Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

"Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"

Публикувано от ultrix 
В тази тема много ми липсва г-жа Дойнова, ама тя явно за риск и преприемчивост няма какво да каже.
Мисля, че голяма част от хората, които се опариха със собствен бизнес, и от тези, които сега предстои да се опарят, са били принудени от ситуацията да станат "бизнесмени". Например един мой познат имаше наследствена гарсониера, която даваше под наем. Наемът обаче беше малък, а и често не му го плащаха. Често не му плашаха и в основната му работа. Натрупа дългове към ТЕЦ-а, към приятели и т.н. Има две малки деца, жена и майка-пенсионер. Сега семейния съвет със сълзи на очи реши най-сетне да продаде панелната гарсониера, а главата на семейството с част от останалите след погасяването на дълговете и зареждането на коледната трапеза пари да си купи една кола за такси и съответно да стане бизнесмен. Ще изкарва просто една по-голяма заплата и ще бъде независим.
В крайна сметка изборът опира до това-дали да купиш имот с 30000, да получаваш от него наем и наред с това да получаваш заплата /малка/ от друго място, или да поемеш риск и да инвестираш тези 30000 и да получаваш по-голям доход /например две, три заплати/.
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
05-12-2005 - 15:25:55
Измъкваш сеsmiling smiley
Ето ти сравнение:
1. Фирма с работници на заплата(наемни работници), разбиващи стени.
2. Човек със собствена машина разбива стени.
Машината в случай 1 изкарва 100часа без повреда, в случай 2 изкарва 200 (не ме питай защоsmiling smiley). В случай 1 работниците имат по-малка производителност, отколкото в случай 2 (ако ме питаш ще ти обясня защоsmiling smiley и т.н. и т.н.И така се оказва, че ако себестойността на услугата в случай 1 е 100лв., то в случай 2 е 50лв. Което значи, че ако пазарът може да поеме цена от 100лв. Фирма 1 работи без печалба, а в случай 2 на двойна и може да се разпредели между главния и подизпълнителя. Ако пък се получи така, че пазарът може да поеме 80лв. - тогава фирма 1 фалира, а фирма две може да си работи.
Re: Кои работи?
05-12-2005 - 15:56:14
Не се заяждай със строителните работници - има всякакви измежду тяхsmiling smiley
Нямах предвид строителните работници - даже те в голяма част са си инициативни и са наясно. Поне кадърните - некадърните се надяват на чудо. Имам предвид измежду тези 30-40% дето ходят да гласуват и се хващат на обещанията за увеличение на доходитеsmiling smiley Дето Виденов, Костов и Симеон са им виновни, че никой не им ДАВА заплати. И които се надяват, че ако спечелят техните ще цъфнем и вържем. Да знаеш има доста хора дето си мислят, че АКО еди коя си година еди кой си не беше спечелил изборите сега щяхме да сме по-добре...И други подобни глупости.

Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
05-12-2005 - 16:37:09
Не се измъквам smiling smiley

Твоят пример показва само, че производителността н атруда на човек, работещ за себе си, е по-голяма от тази на наемник. Което аз не оспорвам. Обаче човекът, който работи за себе си, носи много по-големи отговорности и има много повече задължения от един наемник. Освен, че се грижи да ПАЗИ кангото ('щото и на него могат да му го гепят, счупят и прочие, ако не внимава smiling smiley, той се грижи да си търси клиенти - дали фирми, които да го наемат като подизпълнител, дали крайни клиенти, няма толкова значение, даже бих казала, че за него е по-изгодно да намери директно крайни клиенти - ясно ти е защо smiling smiley. И ако се съгласява да дели с фирма посредник, то е точно защото тя вече има клиент. Е, там разходите за счетоводни услиги, транспрт и пр. разправии няма да ги броя smiling smiley . Все неща, които наемникът НЯМА на главата си.

А ти по-скоро гледаш от гледната точка на наемащия оня с кангото, отколкото от тази на разбивача smiling smiley Да, прав си - не е изгодно да държиш много персонал с различна квалификация, ако в момента не можеш да го натовариш изцяло (имаш голям обект). По-изгодно е да наемаш подизпълнители, когато дойде клиент или момента да ти трябват. Това също не оспорвам. Ама разбивача в много от случаите твоя интерес не го интересува smiling smiley - ако не му се носят отговорностите на разбивач с фирмичка, може да иска да бъде наемник и някой друг да търчи по организацията и търсенето на клиенти. Така че няма какво да ревеш от това положение - всеки си гледа интереса smiling smiley

Да не говорим, че си остава валидно ИЗЦЯЛО това, което казах - ако има много разбивачи с канго, а малко нуждаещи се от разбиване на стени, тогава от трима с канго един ще бъде "избран" от фирмата посредник или от крайния клиент. Другите двама са "на бунището". Тогава вече производителността има значение, както и качетсвата на конкретния разбивач, но най-вече цената, която дава той з ауслугата си. Имат значение да бъде той избраният. Но все пак другите двама фалират и толкоз! И това е, което аз искам да кажа - няма система, където масата да печели! Освен от колониализъм донякъде.

Хайде и от друга страна погледнатоsmiling smiley
05-12-2005 - 16:46:08
Има го и другия момент - искаш да инвестираш и да печелиш без усилия. Е такова животно трудно се намираsmiling smiley
Примерно правиш заведение на морето и назначавш персонал и управители вместо ти и семейството да работите там + малко работници. Е не става. Послесе оплакваш, че не върви. Ами не върви. Има д оофи са ми три хранителни магазинчета - два не вървят единият здраво върви. АМа този дето върви в него работи цялото семейство и нямат наети работници, другите - собственикът само се договаря с доставчиците, наема персонал, овен това плаща и наем. И казва - няма смисъл. Ами няма не можеш ад храниш семейство и само ти да поработваш. Иначе ако работят четирима е друго, освен това няма да се крадат ще се борат за клиенти.
Та ако се говори за това, че няма къде без да се работи да се инвестира - вярно е. Не се ли поизпотиш - няма париsmiling smiley То и при имотите е така - искаш някой да ит го продаде така, че ти да си на печалба като вземеш заем и го отдаваш под наем. И твърдиш, че са високи цените, защото при тези лихви не можеш да си на печабаsmiling smiley
Re: Кои работи?
05-12-2005 - 16:46:36
Абе с никого не се заяждам :} Предположих, че наблюденията са ти основно в сектора, където работиш.

Ами то винаги има хора, дето си мислят глупости smiling smiley ама мисля, гледайки избирателната активност напоследък, че стават все по малко - в един момент бих казала, че са станали ПРЕНЕБРЕЖИМО малко. Ако са 30-40 % от населението, от тях огромна част са неактивни - пенсионери основно. Така че "заблудените" работещи, чакащи техните да им дадат нещо, не останаха много - вероятно не повече от 20 % от активното население.

Но ако голяма част от останалите не щат собствен бизнес, а предпочитат да вложат тия 30 к ЕВРО в имот (какъвто и да е, или пък да добавт с кредит) - те си имат някакви причини. И стига вече си ги оплювал - не е важно ти какво мислиш за тях! И какво искаш да ги убедиш. Важно е те КАКВО СИ МИСЛЯТ И ПРАВЯТ! Защото ако продължават так ада са убедени, че НИ са най-печелившата алтернатива, цените няма да паднат въпреки увеличеното предлагане на нови.

Апропо - ТОЧНО ти нямаш НИКАКЪВ интерес те да се убедят, че е по-добре да вложат 30 к в разбиване с канго, отколкото в НИ :}
Re: Хайде и от друга страна погледнатоsmiling smiley
05-12-2005 - 16:55:39
Ей, пак с тебе се завъртяхме в спиралата на диалога- хората не могат от нас да се обадят smiling smiley Като добием ускорение - като реактивни двигатели сме smiling smiley

Ама така си е - собствения бизнес, особено малкия, особено в условият ана ниска покупателна способност (сравнително!) е много трудоемка работа. И често води и до здравословни проблеми даже. А понеже НИ се струват на голямото болшинство потенциални "бизнесмени" по-лесна работа (айде да не коментираме дали наистина са) - само лежиш и лапаш наем smiling smiley, затова така се получва. И бих казала, че това е така не само в БГ, ами и по целия свят. И там хората се научиха, че е много сладко да си "рентиер" smiling smiley

Е, даже и така пак влагат в НИ (и при тези лихви, имам предвид) - с надеждата, че дори и сега да си на 0, даже на (-) (разбира се, зависи КОЛКО на -), след няколко години това ще се промени. Т.е. - гледат на това като на инвестиция с бавен оборот и дълго откупуване.
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
05-12-2005 - 16:56:40
АМи измъкваш се. Нали основнтата ми идея е, че ако искаш повече доходи трябва да проявиш инициатива. и че не е чак толкова трудно. А това, че наемникът също може да бъде уволнен е ясно.
И къде съм казал, че ще забогатее?
Освен това не гледам от моя гледна точка - щом някой иска да работи неефективно и са му достатъчни доходите - свободен е да си губи времетоsmiling smiley
Re: Кои работи?
05-12-2005 - 17:00:02
Имам. Защото ако изкарват по повече и аз ще печеля повечеsmiling smiley
Ясно е защо купуват имоти. Защото са решили, че там с минимум усилия има печалбаsmiling smiley
Re: "Имотният пазар в София - везните се уравновесяват"
05-12-2005 - 17:08:53
Имотко, ама и ти си злопаметен :} Остави я сега г-жа Дойнова, тя ако има какво да каже, ще го каже - щом си трае, значи темата не я интересува - какво толкова !

А за принудителните "бизнесмени" си прав - само дето твоя познат, ако сега влиза в бизнеса с такситата, ще види, че и там е трудничко smiling smiley - е, както навсякъде. Не искам да съм лош пророк, ама на малките превозвачи все по-лошо им се пише с тази конкуренция на големите фирми, а и с готвените законодателни промени (даже един познат таксиджия казваше, че са приети, ама ще влязат в сила май от догодина) . З амакс. възраст 10 години на таскиметровите автомобили. Както и да е - дано успее да се храни човекът така.....

Ама хич не ми се вярва да изкарва по-голяма заплата. Е, ако приемем, че преди не е получвал никаква, сега ще е по-голяма, признавам smiling smiley

А че дилемата е това - ясно. Обаче въпросът е масата какво мисли - а косвено от пазара на НИ съдя, че все още масата мисли, че първото е по-добре. Особено ако вече е пробвала второто по някакъв начин. Докога ще мисли така, не знам smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход