Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!

Публикувано от фло 
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
02-07-2010 - 04:25:40
Quote
dodo2
А става ли да се прави в кофраж?

Подсети ме и за другата чуденка - защо трислойна, а не пак толкова дебела изцяло от този материал? Има ли особена разлика?

И още нещо, нали си химик smiling smiley Когато е с топчета стиропор - с времето те отделят ли разни отровни вещества? (формалдехид?) Предполагам ако е само дърво няма да има такива притеснения, освен ако няма някоя друга отровна химическа добавка в бетона?

И последно: "с лицева страна ,устойчива на външно въздействие,тоест след зидането няма да има нужда от външна мазилка" - ако се направи с кофраж, а след това се сложи дървен сайдинг, преди това ще е необходимо ли според теб все пак измазване с някакъв материал или не?
Ние ,бетонджиите и дори всички,занимаващи се практически със строителство трябва да имаме афинитет към химията,защото тя обяснява разбираемо процесите.Обаче,да се наречем химици е прекалено самонадеяно , нахално и безотговорно.Цимента е изобретен от химик преди 200 години горе -долу,стиропора също -140г.по-късно пак от химик,докато комбинацията им в лек бетон със сигурност от бетонджия:] и сега аз като отговорен бетонджия трябва да разсея притесненията,за формалдехида!Ще опитам! Формалдехида или формалина или както му е наименованието всъщност-метанал най-лесно става от метилов алкохол при нагряване в присъствие на катализатор метален оксид.Това е газ с отлични дезинфекционни свойства.Ако приемем,че имаме метален оксид в ролята на цимента и му ударим здрав пожар за нагряване,то остана да имаме и най-главното -метиловия алкохол.Той по-скоро би дошъл от дървесината при хидролиза и то при много специални условия,отколкото от стирена.Да не забравяме,че експандирания полистирен/стиропора/съдържа около 2% стирен и 98 % въздух и това ми се струва пренебрежимо малко, тъй-като в моето блокче стиропора е само 25 обемни процента.Аз го ползвам в дървобетона като технологична добавка и ми оскъпява детайла и бих го изхвърлил при първа възможност ако намеря по -добро решение при перлита или нещо друго!
За къщата. Трислойна е зидарията заради бетоновите колони,които остават вписани между стените за избягване на термомостове.Малко разсипническо и скъпо решение ама тогава нямах друга идея за елиминиране на термомостовете-не,че сега имам де!Съвсем си е нормално стена от 25 см арболит за нашите ширини,като нищо не пречи и да е отлята на място чрез кофраж!Сега тука има една тънкост,която трябва да се отчита: кофражирания дървобетон бавно съхне и бавно набира якост,но пък той е самоносещ елемент и това няма особено значение.Като най-дишащата стена от всички по съвремените разбирания е добре външната страна да се защити от намокряне със сайдинг или стряха!
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
03-07-2010 - 00:48:57
avatar
Аз се повеждам май по полипропилена (понеже за сайдинг мисля WPC - смес от полипропилен и дървени стружки), та той отделя формалдехид при нагряване (май?) . А като го напече слънцето температурата става доста сериозна.. И си мислех, че и полистиренът е така (не толкова заради химична реакция, а заради температура/стареене - от самосебе си?
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
03-07-2010 - 13:56:33
Quote
dodo2
Аз се повеждам май по полипропилена (понеже за сайдинг мисля WPC - смес от полипропилен и дървени стружки), та той отделя формалдехид при нагряване (май?) . А като го напече слънцето температурата става доста сериозна.. И си мислех, че и полистиренът е така (не толкова заради химична реакция, а заради температура/стареене - от самосебе си?

По -вероятно е да отдели акрилалдехид/пропенал/ ,течност,чийто пари са силно отровни и дразнещи ,ако се окисли пропилена/пропена/Острата и гадна миризма на горяща мазнина се дължи на следи от този акрилалдехид/ пропенал/Така,че ще усетиш кога ти заминава сайдинга!:]Това ми се струва невероятно да се случи и тая комбинация от полипропилен и дървени стружки изглежда много,много яка.
Полистирена и той старее и то бързо! Въобще всичко на този свят се стреми във времето да върне изходната си форма и съдържание даже стоманената арматура в бетона пътува към изначалното си състояние -желязната руда!Само мерака е вечен!
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
04-07-2010 - 10:36:16


Това е то WPC и изглежда може да се ползва и като оставащ кофраж от външна страна на стените пълнени с дървобетон!Процедурата/ като идея/ би могла да бъде следната:Сайдинга се монтира на метални профили за гипскартон с рапиди между носещите греди и колони като оставащ кофраж а отвътре се кофражира със снимаем така,че да може от вътре да се попълват стените с дървобетон.Това е голямо предимство и за здравината на стените,тъй като профилите остават и като арматура в дървобетона.Може да се изтъкнат и редица други преимущества ,като бързина на изграждане,чистота и прегледност на изработката в процеса и още доста други,характерни повече за сухото строителство,на което до голяма степен прилича тази система!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-04 11:07 от фло.
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
04-07-2010 - 15:30:19
avatar
Аа май не става идеята ти.. не знам ти ли писа или на друго място четох, но след арболита трябва да има място за проветрение задължително. Съмнявам се WPC да е паропропусклив и така къщата ще се запечати, стените ще събират влага и ще стане грозна работа smiling smiley
Даже и каменната облицовка върху арболит трябвало да е на растояние, което не знам как става, може би в този случай изкуственият камък би бил по-подходящ..
Иначе монтирането на сайдинга след това ще е много лесно върху арболита, гледах как се завиват рапидки директно без дюбели.

Кажи какво мислиш и за следното - на мен преди ми хареса идеята ти за бетон със стиропорени топчета в кофраж, защото аз искам стените ми вътре да не са гладки, омръзна ми да гледам гладки. Затова все ти искам снимки, за да видя каква е повърхността и дали ще става да се мине само с грунд и боя - хем ще ми пасне на (не)естетическото желание, хем и ще е по-евтино (няма да има измазване нито вътре нито отвън - отвън директно с дървен/WPC сайдинг). Арболитът е доста по-неравен и май вече ще е грозно да се остави без измазване, а и ще събира много прах по стените във вдлъбнатините, какво мислиш?
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
04-07-2010 - 20:04:35
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
04-07-2010 - 20:43:38
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
04-07-2010 - 23:17:49
Е dodo2 искаш снимки - ето ти снимки , сега потресен ли си ха ха ха ха.Прахоляк дали ще събира .........ха ха ха ха .
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
05-07-2010 - 00:10:54
avatar
От какво да съм потресен, нещо такова очаквах да видя.

Да, определно ще си трябва измазване отвътре. Фло, а колко $$$ излиза 1м3?
Re: ДЪРВОБЕТОН/АРБОЛИТ/!
05-07-2010 - 08:02:42
Quote
dodo2
От какво да съм потресен, нещо такова очаквах да видя.

Да, определно ще си трябва измазване отвътре. Фло, а колко $$$ излиза 1м3?

По днешния курс излиза малко под 49 долара за 1 м3 себестойността на материалите!Като махнем и стиропорените топчета,като излишна екстра излиза 34,61 $/м3

Това,което се вижда на снимките са стандартни блокове за зидария от бетон с леки добавъчни материали/EN 771-3 ,A/ не изложени на въздействие ,с отлична геометрия на размера и равнинност на страните!Въздействие според стандарта означава всяко външно влияние върху зида като вода,замраз и т.н.,което и предполага след зидане да се измаже или постави сайдинг върху подложената на въздействие страна.Така,че тези блокчета така или иначе трябва да се измажат от видимата страна.Мазането обаче не е нужно да се прави с варо-циментов разтвор на 2-5 см.дебелина а се шпаклова със циментова шпакловка на тънко-0,5-2 мм.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-05 12:05 от фло.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход