТА правят един пазар ликвиден, какъвто ще да е. Има над доста какво да мислят брокерите.
Но, промяната трябва да започне от тях.
Ако тези неща се случат, тогава никой няма да му пука че продава на 300 е/м2 щото ще има ликвидност и обороти а ако брокерите не станат истински маркет мейкъри и 1500е/м2 не си струва, след като няма пазар и ликвидност.
Дано да ме разберете.

Re: И все пак вината е на брокерите.
01-10-2009 - 21:03:34
avatar
Проблемът се роди от спекулативният пазар, когато всеки един шапшал си въобрази, че става за брокер.

А това да работи човек брокерската професия, не става със случайно хванати хора от улицата.
Искат се много неща, дискутирали сме ги неведнъж.

В крайна сметка си мисля, че всичко ще е за добро.
Настоящата икономическа криза започна за късмет на страната ни в идеалният момент, малко преди всеобщото разорение - готвеха ни цени и по 3000 евро на квадрат, ама се размина!

Пазара неиминуемо ще изхвърли от бранша всички нещастници въобразили си, че Силата винаги ще е с тях. Подобни идеи се лекуват успешно в психиатриите.

Ще оцелеят единствено тези, разбрали че клиента е Цар и той е този, от който зависи хлябът им.
А за да го получат, просто... ще трябва да докажат, че са професионалисти.

Без повече абсурдни твърдения от рода на тези, че брокера защитавал интересите и на двете страни по сделката и съответно има право да претендира за възнаграждение от две места.

Твърдение, което ако не липса на професионализъм и коректност към наелата го страна издава най-малкото абсолютно непознаване на процеса на договаряне по търговска сделка!

Има още много да се учат, надявам се че след 5-6 години, когато пазарът започне да се възобновява на него да има повече научени брокери и много малко от тези, които наивно се считат за такива, поради факта, че са посредничили на спекулативен пазар. winking smiley
Re: И все пак вината е на брокерите.
01-10-2009 - 21:38:13
tao Написал:
-------------------------------------------------------
...

Айде поредния чиновник "социалист" или малоумен журналист решил да пълни джобовете на някоя агенцийка пълна с невзрачни писарушки!

Много ми е интересно с какво ще се повиши качеството на обслужването за клиента като се сложат такси и лицензи!??
Много ясно какво ще стане!
Много от фирмите ще отпаднат, а тези които останат ще качат ком. на 10 %
Като няма конкуренция винаги е така.
Пазарът си отсява качеството, а вместо някакви безсмислени такси, няколко добре написани, кратки и ясни закона могат да решат проблемите в бранша.
За мен, проблема се роди когато всеки малоумник реши да стане строител и или да прави агенция! Сега някой от тях като фалират и проблема ще изчезне.
Ако ти взема 50 000 и ти дам лист хартия с печат дали ще станеш по-умен? Дълбоко се съмнявам. winking smiley

Само пазара отсява кой е глупак и кой не. Много интересно от къде ще дойдат тези обороти за които говорите? Те да не се получват с лиценза? winking smiley

Посочете ми поне един случай от близките 20 години, когато след като се е въвел "лиценз" КАЧЕСТВОТО и ЦЕНАТА на някоя услуга или стока се е повишило!
Май като мисля няма нито една! smiling smiley

www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-01 21:53 от borsi.
tao
Re: И все пак вината е на брокерите.
01-10-2009 - 23:16:53
Борси,
Писал съм го това за който разбира и който иска да го осмисли, моля те не се исказвай неподготвен.
Не съм чиновник, а бачкам в частния бизнес и съм купувач. Дотук с умозаключенията ти.
Аз не знам кое и как се е подобрило, но знам че като се въведе висока парична бариера за вход в някой бизнес, остават най-големите и високоорганизираните. А те, по правило работят със стандарти. И не са за ден или два на пазара.
И щом има стандарти има качество.
Нямам нищо против да платя повече за да получа качество.
Европееца има нужда от високоорганизирани и ликвидни пазари, Европа не е Азия да отвориш сергийка и да правиш бизнес.
Е , не може всички да имат фирми и да правят каквото си искат както си искат.
Re: И все пак вината е на брокерите.
01-10-2009 - 23:20:19
avatar
tao Написал:
-------------------------------------------------------
> Брокера е маркет мейкъра на имотния пазар.
> ТОЙ е човека който трябва да направи пазар.
> От него зависи дали ще има имотен пазар или не.
> Това означава преди всичко ОТГОВОРНОСТ.
> Брокерите трябва:
> 1. Да си почистят къщичката- който иска да е
> брокер, такси по 5к и лицензи по 50к на агенция.
> Строги правила за обяви, за огледи, за договори и
> т.н и т.н Всичко да е ясно, строго и еднотипно.
> 2. Да правят ОБОРОТ а не ценови нива. Печели се от
> оборот не от маржове.
> 3. Да вразумяват и купувачи и продавачи, да ги
> култивират що е имотен пазар и да ги СЪВЕТВАТ а не
> да ги ограбват или да им надуват цените.
> ..Имного други неща,няма да продължавам.
> Само да вметна че ОБОРОТА и ЕДНОТИПНОСТТА правят
> един пазар ликвиден, какъвто ще да е. Има над
> доста какво да мислят брокерите.
> Но, промяната трябва да започне от тях.
> Ако тези неща се случат, тогава никой няма да му
> пука че продава на 300 е/м2 щото ще има ликвидност
> и обороти а ако брокерите не станат истински
> маркет мейкъри и 1500е/м2 не си струва, след като
> няма пазар и ликвидност.
> Дано да ме разберете.
>
>

Тао,
В дълбока грешка си! Брокерите се появиха като следствие от появата на пазар. Ама трябва малко да попрочетеш, малко да осмислиш и чак тогава да правиш заключения, че и " директиви" да постваш.
1. Ти, какво работиш, Тао? И за да практикуваш професията си, платил ли си 5000лв., та искаш това от брокерите? Или ти с твоята професия, си по- специален, та няма нужда да плащаш? Да си чул нещо, за равни права?
2. Кой ти каза, че брокерите не правят оборот, не искат да правят оборот, а искат да печелят от " маржове"? И въобще, дали си наясно за значението на думата " марж"? Дали пък, не бъркаш посредничеството с работата на чейнч бюро?
3. Да ти е известно, случайно, че само пълнолетни лица могат да извършват разпоредителни сделки? Т. е., че продавачите и купувачите не са в детска градина, а брокерите не са учители, та да "вразумяват" клиентите?
Как, по-точно, тези пълнолетни хора, са ограбвани от брокерите- с пистолет в тила са заставяни да ползват услугите им? Или, брокерите ги издирват, нахлуват в домовете и пак така- с пистолета, им отнемат парите?
Как, по- точно им надуват цените? Казват им, че това е последния имот на земята и ако не го купят, остават на улицата? И "бедните, нещастни и малоумни" клиенти, тъй като стоят затворени вкъщи, без вестници, комп, интеренет, телевизия, вярват, че това е така и тичат да купят на каквато брокерът иска, цена? При това, взимайки кредит на 100% от също така уплашените и изправени до стената от брокерите, банкери!
Ами, айде стига, че стана смешен!
Един съвет- не ставаш по- начетен като използваш куп чуждици......smiling smiley
tao
Re: И все пак вината е на брокерите.
01-10-2009 - 23:30:44
Камелия , говорех за прочистване и организация на пазара.
Явно ще го разберете по трудния начин.
( Това за което говориш по чейндж бюрата се нарича понякога и "спред", а марж е добила популярност думичка за процента надценка, макар че наистина нито е точна нито е българска)
Рано или късно и при брокерите ще стане като хранителните стоки- веригите ще убият всичко.
Но, ако инициативата не тръгне от Вас ще ви я наложат законодателно, помни ми думата.
Ками, аз за да упражнявам моята професия съм вложил поне 20х5000 лева и отделно съм платил за лицензи, ако това те вълнува.
Без висока ценова и образователна летва никога няма да има ред на тоз пазар.
Помъчих се да ти обясня че Вие сте маркет мейкърите, говорим за нов тип взаимототношения изобщо и нова архитектура на имотния пазар. Явно говорим на различни езици.
За да не звуча "назидателно" съм готов да се обзаложа с теб, че до 5г максимум ще Ви вкарат летви и бариери които ще оставят на пазара не повече от 20-ина фирми.
Виж на къде върви бизнеса, всичко се укрупнява и стандартизира.
Няма място за малки.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-01 23:31 от tao.
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 00:01:14
avatar
tao Написал:
-------------------------------------------------------

> За да не звуча "назидателно" съм готов да се
> обзаложа с теб, че до 5г максимум ще Ви вкарат
> летви и бариери които ще оставят на пазара не
> повече от 20-ина фирми.
> Виж на къде върви бизнеса, всичко се укрупнява и
> стандартизира.
> Няма място за малки.

С това трябваше да започнеш! Да, напънът от много години е такъв- да се ликвидират малките, да останат няколко големи и да си колят и бесят. Да, няма да имат никакъв проблем да си платят " бариерите", които ще им осигурят комфортни печалби. И да- тогава ще си определят хубави "европейски" комисиони. И няма да се пазарят клиентите като сега- ама, да намалим процента. За прескачане- дума не може и да става.
Силно се надявам, да не стане това, което предричаш. Поне в Европа не е станало. Имаше една таблица, показваща, че там болшинството АНИ са с по 2-6 души. Малки- както тук при нас.
Едно знам- един изпълнител, има ли в йерархията повече от 2 началника, то фирмата почти не се различава от държавното предприятие. А както знаем, държавата е лош стопанин..........
smiling smiley
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 00:07:16
Тао,
я ми кажи какъв ти е бизнеса та да ти определя нов тип взаимототношения изобщо и нова архитектура. Явно ти разбираш добре моя бизнес, да видя дали и аз не разбирам твоя.

Между другото отварянето на нормален офис струва между 40 и 50 хиляди евро минимум!!! И вярвам, че е така и за София. Даже малко повече, но това е друга бира...

И понеже го разбираш този бизнес съм готов да се обзаложа с теб, че до 5г максимум ще Ви вкарат летви и бариери които ще оставят на пазара не повече от 20-ина фирми ама на кукуво лято! Само да го не бъркаш с някой друг бизнес...

Между другото, мисля че в не една страна от европа е бил преди законодателно уреден като "затворен" бизнес, ако разбираш за какво говоря (за да вземеш разрешение трябва някой да се откаже от своето или да ти го продаде). Но нито тогава е работило като хората, нито днес ще проработи, да добавим, че и политическите тенденции в момента са за "отварянето", на малкото останали, а не за "затварянето" на нови бизнеси.

Та, какъв ти е бизнеса - от брокерство разбрах, че разбираш!
tao
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 00:26:33
Пак изкривихте темата..
Темата е да се очистите от боклука и да си подредите нещата, Вие пак за парите се фанахте smiling smiley ..много първосигнално.
Парите и лицензите са Ви най малкия проблем.
Виж, стандартизирането яко куца.
Обяви, обучение, отношение, юридическа и строителна подготовка..и т.н и т.н
Пазара щял да Ви отсее...ми да, така е, след като думата саморегулация е непозната , явно ще се чака неволята ( т.е пазара) да Ви отсее.
А дотогава , взаимно и дружно всички ще се плюеме, прескачаме, прецакваме , надлъгваме и ред други закачки характерни за БГ имотен пазар.
smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-02 00:28 от tao.
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 00:31:23
За никакви пари не съм се хванал Тао,
Ти цитира пари и лицензи за твоя бизнес, та ти отговорих.

Само питам
Кажи какък ти е бизнеса?

Или брокерите тук имат най-много достойнство, а другите се крият.
Хайде, ти си син на учители - би трябвало да знаеш какво е достойнство!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход