Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"

Публикувано от ultrix 
"Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
15-11-2005 - 19:02:28
Имотко
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
15-11-2005 - 21:31:17
Общо взето е така, цените спряха да растат. Обаче купувачите не са спрели да купуват.
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
16-11-2005 - 08:50:49
Искам да обърна внимание на следното от статията: „Само за първото деветмесечие на тази година бяха отчетени близо 206 000?207 000 сделки, като се очаква до края на годината броят на подписаните контракти да достигне 250 000“, заяви пред „Капитал“ Добромир Ганев, управител на национална компания за недвижими имоти „Форос“. За сравнение - през цялата минала година бяха отчетени общо 196 000 имотни сделки. Което показва, че сектор „недвижима собственост“ постепенно започва да действа по пазарни правила, особено в жилищния сегмент"
Бих добавил, не че започва, а по принцип си действа по пазарни правила.
А не както някой експерти(пишещи статии по вестнициsmiling smiley) твърдят, че пазар няма и цените не били пазарни.
Интресно ще ми е ако някой успее да извади статистика през 1999г. колко сделки са сключени и колко са сключени през 2004. Ако се окаже, че сделките през 2004 са много повече от тези през 1999 как ще убедите някого, че всъщност реалните пазарни цени са били през 1999, а сегашните са изкуствено надути?
Относно това, че цените на панелите и в крайните квартали ще паднат - според мен трябва да са изпълнени и двете условия хем панел, хем в непривлекателен квартал. Не мисля, че цената на панел в "престижен" район ще падне. В крайна сметка нали и в статията се твърди, че факторите формиращи цената не са само вида на строителството, а и честоположението. И то основното е това.
Сделките в София /това включва продажби, дарения, замени и ипотеки/ по данни на Агенцията по вписвания за 1999г. са около 31000, за 2003г. са около 41000, за 2004г. са около 49000, а за 2005г. до 11.11. са 41000. За 2004г. за същия период до 11.11.2004г. са били около 37000, т.е. през тази година има малко по-голяма активност на пазара от 2004г. Повтарям, това не са само продажби на краен купувач, а целия брой регистрирани сделки в София.
Според мен това са напълно нормални количества сделки, нормален и съвсем обясним е и непрекъснатия засега ръст на бройката сделки за всяка следваща година. Покачването идва главно от повишения обем ново строителство и повишения обем на брой сделки с кредити/ипотеки/.
Сам по себе си фактът, че през 2005г. ще бъдат регистрирани повече сделки от 2004г. не означава, че пазарът е по-активен. Ръстът през 2005г. на броя сделки спрямо 2004г. не би могъл да бъде повече от 6%, а през 2004г. спрямо 2003г. ръстът е бил близо 20%. Очевидно активността на пазара, а оттук и покачването на цените на недвижимите имоти, се забавя, а по мое лично мнение дори поскъпването е спряло за жилищните имоти.
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
16-11-2005 - 13:21:22
по данни на Явлена за броя на продажбите до XI.2004:

год. | страната | София
----------------------------------
1994 |___90774 |_11591
----------------------------------
1995 |___95135 |__9704
----------------------------------
1996 |__142461 |_18356
----------------------------------
1997 |___99701 |_12004
----------------------------------
1998 |___65179 |__6570
----------------------------------
1999 |___90119 |_17552
----------------------------------
2000 |__100317 |_18593
----------------------------------
2001 |__117498 |_20632
----------------------------------
2002 |__121552 |_19633
----------------------------------
2003 |__147414 |_20425
----------------------------------
2004 |__194000*|_22300*
----------------------------------

Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
16-11-2005 - 16:25:36
А кое прави пазара по-активен ако не броя сделки? НАмеренията, сънищата или нещо друго?
имотко
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
16-11-2005 - 19:07:03
Нe се прави, че не разбираш. Голяма част от сделките, които се изповядват нотариално през тази година, са сключвани като предварителни договори за ново строителство през 2004г. Ако съдим само по броя сделки, без да сме на пазара и да го следим отблизо, ще разберем колко активен е бил сега чак следващата година.
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
17-11-2005 - 09:18:03
сключени през 2004 или 2003, но не и през 1999. На мен основната идея е, че при "новите" цени има повече сделки отколкото при "старите" или поне не са по-малко, което би следвало да покаже, че за изкуствено , дирижирано от лошите вдигане на цените не може да се говори.
Спореде мен разлика по-малка от 10% трудно се хваща при имотите - трябва да се анализцира точно какво е изтъргувано, за да се разбере дали се вдига цената или се търгуват по-качествени имоти.
Пазара беше в подем последните 3 години - това на всеки е ясно. Цените растяха, но и продажбите растяха. Колкото до това дали дигането на цените е "естествено" или "изкуствено" - не виждам какво значение има това. По-важно е какъв ще е тренда отсега нататък. Колкото до това за "лошите" няма "лоши" в пазарна икономика, особено при конкуренцията която е на строителния пазар. Всеки продавач си казва цената, пуска си рекламата и убеждава купувачите, че неговата стока си струва ако трябва и Е2000 на метър. Купувача също гледа, прави си сметката и ако реши купува. Никой никого не кара насила. Ако има купувачи - цената расте. Ако няма купувачи ...
Дали има или няма съм съгласен с Имотко че си проличава с известно забавяне.
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
18-11-2005 - 10:48:01
Имам процедурно питане - Panther1, ти същия Panther от стария форум ли си (дето водихме "битка" за Trump Tower) или си друг индивид. Благодаря предварително за отговора.

А по същество - съгласна съм най-вече с това, което ти казваш - термините "естествено" и "изкуствено" не са от икономиката и са неприложими към пазара на НИ. Щом има кой да иска тези цени и кой да ги дава - значи, те са пазарни и в този смисъл реални (съществуват в действителността).

А защо ги има - това е важният въпрос и от неговия отговор зависи и тренда, за който говориш. Мисля, че при сега действащите фактори (които сме обсъждали многократно, не знам дали с теб) с голяма степен на вероятност през следващите няколко (3-4) години съществен спад (над 10 %) средно за цените на НИ не може да се очаква за София и другите големи (Варна, Пловдив, Бургас). И може да се очаква промяна на конфигурацията на пазара - все повече "нови" за сметка на старите, и съответно сегментиране най-вече по райони и по видове строителство. И ще има купувачи, според мен, макар и при по-други условия от досегашните - в смисъл, все повече клиента ще е водещ, а не продавача, както до сега.

И не мисля, че ще има спад в броя сделки, освен ако няма голяма обезценка на лева и финансови трусове. Виж, тогава моята прогноза ще се срути, признавам smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход